MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Místo sdružení budou spolky, stát více dohlédne na jejich fungování

Kategorie: Všeobecné

Fotbalisté, rybáři či myslivci už nebudou působit pod hlavičkou občanských sdružení. Tato právní forma na začátku roku 2014 skončí a sdružení se přemění na spolky. Změnu zavádí nový občanský zákoník, má zvýšit transparentnost těchto subjektů. Jejich činnost se ale nezmění.

http://zpravy.idnes.cz/misto-obcanskych-sdruzeni-bu​dou-spolky-f0q-/domaci.aspx?c=A120803_115135_domaci​_jj

 

Mike1977 - ®, 5.8.2012

Diskuse k bleskovce

N Mrknato - ® Út 7.8.2012 14:27:59
Turňa >> Tomuto už nehovím ani za mák, ale podle toho jak se chováme k černoprdelníkům, tak ti musím dát za pravdu. "Tatíček" se v hrobu asi obrací.....
No a proto si myslím, že jen výměnou razítek se to neobejde.... je to voda na spolek hlavní.....
N Turňa - ® Út 7.8.2012 14:16:47
Mrknato >> Protože ten pitomec, co psal "nový" OZ nebral v potaz právní úpravu po roce 1918 a zůstal v Rakousko-Uhersku a vláda mu na to šla.
N Mrknato - ® Út 7.8.2012 14:12:55
pfly >> Ono jde asi o to, že problémy které vnímáme okolo svazorybaření, by se nechaly rozdělit do tří částí.
I. Struktura spolků, svazu, což řeší stanovy a jednací řád.
II. Interní předpisy, metodické pokyny, statuty, které řeší toky peněz a detailní chod ve svazu.
III. VRP, který je od předchozích dvou oddělen právě podmínkami zákona, vyhlášky, které ale výše
uvedené dvě části demontují.

Na I. a III. část by měl dohlížet stát, ale nedohlíží, i když na to má aparát. Tato bleskovka se týká pouze I. části. Myslím, že složky státu vůbec neřešili, organizaci, subordinaci spolků a svazů. Proto mě zaráží, jak precizně v §3045 stanovují subordinaci a to přesně opačně, než ji doteď řeší stanovy ČRS.
N (o)_(o) - ® Út 7.8.2012 13:38:42
Turňa >> ok, už jsem na to kouknul.
Co se skrývá pod "neoprávněným chytáním ryb" mě napadlo "pytláctví", ale za to pokuta 8t a zákaz činnosti do jednoho roku by zrovna nebylo košér:-)))
N Turňa - ® Út 7.8.2012 13:22:50
(o)_(o) >> Nenahrazuje, mění a doplňuje, jinak to je doplnění, které se týká projednávání přestupků - přestupky (ty spáchá fyzická osoba) a správní delikty (ty jsou pro právnické osoby) na úseku výkonu rybářského práva od 1. září 2012 projednává obecní úřad obce s rozšířenou působností, dodává se další skutková podstata přestupku - "neoprávněně chytá ryby" /tedy opět paskvil, protože se ryby nechytají, ale "loví"/ a za něj pokuta do 8 tis. Kč a zákaz činnosti do jednoho roku a naposledy, že pokuty jdou do příjmu té obce a ne kraje jako doposud.
N (o)_(o) - ® Út 7.8.2012 12:14:43
Mrknato >> Z. 99/2004Sb. nahrazuje nový 237/2012 Sb., tak třeba je to jinak. Ale nevím co je tam nového...
N pfly - ® Út 7.8.2012 11:47:07
Mrknato >> viz.tvůj předchozí příspěvek.
Zákonem to dané je - zákon 99/2004Sb.,pochopitelně úsměvné to může být jak pro koho.Dál se v tom pitvat nebudu.
Ono těch věcí nad kterými by se měl svaz pozastavit je víc a potichu se to toleruje(tok peněz,daně),určitě by si tohle zasloužilo kompletní reorganizaci,ale proč by si pod sebou US a Rada podřezávala větev,že jo.
N Mrknato - ® Út 7.8.2012 10:38:49
pfly >> Kde z mého předešlého, dnešního příspěvku vyvozuješ něco o hospodaření? Hovořil jsem o držení dekretů a VRP. Psem vrtí někdo úplně jiný, já k tomu nemám možnosti, ani důvod.

Jinak zákon 99/2004 vykládá a mění MZe společně s ČRS a nikdo nevznáší námitky. Tvé tvrzení, že reálné hospodaření na revírech je dáno zákonem je velmi úsměvné.

Edit : faktem ale zůstává, že i přes některé vylepšení stanov a svazopředpisů, nejsou kompatibilní se zákonem 99/2004Sb. Ještě větší podiv vzbuzuje, že tuto nekompatibilnost řešil z části zákon a vyhláška svými novelami...
N pfly - ® Út 7.8.2012 10:25:22
Mrknato >> eee...hospodaření (na revíru) je dané zákonem,ne US.A můžu tě uklidnit.CS a CR povolenkářů příkladně na ,,našem,, revíru loví cca 1/5,zbytek jsou domácí rybáři.Na některých revírech může být poměr jiný,nicméně tady vrtíš psem nebo máš něco konkrétního?
N Mrknato - ® Út 7.8.2012 10:13:14
Jarda Š. >> Ano, tak to bylo. Ale od r. 1948 (1952) do r. 1975 se sjednocení rybolovu týkalo jen organizování členů (NF) a až po roce 1975 byly dekrety "převedeny" z MO na ÚS. Někdy okolo r.2000 se dekrety vracely, nebo se mohly vrátit, ale využil toho pouze váš Stč. ÚS. Demokratickou většinou a svazoprincipy, MO v ostatních ÚS dekrety ponechaly na ÚS. Pak do rybolovu vstoupil zákon 99/2004Sb, který už nepreferuje pouze ČRS a dekrety lze uživatelům odebrat. Ta možnost tu je. Navíc má být po 10 letech střídačka, i když tu jsou jaká si přechodná ustanovení.
Podle mě byla kontinuita jakého si nároku spolků a poříčních jednot narušena několikrát. Ve stejné logice by o navrácení VRP mohlo žádat např. i Rakousko, jako nástupce Habsburků, nebo šlechtické rody.

VRP má dnes stát, žádné spolky, svazy, a co s ním udělá, je na něm, resp. na nás. U vědomí předešlých rošťáren se lze domnívat, že půjde zas o nějakou kulišárnu..... Vy máte dekrety na MO a stejně o hospodaření rozhoduje virtuální ÚS a ve finále jste na tom s územními revíry stejně, jako v jiných svazech, a necháte si své revíry rajtovat CS a CR povolenkáři.
N kakr - ® Út 7.8.2012 9:59:27
Jarda Š. >>
Velmi správně, jen doplním, zákon který to umožnil měl číslo 62/1952 Sb.

Zákon spolky nezrušil, stačilo úplně zrušit rybářské právo (zaniklo bez náhrady) a RP si v plném rozsahu přivlastnil stát. Rybářské spolky bez možnosti lovu ryb se "rády a dobrovolně" přetransformovaly do podoby MO, což prakticky trvá do dnes.
N Jarda Š. - ® Út 7.8.2012 9:40:42
Mrknato >> Z mého pohledu (s přihlédnutím k historii) je to naopak. ÚS sebral revíry místním organizacím. Většina MO ČRS vznikla transformací původních rybářských spolků, které si před r. 1948 vykoupily nebo pronajaly rybářské právo v revírech. Když se komunisté chopili moci, tak rozhodli, že všechny stávající spolky musí být buď sjednoceny pod celostátní vedení (ovládané KSČ) nebo být zrušeny. Rybářské právo bylo zákonem znárodněno a bezplatně propůjčováno ČRS.
N FilipCierny - ® Po 6.8.2012 22:14:47
Jarda Š. >> jj, federace spolků by určitě šla. jen nevímj jestli by to bylo ku prospechu
N Mrknato - ® Po 6.8.2012 21:58:18
Anýzový dědek >> Protože v našich podmínkách ti MO žádný bonus dát nemůže, jelikož MO není uživatel územních revírů. Je to asi stejné, jako bych ti ten bonus dal já a povolil ti 3 kapř za den a ještě k tomu lov 24hod. MO může dávat bonusy, nebo co chce, pouze na svých revírech, stejně jako já, kdybych nějaký měl.... Asi nevíš co píšeš, protože když jsem se tě ptal, kolik u vás stojí místní povolenka, kolik máte brigád, psal jsi, že máte jen svazovou a teď zas laškuješ s RMV. RMV zákon 99/2004 zakazuje. MO RMV (část svazorevíru jako dříve, před r. 2004) mít nemůže. Loupežnické MO mají své revíry, které vyčadili ÚS, nebo si je pronajali od jiných subjektů.

MO může :
1) vykonávat přání uživatele a zvesela projídat peníze rybářů a územních revírů.
2) mít bohužel i svůj revír a ještě vykonávat pro ÚS nějaké činnosti, tedy pouštět mu žilou.
3) mít své revíry, být SHMO a na ÚS hodit bobek. Lovit si jen na svém.
4) ještě být MO v práglu a dělat svazonic, být cestovkou a nebo vedlejšákem prodejců tackles.

To jsou veškeré bonusy, co může členi poskytnout MO.
N Anýzový dědek - ® Po 6.8.2012 16:55:01
Mrknato >> Proč by měl být pro všechny svazolovce stejný, když by to byl bonus MO?
Na to stačí svazová voda, aby kdo chtěl kam chtěl a ta je dotovaná ze svazových peněz, ale tento rádoby RMV by byl jen pro členy MO. za extra příplatek a za extra podmínek a byl by to majetek MO.
Tak proč by tam měl co pohledávat někdo z horní dolní jen se svazovou povolenkou.A nebo budiž na hostovačku.
Edit: V územním rybolovu neznám cizí členy.
N Mrknato - ® Po 6.8.2012 16:40:38
Jarda Š. >> Jak to popisoval Turňa tak na rybařinu se bude vztahovat spíš §3045 nového OZ, který nahrazuje zákon 83/1990 Sb. , podle kterého ČRS funguje. §3045 je dosti jasný. Tedy kdo je spolek, spolek hlavní a kdo pobočný.......

[ Vstoupit do diskuse - 106 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrologic Termo oblek (SLEVA 52%)

Za 2.199
Dvojdílný zateplený oblek extrémně odlehčený. Dvoudílný rybářský oblek udrží teplo i ve velmi chladném počasí. 100 % odolný proti promoknutí i profouknutí. Broušený pevný nylon 210 T, pohodlná, teplá vlněná podšívka. Bunda s odnímatelnou kapucí.

akce, rybareniDelphin Lehátko Rebel - Super Novinka

Za 1.309
Postel plná překvapení! To je určitě slogan, který nejlépe vystihuje tuto postel. Když dáte prvotní předsudky bokem, zjistíte, že většina rybářů na rybách nic víc ke komfortnímu spánku nepotřebuje.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen