MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Řeky vysychají, někde až na letitá minima

Kategorie: Všeobecné

Nejméně vody od roku 2003. Tak to teď vypadá v Plzeňském kraji na řece Mži a jejích přítocích. Vysychá i Střela a problémy má také Klabava. Informuje o tom deník Právo s tím, že viníkem je dlouhodobé sucho.

http://www.nase-voda.cz/reky-vysychaji-nekde-az-na-​letita-minima/

 

rover - ®, 27.8.2012

Diskuse k bleskovce

N malamut - ® Po 27.8.2012 15:08:29
Venca888 >> ale ta Šumava nemá takovej spád, jinak ve Vrchlabí jsem v létě občas koukal u kamennýho jezu na skákající potočáky, pro ně by dva metry nebyly úplně nepřekonatelný. A třeba v Malý Úpě žádný vysoký stupně nejsou, a nahoře je taky prakticky bez ryb. Když tam maj minimum potravy, co by tam dělali, na horách bylo vždy víc dřevorubců, než rybářů :-)) A ani v historických dokumentech není příliš zmínek o rybách, třeba na jídelníčku, jo pod horama, to byla jiná. Možná, kdyby se tam vysadil kapř, tak by bylo líp, oni by jim kapraři sypali dost, tak by nestrádali, ale zase potkávat v Obřáku nebo v Bílým Labi ty jejich lágry, to by se mi maličko eklovalo :-)))))))))))
N Starc55 - ® Po 27.8.2012 14:55:38
šmudla007 >> Díky za objasnění. Ať se daří.
N Venca888 - ® Po 27.8.2012 14:52:25
malamut >> No jasně - teď už ne...
Kyselost tý vody do značný míry ovlivnil člověk - viz. jezera a toky na Šumavě. Tam dřív ryby byly, pak zmizeli a dneska se tam už zase pomalu objevujou...
N šmudla007 - ® Po 27.8.2012 14:49:36
Starc55 >> To není až tak jako že by byli jen na jednom místě, ale tam prostě za normálního stavu žádný tůňky nejsou, vody tam teče furt ještě dost.
Tím extrémně nízkým stavem vody se mělo dle RŘ na mysli, že když rybník vychne do půlky tak tam MO natluče cedulku zákaz rybolovu, nebo je v BP u revíru napsané "Zákaz rybolovu v době srážky vody".
Pokud je revír zdravý tak ten extrémně nízký stav vody nenastane. Rybě šanci rybář nesmí dát, jinak unikne, a sportovní rybařina se od té nesportovní odlišuje tím že se chytá na udici a háček a tudíž je to neefektivní. I tak stejně zabere jen některá ryba nebo z háčku upadne a zbyde jich dost napříště.
N malamut - ® Po 27.8.2012 14:45:34
Venca888 >> tak zrovna Čertova strouha by mě tak nevadila. Mám Krkonoše prolezlý víc, než důkladně, a snad nikde, v takové nadmořské výšce a při podobném spádu a průtoku, o pstruhy moc nezavadíš, bez ohledu na příčné prahy. On je tam dost těžkej život, navíc kyselost vody dosahuje také značných hodnot, vím, že se kdysi byli vysazeni nějací siveni do Pančavy, ale ti tam živořili, fakt to není vhodné prostředí. Na druhou si nedovedu představit, jak takové jízky dokáží eliminovat povodeň, která byla v létě 1897, v Obřáku v kapličce je o ní pěkná expozice, nebo alespoň bývala, tem nepomůže asi nic. Prostě to tak je.
N Starc55 - ® Po 27.8.2012 14:41:27
šmudla007 >> Jistěže se dobře chytají, alebývalo pravidle, že ryby shromážděné na jednom místě např. při extrémně nízkém stavu vody nebo lokální otravě se nesměly chytat. Platil zákaz rybolovu. Nemám to nastudovaný, takže nevím, jestli to platí v současné době. Ale znalci legislativy by to snad mohli blíže objasnit, zda se takto shromážděná ryba v nouzi smí nebo nesmí chytat. I kdyby směla, tak je to krajně nesportovní, protože přece nemá žádnou šanci!
N šmudla007 - ® Po 27.8.2012 14:27:08
Kozič origin >> No jen počkej, svazy začnou do takových toků co vysychají cpát bahníky(nebo křížence kaprobahníky) a budeme chodit na ryby s motykou a hledat dírečky v písku.
N Kozič origin - ® Po 27.8.2012 14:19:50
kakr >> No a právě to vím a proto ta bezmoc. Ale takový smysl bych od nějakého sdružení očekával. Prostě nějakou možnost s něčím pohnout, nebo něčemu zamezit, když už se družíme.
N Venca888 - ® Po 27.8.2012 14:15:05
Kozič origin >> nejhorší mor jsou jezy a elektrárny...
Nedávno jsem byl po delší době poskakovat po Krkonoších a prošel jsem si kolem Bílýho Labe, Úpy a k Čertový strouze - chloubě starýho vodohospodářství. Je skutečně obdivuhodný, co dokázali lidi před 100-200 lety udělat prakticky holejma rukama. Jenomže jenom do tý doby, než si člověk-rybář položí otázku, jestli jsou tam nějaký pstruzi a jiný ryby. Nejsou - žádný. Protože je ta říčka v tom extrémnim případě tý Čertovýho strouhy rosekaná po třiceti metrech i dvoumetrovejma schodama. Takže ty ryby se tam nemaj jak dostat, nemůžou táhnout. Ale to je jen jeden článek řetězu - nejsou ryby, nejsou ani další druhy, co jsou na nich závislý - ledňáčci, volavky, raci, vydry... nic. Takže voda křišťálová, napít by ses z ní mohl, ale mrtvá. Vcelku smutná daň za to, že při stoletý vodě zustane ušetřený nějaký to stavení... To už nikdo nedá dohromady.
N kakr - ® Po 27.8.2012 14:10:54
Kozič origin >>
ČRS a MRS jsou úplně poslední subjekty, které mají možnost do úprav koryt zasáhnout. Stát se na nějaké stanovisko rybářů může tak maximálně vy...t.
Pod protipovodňová opatření se schová úplně vše.
N Kozič origin - ® Po 27.8.2012 14:02:28
Venca888 >> A ve zregulovaných korytech kolikrát ty ryby prostě nemají jinou možnost, než skapat. Prostě neutečou.
N Kozič origin - ® Po 27.8.2012 14:00:20
Nejhorší na tom je ta bezmoc, že ani jako svaz s tím nic neuděláme. ČRS a MRS by měly mít jasné stanovisko, na které by musel brát stát ohled, ale nejde to. Protože i v rámci toho svazu jsou názory roztříštěné a pro mnohé další betonová monstra prostě znamenají další příležitost, jak se líp dostat k vodě a tahat kapř a tak. No a v neposlední řadě jsou zde ty prachy, je to něco lepšího, než latina, tím se dorozumíš úplně úplně všude...
N Venca888 - ® Po 27.8.2012 13:59:04
šmudla007 >> to je možná výhoda. nevýhodou je to, že při nestandardních podmínkách (nízkej stav vody, přesun na jiný místa, nedostatek kyslíku atd.) ryby nemusej tak dobře přijímat potravu.
N Ladineeek - ® Po 27.8.2012 13:49:43
Šikušik >> Strašné foto...........
N šmudla007 - ® Po 27.8.2012 13:47:59
Venca888 >> Na řece ty ryby nemusíš tak moc hledat když není nikde voda a tudíž ryby musí být jen na nejhlubších místech potažmo pod splávky jezy a v tůňkách.
Když se upustí normálně nechytatelnej náhon tak rybařina(těžba okounů) odsejpá tempem nezvyklým, jsou v tůňkách a tudíž se dobře chytají. Určitě se takhle dobře nechytají všechny druhy ryb. Průbnu dokud zase nezaprší, dokud vládnou příznivé podmínky.

[ Vstoupit do diskuse - 25 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniČerstvé a levné Coppens halibut pelety - 20 kg za vynikající cenu!

Za 1.099
Vynikající pelety od firmy Coppens jsou nabity vysoce kvalitními přísadami jako maso mořských ryb, rybí olej a krevní proteiny. Coppens - přední evropský výrobce pelet! V Ravenu vždy čerstvé a přímo od výrobce!

akce, rybareniPrut Challenger Specimen 6m, 80-150g

Za 2.899
Teleskopický prut na položenou v délce 6 metrů, který se dobře hodí pro lov na mrtvou rybku nebo na větší nástrahy.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Braunstar - rybářské potřeby Braunstar - rybářské potřeby

Internetový on-line obchod zaměřený na všechny způsoby rybolovu ( 10.000 položek on-line ) Zboží Vám doručíme do 24 hodin ( následující...