- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
K70 - vliv na ostatní ryby?
Kapr je dlouhověká ryba, 70 cm dosáhne relativně mladý. Co se stane s revírem, kde bude přibývat velkých a starých kaprů?
Jaký vliv to bude mít na bílou rybu, reofilní druhy, ostatní nedravé ryby a v konečném důsledku na dravce?
Jak se projeví na ostatních živočiších a rostlinách početná obsádka velkých kaprů?
Jakou dynamiku vývoje takové vody po ekologické stránce můžeme očekávat?
Jak velká část fytoplanktonu zbude pro ostatní život v takové vodě?
Existují na toto téma nějaké studie nebo výzkumy?
Není K70 cestou do pekel?
Existují i jiné druhy ryb než kapr.
Omluva všem, kteří to vědí.
Anketa nebude. Oznámení: Nejdebilnější odpovědi dostanou poděkování (systém dle slivera)
Od 3.1.2009 hlasovalo 0 čtenářů.
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
6x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
Nkamcasik - Profil | Ne 4.1.2009 9:30:21
Nkakr - Profil | Ne 4.1.2009 9:29:27
Odpovím otázkou, kde bereš přesvědčení, že velcí kapři na revírech nejsou? Chytali se i dříve, faktem je, že je nikdo nefotil v předpažených rukou, neválel po zemi či podložce (žádné neexistovaly)
Byli po ulovení sežráni, vyuzeni atd. Největšího kapra z let padesátých jsem viděl u našeho souseda, měl asi 12kg a dostal jsem z něho velkou šupinu se slovy, pokud si ji dáš do peněženky, budou se tě peníze držet. Byl uloven na Vranovské přehradě. Jo o o té šupině je to jen pověra.....
NPepaČadek - Profil | Ne 4.1.2009 9:23:52
A i dříve se přeci velcí kapři chytali. Tolik propíraný rekord z Rozkoše je dost letitý. Jako dítě jsem jezdil za babičkou a dědou na prázdiny do Písku. A náš nájemník z baráku pan Machovec chytil na Otavě někdy okolo roku 1984 kapra 17,5kilo. Dodnes je to tuším rekord revíru.
Chytalo se jich asi miň, ale to je normální.
Já taky nečekám, že chytím 3 metrovky za "výpravu". Ale kapraři chtějí chytat 15kg+ jak na běžícím páse.
Není to proti přírodě? V lese (zdravém) taky nemáš většinu staletých stromů.
NFery - Profil | Ne 4.1.2009 9:16:13
Nkamcasik - Profil | Ne 4.1.2009 9:00:44
Nkakr - Profil | Ne 4.1.2009 8:59:06
Proč se z chovů vyřazují velcí kapři? Je to podobné jak u lidí, plodnost klesá a tak se kapří důchodci prodávají na různé kaprodromy, kde se snaží obveselit partu pravověrných. Veškeré zde rozvíjené teorie, že velcí kapři vrácení zpět do revíru obohatí po genetické stránce další kapří generace jsou dle mého laického názoru nesprávné.
Nkamcasik - Profil | Ne 4.1.2009 8:48:07
Nkakr - Profil | Ne 4.1.2009 8:43:18
Na MRKu se to odborníky v oboru ichtyologie jen hemží. Já se za odborníka rozhodně nepovažuji, přesto si dovolím Tě poněkud poopravit , K3 rozhodně v našich i sebelepších podmínkách nedosáhne na míru 65cm a K5 na míru 80 ani náhodou.
NAndulec - Profil | Ne 4.1.2009 8:38:01
Třeba na řekách typu Berounka, Sázava a menší je podle mě kontraproduktivní. Tady by se měli spíš chránit říční ryby všech druhů a ne všude jen cpát kapra na tuny. Co se týká stojetejch vod - na revírech do 25ha a nad 50ha nemá cenu. Na těch menších kvůli ostatním rybám a na větších už se v pohodě udrží sám, pokud bude dodržován RŘ. A na revírech pod 5ha bych kapra ani nevysazoval a rovnou ho rozdal masařům na břehu, protože ve finále tam stejně žádnej nezůstane.
Nkamcasik - Profil | Ne 4.1.2009 8:30:01
A tohle si myslím, že je dost povedené
Míra ryb mimo hlavní tok je stanovena: kapr 40 cm, amur 60 cm, lín 20 cm, štika 60 cm. Kapr nad 65 cm (včetně), amur nad 80 cm (včetně) a lín nad 40 cm (včetně) se musejí bez prodlení a s maximální šetrností vrátit zpět do rybářského revíru, kde byl uloven. Lovící si může ponechat 2 kusy kapra týdně. Kapra nad 65 cm (včetně), amura nad 80 cm (včetně) a lína nad 40 cm (včetně), je osoba provádějící lov povinna zapsat do oddílu II povolenky k lovu ryb (Evidence docházky a úlovků) s uvedením data lovu (datum se zakroužkuje), čísla revíru, délky a hmotnosti (hmotnost lze stanovit odhadem). Tato ryba se na konci roku nezapočítává do celkového sumáře úlovků a docházek. Lovící musí mít při lovu u sebe podběrák a použít ho při zdolávání větších kusů ryb. S jakoukoliv ulovenou rybou lovící zachází maximálně šetrně, na břehu ji může položit jen na navlhčenou trávu nebo na navlhčenou podložku.
NMrybar - Profil | Ne 4.1.2009 7:59:52
NMILANS - Profil | Ne 4.1.2009 0:32:31
NMrybar - Profil | So 3.1.2009 22:08:01
NMILANS - Profil | So 3.1.2009 21:40:19
Myslím, že K70 je jedna z možností, jak upozornit na stav, kterého jsme často u vody svědky a to hlavně na svazových vodách. Je to snaha něco změnit a myslím, že při dnešním tlaku rybářů na všechny typy vod ještě nenastala otázka, jak změnit "devastaci " vod trofejními kapry, mezi které se již na mnoha revírech K70 řadí. Možná, že efektivnějším opatřením by bylo celkové omezení počtu úlovků, čehož využívají i některá soukromá sdružení a prosperují ke spokojenosti svých členů. Samozřejmostí je sledování zarybňovacích plánů a posouzením úlovků na dané lokalitě. Je jasné, že se rybařina stala předmětem obchodu, kde každý chce osádkou přilákat potencionální zákazníky, stejně jako zvyšující kvalitou vybavení rybářů a nástrah. Vše je předmětem diskuzí, názorů, posouzení. Proto si myslím, že v současné době jednoznačené stanovisko není. Postupem vývoje myšlení lidí, vztahu k přírodě, chování se jednoho k druhému může dojít k opravdu správným opatřením a řešením. Asi bychom mohli polemizovat o soukromých revírech s osádkou pouze trofejních velkých kaprů, rozdíl by však mohla tvořit svazová voda, odkud se právě tyto ryby do soukromých revírů nejednou dostávají.
Zatím bych se však pod K70 určitě podepsal.
NMrybar - Profil | So 3.1.2009 21:09:50
Kde to žije - všechna témata
SoNRybáři a vinařství 930
SoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoNBoilies TB baits- chytací řada 47
SoNKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...











