Můžou být u vody bivaky

Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat jestli letos i v příštích letech mohou být postaveny u vody bivaky. Někde jsem slyšel, že se to na některých revírech bude zakazovat. Případně napište i kterých vod se to týká. Předem díky za odpovědi.
Autor diskuse: dvorma - Profil , 8.3.2010 všeobecné - ostatní

Nloda30 - Profil | Po 8.3.2010 20:49:51

Pavouk‌ >> Pavouk28 >> Obávám se, že vzhledem k jejich jednoduchosti je 100x málo.

    NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:48:35

    loda30 >> zatim mi SZ neprisla :)

      NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:47:48

      Koci66 >> koci66 >> pro upresneni nejsem RS, ja narozdil od tebe argumentuju zakonem a vyhlaskou, cim ty?

        Nloda30 - Profil | Po 8.3.2010 20:47:29

        Pavouk‌ >> Pavouk28 >> Tomu už taky není pomoci, tyto diskuse ve finále končí hrdinskými vyhrůžkami přes SZ.

          Nfrutys - Profil | Po 8.3.2010 20:46:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!



          Táboření je v některých případech zakázáno, a to bez ohledu na to, kdo je vlastníkem dotčených pozemků. Jde o tyto případy:
          1.V národních parcích - § 16 odst. 1. písm. c), v chráněných krajinných oblastech - § 26 odst. 1 písm. b) a v národních přírodních rezervacích - § 29 písm. j), vše zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen „zákon o ochraně přírody“), je zakázáno tábořit mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody – jde o zákazy plynoucí přímo ze zákona. Výjimky ze zákazu povoluje v každém jednotlivém případě vláda svým rozhodnutím.
          2.V přírodních rezervacích, v národních přírodních památkách a v přírodních památkách je táboření zakázáno, pokud to stanoví bližší ochranné podmínky, vymezené v jejich zřizovacích předpisech. K tomuto uvádíme, že např. Vyhláška ONV Písek ze dne 4.12.1985 o chráněných přírodních výtvorech v okrese Písek, kterou byla vyhlášena PR Výří skály u Oslova, a která stále platí, striktně zakazuje mimo jiné táboření a rozdělávání ohně a zřizování trvalých táborů či dočasných tábořišť. Pokud je táboření takto zakázáno, lze tuto činnost vykonávat jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody (v tomto případě opět vláda).
          3.V lesích je podle ust. § 20 odst. 1 písm. k) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon) zakázáno tábořit mimo vyhrazená místa.
          4.V ochranném pásmu 1. stupně přírodních léčivých zdrojů je zakázáno tábořit (ve stanech, obytných přívěsech apod.) mimo vyhrazená místa podle nař. vl. č. 152/1992 Sb., o ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Františkovy Lázně a podle vyhl. Ministerstva zdravotnictví č. 175/1999 Sb., o ochranných pásmech přírodních léčivých zdrojů lázeňského místa Karlova Studánka.
          5.Ve vyhláškách obcí mohou být také obsaženy zákazy táboření. Obec tak může chránit veřejný pořádek v režimu § 10 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), např. zákazem neoprávněného (ve smyslu nedostatku svolení vlastníka pozemku) stanování a táboření na vymezených veřejných prostranstvích, případně území obce, a to bez ohledu na charakter vlastnictví konkrétního pozemku.

          Naopak zákon č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) problematiku táboření neřeší a táboření ani striktně nezakazuje. Zákon připouští užívání pobřežních pozemků v nezbytném rozsahu, tzn. v takovém rozsahu, který je nezbytný k výkonu rybářského práva. Je otázka, zda je nezbytné k výkonu rybářského práva stanovat. Navíc ve vyhl. č. 197/2004 Sb., k provedení zákona č. 99/2004 Sb., o rybníkářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství) jsou vymezeny denní doby lovu ryb v pstruhovém rybářském revíru, kdy maximální jsou v měsících červnu a červenci od 5 do 22 hodin a v mimopstruhovém rybářském revíru jsou maximální v měsících květnu, červnu, červenci a srpnu od 4 do 24 hodin. V případě některých revírů však byly na základě rozhodnutí MZe ČR uděleny výjimka ze stanovené denní doby lovu na vybraných mimopstruhových rybářských revírech, a to od 00:00 hod. do 04:00 hod. v období od 16. června do 31. srpna.

          Podle čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno, takže v případech, kdy to zakázáno není, je možné ve volné přírodě tábořit. Je ovšem třeba dbát ochrany vlastnického práva. Pokud jde o pozemky ve vlastnictví soukromých osob, je při výkonu rybářského práva vstup na pozemek povolen. Na cizí pozemek se vstupuje za účelem lovu ryb a po jeho skončení je třeba tento pozemek opustit. Pokud na něm chceme zůstat a přenocovat, je to vždy otázka dohody s majitelem pozemku. Na pozemcích ve vlastnictví státu nebo obcí (pokud nejde o výše uvedené případy) není táboření zakázáno.

          Co se týče využívání přístřešku (nemá podlážku, jedna stěna je otevřená), který má sloužit k ochraně před nepřízní počasí, na místech, kde je zakázáno tábořit, nelze mít proti jeho používání námitky. Přístřešek musí evidentně sloužit k ochraně rybáře (tzn. nemůže se nacházet metry od břehu, neslouží k ukládání věcí ani k nocování). Co se týče stanu, který má podlážku a je určen k přespávání, lze ho stavět jen za výše uvedených podmínek.

          Výše maximální sankce, kterou lze za porušení zákazu táboření uložit, se odvíjí dle místa, kde k spáchání přestupku došlo. Pokud se jedná např. o lesní pozemek, je postupování dle lesního zákona, kde je stanovena max. sankce 5. 000,- Kč. Pokud však byl porušen zákaz táboření ve zvláště chráněném území, lze dle ust. § 87 odst. 3 písm n) zákona o ochraně přírody uložit sankci až do výše 100 000,- Kč.


          Mgr. Irena Berecová
          Česká inspekce životního prostředí
          Oblastní inspektorát České Budějovice
          Dr. Stejskala 6, 370 21
          tel. 386 109 146

            NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:46:35

            frutys >> panove ctete pomalu a treba nekolikrat... :)

              Nkoci66 - Profil | Po 8.3.2010 20:45:46

              jiku2 >> Srozumitelně a Přesně !!! Snad to pochopí i ty dva Čuramedány co pořád hájí sve zdarma vytoužené ryb. listky

                Nfrutys - Profil | Po 8.3.2010 20:44:50

                Přidávám článeček,který jsem kdysi stáhl tady někde na MRKu.
                Jinak souhlasím se všema,že co se týče pobytu u vody u nás je to postavené na palici.
                Viz nahoře

                  NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:43:32

                  Koci66 >> koci66 >> vzdyt je to usmevne, vy proste nechcete prijmout to co je cerne na bilem..plna huba kecu misto toho abyste si precetli 2 A4 textu kde je vse podrobne a srozumitelne napsano.

                    NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:42:00

                    loda30 >> viz. jiku2 :)

                      Nkoci66 - Profil | Po 8.3.2010 20:41:57

                      Pavouk‌ >> Pavouk28 >> Tak Vy dva jste se hledali až jste se našli

                        Njiku2 - Profil | Po 8.3.2010 20:40:39

                        taborit se nemuze jen na prirodne chranenych mistech,rezervacich apod.,pripadne na mistech oznacenych znackou.nejaky rybarsky zakon me v tomto pripade nezajima,protoze je tomuto zakonu podradny.pokud nedelam bordel,nedelam nic protizakoneho. a vubec, jak daleko od vody se do me muze sr*t porybny?a i kdyby, to jako kdyz si postavim stan 15m od brehu,tak je to stale vec porybneho?

                          Nkoci66 - Profil | Po 8.3.2010 20:39:55

                          Ladin61 >> Pošli přesně uryvek toho zákona, nenašel jsem nic. Nechranice jsou kapitola sama o sobě a bivakovat tam chodí jen ( podle mě ) lidi co tu vodu neznaji. Pozemky kolem Nechranic jsou Povodí Ohře ( převážně ) a tam je to samozřejmě složitý. Nechranice nejsou podle mě vůbec určené k sportovnýmu rybolovu.

                            Nloda30 - Profil | Po 8.3.2010 20:39:20

                            Pavouk‌ >> Pavouk28 >> Jak píšeš, marný to boj...

                              NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:36:58

                              loda30 >> to je bez sance oni si melou porad svoje :)

                                NPavouk28 - Profil | Po 8.3.2010 20:36:06

                                pjarmil >> neumis ani opisovat mate tam "pouze při výkonu rybářského práva" a ne vykonneho prava...

                                  Nloda30 - Profil | Po 8.3.2010 20:35:13

                                  Jen tak pro zajímavost, RS nemá možnost poukazovat ze své pozice na táboření či stanování, ale jakož to úřední osoba (zastarale veřejný činitel) má možnost oznámit tento přestupek na příslušnou pověřenou obec k dalšímu projednání(přestupková komise).

                                    Njarda 2004 - Profil | Po 8.3.2010 20:32:27

                                    Koci66 >> koci66 >> No jaké máme pány radní takové máme město. Je to tragédie ale je to tak.

                                      Nkoci66 - Profil | Po 8.3.2010 20:29:36

                                      jarda 2004 >> Ale víš co je ještě víc zajímavého ?! Každý 3-tí mladý porybní se chová přesně tak jak ty starý kozlove - jen tě budou jebat a buzerovat kvůli nesmyslu. A to je hodně smutný.

                                        Npjarmil - Profil | Po 8.3.2010 20:29:18

                                        Pavouk‌ >> Pavouk28 >> to mas blbe.. tzn. v dobe rybolovu..