Koľko lososovitých rýb si ponechať ?

Verím tomu že je za dverami doba, keď okrem denného limitu na počet rýb, ktoré si možno ponechať, začne existovať aj limit na počet rýb za sezónu. (Tak ako u nás už existuje na MP vodách). Koľko pstruhov či lipňov je podľa Vás vhodné si ponechať na jedno sezónne povolenie ?
Autor diskuse: Výr - Profil , 31.3.2011 muškaření - RŘ, MO, svazy

Limit na jedno sezónne pstruhové (lipňové) povolenie by som dal:

A) Nič....každú rybu doplatiť10%

B) 5ks1%

C) 10ks12%

D) 20ks20%

E) 30ks18%

F) 40ks1%

G) 50ks5%

H) Limit je blbosť...aj denný....keď idú treba ich brať.33%

Od 31.3.2011 hlasovalo 136 čtenářů.

NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 9:32:28

Pstruh27 >> s limitom max. 20 rýb by som súhlasil....aj keď pri cene niektorých miestnych povolení ...."doplnkových.... so zľavou" by som dal ešte menej....
Klímu žiaľ nevyriešime.......

    NŘízek 29,76 - Profil | Pá 1.4.2011 9:21:46

    Výr >> já ten tvůj poznatek nerozporuji, naopak žertovnou formou rozporuji to zažité sjíždění:-))

      Nhraji - Profil | Pá 1.4.2011 9:21:05

      Výr >> a k otázce samotné, nechal bych 20 ryb za sezónu, ale, není v silách žádné složky svazu či státu to odkontrolovat. Takže pochybuji, zda je takový limit k něčemu dobrý.

        NPstruh27 - Profil | Pá 1.4.2011 9:16:19

        Výr >> Limit 20 - 30 rýb nie je zas tak veľa. Sám poznám len 2 ľudí, ktorý minulý rok zobrali 240 pstruhov - potočák+duhák, jeden vzal 140, druhý okolo 100. Keď si to zpriemeruješ s ostatnými, tak Ti vyjde, že jeden ču.rák zobral 140 rýb a ďalších 30 ľudí po 5 rýb, tak priemer je 9,35 ryby na osobu. Veľa ľudí berie čo chytí, resp. keby chytili - tak by všetko brali, ale s 0,30 silonom a 4 rotačkou je to dosť problém :-) pribúda však aj tých, čo všetko púšťajú, ja si rybu zoberiem, ale zďaleka nie každú a v 99 percentách granuláča. Úprimne - oveľa viac ma trápi ako všade ubúda vody, je jar, mali by sa topiť snehy ale všetko je inak a vody je pomaly menej ako v lete.

          NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 9:09:07

          Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 1.4.2011 9:04:17 >> správny dúhák má možno zbehnúť veľa km.....u nás máme asi inú sortu....kam ho vo Váhu vysypú tam ostane.....to je môj poznatok z niekoľkých rokov....je až zarážajúce ako málo je ochotný splávať....

            NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 9:07:45

            Pike >> ja som napísal už na začiatku že do potokov a malých riečok by som Pd nedal....
            Keby sa Pd nasádzal ako píšeš...po celom toku ( veľkej rieky ) žiadny predátor by sa nikam nesťahoval....

              NŘízek 29,76 - Profil | Pá 1.4.2011 9:04:17

              Pike >> to je přímo vražedná logika:-)), jen já musím mít smůlu a ty sjetý duháky musim hledat lupou:-))

                NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 9:03:36

                hraji >> ja veľmi dobre viem že trhová cena Pp je iná ako Pd....u nás si zväz píše hodnotu úlovku Pp á 10,-EUR.....koľko je reálna cena nevie ani boh :-)

                  NPike - Profil | Pá 1.4.2011 9:02:05

                  Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 1.4.2011 8:59:24 >> to sice jo, ale když sjede z pstruhovky o pár kilometrů taky na pstruhovku, kde je lipanů víc než na tom horním úseku, tak nevím, nevím :-)

                    NŘízek 29,76 - Profil | Pá 1.4.2011 8:59:24

                    Pike >> to nepopírám, ale každý správý duhák má přeci po nasazení okamžitě sjet o mnoho kilometrů po proudu níž, někdě je prostě chyba:-))
                    ad pludek-jiste, je to možné, je určitě eticky lepší, když pludek lipana sežere potočák, lipan sám, nebo sem tam vranka, na co krmit přivandrovalce, že?:-))

                      NPike - Profil | Pá 1.4.2011 8:58:12

                      Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 1.4.2011 8:56:47 >> ok, tady možná kecám, nevím. Takže máš třeba pravdu.
                      Ale na druhou stranu jsem už viděl duháka nacpaného plůdkem lipana.

                        NPike - Profil | Pá 1.4.2011 8:56:54

                        Řízek 5,125 >> Řízek 29,76 - 1.4.2011 8:55:58 >> Von je podle mne taky rozdíl mezi Industrial river a malou říčkou či potokem :-)

                          NŘízek 29,76 - Profil | Pá 1.4.2011 8:56:47

                          Pike >> duhák sežere jiker prd, bo je mají lipani zahrabaný....

                            NŘízek 29,76 - Profil | Pá 1.4.2011 8:55:58

                            osobně mi duhák nevadí a at ho klidně vysazujou víc, jen tak by konečně mohl začít sjiždět na MP...
                            at tam nemusim furt chytat jen potočáky, který nemůžu sežrat:-))).

                              NPike - Profil | Pá 1.4.2011 8:55:19

                              Výr >> Já jsem sem dával ten článek jako zajímavost. Přímo k tomu článku jsem neříkal můj názor, to jsem nechal na každém z nás.
                              Názor ale řeknu teď v rámci reakce na tvůj příspěvek.
                              Dle mne je sazení granulovaných potočáků to samé a myslím si, že kolega Čech nechtěl místo duháků sadit granulované potočáky.
                              Místo nich se mohli třeba sadit malí potočáci, kteří se mají roznést do jednotlivých tůní a ne vysypat náklaďák s duháky do jedné či dvou dobře přístupných tůní. Právě i proto to mají ti predátoři rádi.
                              A mezi predátory si já osobně přidám i ty dvounohé.
                              A možné ještě lepší, než výsadba ryb by bylo dobré, kdyby se maximálně vylepšovaly podmínky pro přirozený výtěr ryb, kdyby se právě v době tření lipanů nevysypaly dvě kádě s duháky přímo do míst výtěru, kde to pak rozhamtá milion lidí a duháci pak sežerou jikry atd.

                                Nhraji - Profil | Pá 1.4.2011 8:52:10

                                Výr >> možná nejsou čísla, která uvádí kakr, tak úplně obecně platná všeobecně. Kakr je čerpal z docházek členů naší MO, která ovšem neobhospodařuje vlastní pstruhovou vodu. Tedy všichni musí na P revír blíže či dále dojíždět. Je docela možné, a já tomu věřím, že členové MO, které mají P revír v obhospodařování a dostupnější, vyvíjejí daleko větší tlak na revír a taky odnášejí daleko víc ryb. Tedy konečná čísla jsou jiná.
                                Také s tvým výpočtem ceny ryb za pomocí použití tržní ceny ryby nemohu souhlasit. Většina Po a Li se vysazuje ve velikosti 1 a 2, nejedná se tedy o tržní (rozuměj mírovou rybu). Její cena je jiná.
                                Uvedu ceny z ceníku MRS. Lipan do 15 cm délky stojí 0,70 Kč/1 cm délky. Lipan nad 15 cm - 150,-Kč/kg. Pstruh potoční: roček nad 8 cm a do 12 cm - 0,60 Kč/1cm, násada od 12 cm do 20 cm - 12,0 Kč/kus, násada nad 20 cm délky - 18,0 Kč/ks. Z uvedeného vyplývá, že cena je daleko vyšší než "tržní cena". A je třeba započíst úmrtnost vysazených ryb, predační tlak atd.
                                Například, pokud se shodneme na tom, že pstruh potoční o délce 20 cm bude vážit cca 100 gramů, vejde se jich do kila 10, tedy to dělá 180 korun. Ale na to, aby v řece zůstalo 10 ks pstruha o délce 20 cm je potřeba vysadit víc ryb.

                                  NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 8:49:20

                                  Pike >> ja neviem prečo sa tu debata zvrtla na to že dúhák patrí (nepatrí) do rieky.

                                  Za seba už som tu k tomu napísal dosť tak sa nechcem opakovať....ten článok (link som dal) je podľa mňa dobrý a naozaj vyčerpávajúci.

                                  A k tomu "Tam, kam se cpala průmyslová ryba, tedy duhák a siven, se vydry a snad volavky naučili velmi jednoduše konzumovat tyhle nasazené ryby" si ja osobne myslím že keď nasadíš rovnakým spôsobom Pp (veľa na hromadu granulových rýb) tak predátor zareaguje úplne rovnako.....alebo je dochovaný Pp nejaký iný ?
                                  Pike veď keď sa niekde dá dúhák tak za tri týždne ho rybári zväčša aj tak vyvraždia.

                                    NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 8:43:26

                                    Bosanac >> v čom myslíš že by to prinieslo úžitok keby som nemohol Pd vrátiť.....už keď tak by som sa priklonil k tomu že nemožno vrátiť Pd ak má povedzme 40+.....veď to aby sa človek potom bál ísť na ryby :-))

                                      NPike - Profil | Pá 1.4.2011 8:41:05

                                      Ad ti duháci. Už jsem to tu kdysi psal, ale Martin Čech (Moolis ho zná, je to biolog) dělal výzkumy na středočeských říčkách a potocích a zjistil jednu velmi zajímavou věc, co se týče predátorů.
                                      Tam, kam se cpala průmyslová ryba, tedy duhák a siven, se vydry a snad volavky naučili velmi jednoduše konzumovat tyhle nasazené ryby. Byla to pro ně snadná kořist a náhle místo žab, bílé ryby, drobných vodních živočichů začala v jejich jídelníčku převažovat vysazená ryba. Snad i těch predátorů bylo na těch úsecích víc.
                                      Takže z pestrého jídelníčku se náhled stal jídelníček jednostraný, bo to bylo snadné.
                                      To jen taková zajímavost.

                                      Jinak já si tak nějak myslím, že by našim vodám asi nejvíc pomohlo, kdyby se do nich člověk přestal srát. Ne nadarmo se pěkné ryby chytnou na zapomenutých nezregulovaných často i malých potocích, o kterých nikdo moc neví a nikdo tam nechodí. Nikdo tam necpe duháci, nikdo tam neruší atd.
                                      Bohužel, to jde ale jaksi proti tomu, že by si člověk zas rád zachytal. Takže nevím.

                                      Možná by pomohlo omezení tlaku na vodu, naprosto individuální přístup znalého hospodáře k revíru, žádné plošné univerzální pravidla. Prostě ve vodě je hlavně lipan, tak se voda otevře až v červenci a šlus. Není ve vodě lipan, ale jen potočák, tak se zavře v půlce srpna. Jinde se omezí brodění atd.

                                      A ještě jedna poznámka. Jakmile je něco moc snadno dostupné, jakmile je něco levné atd, tak si toho lidi moc neváží.

                                        NVýr - Profil | Pá 1.4.2011 8:39:52

                                        Salmo1 - 31.3.2011 23:59:22 >> s tým že Pd má byť nasadzovaný v únosnom množstve sa dá len súhlasiť....je to tiež dobré riešenie na stojáky....

                                        Ale vrátim sa k tomu limitu.
                                        Kakr naísal:
                                        PO 2,57ks/člen
                                        PD 4,62ks/člen
                                        Li 0,36ks/člen
                                        Si 0,80ks/člen.

                                        Teda celkom niečo málo cez 8 rýb......neviem koľko je to kg ale povedzme – preženiem 4kg.....ich trhová hodnota je cca 400,-CZK
                                        Kam sa podel ten zvyšok rýb keď povolenie stojí 3x toľko ? To by ich v tej vode muselo zostať viac ako 50% -čomu ja neverím.
                                        Ak je tá štatistika taká – prečo tu výrazná väčšina hlasuje za limit 20-30ks ?? Chodia sem na MRK samí rybožrúti ??? :-)
                                        Prečo ty sám si hlasoval za :“30ks odnesených ryb, neb mne polilo, že by se vracel zpět i duhák.“....keď podľa čísla 4,62ks Pd /člen by k tomu púšťaniu Pd nijako nedošlo ani pri limite 10ks ??