Prosba o radu Sumcařům

Zdravím Vás kolegové. Mám otázku,prosbu. Potřeboval bych poradit nad jednou pro mě zapeklitou věcí. Na jednom revíru kam chodím je velký fousáč. Odhadem okolo 1.8-2.0m a tak 60kg cca. Jenže to je natolik blbá voda,že nevím jak na to. Ze břehu a možné je chytat jen s jednoho druhý nepřichází v úvahu-množství vázek nehodím s větší rybou. Zajímalo by mě jakou techniku by jste doporučili? Jestli trhačku,nebo podvodní splávek? Je tam základní problém,že ho nemůžu pustit ani o metr...2x se mi podařilo ho zapřáhnout na zdechlou rybku ze dna na candáta plotice cca 15cm a silon 0.35mm prut 4.10m štikový a jakmile jsem ho zapřáhl tak byl ve vázkách a ujeb....mi to. Ted mám sumcový prut i s pletenkou na 70kg,ale nevím tu správnou taktiku popř. nástrahu. Poradíte někdo?Díky moc a pro orientaci přikládám obrázek jak to shruba vypadá
Autor diskuse: Neznaboh:-D - Profil , 25.3.2009 všeobecné - techniky lovu
60 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy.

NNeznaboh:-D - Profil | Pá 10.6.2011 18:00:19

Carpeater >> Ahoj. Před těma dvěma letama se mi to nepodařilo a loni mo ho vzala velká voda:-D,ale zajímavé,že od té doby už tam není jen jeden,ale sumci okolo 2m dva najednom rybníku,na druhém je jeden okolo 140cm a na třetím minimálně jeden ke dvěma metrům, jinak mám echo od jednoho hodpodáře o další dvojce. Loni jsem měl nej 150cm a druhý nevěděl,že se něco děje...A mám ještě další typy na revíry kde se velcí fousi vyskytují...letos to bude hooodně náročná sezóna a to hlavně na cestování...

    NCarpeater - Profil | Pá 10.6.2011 14:08:41

    Neznaboh:-D >> tak co, vytáhnul jsi ho před těma dvěma lety, nebo ne?

      NNeznaboh:-D - Profil | Pá 27.3.2009 7:22:50

      Venca888 >> Dno je to starý nečištěný rybník-tůně, tudíž bahnitý,ale dá se to položit tak,že to do toho bordela nezajede... Takže bych to viděl dát mu to hned metr před Ďůru a uvidíme...Mám smekací navijá Interfish GY 1090.

        NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 20:22:20

        Neznaboh:-D >> těžko říct... taky jde o to, jaký je tam dno... ale myslim, že pokud víš, kudy a kdy jezdí a tudíž mu to dokážeš dát před tlamu, neni to až tak důležitý....

          NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 20:20:21

          Turňa >> to byla samozřejmě nadsázka. Ale - ty nepotřebuješ mít samosek. Pokud nemá multiplikátor, klidně bych tam dal puštěnej baituner s utaženou brzdou. Při záběru přecvaknout baituner, seknout a táhnout. Toho sumce sice necháš kousek odvinout, ale když bude mít trochu štěstí, ten sumec nemá důvod jet do vázek, pokud se nebude cejtit ohroženej. až po záseku - a pak už ho nepustí... je to teorie, neznám mapu, nechci si hrát na děda vševěda... ale tak bych to prostě udělal já...

            NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 18:09:04

            Venca888 >> Václave, vtip je v tom, že na ten zašlapávancí stojan máš napružený prut a napnutá šňůra ti zaručí to, že sumec má hák již zapíchnutý, jen dosekáváš a zdoláváš, na ten tvůj prut na kameni ti prut sumec stáhne do vody ať jsi v pozoru jak chceš, rychlejší než sumec nebudeš, a udržet pozornost po celou dobu lovu, byť na dvě hodiny, nejde /ty ale třeba jo/.
            A už končím opravdu, zdar

              NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 17:55:01

              Venca888 >> a na klasickou položenou,nebo podvodák?

                NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 17:54:16

                Turňa >> jo to vím ja o tom jsem četl na chytej.cz-díky za radu,nějak to promyslím...

                  NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 13:53:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  s ohledem na ty vázky bych přemejlšel i o tom, chytit ho na chomáč rousnic - po záběru nebude nutně uhánět do úkrytu

                    NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 13:51:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    v takovyhle případě ti bude kulový platnej i ten zašlapávací stojan. musíš bejt rychle a silnej... a pak ten prut můžeš mít položenej třeba na kameni

                      NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 13:41:06 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      Neznaboh:-D >> Nejsem nasr...ý, napiš si tuhle otázku do sumcařiny a pak to teprve poznáš co to je, já jsem jen toho názoru, že takového sumce na třech metrech na kaprařské nářadí (stojan)nemáš šanci zastavit.

                      Ano jsem pro klasický zašlapávací sumcařský stojan, s prutem s rolničkou kolmo do nebe, s napjatou šňůrou a s bojkou na trhacím systému.

                      Jinak pokud mohu radit, lze též dopravit bojku na lovné místo přes dva pruty, doufám, že toto víš co znamená.

                        NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 13:03:07

                        Programátor >> Tak se asi taky nebudeš nudit...jen jsem zjištoval kdo mi co poradí... asi zvolím uplně to nejjednodušší,a bechnu větší chcíplo rybu s olovem na dno a bude, vzal tak 2x co by nevzal po třetí... taky hodně zdaru

                          NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 13:01:31

                          Turňa >> myslel jsem stojan-jestli musím použít zašlapávací na sumce nebo mi bude stačit stojan na kapry zvedlý,ale vidím,že jsi podrážděný,takže se tě raděj nebudu dál ptát... Chtěl jsem jen zjistit kdo mi co doporučí,protože dosavadní zkušenosti s lovem sumců mám bud klasická kačena,podvodák,nebo na klasické těžko...tak se na mě nezlob a nebuď nasraný... zdar a hezký den a nehledej v tom sarkasmus ani ironii

                            NProgramátor - Profil | Čt 26.3.2009 12:50:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Neznaboh:-D >> no tak to tě čeká celkem sranda :-) Mam podobný problém, ale těch sumců je tam několik a je to voda "nikoho", takže nemusim čekat do 16.6. Souhlasim s tim, že bys měl použít co nejjednodušší montáž. Já použiju jen jeden jednohák a jak už tady někdo řek "na bejka". Hodně štěstí :-)

                              NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 12:31:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                              Neznaboh:-D >> Technicky vzato tě chci vidět, jak zastavíš sumce 180-200 cm na třech metrech, i kdybys to měl jen na rolničku a šňůru "na krev".
                              Jestli to dokážeš tím tvým kaprářským způsobem, pošli SZ, přijedu ti osobně poblahopřát.
                              Zdar

                                NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 12:05:49

                                Turňa >> Technicky vzato-můžu použít kaprařský stojan? ve stylu pustit ani centimetr je myšleno povolit brzdu, mám tam asi 3m místa než mi vjede do první vázky. já se nechválím,ale ptám...

                                  NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 11:52:42

                                  Venca888 >> Když myslíš, dělej co myslíš.
                                  A už tady končím. Netřeba odpovídat, jinak se příště ptejte v sumcařině.

                                    NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 11:50:43

                                    Turňa >> povolíš mu cca 10-15 cm průvěsu vlasce... to asi rozhodující nebude.

                                      NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 11:20:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                      Neznaboh:-D >> Ondro, resp. Venco3x8 já ti ho přeju taky, problém je v tom, že ty chceš využívat metodu detekce sumce metodou chytání bílé ryby "policajtem", to tedy také znamená co - že mu povolíš, ač říkáš, že nesmíš povolit ani centimetr.
                                      Jakmile nebudeš mít napnutou šňůru na "krev" tak ti summec přes policajta ujede do vázek, tam se "kousne" a pak si pro něj budeš muset dojet, nebo upálit šňůru - a pak se sešitý zajde.

                                      Princip rolničky proboha spočívá v tom, že není jako policajt na vlasci (šňůře) ale na prutu, hlavně že se chválíte!

                                        Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 10:40:24 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Neznaboh:-D >> Vyskoušej obojí,ale hlavně mu nepovol ani centimetr.Hodně štěstí a boj si pěkně vychutnej,ten se neopakuje každej den:-)))) Zlom vaz

                                          NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 10:11:26

                                          Venca888 >> Díky,tak snad letos... Akorát si nejsem úplně jistý jestli mu to bouchnout před díru,vím kde je,nebo dál až vyjede?

                                            NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 10:09:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                            Neznaboh:-D >> tak vidíš - víš, jak na něj a to je při chytání takovejch potvor to nejdůležitější. nasadit správnou sílu vercajku to je jen otázka nákupu... vůbec bych si s tim nelámal hlavu. hodně štěstí... :-)

                                              NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 10:02:58

                                              Venca888 >> A největší gól je,že tam čas od času na něho někdo přijde,ale zatím nikomu a podotýkám nikomu se nepodařilo ho zvednout,nebo zastavit... já tam šel 3x na candáta a 2x mi zabral ten dobytek:-D už mám 50lbs prut seecat a 70kg pletenku,tak jsem zjišťoval nej možnost...

                                                Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 9:46:04

                                                Venca888 >> Přesně tak,a navíc ví přesně v kterou hodinu loví.

                                                  NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 9:42:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                  budu se opakovat, ale stále nechápu jednu věc - ten sumec už dvakrát zabral, jen ho nedokázal vytáhnout... tak proč měnit techniku, která byla očividně úspěšná? (samozřejmě v případě, že tam takhle nechytal dvěstěkrát a měl dva záběry). Jen zpěvnit vercajk a hotovo...

                                                    NVenca888 - Profil | Čt 26.3.2009 9:40:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                    Turňa >> proč by nemohl použít policajta? překážet tam nebude a ukáže mu, co potřebuje. ty pouze vyměníš policajta za rolničku - princip je uplně stejnej.

                                                      NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 9:33:42

                                                      Zatím jsem vždy používal podvodní splávek a s trhačkou atp nemám moc zkušeností a navíc vždy na rybku... takže nevím co a jak...

                                                        NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 9:31:49

                                                        Turňa >> Ale já se nehádám ,ale ptám... Na stojáku používám swinger a na řece rolničku...

                                                          NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 9:27:54

                                                          Neznaboh:-D >> Dělej co myslíš.

                                                            Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 9:27:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                            Neznaboh:-D >> Abych pravdu řekl,tak tuhle bóju nepoužívám,preferuji trhačku,pod.splávky a různé jiné metody.Na tohle jsem hodně viděl chytat štikaře,a rybky používali kolem 12 až 18cm takže když tam pověsíš rybku 20cm tak se nic nestane.Žádný policajty na sumce nepoužívám kromně rolničky.Tak jak píše Turňa,prut postav do stojanu na špičku prutu připni rolničku,utáhni brzdu a čekej. Můžeš položit prut i do vidliček a nechat cívku povolenou,aby si mohl pár cm vzít,protože když chytáš na rousnice,tak jsou záběry uplnně jiný jako když tam máš rybu,ale jelikož jak uvádíš jsou tam vázky,tak to nedoporučuji.Viděl jsem u vody hodně rybářů co na pod.splávek používají různý policajty,ale jen když chytají na rousky.

                                                              NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 8:52:48

                                                              Turňa >> http://www.rybashop.cz/old/docs/pd1109341969.htm a popř koukni na poslední větu... tam píšou číhátko... tak proto jsem se ptal...

                                                                NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 8:50:26

                                                                Turňa >> Tak já třeba u podvodního splávku dám prut do vidliček hlásič a swinger a dalo se... a swinger se dá nazvat taky policajt..

                                                                  NTurňa - Profil | Čt 26.3.2009 8:32:02

                                                                  Neznaboh:-D >> Nechytej sumce, když se ptáš na základní věci, prostuduj literaturu.
                                                                  Policajt je na kapry a bílou rybu, zrakem nic nevykoukáš.
                                                                  Postav prut do stojanu, dej rolničku, přitáhni brzdu - sumec ti zazvoní.

                                                                    NNeznaboh:-D - Profil | Čt 26.3.2009 8:13:55

                                                                    Ládes >> ládes >> A je jedno jak velkou rybku tam dám? Zdálo se mi,že jsem tam zahlídl max 20cm? A používat policajt,nebo stačí zrakem?-pozorovat

                                                                      Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 7:59:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                      Neznaboh:-D >> Tady taky ještě něco :-)) http://www.magicbobbers.com/info/en.htm

                                                                        Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 7:48:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                        Neznaboh:-D >> Klikni na ni,a pomalu se ti bude znázornovat jak to funguje:-))) http://www.rybarskepotreby-eshop.cz/zbozi/282-bojka-magic-bobbers

                                                                          Nládes - Profil | Čt 26.3.2009 7:29:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                            Ntony.bobo - Profil | St 25.3.2009 21:16:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                            Neznaboh:-D >> Neumím sem dát ten odkaz aby si ji viděl tak ti ji popíšu.Stojí cca 250-350kč. Je to 1m plastová trubička na které jsou 2 plováky.1 plovák je pevný a jeden je pohyblivý.Při nahazování jsou plováky na jedné straně a jak nahodíš tak před 1 plovákem je zátěž která vysune plovák tím se bojka roztáhne a zátěž sjede po vlasci či šňůře na dno a slouží jako kotva.Šňůru od bojky k rybce ale dej max 1m ať se ti nezamotá.Je u toho i návod.Mám takovej dojem že už se to na mrku probíralo tak pokud to tu najdu dám ti vědět.

                                                                              NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 15:03:43

                                                                              tony.bobo >> a jak vypadá nahazovací bójka?jo to vím,že vydrží na podvodní splávek jsem měl šutr tak kilo,30cm karasa a hodil jsem s tím sice tahem,ale hodil

                                                                                Ntony.bobo - Profil | St 25.3.2009 14:54:22 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                Podvodní splávek bych nezkoušel zkrze ty vázky spíš bych se přiklonil k té nahazovací bojce. Montáž je jednoduchá a nahazuje se s ní stejně jako se splávkem takže taky jednoduché a i když tam dáš větší rybu jako nástrahu tak se nemusíš bát že prut zlomíš,ten už něco vydrží.

                                                                                  NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 14:47:08

                                                                                  Ládes >> ládes >> že není 16.6. :-D

                                                                                    Nládes - Profil | St 25.3.2009 12:59:29

                                                                                    Neznaboh:-D >> No vidíš,tak v čem je problém? :-)))))

                                                                                      NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 12:57:50

                                                                                      A pro upřesnění loví okolo 5 až 5:30 ráno,to je vidět jak lítají z vody kapři od 40-50cm... A zase večer veme na chcíplou rybku,ale musí být tak dva dny odleželá...

                                                                                        Nládes - Profil | St 25.3.2009 10:34:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                        Neznaboh:-D >> Pokud to máš na druhej břeh 20m, tak tam v pohodě dohodíš z podvodním splávkem, i klasicky na položenou jen s olůvkem.Vyzkoušej to na rousnice... jednohák použij 7/0 až 10/0 a na něj napíchni 10 rousnic.Nejlépe je nastražit až za tmy, aby ti to neožíraly malé ryby a okouni.Můžeš použít místo rousnic i rybu kolem 20cm.Tady jsou nějaké montáže at víš jak to navázat. http://www.mrk.cz/montaze.php?id=409 http://www.mrk.cz/montaze.php?id=410

                                                                                          NVenca888 - Profil | St 25.3.2009 10:31:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                          nevidim důvod, proč něco měnit, pokud už dvakrát zabral... jen prostě silnější vercajk a ten už máš...

                                                                                            NPed - Profil | St 25.3.2009 10:16:49 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                            Neznaboh:-D >> Jestli vzdálenost 20m do protějšího břebu tak určitě bych ho zkusil od tam na boji silnější silon nebo pletynku a nepustit ho on si dá říct ale volil bych boji není nutný tam cpát ryby 40cm vezme i menší . Odhozové boje se prodávají ale dá se vcelku udělat i doma .

                                                                                              NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 10:08:57

                                                                                              Ped >> No ta vzdálenost tak 18-20m více ne,ale s bojkou nemám vůbec zkušenosti...

                                                                                                NPed - Profil | St 25.3.2009 10:03:44

                                                                                                Neznaboh:-D >> Určitě bych se ho snažil dost z druhého břehu (neznám vzdálenost ) přes to pásmo ho neprotáhneš ani auto lanem a osobně bych volil odhozovou boji s jednoduchým háčkem a to z důvodů že je dost pravděpodobný že ho ztratíš a sešitý dvěma trojháky v pařezech či stromech tak dost pochybuji že by to dál rozdýchal

                                                                                                  NLorenc1 - Profil | St 25.3.2009 9:58:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                  Jistě pokut to fungovalo předtím tak bude zas,nehledej v to vědu v jednoduchosti je síla.

                                                                                                    NNat - Profil | St 25.3.2009 9:57:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                    Neznaboh:-D >> tak doplaviek alebo to risknúť. kebyže dokážeš prehodiť krížom vodu nejakou 0,25 mono a prejst na druhú stranu tak si tú trhačku jednoducho pritiahneš tam kam chceš. Ale ideálne je keď sú nato dvaja

                                                                                                      NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:52:02

                                                                                                      Nat >> A když to tam není povolené?

                                                                                                        NNat - Profil | St 25.3.2009 9:49:41

                                                                                                        Neznaboh:-D >> loďkou

                                                                                                          NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:48:19

                                                                                                          Lorenc1 >> Takže rybu na dno,už hezky vonavou a na býka...

                                                                                                            NLorenc1 - Profil | St 25.3.2009 9:46:49

                                                                                                            Neznaboh:-D Udělej to uplně stejně jako předtím jen stím že s použitím pořádnýho cajku se povede rybu udržet a dostat z vody.Pokut je hodně vázek tak použí jednoduchou monáž s jedním nebo dvěma jednoháky.

                                                                                                              NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:43:24

                                                                                                              Nat >> Zdar, zatím mám zkušenosti na podvodní splávek,jak bych tam měl tu trhačku dostat?

                                                                                                                NNat - Profil | St 25.3.2009 9:40:16

                                                                                                                trhačku, brzda na doraz a potom kto z koho

                                                                                                                  NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:38:46

                                                                                                                  Maroš3310 >> Tak tam dám karasa aby mě rádi měli:-D

                                                                                                                    NMaroš3310 - Profil | St 25.3.2009 9:28:37

                                                                                                                    Sumce nějak extra nechytám,ale mázl bych tam podvodní splávek. 2 pořádný trojháky a na ně lína. Za toho lína mě asi někdo nebude mít rád.

                                                                                                                      NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:19:52

                                                                                                                      tu je

                                                                                                                        NNeznaboh:-D - Profil | St 25.3.2009 9:09:20

                                                                                                                        Jak ta voda asi vypadá a ten velikán vyjíždí s levé strany,má tam díru a jede okolo pásu vázek