MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Ministr zemědělství Bendl v Bruselu vystoupil proti svazování rozvoje venkova další administrativou a hájil peníze na investice pro české rybáře

Kategorie: Všeobecné

Podpora rozvoje venkova v rámci reformy Společné zemědělské politiky byla jedním z témat, o kterých diskutovali ministři zemědělství na dnešním zasedání Rady pro zemědělství a rybářství v Bruselu. Českou republiku v této oblasti čeká zásadní úkol v podobě obhajoby dostatečné výše finančních prostředků pro náš venkov po roce 2013 a vypořádání se s nadměrnou byrokracií. Ministři členských zemí Evropské unie se také věnovali návrhu Evropské komise o novém fondu pro námořní a rybářskou politiku EU na období let 2014 až 2020, ze kterého budeme podporovat aktivity našich rybářů. Ministr zemědělství Petr Bendl dále během zasedání Rady projednal se svou německou kolegyní Ilse Aignerovou společný postup na ochranu českých producentů vajec proti nelegálním dovozům.

Ministr Bendl jednal s německou ministryní Ilse AignerRozvoj venkova by měl být v letech 2014 až 2020 začleněn spolu s ostatními fondy EU do Společného strategického rámce. Ministr Bendl kladně zhodnotil, že návrh nového nařízení k rozvoji venkova umožňuje členským státům značnou flexibilitu a přizpůsobení nástrojů k dosažení cílů podle individuálních potřeb, ale také jasně upozornil na některá negativa.

„Poněkud negativně vnímám značnou komplikovanost provázání venkova se ‚zastřešujícím‘ nařízením pro ostatní fondy Společného strategického rámce. Nové požadavky na strategický přístup, programování, implementaci, finanční řízení a kontroly jsou komplikovanější než v současné době a zvyšují byrokratickou zátěž jak pro členské státy, tak pro konečné příjemce. Příkladem administrativní zátěže je podle mého názoru zavedení tzv. výkonnostní rezervy, kde navíc existuje riziko pozastavení plateb pro rozvoj venkova za skutečnosti, které rezort zemědělství nemůže přímo ovlivnit,“ řekl ministr Bendl.

Nařízení pro rozvoj venkova stanovuje společné priority na úrovni EU, mezi které patří podpora předávání znalostí a inovací v zemědělství, lesnictví a ve venkovských oblastech, zvýšení konkurenceschopnosti zemědělské činnosti, podpora organizace potravinového řetězce, obnova, zachování a zlepšení ekosystémů závislých na zemědělství a lesnictví, podpora účinného využívání zdrojů a přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, sociálního začleňování, snižování chudoby a hospodářského rozvoje ve venkovských oblastech.

Na programu Rady byl také návrh Komise o novém fondu pro námořní a rybářskou politiku EU na období let 2014 až 2020, který nahradí stávající Evropský rybářský fond pro roky 2007 až 2013. Jde o klíčový zdroj financování, který pro ČR v současném období přináší téměř 900 mil. Kč. Nový návrh je zaměřen zejména na inovace, které zahrnují transfer technologií v akvakultuře, zpracování produktů akvakultury, diverzifikaci příjmů, podporu vzdělávání, výzkumu a profesních sítí, podporu akvakultury s důrazem na ochranu životního prostředí, přechod z tradiční na ekologickou akvakulturu, zdraví a welfare ryb, pojištění akvakultury proti chorobám a zásahům vyšší moci, propagaci produktů akvakultury a další.

„Vítám pokračování spolufinancování chovu sladkovodních ryb v letech 2014 až 2020. Velmi pozitivní je zaměření na inovace a transfer technologií a na udržitelný rozvoj akvakultury. Bohužel v návrhu nařízení ještě postrádám podporu investic do rybochovných zařízení akvakulturních podniků ke zvýšení konkurenceschopnosti odvětví tak, jak tomu je v současném programu. Obávám se, že by při zaměření nového fondu na snížení intenzity chovu sladkovodních ryb v rybnících formou kompenzačních plateb mohlo dojít k poklesu zaměstnanosti v odvětví,“ řekl ministr Bendl.

Upozornil také, že návrh nařízení, podobně jako návrh pro rozvoj venkova, směřuje v souvislosti s napojením na Společný strategický rámec EU také k vyšší byrokratické zátěži. V novém návrhu nařízení byl podstatně zvýšen důraz na životní prostředí, podporu tzv. „zelené akvakultury“. Pro nové programové období činí navrhovaný objem finančních prostředků pro celý Evropský námořní a rybářský fond celkem 6,5 miliardy EUR na období 2014 až 2020. Národní obálka pro ČR není dosud známa, ale Česko bude pro příští programovací období požadovat vyšší částku, než má k dispozici v současném období.

Během zasedání Rady se ministr Bendl sešel s německou ministryní Ilse Aignerovou a komisařkou pro rybářství Marií Damanaki. S německou rezortní kolegyní ministr projednal společný postup obou zemí vůči státům, od kterých hrozí od 1. ledna 2012 zvýšené riziko nelegálních dovozů vajec z chovů, které nesplní požadavky legislativy. „Budeme společně žádat ministry těchto zemí o poskytnutí konkrétních údajů o producentech nelegálních vajec a sledování jejich pohybu. Na národní úrovni zahájíme 1. ledna příštího roku důkladné kontroly všemi dozorovými orgány, abychom ochránili naše domácí producenty a spotřebitele,“ uvedl Petr Bendl. Komisařce Damanaki pak ministr předal analýzu škod, které kormoráni způsobili českým rybářům.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe


http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tisko​ve-zpravy/x2011_ministr-zemedelstvi-bendl-v-bruselu​-1.html

 

Martin M. - ®, 16.12.2011

Diskuse k bleskovce

N malamut - ® Po 19.12.2011 21:20:17
tomfisherman >> zřejmě jsi jeden z vyžírků čekajících na dotace na cokoliv. O té hlouposti s tebou diskutovat nebudu, pro hlupáka každý hloupý (copy matka Forresta Gumpa).
N tomfisherman - ® Po 19.12.2011 21:07:42
malamut >> Hloupý jsi ty a jak jsem napsal, srovnávnáš jablka a hrušky. Já to uvedl pouze jako obdobný příklad, abych poukázal na tvoje nesmyslné tlachání. A je vidět, že se hned potrefená husa ozvala a ještě spolu s Mrknatem, který také krafá do všeho čemu nerozumí.
N malamut - ® Po 19.12.2011 18:14:47
glánis >> daně platím dost velký a všechny náležitosti mám v pořádku. Píšu ti naposled, pokud se za peníze daňových poplatníků investují do soukromých majetků, je to v podstatě krádež, tunel, říkej tomu jak chceš.
N glánis - ® Po 19.12.2011 18:06:47
malamut

to určitě, ale jde o to, že je zabahněno tolik ha rybníků, že je to bez dotací neufinancovatelné, Ti, kteří o tom rozhodují pochopili velmi rychle o čem tady mluvím už druhý den, proto je ten dotační titul vypsán a využíván, to že s tím nesouhlasíš chápu, ale argumenty, které předkládám jsou nezpochybnitelné. Tím se kruh uzavírá.
Mimochodem, když jsi tak náchylný na utrácení peněz daňových poplatníků, sáhni si do svědomí a odpověz si, jestli vůbec nějaké přímé daně platíš, vím jak to chodí ve stavebnictví, jistě jsi musel mnohokrát ve své kariéře odpovídat na věty typu nešlo by to bez papíru, já fakturu nepotřebuji a pod. o zaměstnávání lidí na černo nemluvím.
N malamut - ® Po 19.12.2011 17:36:41
glánis >> ale to všechno tam bude, i když dotace nedostanou a odbahní si za své. Holt si pár let nerozdělí zisky. Ale budou mít pokoj na dlouhou dobu.
N glánis - ® Po 19.12.2011 16:59:29
malamut

samozřejmě že ano a nejde jen o vodu, ikdyž tam pochopitelně může být biodiverzita poměrně vysoká, v závislosti na intenzitě produkce,složení obsádky,způsobu hospodaření a dalších podmínkách, nezapomínej, že ve vodě nejsou jen ryby, ale také zoo a fytoplankton, bentos, makrophyta a jejich vývojová stadia, ale hlavně organismy, které jsou na rybník navázány, tzn.nižší i vyšší rostliny, obojživelníci, ptáci,drobní savci a další, kteří jsou s tímto prostředím svázány řadou ekologických vazeb. Není toho málo, ale chápu, že laik bez odborného vzdělání tyto souvislosti na první pohled nedokáže posoudit, proto také celou dobu nechápe podstatu problému.
N nofish - ® Po 19.12.2011 15:14:04
glánis >> vzdej to :-) Kdo che naslouchat naslouchá hned......
N malamut - ® Po 19.12.2011 15:12:49
glánis >> biodiverzita v rybníce pro chov tržního kapra? Tak o biodiverzitě mám tedy jiné představy.
N glánis - ® Po 19.12.2011 14:56:36
malamut

vracím se ke tvé reakci, řepku tady nemá cenu zmiňovat, to je úplně jiný případ, pěstuje se hlavně proto, že se musí přidávat do nafty, s čímž nesouhlasím. Ale rybník je zcela něco jiného a mimoprodukčních funkcí má celou řadu, např. biodiverzita, retenční schopnost, zadržování vody v krajině, ovlivňování mikroklimatu dané lokality,vodní zdroj,rekreace, funkční prvek v krajině,biokoridor a pod., proto vždycky budu podporovat smysluplné dotace do těchto zařízení. S diskuze s tebou jsem poznal, že máš sklony k paušalizaci a bagatelizaci diskutovaných problémů s jednoduchým černobílým řešením typu nikomu nic. Máš na to právo, ale je to mimo realitu a nic by to neřešilo.
N rover - ® Po 19.12.2011 14:49:55
Mrknato >> jj, někdo to neřeší, hlavně že je do zásoby "zamraženo". Dokud kvantita bude vítězit nad kvalitou, nemá ani smysl si otázku pokládat, ...trh rozhoduje. Ano, mizí právě to kvalitní, ...mám obavy, že pan Bendl bude mít tolik práce, že se mu z toho "zatočí " hlava ...

[ Vstoupit do diskuse - 190 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNash nahazovací rukavice Casting Glove Right (pravá)

Za 297
Nahazovací rukavice, která ochrání Váš prst při silovém nahazování do dálky anebo při krmení s těžkou raketou. * pogumovaná spodní část pro maximální grip * kevlarový materiál na prstě odolá i agresivním pleteným šňůrám * univerzální velikost s elastickým stahováním

akce, rybareniNash pouzdro 12 ft Double Rod Skin

Za 2.277
Obal na pruty Nash 12ft Double Rod Skin - Inovované pouzdro na dva pruty, které kvalitou předčí všechnu konkurenci. Praktické a kompaktní pouzdro, které pojme dva kompletně sestavené pruty i s podběrákem, vidličkami a dalším příslušenstvím.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
RS Fish RS Fish

RS Fish rybářské potřeby s.r.o. je firma s 20 - ti letou tradicí a zkušenostmi v oboru. Naše prodejna i internetový obchod nabízí sortiment...