- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Spí kapři v zamrzlé řece?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
3x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
Nmirmen - Profil | So 14.2.2009 4:11:14
- jednak tehdy, když se ve vodě mění obsah kyslíku ( plyny) ... mimochodem, viděl jsem i kapry, kteří přijeli k díře, kterou jsme otevřeli na chovném ( motorovkou obdélník 1x2 m a vyříznutou kru pod led za pomoci háků)
- nebo v nějaké jiné krizovce ( vydra? pytlák? bortící se ledy?)
- a potom tehdy, když mají chuť něco slupnout
K místu zimování .. odhadoval bych jako zimoviště místo, kde je nejhustší ( = tedy i nejteplejší ) voda.
Zajímalo by mne, zda budou zimovat v místech vývěrů podzemní vody s teplotou třebas 5-8°C, možná i více , viděl jsem tyto vývěry na dně několika chovných rybníků .. a předpokládal bych, že je ryby dokáží snadno najít .
Ke kaprům v řece .. laický odhad, že budou zimovat někde v nadjezí, na místě mimo proud.
A k záběrům ... první kapry jsem chytil při oblevě, když se alespoň 2-3 dny denní teploty v době mezi 10-15. hod dostaly alespoň nad 4-8°C a přitom během 2-3 dnů stoupla teplota vody alespoň o 0,5 - 1 °C.
Pokud si matně vzpomínám , tak jsem prvního kapra z řeky měl někdy na přelomu první-druhé dekády února a myslím si, že to tehdy byl šupináč mezi 35-40 cm.
Lovil jsem na hloubce asi 1-1,5 m a cíleně chytal bílou rybu ( plotice, případně malý cejn), krmení z nadroleného chleba, který byl namočený v nějakém posilovači, nástraha rohlík.
V místě, kde jsem tehdy chytal, byla řeka už víc jak z půlky bez ledu.
Nadlop - Profil | Po 9.2.2009 22:47:41
NSanti - Profil | Po 9.2.2009 22:44:24
Nadlop - Profil | Po 9.2.2009 22:33:16
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 22:32:39
NFullnek - Profil | Po 9.2.2009 22:02:12
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 22:00:47
NJovánek - Profil | Po 9.2.2009 21:52:43
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 21:45:24
Rybí šupina ti o rybě řekne asi nejvíce dá se v ní docela dobře číst.
Poznáš na ní kolik je rybě přibližně let, kdy ryba potravně strádala apod.
Je to jako u letokruhů na pařezu, tam podle jejich počtu taky poznáš přibližně věk stromu. Akorát, že na šupině nejsou letokruhy, ale myslím, že se tomu říká anuly, které se vždy v zimě kdy ryba nepřijímá potravu zhušťují po obvodu celé šupiny a vytváří jakýsi letokruh.
Když není zhuštění anul po celém obvodu šupiny, tak lze předpokládat, že se nejednalo o zimní období, ale jakési krátkodobé ,,hladové" období.
jovánek>> vím, že bys to vysvětlil líp. Sorry
Nmpmaik - Profil | Po 9.2.2009 21:20:07
Nk-70 - Profil | Po 9.2.2009 21:20:04
NFullnek - Profil | Po 9.2.2009 21:17:33
NRoh1!ck - Profil | Po 9.2.2009 19:23:50
Ale s tím bahnem je to zajímavé
EDIT: blbě jsem si to přečetl
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 19:23:01
NLee-Haney - Profil | Po 9.2.2009 19:21:27
Mám takovou zajímavou zkušenost s líny.Kdysi dávno sme si v létě udělali na potoce takovou malou hráz.V zimě jse se tam šel podívat a jelikož byla voda dost čistá zjistil jsem se smutkem v očích že Líny jsou pryč.Tak jsem se rozhodl aspoň trochu vybrat bahno.Co bylo moje překvapení když jsem hrábl že jsem pod značnou vrstvou bahna vyhrábl živé línky.Aj jsem se lekl,protože jsem myslel že jsou to jen mrtvé ryby,ale opak byl pravdou.Na celé věci mě překvapilo že Líni byli zaboření takovým stylem že nechápu jak mohli dýchat.Vím že lín není náročný na kyslík,ale i tak:D
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 19:10:46 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 19:05:14
a stejně je to přece jedno hlavně že jsme to všichni pochopili
NPetr Koch - Profil | Po 9.2.2009 19:03:42
Tohle jsem si nemyslel, že se ta doba ještě vrátí......
NPetr Koch - Profil | Po 9.2.2009 19:01:23
Ndasty carp - Profil | Po 9.2.2009 18:59:51
Nšpaky - Profil | Po 9.2.2009 18:49:01
Npavel68 - Profil | Po 9.2.2009 18:47:12
Nšpaky - Profil | Po 9.2.2009 18:46:16
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 18:44:52
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 18:42:20
Npavel68 - Profil | Po 9.2.2009 18:41:53
NLauri - Profil | Po 9.2.2009 18:39:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NJovánek - Profil | Po 9.2.2009 18:37:40
Npavel68 - Profil | Po 9.2.2009 18:07:11
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 18:03:27 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nstandas - Profil | Po 9.2.2009 18:01:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 17:53:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NFullnek - Profil | Po 9.2.2009 17:48:32
Npavel68 - Profil | Po 9.2.2009 17:45:56
Visí tady na MRKu,je jestli se nepletu z Harty a je to focený ze břehu na hloubce cca. 50cm...
Chytám ryby 34 let a víc snímků kaprů na "loži" jsem ještě neviděl.Není to divné???
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 17:37:39
NJovánek - Profil | Po 9.2.2009 17:36:18
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 17:27:55
Npavel68 - Profil | Po 9.2.2009 17:25:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Reofilní druhy /proudomilné/ jako pstruh,si zdřímnou třeba na pár vteřin,ale kaprovití všeobecně klidně na pár hodin a ve dne...
Možná,že i stavy "strnulosti" u štik,které lze vlétě pozorovat,kdy si plotičky doslova na jejím zobáku hrajou fotbálek,je spánkem...
To samý se týká sumce.
Řeka v našich podmínkách promrzne max.do 30ti cm.Pakliže je na třech metrech hloubky dostatečné proudění,kapr se pohybuje celou zimu a s těma "ložema" to není tak vařící ani na stojácích...
Četl jsem článek v Rybářství,kdy chtěli na 2ha rybníce /chovným/ nafotit zimující kapry v loži.
Člověk kterej ten rybník znal nejlíp a straral se o něj celej život označil potápěčům tři místa,o nichž předpokládal,že tam budou "zimovat".Vlezli do vody dírou,kde bylo vzduchování a nebyl tedy led a šli na to.NIKDE NEBYLA ANI ŠUPINA....
Ono to s tím zimním spánkem není tak horký a na řekách už vůbec ne :)))
NJovánek - Profil | Po 9.2.2009 17:24:13 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NSAHIB - Profil | Po 9.2.2009 17:20:33 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
nejsu žádnej rozumbrada,ale určitě kapři na zimu ztrácejí na aktivitě,musí také zimovat...
sjíždějí se do "výtluků","vybouchané" díry v blátě až na tvrdé dno ,kde je jich vícero pohromadě.a potravu de facto "odsávají" ze svých tělesných tukových zásob,.....které během roku naberou,.ale to neznamená, že se nehýbou vůbec,že nejezdí..,že nežerou..jen nejsou tak aktivní..
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 17:19:59
Nsmradzjzd - Profil | Po 9.2.2009 17:19:51
NFullnek - Profil | Po 9.2.2009 17:19:23
NRoh1!ck - Profil | Po 9.2.2009 17:17:18 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
.........Některé druhy ryb, v naší přírodě jsou to například kaprovité, snižují svoji aktivitu v zimě a upadají do jakési letargie. Zalehnou do bahna nebo do listí na dně a nepohybují se. Jejich metabolismus se zpomalí a ryby v klidu přečkají chladné období, kdy se ve vodě nevyskytuje hmyz, larvy a další potrava, kterou se živí. Pokud takto odpočívající rybu někdo vyruší, například vydra nebo jiný přirozený lovec, může to pro ni mít tragické následky: zrychlí se její metabolismus, ryba má větší výdej energie a rychleji zpracuje tukové zásoby, které jí měly vydržet až do jara. V takovém případě může snadno uhynout........
http://www.lidovky.cz/jak-a-kde-spi-ryby-0ey-/ln_n
Npelikan_one - Profil | Po 9.2.2009 17:15:49
NMyky.kes - Profil | Po 9.2.2009 17:15:33
NVelrybář Martin - Profil | Po 9.2.2009 17:12:00
NTomáš - Tom - Profil | Po 9.2.2009 17:06:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Nwtfkiss - Profil | Po 9.2.2009 17:05:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NRex2 - Profil | Po 9.2.2009 17:02:52
NVelrybář Martin - Profil | Po 9.2.2009 17:02:30
NPvl - Profil | Po 9.2.2009 16:59:34
Nbik kapr - Profil | Po 9.2.2009 16:52:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
NFish Hunter - Profil | Po 9.2.2009 16:51:23
Nšpaky - Profil | Po 9.2.2009 16:49:37
Kde to žije - kaprařina
15:09NFanclub značky Shimano 16403
13:18NBoilies TB baits- chytací řada 50
8:43NATTs hlásiče a ATTx příposlech 554
8:04NOhře, úlovky, nástraha 1055
7:24NKrátkodobá kaprařina x 10040
SoNKyjský rybník, Džbán 50914
SoNÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8064
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNLegenda s názvem Daiwa Tournament S5000-T, S5500-T či S6000-T 5347
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNFilmy o kaprech na dlouhé zimní večery 1637
ČtNDyje 5, 6, 7 - Mušov a Nové Mlýny - diskuse 54936
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNLabe fishing store 19
Co je nového - kaprařina + obecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Akční nabídky
CRALUSSO novinky sklademZa 89 Kč
Nová svítíci krmítka Fluorescent Rocket Method Basket, plovoucí krmítka Floating Method Feeder, PRO SERIES pellet mixy, vlasec Method Feeder Sinking 1000 m a další vychytávky na www.chytil.cz
JRC Lehátko Cocoon II Flatbed Wide | SLEVA 33%Za 5.249 Kč
Velmi pohodlná silná polstrovaná matrace. Vnitřní matrace je vyjímatelná, což usnadňuje její čištění. Super pevný ocelový rám na 8 nohách. Nohy odolné proti blátu s otvory pro kolíky. Úložný vak se zipem. Včetně popruhu se sponou pro snadnou přepravu. Rozměry: 220x100x40-55 cm
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
1.7.!ct-retro ,
2.7.ddk carp cup giants fishing 2026...
2.7.OBSAZENO! FUTRO Extra Cup...
3.7.Hájiště rodinná těžba
3.7.9. ročník Potštátské 50-tky
3.7.!!!ct retro dubenec 48h!!!
3.7.RKMB RCO víkend Bohušice 3-5.7.
4.7.Malovidy - jednotlivci (feeder)
4.7.Rybářské závody Žeranovice 24H
9.7.Rosed Čvachta Carp Cup léto 2026
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...















