- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Kormoráni a Vydry
Ahoj kucí, co si myslíte o kormoránech a vydrách? Jsou přirozenou součásti samoregulace přírody a tudíž by se "měli nechat na pokoji" a nebo natolik škodí rybímu hospodářství a měli by se tam kde je třeba regulovat lidmi. Osobně, byť rybář, jsem pro první variantu. Jsou to přece krásná zvířata a člověk už tak do přirozeného koloběhu přírody zasahuje i tak dost. Ale zajímá mne i Váš názor.
Autor diskuse: Berny - Profil , 10.7.2003 všeobecné - revíry, cestování
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
0x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
NMedeo - Profil | Čt 10.7.2003 19:40:21
Levit: A ty víš kdo je přirozený nepřítel kormorána? Myslíš, že je řešení donekonečna něco regulovat? Přiletí sem další hejno a zase se bude regulovat. Nevim, proste mi to neprijde jako dobre reseni. Je nejjednodušší, ale určitě ne nejlepší.
NLevit - Profil | Čt 10.7.2003 19:22:50
Medeo: Když člověk vyhubil něčí přirozené nepřátele, tak musí sám funkci vyhubeného predátora nahradit a udržet tím rovnováhu.
Platí to i obráceně - když vyhubil něčí přirozenou potravu, musí mu zajistit jinou potravu. Ale to se realizuje mnohem hůř.
Jako příklad máš vlky a rysy. Není rys a vlk, nastupuje myslivec. Problém je, že ti dva predátoři si většinou vyberou ze stáda vysoké nemocný kus, a to myslivci nedokážou. Jedná se tedy o nedokonalou náhražku, nicméně lepší nedokonalá, než žádná.
Podobně to určitě bude i s kormoránama.
Platí to i obráceně - když vyhubil něčí přirozenou potravu, musí mu zajistit jinou potravu. Ale to se realizuje mnohem hůř.
Jako příklad máš vlky a rysy. Není rys a vlk, nastupuje myslivec. Problém je, že ti dva predátoři si většinou vyberou ze stáda vysoké nemocný kus, a to myslivci nedokážou. Jedná se tedy o nedokonalou náhražku, nicméně lepší nedokonalá, než žádná.
Podobně to určitě bude i s kormoránama.
NMedeo - Profil | Čt 10.7.2003 15:33:43
Otto: Ja neříkám, že se o sebe příroda umí postarat. Řekl jsem částečně. Existují určité programy na ochranu zvířat(třeba panda a uměle vytvořené rezervace). Tohle já beru a schvaluji, protože jinak to asi nejde. Také jsem psal, že nejsem idealista(utopista). Regulace je nejlevnější a nejpohodlnější způsob. Tak se na úkor přírody používá. Od čeho pak ale máme min. živ. prostředí? Oni jsou ochránci(statutárně) našeho prostředí tak musí něco vymyslet. Uhrada skody je podle mě idealní prostredek a pokud to nefunguje tak nevím na co je platím z daní které odvádím. Kormoráni jsou bastardi. To žádná, ale spíš mi vadí ten přístup. Co se rozmnoží to zregulovat. Když jsem byl malý tak jsem s otcem na pstruhách potkávali dvě, tři vydry za vycházku a pstruhu jsme stejne nachytali dost. Dneska nepotkám vydru co je rok dlouhý. Opravdu není jiná možnost než Korm. vodstřelit??????
NOtto - Profil | Čt 10.7.2003 15:10:33
Medeo: ad Tve pokud "Maj dost potravy tak se množí" - kormoran se u nas rozmnozuje spis vyjimecne a hnizdici pary jsou vzacne a zaslouzi si ochranu. Mnozi se jinde. Problem jsou tazna hejna. Myslim, ze drasticke omezeni jejich poctu je nezbyytne, jeste jednou - u nas je to nepuvodni druh a kormoran tu vlastne nema co delat, hubi puvodni druhy zivocichu, zejmena lipany dokaze vyzrat temer do posledniho ale likviduje i pstruhy a vlastne temer vsechny druhy ryb. A ty co nesezere aspon porani, takze casto pozdeji uhynou.
Dle Tve logiky by se asi do prirody melo zasahovat co nejmene, ale to je dnes naprosta utopie. Nebo myslis, ze nektere vzacne nebo kriticky ohrozene druhy zivocichu je lepe nechat vymrit a nesnazit se o jejich umele rozmnozeni v zajeti ??? To je preci tez zasah do prirody, take regulace, jen opacnym smerem. Pokud se nejaky zivocich rozmnozi PRILIS, snizeni jeho poctu je v zajmu ostatnich zivocichu, kteri jim jsou ohrozeni. A obavam ze, ze soucasna priroda si s tim uz nedokaze poradit.
Dle Tve logiky by se asi do prirody melo zasahovat co nejmene, ale to je dnes naprosta utopie. Nebo myslis, ze nektere vzacne nebo kriticky ohrozene druhy zivocichu je lepe nechat vymrit a nesnazit se o jejich umele rozmnozeni v zajeti ??? To je preci tez zasah do prirody, take regulace, jen opacnym smerem. Pokud se nejaky zivocich rozmnozi PRILIS, snizeni jeho poctu je v zajmu ostatnich zivocichu, kteri jim jsou ohrozeni. A obavam ze, ze soucasna priroda si s tim uz nedokaze poradit.
NMedeo - Profil | Čt 10.7.2003 15:04:45
Alan: Máš pravdu, ale člověk by si měl být vědom svého postavení(nadřazení) a postarat se o to, aby i další generace meli něco z přírody a ne jen betonová města a pár rezervací. Nejsem žádný "grínpís" ale mám rád přírodu a věřím že se dokáže částečne postarat sama o sebe. Bez lidksé ruky.
NMedeo - Profil | Čt 10.7.2003 14:59:30
Z čistě lidského hlediska máte pravdu. Taky mne sejří jak jsou rozlezlí a rozmnožený, ale když se podíváte jak vypada svět kolem Vás, tak jsem rád za každého živočicha co potkám a za každý kout trošku nedotčené přírody. To že jsme rybáři a záleží nám na tom co je v řekách maj odsírat kormoráni? Maj dost potravy tak se množí. Podle toho co píše Vlada S. se musí regulovat vše co se v přírodě rozmnoží????? To se pak nedivim, že svět vypada tak jak vypada. Ja nejsem žádnej fantasta a vím jak to na světě chodi, ale tohle mi přijde trošku divný. Kdyby jste nebyli rybáři tak Vás to ani netrápí ani nenapadne. Prostě se koukáte na to, jak se příroda vyrovnává se zásahem člověka a chcete to opět regulovat? Přemnožej se ježci? Tak zregulovat. Přemnožej se divoky včely a nekoho pobodaj? Zregulovat. Tohle je presne ta logika co mi vadí. Nejde jen o kormorány, ale o celkový přístup k přírodě. Ne jenom k rybám.
NG. Moolis - Profil | Čt 10.7.2003 14:45:42
Souhlas s brachem.
Standas: Nesouhlas. Kecas kraviny. Kdyby k nam zabloudily kobylky, co vsechno sezerou, tak by je nikdo chranit nechtel. Tuty boty.
Standas: Nesouhlas. Kecas kraviny. Kdyby k nam zabloudily kobylky, co vsechno sezerou, tak by je nikdo chranit nechtel. Tuty boty.
NAlan | Čt 10.7.2003 14:17:57
Medeo>Do přírody patří i člověk, který prosazuje svoje zájmy jako kterýkoli jiný druh.
NVéna S. - Profil | Čt 10.7.2003 13:33:00
Není to tak dlouho, do jsme se jezdili na kormorány dívat na Mlýny jako na raritu. Dnes jsou po celém území republiky. Podobné je to s krkavcem, ten byl k vidění pouze v Krkonoších nebo v Tatrách a je už také všude. Co se týká vyder, ty jsem ochoten tolerovat, i když dovedou udělat značné škody. Dokonce jednu máme už několik let u nas na řece. Ale ty černé potvory tolerovat nehodlám, je to nepůvodní druh, když naletí hejno na menší chovný rybník, dokáže ho během krátké doby dokonale vyčistit. Co nesežerou, tak alespoň posekají zobáky, ryby jsou jak pořezané nožem. Letos v zimě, přestože jsou to plaché potvory, lovili přes den v nezamrzlých proudech řeky na okraji Přeštic. Můj názor je, že jich začíná být moc a určitý stupeň regulace by byl potřebný.
Medeo: Ochránci by nejraději chránili úplně všechno, bez ohledu na to, co to způsobí. Jasně že ochrana přírody je velice nutná, ale vše se musí dělat s rozumem a při posouzení všech okolností, nikoliv to brát paušálně. Navíc ČRS je z řady dotačních titulů a výplaty náhrad ministerstvem zemědělství nepochopitelným způsobem vyloučen. Takže s tou náhradou od státu to není zas tak divoké.
Medeo: Ochránci by nejraději chránili úplně všechno, bez ohledu na to, co to způsobí. Jasně že ochrana přírody je velice nutná, ale vše se musí dělat s rozumem a při posouzení všech okolností, nikoliv to brát paušálně. Navíc ČRS je z řady dotačních titulů a výplaty náhrad ministerstvem zemědělství nepochopitelným způsobem vyloučen. Takže s tou náhradou od státu to není zas tak divoké.
Nstilet - Profil | Čt 10.7.2003 12:54:53
Když nám vydra "vyčistí" 300m chovného potoka, je to k vzteku, ale když nám Povodí Moravy úpravou koryta "zmrtví" 2km toku, je to k pláči.
Nbrach - Profil | Čt 10.7.2003 9:39:36
Medeo, vidíš to příliš zjednodušeně. Je tu příroda, aby si pomohla sama. A stane se to např. při přemnožení okounů v řekách. Kormoráni u nás nemají domovské právo, ale člověk jim ho vytvořil tím, že uměle nasazuje ryby. Kdyby to ponechal na přírodě, ryb by byl nedostatek a pak by kormoráni nezůstávali, protože by neměli dostatek potravy. Takže, nikoliv příroda, ale člověk krmí kormorány. Samozřejmě by neměl mít právo počet kormoránů regulovat. Je to však začarovaný kruh.
NMedeo - Profil | Čt 10.7.2003 9:08:51
Kormoráni i vydry jsou živočichové jako každý jiný. Do přírody patří a jejich regulace je nesmysl. Když nadělají škody, je na státě aby se postaral o úhradu škody.
Nstandas | Čt 10.7.2003 9:07:42
Vzdra patří do naší přírody a je na řece doma. Na rozdíl od nás rybářů.Kormorán je přistěhovalec,se kterým náš ekosystém nepočítá, alespoň v množství jak se rozšířil a, jako cizí element i působí. Chyba je že nepůvodní, náhodně se objevivší pták byl rádobyochránci prohlášen za vzácného a tudíž chráněného.(Nedávno jsem znovu viděl v televizi pořad o tom že původní zimoviště kormoránů je v africe) Kdyby k nám zabloudily sarančata, asi by zpočátku taky bala vzácná, tudíž možná některými rádoby ochránci přírody chráněná. Ale ty důsledky.....
Ndantex | Čt 10.7.2003 9:07:41
Samoregulace přírody v Evropě už podle mne neexistuje - díky člověku. Případná přemnožení některých druhů jsou důsledkem jeho nefunkčnosti. Někdy se mi ale zdá, že se nějaký druh prohlásí za přemnožený proto, že konkuruje člověku, přitom ale obsazuje svá původní stanoviště - např vydra, u kormorána nevím.
Živě na MRK.cz
Kde to žije - všechna témata
SoNRybáři a vinařství 930
SoNATTs hlásiče a ATTx příposlech 553
SoNBoilies TB baits- chytací řada 47
SoNKde sehnat protisměrné válečkové ložisko na Daiwu fuego 0
SoN🔥 Grill a grilování 🔥 592
SoNLov pod jezem v letních vedrech? 43
SoNRybářský kniho - koutek 145
SoN471226 - Blatecký mlýn 1A 14
PáNRybářské odznáčky ... 547
PáNPřehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 14
PáNRybáři vs ochránci přirody 90
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
PáNHlídač slev eshopů 752
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNDivoký potočák nebo granulák? 63
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
14.8."Noční Dešná"
15.8.Rybářské závody Hradčany u...











