MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Geneticky upravení lososi mohou ohrozit populaci divokých lososů

Kategorie: Všeobecné

Pokud by se geneticky modifikovaným lososům podařilo uniknout z chovných farem, velmi pravděpodobně by byli schopni úspěšně se rozmnožovat a přenášet své geny mezi původními populacemi v přírodě. Takový je závěr studie kanadských odborníků z Newfoundlandské univerzity, jehož závěry uveřejnil i server ScienceDaily.

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/geneticky​-upraveni-lososi-mohou-ohrozit-populaci-divokych-lo​sosu

 

rover - ®, 2.8.2011

Diskuse k bleskovce

N Salmo1 - ® Út 2.8.2011 15:44:55
Soulfish >> Přesně tak, marnotratně vyžírají peníze na další výzkum a pokrok zrovna tam, kde to nejméně lidstvo, ale i příroda fakticky potřebuje.Holt je ještě moc dobře...
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 15:43:42
Halen >> a máš to teď i u normální kukuřice nebo jen u té modifikované? Alergie může vzniknout v průběhu života kdykoliv a to že jsi něco dělala 25 let v kuse předtím vůbec nevadí.
N Halen - ® Út 2.8.2011 15:38:30
Soulfish >> Právě že jsem dříve, cca 25 let běžně nakládal s kukuřicí nebo kukuřičným šrotem bez jakýchkoli příznaků alergie, o to víc mě překvapila ta prudkost alergické reakce při setkání s GMO kukuřicí a byla to GMO.(MON 810) Prostě jsem nabíral z pytle kukuřici na namočení, trochu to prášilo, dostal jsem silný alergický záchvat, svědily mě i ruce všude, kde jsem měl s tou kukuřicí přímý kontakt. Stalo se mi to v roce 2009.
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 15:21:24
Salmo1 >> ono stejně něco bude..i s lososama i bez nich. stačí ti šmudlíci (třeba rakouští zelení) co jsou pro ti jádru - ale že uhelná elektrárna té radiace vypustí do vzduchu xkrát víc radiace + siřičitany a další věci, to už je nezajímá. Ještě tak jsou schopní chtít "zelenou elektriku" která je výhodná jen pro toho, kdo ji produkuje - okamžitě bych to s plnou platností (mimo solárních panelů) zatrhl a průmyslově už vůbec.
N Salmo1 - ® Út 2.8.2011 15:15:47
Soulfish >> Lidstvo si v podstatě může vybrat.Další války o zdroje a žrádlo anebo levné potraviny, bohužel genově upravené.Jiné cesty nejsou v dohledu.
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 15:11:46
Salmo1 >> přesně tak. Taková trošku pandořina skříňka.
N Salmo1 - ® Út 2.8.2011 15:07:22
Soulfish >> Určitě.Je to záležitost která může lidstvu hodně dát a nemusíme u toho, nebo dále likvidovat půlku planety.Na druhou stranu to může být i velká katastrofa.I zde platí okřídlené desetkrát měř a jednou řež.
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 15:01:08
Salmo1 >> a ještě dlouho se povede, protože plusy, které to přináší jsou značné, ovšem mínusy také. Lidský faktor je nespolehlivý a to je asi největší nebezpečí.
N Salmo1 - ® Út 2.8.2011 14:53:59
Na toto téma se vede debata už hodně dlouho.Pro ty, které to zajímá:http://www.osel.cz/index.php?clanek=5268
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 14:51:43
Halen >> a máš alergii (byť slabší) i na tu normální?
N rover - ® Út 2.8.2011 14:45:30
Soulfish >>
On čas asi opravdu ukáže, kam tento vývoj bude směřovat, a zda to bylo ku prospěchu, či nikoliv. Jinak je vidět, že problematiku znáš, a víš o čem píšeš, proto ti dávám poděkování :-)
N Salmo1 - ® Út 2.8.2011 14:41:09
Každopádně rosteme o tom žádná.Holce a už je to hodně dávno jsem kupoval boty, chodila tenkrát do 6 třídy ZŠ a nosila vel.5-6.Dnešní slečny chodící do stejné třídy, ale později narozené už mají nohu jako elefant.Náhoda...možná, ale:-)
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 14:40:11
rover >> jinak co se kukuřice týká, tak ji nesnáším. Nechci to tu nijak obhajovat, ale troška případné osvěty neuškodí - když se někdo zeptá. I já jsem toho názoru, že by se do něterých věcí šťourat nemělo a doáfám, že nikdy nebude.
N Halen - ® Út 2.8.2011 14:39:53
Soulfish >> kukuřice x kuře, světlice barvířská x kapr, sója x krysy, tabák x lidský gen ... našlo by se toho víc. Navíc mám nepříjemnou osobní zkušenost s GMO kukuřicí, na kterou mám extrémně silnou alergickou reakci, potvrzenou rozborem u alergologa. Není to prostě nic dobrého a následky se projeví až za několik generací.
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 14:38:29 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
rover >> Abych se přiznal, task genetika rostlin a vůbec celé kytky mě nějak nezajímaly, ale toto se dá řešit minimálně dvěma systémy. Jedno je se specifickou molekulou, díky které jsou semena vzniklá mimo laboratoř neplodná (prostě nevzejdou). Druhý způsob je cytoplazmatická samčí sterilita - vajíčka zůstávají na samičích rostlinách ( v místě vzniku) a pyl se netvoří (samčí sterilita) - modifikace se tak nepřenáší na přírodní populace a ani se rostlina sama od sebe bez "kontroly a asistence" nerozmnoží.
N Soulfish - ® Út 2.8.2011 14:20:03
LudaT >> není za co. Chemické faktory (vyloženě sloučeniny typu dtt pcb a podobných blbostí nic moc utilizovat nedokážem respektive intenzivně se hledají bakterie, které by to zvládaly a rychle, ty prozatím známé to zpracovávají doooost pomalu. BSE, SCRAPIE a podobn věcci tu už byly dřív, akorát si toho lidi moc nevšímali (jsou známé zápisky už někdy ze středověku, které popisují ovce, jejichž přísznaky naprosto sedi na onemocneni zvane SCRAPIE (obdoba BSE u ovci) - nic nového pod sluncem. S těma chemikáliema je problém a proto se každá nová chemická látka musí podrobit testům na mutagenezi, pokud projde, je puštěna do výroby nebo do kosmetiky atd.
N rover - ® Út 2.8.2011 14:10:55
Jarda Š. >>
Asi nejen z toho, co jsem četl, tak např. ve Francii řešili plán na ochranu životního prostředí, podle kterého nesmí být vysazeny GMO plodiny, dokud vláda neobdrží výsledky výzkumu hodnotícího vliv takových plodin na životní prostředí i "zdraví" konzumentů ...

[ Vstoupit do diskuse - 47 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniRobinson Diodová čelovka na kšilt

Za 155
Diodová čelovka na kšilt obsahuje 5 LED diod. Čelovka je vhodná pro všechny kdo nechce mít gumu kolem hlavy jako u bežné čelovka.

akce, rybareniESP Barrel Bobbin

Za 359
Špičkový řetízkový indikátor záběru -balení obsahuje řetízky dvou délek ,které je možné kombinovat spolu se závažím a tak získáte indikátor o váze 3g,6g a 9g -uchycení je pevné nebo průběžné pro různé možnosti indikace záběru -výborné zpracování za super cenu

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Braunstar - rybářské potřeby Braunstar - rybářské potřeby

Internetový on-line obchod zaměřený na všechny způsoby rybolovu ( 10.000 položek on-line ) Zboží Vám doručíme do 24 hodin ( následující...