- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Úplné zavedení "Chyť a pusť!
Hodně mých kolegů rybářů si myslí, že by najednou byly naše revíry plné kapitálních ryb. Jaký je váš názor???
Jaký by byl následek zavedení chyť a pusť?
A) Ve vodách by bylo více kapitálních ryb49%
B) Přestalo by se dosazovat17%
C) Bylo by u vody méně rybářů10%
D) Zlevnila by povolenka2%
E) Rozpadl by se rybářský svaz7%
F) Ve vodách by kapr vytlačil ostatní nedravé druhy ryb7%
G) Nic by se u vody nezměnilo9%
Od 13.3.2010 hlasovalo 246 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
7x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
Nkakr - Profil | So 13.3.2010 10:03:38
Já neříkám, že je to kumšt, ale zajímalo by mně kolik takových skutečně je. Znám dost rybářů, kteří skutečně ročně uloví hodně kaprů a neponechají si ani kousek.
Před více jak 10ti roky bylo v MRS omezení na 40 kaprů ročně. Bylo zajímavé, že těch pár jedinců, kteří měli každoročně více jak 50 kousků najednou nedosáhlo ani na 40.
Ntomashr - Profil | So 13.3.2010 10:00:27
Určité omezení počtu přisvojených ryb by asi neuškodilo, ale skoro bych to spíš viděl rád u "neušlechtilých ryb" - třeba dát maximálně 3 na den i u lína, podoustve atd, kapr mě nějak moc netrápí...
NTichej - Profil | So 13.3.2010 9:57:26
Nkakr - Profil | So 13.3.2010 9:49:45
Vůbec netvrdím, že je systém nastaven ideálně. Ale třeba proti rybáři, který si odnese(v souladu z pravidly) 300kg ryb stojí další stovky těch kteří si koupí povolenku, někdy obě a vůbec nejdou k vodě.
Jaké pro to mají důvody nevím, je to jejich svobodné rozhodnutí.
Příklad, který zde dává kolega Tichej (50ks ryb ročně) je naprosto mimo mísu. Jen pár jedinců toho čísla dosáhne, u nás z cca 2400 členů 3(slovy tři).
Možná mají v jižních Čechách lepší borce.
NCoDu - Profil | So 13.3.2010 9:44:20
1) 64 kaprů max.35cm za 4h-vyjíždějí z chovného rybníka do potoka,kde je povolen rybolov
2) Kdysi jsem byl vláčet na pstruhovém potoce a jeden den chytil snad 150 malých pstruhů
Toto je už snad opravdu týraní zvířat pro vlastní potěšení. CHaP dle mne není řešení a pouze by nahrálo ochráncům.
NKocháč - Profil | So 13.3.2010 9:40:09
Zarybňováky jsou daný a kontroluje se jejich plnění :o))))
Nfotojakes - Profil | So 13.3.2010 9:38:47
Vám příjde spravelivé, aby si někdo za stejnou povolenku odnesl metráky ryb?
Rybář, který odnese i těch 350 kg jak píšete to přece nemůže spotřebovat, takže to dělá pro nějaký zisk (peníze, naturálie).
NTichej - Profil | So 13.3.2010 9:30:40
Nkakr - Profil | So 13.3.2010 9:24:55
Pokud jsi skutečně študoval rybařinu (viz foto karta) tak musíš vědět, že zarybňovací plány se nemění každý rok. Neznám revír ,kde by se neodnesla za rok ani šupina, tedy pokud není z nějakých důvodů celoročně hájen. Kaprodromy, to je jiný kafe, kapři nucení majiteli k prostituci se bohužel bránit nemohou. To ovšem nejsou rybářské revíry.
Všichni tady píší o množství odnášených ryb bez jakýchkoli relevantních podkladů. Jistě, existují excesy, že si jednotlivec odnese i 350kg/kapra ročně. Je to ovšem výjimka, potvrzující pravidlo, že ve skutečnosti je to jinak.
NKocháč - Profil | So 13.3.2010 9:22:45
V současné době funguje rybařina na hospodaření a zarybňovacích plánech, na výtěžnosti a baštění úlovku. Nějaký tlaky na celoplošnou metodu pouštění jsou úplně mimo mísu. Každý máme právo se rozhodnout a mírovou rybu pustit.
Nfotojakes - Profil | So 13.3.2010 9:18:16
NDobříšák - Profil | So 13.3.2010 9:16:13
NSlaughter Maniak - Profil | So 13.3.2010 9:15:48
Nfotojakes - Profil | So 13.3.2010 9:13:48
Nkubah - Profil | So 13.3.2010 9:12:44
Mně by stačilo 10
NSimonKratky - Profil | So 13.3.2010 9:11:37
Nlobotomie - Profil | So 13.3.2010 9:10:32
Za rok od vody neodnesu rybu (to je prostě fakt) a za posledních 10-15 let by si jich napočítal do deseti kusů, dodávám aby bylo jasno že neobhajuji sebe
Po zavedení plného chyť a pusť by následovalo dříve či později zastavení umělého zarybňování, trvalo by nejméně 30 let (spíš však 50-60let a déle), než by se ichtyofauna vrátila do rovnováhy - následovaly by různé populační exploze plotic, cejnů a dalších druhů ryb a nejen ryb, v závislosti na tom by spousta živočichů naopak mizela. Dejme tomu že po sto letech by se vše vrátilo do přirozené rovnováhy nebo aspoň do stavu velmi podobného - kapři by takřka vymizeli a omezené populace by se udržovali jen na úživných vodách s vhodnými podmínkami pro samovýtěr. Skutečně velkých kaprů by bylo čím dál tím méně a časem by se maximální hmotnost dostala někam k 15kg, protože by se neudržela ani částečně čistá šlechtitelská linie, naopak by tam bylo mnoho menších kaprů - 4-5letí kapři, kteří dnes mají 40-50cm by potom měli kolem 30-35cm a daleko nižší váhy.
amuři tolstolbici a podobná havěť by šla úplně do kytek, přetrval by jistě karas stříbřitý, pravděpodobně by se explozivně vrátil lín a parma.
Příčin a následků by byla celá řada a možností různých závislostí ještě více, už teď je ekologie neuvěřitelně narušená a tohle by byl tedy pořádný šok, protože příroda se chtě nechtě přizpůsobuje novým podmínkám, takže vznikají nové ekosystémy založené na kapří přítomnosti.
Prostě průs-švih jako kráva, ale po 100 letech by se snad aspoň částečně vrátila původní rovnováha a původní ekosystém s několika novými prvky
Všechno má své nedozírné následky a povětšinou o tom rozhodují lidé, kteří si nevidí na špičku vlastního nosu, natož na dlouholeté dopady.
Zavedení plného chyť a pusť do stavu jaký panuje u nás, by vyžadovalo pořádnou a několikaletou studii vědců/expertů z mnoha oborů zdánlivě nesouvisejících =) a stálo by to majlant
NSlaughter Maniak - Profil | So 13.3.2010 9:09:31
Nfoxxx - Profil | So 13.3.2010 9:08:55
Kde to žije - všechna témata
23:27NATTs hlásiče a ATTx příposlech 557
23:17NLov pod jezem v letních vedrech? 48
22:52NSkladovanie a preprava nástrah na prívlač 9
22:17NPodvodni zabery na Šírave - sumce, kapre a zubáče (Video) 1
22:03NV Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky (Bleskovka) 3
21:29NRybářská videa: Podvodni zabery na Šírave - sumce, kapre a zubáče 1
21:08NJezero Štít A , místo R1 7
20:41NPodběrák Solar Bow Loc Carbon Fibre 87
20:02NLabe fishing store 21
17:56NPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 16
17:56NPoradna: Muškaření 3852
17:42NRybáři a vinařství 933
15:43NČluny Raptor 805
14:16NKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 1
13:18NBoilies TB baits- chytací řada 50
Co je nového - všeobecné
16:24NBleskovka: V Českém Krumlově skončil pokus o biologickou regulaci pijavic úhynem celé nasazené obsádky
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
Akční nabídky
Chytil Method předvlhčená krmítková směs 750gZa 99 Kč
Naše předvlhčená krmítková směs je ideální volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí šetřit čas, ale nechtějí dělat kompromisy v účinnosti.
Shimano šňůra Kairiki 8 Mantis Green 150mZa 449 Kč
Inovovaná šňůra Shimano Kairiki 8 je splétána z 8 nosných vláken, vyrobených v Japonsku, pomocí nové techniky VT.
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










