MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Chytání na žabku nebo myš

12.3.2001 - Milan Putz

     Tuhle kapitolku jsem pro vás vybral z knihy Z. Šimka Chytání pstruhů, lipanů a hlavatek (vyšlo v roce 1946 v nakladatelství A. Neubert, Praha). Po téhle knížce určitě pátrejte v policích antikvariátů, protože je skvělá (především muškařská část). Tento trochu krvavý odstavec může být jen dokladem širokého záběru skvělé knihy. Koneckonců lov na myšku doporučují i autoři příruček daleko mladších. A tehdy bylo krátce po světové válce, na to nezapomínejte, a lidé byli asi trochu otrlejší…. Neberte tenhle odstavec jako návod, spíše jako knihu pro pamětníky

Chytání na žabku nebo myš

     Těchto nástrah, zvláště druhé, používáme při lovu pstruhů jen výjimečně, jen potřebujeme-li ošidit starého přerostlého pstruha, který ničí násadu daleko kolem svého úkrytu a který odolává všem nástrahám. Práce s těmito nástrahami není příjemná. Ovšem účel světí prostředky, a jak víme, rybář kvůli rybě dovede udělat leccos.
     Žabku zavěšujeme na silnější větší háček velikosti asi 1/0 i větší, vázaný pro většího pstruha vždy na tenkém ocelovém lanku, a to buď pod kůži na stehně, nebo za horní čelist tak, že jí háček protneme nosní dírkou. První způsob nastražení je mnohem lepší, žába má přirozenější polohu a snaží se plovat. Při druhém způsobu si obyčejně předníma i zadníma nohama pomáhá od nepříjemného předmětu v čelisti (i když ji to nemůže nijak silně bolet) a je pořád v klubíčku. Že je hlavou proti proudu, často se zalkne.
     Půvab žáby jako nástrahy spočívá v jejích divokých, usilovných pohybech. Musíme jí proto dopřát co největší volnosti. Že se zatížená žába nakonec utopí, jistě nemusím připomínat. Chytáme buď se splávkem nebo častěji bez něho. Buď necháme žábu plovat delší dobu po klidnější hladině, nebo jí prohledáváme vodu podobně jako při chytání s mrtvou rybkou. Častěji než pstruha chytíme na ni tlouště, pro kterého má tato nástraha zvláštní přitažlivost. Žabku bereme malou, asi do čtyř centimetrů, ačkoliv právě tloušť dovede polknout skokana jako dlaň.
     Ještě čipernějším a lákavějším soustem je myš. Vyláká i největšího pstruha. Nastrahuje se pod kůži na boku podobně jako žabka. Jistě při tom kouše, tak pozor! Dosud jsem neměl potřebu použít této nepříliš příjemné nástrahy, ač se jí tak docela nezříkám. Slyšel a četl jsem o její účinnosti mnoho.

Autor: Milan Putz

Přečteno: 6 159x
Průměrná známka: 1.72

Související články

Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniOpět skladem baterie pro zavážecí lodičku Carp Scout LI

Dodáme do 24 hodin a bez poštovného a balného.Sada dvou Li-Pol akumulátorů, které jsou určeny pro závážecí lodičku Carp Scout LI. Upozornění! Tyto baterie jsou určeny výhradně pro lodičku Carp Scout LI!


akce, rybareniLehátko Delphin ST8 plus

Za 3834
Královský prostor na 8 nohé konstrukci to je lehátko ST8 plus od značky Delphin. Nosnost 190 kg.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
LOS - CORMORAN LOS - CORMORAN

Písek, 39701 , Heydukova 100