Pstruh potoční - chráněný druh ?

Úmyslně kontraverzní, poněkud nadčasová otázka, která směřuje k možnostem při ochraně (záchraně) tohoto mizícího druhu.
Názory se liší, a to jak lokálně , tak i dle přístupu ke změnám v dosavadním způsobu obhospodařování P vod...
Autor diskuse: Cottus - Profil , 24.7.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NHolátko Josef - Profil | St 1.8.2007 11:32:36

G. Moolis a HanesT> Sory, pročítal jsem asi 50 příspěvků a tak mi to v hlavě špatně uvízlo. beru zpět slovo průměrných. Stále mi ale nejdou do hlavy ty průzkumy a spojení krátkověká ryba a možnosti růstu. Bude v tom asi také nějaký zádrhel ...

    NG.Moolis - Profil | St 1.8.2007 11:27:17

    Holátko Josef:
    Po je krátkověký druh, dožívá se jen výjimečně více než 5ti let.
    Ichtyologickými průzkumy byl prokázán velmi malý podíl ryb ve věku nad 5 let na různých vodách.

    To napsal Hanes. Kde jsi vzal tvoji hypotézu a dotaz o průměrných 5 letech?

      NHolátko Josef - Profil | St 1.8.2007 11:24:19

      HanesT> Chceš mi tvrdit, že Po jsou schopni dorůstat délky 70+ během průměrných 5 let? Jsi opravdu vedle.

      Chránit Po za účelem samovýtěru nebude to ideální. Jsou totiž chovné potoky, které během posledních 5ti let totálně během léta vyschly 3x. A veškerý výtěr a násada šla do kytek. A bohužel těch potoků přibývá. Chce to jinou "technologii" chovu. Zrovna loni se u nás rozjel chov ročka Po v rybníčcích (jen ať potom toho ročka zase nenarvou do chovného potoka).

      A ještě pro ostřejší obrázek. Naše MO loni nedokázala odlovit dostatečný počet generačních ryb pro umělý výtěr, takže nějakých 40 000 jiker musela dokoupit. Vyplývají z toho dvě možné příčiny -1. máme špatnou vylovovací četu, která neumí nychytat generačky nebo 2. větších Po je tak málo, že i samovýtěr by toho časem moc nepřinesl (vzhledem k přirozeným ztrátám vyvíjejících se jiker)

        NHanesT - Profil | St 1.8.2007 10:12:26

        A takovýhle generačky se tam semtam najdou.

          NHanesT - Profil | St 1.8.2007 10:11:10

          Takle máme v rámci výzkumu individálně naznačeno 1500 Po a Li v CHRO na Blanici Vodňanské

            NHanesT - Profil | St 1.8.2007 10:01:37

            Uvádí to různí autoři, nejkompletnější citace v Mihulovci a Ryby 1. díl. Ichtyologickými průzkumy byl prokázán velmi malý podíl ryb ve věku nad 5 let na různých vodách. U Li situace podobná, těch 12 let je moc, lipan se dožívá taky nejčastěji 4 - 5 let. Samozřejmě, že vyjímečně se Po i Li může dožít i podstatně vyššího věku.

              Nbrach - Profil | St 1.8.2007 9:30:59

              HanesT:
              P.S. Po je krátkověký druh, dožívá se jen výjimečně více než 5ti let.

              A k tomu jsi přišel kde?

              P.S. Nejvyšší doložený věk pstruha obecného (forma potoční) je 49 let. Lipan podhorní max. 12 let - ten je spíše krátkověkým druhem.

                NHanesT - Profil | St 1.8.2007 9:02:09

                Po i Li se rozmnožuje úspěšně i v normálním revíru při splnění dvou podmínek: 1. tok nesmí být zmršen povoďákam v rámci tzv. protipovodňových opatření. (musí být k dispozici vhodný substrát - stěrk, hrubý písek) 2. musí být přítomny generační ryby. K podmínce jedna se nemá cenu vyjadřovat - dokud tam budou vládnout dědci ze starých časů a lidi co si vemou provizi za přidělení zakázky, vládnout bude beton, kámen a bagr. K podmínce dva - při míře 25 cm se Po většinou nedostane k tomu, aby se ospoň jednou vytřel, neb je zmasen. Při míře 30 - 35 cm by ryby dostali šanci se přirozeně 2x až 3x vytřít - zachování genetické variability. 25 cm bych nechal jen na malých neúživných vodách. Horní míru bych nezaváděl zvláště na menších tocích z důvodu kanibalismu. Starší ryby už rovněž nemají tak dobré reprodukční parametry.
                P.S. Po je krátkověký druh, dožívá se jen výjimečně více než 5ti let. je třeba k němu přistupovat s ohledem na jeho požadavky v dané lokalitě, nelze generalizovat pro celé kraje, jek dělá v současnosti svaz.

                  NMRKnato - Profil | St 1.8.2007 0:52:29

                  Cottus : nechci provokovat, ale v normálním revíru nemá šanci Po se rozmnožovat? Musí k tomu mít chovné potůčky, které je nutno stále stavebně upravovat, teda další náklady, nebo "poctivá práce"? Jasně pokud budeš okolo potůčku kmitat, tak ti tam nějaký Po 2 zbyde, ale stačí to k zarybnění touto rybou pro celý P revír? Zajízkovanými potůčky fenoména nezničíš......, ale může ti být dobře z dobře vykonané poctivé práce.

                    NCottus - Profil | Út 31.7.2007 12:56:09

                    MRKnato: Právě proto, že stav vody je nepříznivý....je nutno chovným tokům pomáhat!!!
                    Existuje několik způsobů jak přibrzdit vodu v krajině , aniž by byla poškozena negativními změnami...
                    Jednou z možností je citlivé jízkování!! ..A duháka si nech na stojáka!

                      NMRKnato - Profil | Út 31.7.2007 8:44:50

                      Cottus : já bych řekl že vody je -80%, to ale nevysvětluje údržbu toků? Tento stav spíš směřuje ke změně hospodaření, jinému druhovému a věkovému spektru ryb. Jako laik si myslím, že duhák má podstatně menší kyslíkové nároky, nebo se pletu?

                        NCottus - Profil | Út 31.7.2007 0:42:19

                        mildas: dík za dohled...dobrý, i Mrknato příliš nezlobil...

                        MRKnato: v potocích je stav vody - 50%....proto je nutno o ně pečovat nadstandartně...

                        hraji: dík za odpověď ,, ...nic jiného jsem od činovníka MRS ani nečekal...

                          NSander - Profil | Po 30.7.2007 22:44:52

                          Buri > jasné, držím palce :-)

                            NBuri - Profil | Po 30.7.2007 22:00:21

                            Sander : Jo jo je to škoda to beru ! Na mušáku by to byla větší sranda ! Třeba příště ! :)

                              NSander - Profil | Po 30.7.2007 21:36:05

                              Ryby jsou to krásné, gratuluji, ale na kačenu a živou rybku na soukromáku?
                              Tohle bych jim asi neudělal, na to jsou potočáci moc ušlechtilí :o((

                                NBuri - Profil | Po 30.7.2007 21:32:59

                                eště jedna fotka jak ho pouštím :o)
                                ... trochu mokrej :o)

                                  NBuri - Profil | Po 30.7.2007 21:25:48

                                  drozďák : jo jo ! Ale jsou tam eště větší ! :) A díky !

                                    NLedňáček (Iceman) - Profil | Po 30.7.2007 21:24:18

                                    Souhlasím s Marcelem, na takové ryby to chce už umět trošku vázat vzory.

                                      NMarcel - Profil | Po 30.7.2007 21:22:43

                                      drožďák: asi měl dobrou mouchu, no. Takovou neuvážeš ani za deset let :-D

                                        Ndrozďák - Profil | Po 30.7.2007 21:19:22

                                        Buri: to jsou krásný ryby, gratulace k úlovku. Jsou ale ze stojáku, viď?