Pstruh potoční - chráněný druh ?

Úmyslně kontraverzní, poněkud nadčasová otázka, která směřuje k možnostem při ochraně (záchraně) tohoto mizícího druhu.
Názory se liší, a to jak lokálně , tak i dle přístupu ke změnám v dosavadním způsobu obhospodařování P vod...
Autor diskuse: Cottus - Profil , 24.7.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NSalmo1 - Profil | Čt 2.8.2007 9:07:28

MRKnato-Bohužel to nahrazování přirozeného výtěru je pouze zlomkové.Pokud budeš nahrazovat ve velikostech Po3,Li3,Pd3 je to a hlavně bude velmi drahé.

Dejte rybám podmínky a uvidíš jak řeka dokáže žít.Dnešní neochrana trdlišt' Li,kdy každé jaro sport.rybáři rošlapou co se dá a na podzim se konají závody kdo chytí největší gen.rybu Po ve tření nedává moc šancí na obrat k lepšímu.
Vysypáním Pd do jiker Li a Po si také asi moc nepomůžeme.

    Npfly - Profil | Čt 2.8.2007 8:55:47

    Salmo1- To je spíš téma na diplomku než o tom debatovat tady na mrku :))))
    Každopádně jsi nakousl další věc o které se tady nikdo nezmiňuje.
    A co na to MRKnato???

      NMRKnato - Profil | Čt 2.8.2007 4:33:21

      Salmo 1 : je stále nezodpovězenou otázkou, jak a kam se bude ubírat P rybařina. Pouze přirozený výtěr nemůže nahradit celkové úbytky způsobené okolním prostředím vč. lovu a příroda sama má své regule, které nedovolí se původnímu druhu "přemnožit". To, jestli na revíru bude reprodukci zajišťovat 10ks Po40, nebo 200ks Po25 bylo smyslem mé otázky. Pokud k tomu zahrneš i smysl výkonu ryb. práva, je pak spoléhání se na přirozené rozmožování rovno spoléhání se na zázrak. Jaký je podle tebe normální počet Po na 1ha P revíru?

        NSalmo1 - Profil | Čt 2.8.2007 2:19:55

        Tak trochen by mne zajímalo konkrétně u Li,jaký vliv může mít stres nebo overfishing na růstové možnosti.Jestli třeba Li vel.32-34(dříve 40-42) není-li právě na hranici 5 let.Jestliže je jedna a ta samá ryba chycena za týden 5*,7*,18*v době hlavního růstu a přejdu možnou úmrtnost tak se to musí někde projevit.

          NSalmo1 - Profil | Čt 2.8.2007 1:22:54

          MRKnato-Podle otázky bych tě šacoval tak na 6ti letého nerybáře.:-)

            NMRKnato - Profil | Čt 2.8.2007 0:31:19

            HanesT : výraz "generačka" je mnou chápán, jako zdroj násad v chovatelství. Jsou i generačky (Po 40cm) nezbytně nutné k zajištění případného samovýtěru v revíru, který je toho schopen? Pokud nechceme lov zdegradovat na nějakou formu mastrubace, je zvýšená míra výskatu Po okolo 40 cm přínosem pro jejich přirozený výtěr a početnost v revíru? Někdo chce hájit Po od určité horní míry, jiný se pohoršuje při ponechání si PO v mírové velikosti. Není to jen hloupost?

              NMichal - Profil | St 1.8.2007 14:38:51

              macek, strejka: jste jantaři :-) takže končíme :-)

                Nmacek - Profil | St 1.8.2007 14:38:04

                strejka> čau dane, hele s tou muzikou u mě je to na pytel, z i-tunes nedostanu pro tebe srozumitelnej seznam. tak jednoduše - sháníš něco? kdyžtak do mailu...

                  Nstrejka - Profil | St 1.8.2007 14:34:27

                  macek: u nás se ne nadarmo říká, co je žertem, to je čertem...

                    Nmacek - Profil | St 1.8.2007 14:28:40

                    no potěš koště, jak začne právník žertovat, to je začátek konce...

                      NMichal - Profil | St 1.8.2007 14:23:16

                      Moolis: no jak, koukneš se mu do rodnýho listu ne ?! :-)

                        Nbrach - Profil | St 1.8.2007 13:36:45

                        A ví se kam?
                        Někde to tu už zaznělo: potoky vysychají a voda ztrácí. Připojme ještě ÚPRAVY a není co řešit - tedy vlastně je co řešit..

                          NCottus - Profil | St 1.8.2007 13:32:33

                          G.Moolis: to nejsou závěry...a jasné není nic,! Po je velmi variabilní ryba!
                          Jasné je pouze to, že Po mizí....

                            NG.Moolis - Profil | St 1.8.2007 13:13:14

                            Cottus: takže koukám, že je vlastně všechno jasné. S tvými závěry vůbec nesouhlasím. Taky netuším, proč by měl být pstruh 43 cm chráněný (hájený)míň než 45 cm. Protože už je mu hypoteticky 5 let a ne 4 roky a půl?

                              NCottus - Profil | St 1.8.2007 12:36:00

                              G.Moolis: Po za pět let vyroste cca 35 (málo úživné) až 45 cm (úživnější vody)...
                              Takže : Což takhle stanovit horní míru Po dle jednotlivých toků (jejich úživnosti)??? Nebyli bychom první, kdo tak již dávno učinil!
                              Je to prostě generační materiál, a ten nelikvidují ani myslivci(většinou).

                                NG.Moolis - Profil | St 1.8.2007 12:31:04

                                Cottus: Jak rybář prakticky pozná, že je pstruhovi 5 let? Proč zrovna 5 let má být tou hranicí?

                                  NCottus - Profil | St 1.8.2007 12:27:30

                                  Věk Po nad 5 let by měl být brán jako hodnota,kterou je třeba chránit...nikoli ji zmasit!
                                  Samozřejmě existují vyjímky,kdy Po chovaný ve studni s minimem potravy se dožil 25let ( Vyškovec 1985)...ale to bylo pouze hlavaté torzo délky asi 35 cm...

                                    NG.Moolis - Profil | St 1.8.2007 12:19:34

                                    Holátko: Mám tu knížku doma, zkusím se mrknout na citaci, jestli si na to večer vzpomenu, a pak si to můžeš dohledat.

                                      NPike - Profil | St 1.8.2007 12:10:36

                                      JA si myslim, ze i tech 5 let je moc. On totiz ten potocak driv skonci na panvicce

                                        NHolátko Josef - Profil | St 1.8.2007 11:58:13

                                        G. Moolis a HanesT>Ale jo, dávám si 1 a 1 dohromady a musím připustit, že na tom něco bude. 5 let je relativně dost, představuje to ryby odhadem 40cm a větší ... Zajímalo by mne, na jakých vodách byl ten průzkum prováděn. Jaký vliv na to měl rybářský tlak, tlak rybích predátorů, "postižení" řeky stavebními úpravami a tím i ztráta přirozených úkrytů ....