MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Kam na tlouště a parmy?

Ahoj přátelé, chtěl jsem se poradit, kam v jižních Čechách na tlouště nebo parmy? Parmu jsem v životě nechytil a teď bych si tak chtěl oslavit narozeniny. Nějací tloušti jsou asi všude, ale zajímají mě spíše řeky - Vltava nebo Lužnice s možností chycení něčeho většího. Jsem z Prachatic a moc to tam neznám ale chci experimentovat. Chápu, že mi neřeknete přesně svá místa, ale stačí třeba v okolí jakého města chytat a tak. Předem moc děkuju za pomoc.

Autor diskuse: Mojo ®
Zařazeno do: feeder - techniky lovu, 29.7.2008

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Majsher - ® Pá 8.8.2008 15:56:28
Ahoj, podle mých zkušeností velcí tlouštui chodí na řece celkem pravidelně na boilies pro kapry. Kolega Raggo, specialista a machr na tlouště, na to má celkem přesvědčivé výsledky. Podle mě, ještě lepší jsou snad halibut pelety, ale nějaké větší (tak 20 mm). Jinak o parmách na Vltavě moc nevím, ale určitě tam někde budou. Zkoušej teď v létě podjezí a vůbec hodně proudné úseky. Hodně štěstí.
N Sander - ® Pá 8.8.2008 15:31:00
Pepa > ahááá, tak to jsi Ty :o) Před pár dny jsem Tě viděl u Míry na fotkách :o))
Povídal něco o Tvém stěhování do Písku, že by o další vydru víc? :o)
N PepaČadek - ® Pá 8.8.2008 15:25:22
Otava v Písku a okolí je moje "domovská" voda. Tloušti na Otavě jsou po celým toku ale ty v Písku pod mostem 60 nemají ani přibližně. Voda klame. O množství nepochybuju, ale velikost ryb ve vodě není taková jak se tu píše. Určitě na Otavě takový jsou, ale jsou vzácný, na cokoli k 50ti se člověk dost nadře a musí vědět a znát. (můj nej otavák 46cm, kamarád osprey toho má mnohem, mnohem víc a výrazně větší, ale 60+ je opravdu vyjímečná ryba, asi jako štika 120+)
N Sander - ® Pá 8.8.2008 15:15:33
mpmaik > jak říkám, nevěřím ani prd.
Zde máš důkaz, mamča mě vytáhla do Písku na nákupy, shodou okolností jsem během tří hodin šel přes most 4x - opravdu poctivé padesátky (ne 50+) jsem za celou dobu spatřil dvě. Většinou jsou tam k vidění ryby okolo 35-40cm, velké procento je jich do 45.
Mým foťákem to ovšem proti zatažené obloze nemělo smysl fotit, ryby jsou tam špatně vidět. Přesto lze dobře odhadnout jejich délku - kachny poslouží jako měřítko :o)

Druhá fotka jako důkaz, že jsem si nespletl ani most, ani město, ani část ČR.

Není třeba dodávat víc.
N mpmaik - ® St 6.8.2008 11:55:47
Sander - já to mám sice do Písku cca 9x dál ale když jsem na tom mostě byl loni poprvé tak měla moje mladá plne ruce práce aby mne od tamtud dostala . Bylo krásně slunečno a s polarizačníma brýlema jsem krásně vyděl ryby pod hladinou. v té době tam bylo minimálně hejno 150 ks a určitě 10% jich mělo přes 60 . Dcera mi musela zajít do pekárny tam na rohu a koupila mi rohlíky a když jsem tam hodil půlku tak se stratila na 1-2 mlasknutí. ten pohled na ty válce nikdy nezapomenu..

Mrkos- Asi tě nepřesvědčím...... máš svůj názor. Ale jinak ti závidím u naší MO je násaďák 75dkg a než doroste do velikosti toho vašeho tak ho masožrouti stihnou vyrvat a sežrat. Ale sčím souhlasit musím že na feeder už to je jiná s kaprem , můj osobák na Feeder je 77 cm s 0,15 kmenem a to byla paráda. Osobně je kaprařina už pro mne vedlejšák a z 80 % je to feeder,10% přívlač ,5 % plavaná a zbytek kaprařina. Raději mám větší množství ryb za kratší dobu než obráceně a taková slušná parma nebo podoustev mi udělá větší radost než průměrný kapr ale přesto kaprařinu nezavrhuji,
N Sander - ® St 6.8.2008 8:55:40
mpmaik > nejde mi o to, že mi je snad někdo vychytá. Ve městě jsem si ještě nenahodil. Jde o to, že jsem pod tím mostem takové ryby ještě neviděl, a už vůbec jsem neviděl, že by se tam takové ryby dokonce rvaly o rohlík :o))

Ale nebudu se hádat. Nevěřím, protože ryby pod tím mostem vídávám často na vlastní oči. Bydlím 20km od Písku.
Toť vše.
N MrKos - ® St 6.8.2008 8:25:16
mpmaik: no vidíš, u nás se nedávno sypali násaďáci 5-6kg takže padesátka je proti tomu mimino

jinak nezpochybňuju že kapr 75+ už dokáže 2,5 rajčeklacek ohnout a dokážu si představit že zdolání takové ryby je požitkem ... myslím že v jednom z prvních příspěvků jsem naznačil že pro mě by byl podstatný ten poměr, tedy poměr ryb násaďáků ( které si dostatečně nevychutnám ) ku rybám 75+ které už klacík dokážou ohnout... a to ať se na to dívám z ktereréhokoliv pohledu tak nepříznivý zlomek počtu opravdu velkých ryb hraje v můj prospěch

na druhé straně souhlasím s tím že cíleně není boloňa na velké kapry určena a osobně bych s ní na ně nikdy nešel... kdybychom to vztáhnuli třeba k fíídru tak tam u už je to jiné, protože s heavy fíídrem jsem běžně jezdil na soukromáky chytat kapry 70+ a nemyslím že bych náčiní poddimenzoval ale naopak každá ryba byla rychle z vody ale zároveň jsem si dostatečně vychutnal i rybu menší

když to shrnu tak si myslím že průměrné kaprařské vybavení na našich vodách je na 99% ulovených ryb hrubě předimenzované a co celé kvůli tomu aby to 1% ( což je často jedna ryba za několik let, u některých za celý život ) šlo vytáhnout bezpečně z vody
N mpmaik - ® St 6.8.2008 5:37:21
Sander - Si ze mně děláš pr...el né ??? Jako kdyby jsi řekl že jsem si to spletl z amurem přivřu oko ale s bolenem ??? To je jako kdyby jsi mi řek že jsem si spletl lysku s labutí. Na tom co jsem psal stále trvám tloušti 60+ tam jsou a určitě to nemusíš popírat. Neboj nikdo ti je nevychytá.

MrKos - S polovinou tvé odpovědi souhlasím , na plavačku , feeder je 50 kapr samozřejmně úplně něco jiného než na kaprařskou děličku ale ze zbytkem ne . Nevím jak u vás ale u nás 50 není násaďák a hlavně pokud jdu na kapry z děldama tak 50 není cílem mého lovu ale raději 75+ a to už je jiné kafe . Z tvého příspěvku je jasné že kaprařina ti k srdci nepřirostla , bez urážky ale řekni nějakému známému ať ti půjčí moderní kaprařské děličky 2,5lb a prubni to a vážně uvidíš že už to dávno nejsou jen tvrdé rajčatové klacky. Osobně mám také rád jemnější rybačku ale pokud se jedná o cílený lov kaprů větších velikostí tak si to třeba s boloňkou nedokážu představit.
N Sander - ® Út 5.8.2008 20:39:06
kraty > v pořádku. V mém případě o nic nejde, ale můžeš narazit na někoho, kdo ti dá jasně najevo svůj nesouhlas a vlastnictví autorských práv.
N kraty - ® Út 5.8.2008 20:29:47
no tak prosim prominte ,ta fotka moje neni ,ale to víte - budu si dávat pozor díky moc
N Ricci - ® Út 5.8.2008 13:32:06
Sander: to já také, proto se ptám :-) Našel jsem tu úseky, kde vím, že velcí tloušti žijí, ale nemůžu se jim zaboha dostat na kobylku.. Holt mazáci..
N MrKos - ® Út 5.8.2008 13:28:27
mpmaik: věřím že na 2,5 si ho dotyčný lépe vychutná ale na druhé straně si nemyslím že by násaďák +-50 byl na 2,50 výrazně lepším požitkem než na 3,5 lb... jeho šance v boji jsou asi takové že díky tvrdému rajčato-klacku a tažnému lanu si vyrve hák z huby a zmrzačený zaleze do houští...
když stejného kapra rdousím na dvanáctku tak má šanci mi to upálit a i s háčkem taky zalézt do houští... ale stává se to málo, klacek to uchodí, kombinace forpasu a kmene taky lecos vypruží... to určitě z fíídru znáš sám... je to prostě trochu jiné chytání
N Sander - ® Út 5.8.2008 13:24:55
Ricci > v mouše už jsem 15 let začátečník, když vidím jak těžký je dostat se k rybám 50+ jinými metodami, nemám motivaci se za tímto účelem dále zlepšovat, nějaké lipany a pěkné potočáky občas ulovím, ale na takové tlouště jsem prostě krátkej. Nej tlouště na mouchu mám asi 37 :o))) Ale lovím je na úseku řeky, kde tak velké ryby nejsou.
N Ricci - ® Út 5.8.2008 13:19:19
Sander: chodívám na ně teď s mouchou a nemůžu se dostat přes 50, tak jsem si myslel, že by jsi mi mohl dát nějakou radu. Ryb chytím většinou dost, ale v průměru kolem 40
N Sander - ® Út 5.8.2008 13:11:50
Ricci > poslední dobou dost feeder a klasická položená. Plavačka ale přesto vede.
Co se mouchy týče, tak je žehlím jen u nás na kousku pstruhovky, nechytl jsem ještě na mouchu velkého tlouště.
N Ricci - ® Út 5.8.2008 13:09:48
Sander: chtěl bych se tě zeptat. Ty je chytáš jen na plavačku nebo chodíš i s mouchou?

mpmaik: mezi 2,75 - 3,5 lb je jistě patrný rozdíl, ale rozohodně ti potvrdím, že s 2,75 tyčí na tahání kamionů si teda souboj s kaprem nužiju. A už vůbec ne s 50cm selátkem
N Sander - ® Út 5.8.2008 13:04:11
mpmaik > nevěřím, ani slovo... Ty ryby pod tím mostem občas krmím, tloušťů přes 50 mám ročně desítky, šedesátku poznám na 100%. Nejspíš jsi si to spletl s boleny.
N mpmaik - ® Út 5.8.2008 12:59:59
Ricci - Nepodsouvej mi prosím to co jsem nenapsal. Ale přeložím ti to co jsem psal a to tak že kapraři si také chtějí s rybou zabojovat a né ji jen vyheverovat jak nějaké břemeno. Určitě si kapra lépe vychutná na 2,75lb než na 3,5lb.
N mpmaik - ® Út 5.8.2008 12:56:09
Sander - byl jsem tam loni a letos taky jenže bez prutů a za tou mírou si stojím . Nejsem z těch kteří musí přehánět ale už jsem pár tloušťů kolem 50 chytil a dokážu dost dobře odhadnout velikost. Samozřejmně že ne na 100% ale rozeznám 50 od 60+ . Opravdu tam jsou.... a v očích to vážně není.
N Ricci - ® Út 5.8.2008 12:54:18
Aiwen: co to čtu? feeder lepší jak kaprařina?

mpmaik: chceš jako říct, že kapraři dávají rybám větší šanci a proto zjemňují? To jsou trendy.. Sem se měl líp učit..
N Sander - ® Út 5.8.2008 12:46:13
Takže zaprvé: kraty > nevadí, že jsi mi ukradl fotku, ale zeptat jsi se mohl!

Zadruhé > Otava jde co se parem týče do háje. Zrovna v pátek jsem se o tom bavil s ospreyem, Míra si myslí, že úbytek těchto ryb je způsoben zvýšenou kyselostí vody. Po velké vodě to tu teče dost dlouho rezavé, prostě voda z šumavských rašelinišť. Nevím, zda je to ten pravý důvod, ale pravděpodobné to je vzhledem k místům, kde se ještě nějaká menší populace drží - většinou je to přítok, kde má voda vyšší pH - viz třeba Strakonice, kde se třou parmy z drtivé většiny jen v přítoku, kde je to díky Bohu hájené.

Ovšem i úlovky velkých tloušťů rapidně klesají. I v tom níže uvedeném Písku, jak píše mpmaik. Ovšem ta jeho míra, konkrétně 60+, je neskutečný blábol, který už tam dávno neplatí. Když je pod tím mostem vidět pár ryb lízajících padesátku, dá se to považovat za úspěch. Kolega měl asi velké oči...
N skwor - ® Út 5.8.2008 11:31:50
kraty: To není Tvoje fotka, že?
N kraty - ® Út 5.8.2008 11:24:53
ja chytam na 6ku bic a kaprika 35 taham na 12ku kmen a 10ku navazec se 14kou hackem asi ctvrt hodiny Mojo:ja si myslim ze na otave parmy jsou taky jen je umet chytit na krajskem kole zlate udice se taky nejake
tahaly
N mpmaik - ® Út 5.8.2008 10:36:35
MrKos - To je fakt jenže většina kaprařů od této sestavy upouští a používají jemnější pruty (2,5-2,75lb) a slabší vlasce a na těchto proutcích už si pěkně zabojuješ i s kapříkem od cca 50cm a těch je v našich vodách dostatek .Předimenzované , takzvané kůly vesměs používají ti kterým nejde o rybářský zážitek ale o to aby naplnily mrazáky a pak na to tahalí 50cm kapra po hladině. Parmy na boloňku taky netaháš pořád 5kg ale průměr je někde kolem 30-40 cm někde víc někde míň záleží na lokalitě .
N MrKos - ® Út 5.8.2008 9:55:16
mpmaik: v tom nezbývá než souhlasit... jediná otázka která se naskýtá je kolik průměrně kaprů se třeba za týden chytne na sestavu ala tažné lano a kolik z toho je takových aby to byl opravdu požitek

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | feeder | techniky lovu ]

Co je nového - feeder + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrut Challenger Specimen 6m, 80-150g

Za 2.899
Teleskopický prut na položenou v délce 6 metrů, který se dobře hodí pro lov na mrtvou rybku nebo na větší nástrahy.

akce, rybareniNaviják se zadní brzdou SHIZUKA SK4

Za 599
Jedná se o kvalitní naviják se zadní brzdou, KOVOVOU cívkou a vyváženou kličkou. Naviják je za zaváděcí cenu!

Oznámení - feeder
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - feeder
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské centrum BIG FISH Rybářské centrum BIG FISH

Plzeň, Goethova 6