Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Valuček - Profil | Čt 25.10.2018 14:54:19

standas >> to de lehko vysvětlit. Aby se jikernačky opravdu vytřely, jak sem viděl a chytal letos u nás, tak se musí třít kolik dní s přestávkami. A to sem viděl na řece poprvé /silná populace a teplé období bez deště/. Naopak většinou se začnou třít, jeden, dva dny, trochu se ochladí nebo dokonce naprší, a tření se zarazí. A pak je to tak, jak píšeš- mají jen lehce povolené jikry, z mlíčáků kape mlíčí a tím to končí. Ten mnou pozorovaný letošek - to sem viděl poprvé. Takže asi obecně - řeka pro tření kaprů je v naprosté většině nevhodná, třou se jen částečně a prakticky nic z toho není.

    standas - Profil | Čt 25.10.2018 9:55:55

    Valuček >> třou se ale nic z toho není ano ale ty bachratý jikrnačky jsou co? Letos byla teplota Labe vhodná ke tření už v květnu. Já od 16. června chytil cca 10 jikrnaček narvaný jikrama! Včíl mudruj. 😎

      Valuček - Profil | St 24.10.2018 15:45:47

      standas >> Labe sice neznám, ale hodně bych se divil, že by se tam kapři netřeli. Druhá věc je, jestli z toho nakonec něco je. Já chytám na menší řece Jihlavě, šířka 15 - 20 metrů maximálně a kapři se třou každý rok, určitě ne všichni, ale třou se. Letos sem měl velké štěstí, kde z jistého důvodu nebylo tolik rybářů a vytvořila se tam dočasně silná kapří populace - a kapři se tam s přestávkami třeli snad týden - zhruba od 20. května. A to byla podívaná - přitom mi trvalo, než sem pochopil, že se třou. V mělčí části - hloubka tak metr, silně zabahněné a samej klacek a bordel na dně, byly všude vlny, vyjížděly neskutečná kola bublinek, jak v tom žrali a další byli blízko u hladiny, otevírali huby a jako by se dusili. Ve skutečnosti se ovšem třeli, další to hned žrali na dně - filtrovali bahno a někteří naopak filtrovali jikry ve sloupci. Takto se třeli hlavně ve dnech, kdy bylo slunce a teplo a to zásadně odpoledne - ne ráno, jak je uváděno. A já sem tam potom napodzim kromě těchto kaprů chytil i jednoho tak 20 cm maximálně, věřím, že byl z toho tření, ale na to množství kaprů je to vlastně nic - čili patrně v tekoucí vodě z toho nic není, ale třou se. Jinak i normálně každý rok se kapři třou - to ale většinou do rákosí, je to pořádnej šrumec, kterej ale dělá jen pár ryb, a klidně i ryby jen 45 cm a taky z toho nikdy nic není. Asi by to chtělo stojatou vodu a rodiče hned potom pryč. Takže bez vysazování by kapr z řek vymizel.

        standas - Profil | Po 22.10.2018 20:55:32

        ariane >> nejsou, menší Kapr se občas nasadí a potěr co vidíš je z 80 % ouklej a plotice pak tloušti a bolínci. Kapříka 5- 10. cm bys poznal bo je výrazně mohutnější jak říční ryby. Jinak ti můžu říct že jsem prochytal hodně hodin se splávkem a později s feedrem. Kapříky bych chytal tomu věř. 😎

          ariane - Profil | Po 22.10.2018 13:48:03

          standas >> Na Labi už jsem pár kapříků 15 - 20 cm chytil a tam kde chytám se podle mně klidně třít můžou. V létě se voda jen hemží potěrem, tak proč by to nemohli být i kapříci?

            já 2 - Profil | Ne 7.10.2018 8:25:44

            kečemot >> Ahoj, časopis rybářství je uděluje za 3 největší

              kečemot - Profil | So 6.10.2018 18:48:16

              Nazdar existují ještě odznaky za trofejní rybu ? Dík za odpověď.

                MiPo - Profil | Čt 4.10.2018 18:45:47

                hydrolog >>v Županovicích

                  hydrolog - Profil | Čt 4.10.2018 16:13:08

                  Hoj, poradil by někdo kde se dá na slapech zajet k vodě a spustit loď. Sz Díky

                    marmyš - Profil | Ne 30.9.2018 22:55:40

                    Jarda Š. >> V každém rybníku ,který jsem navštívil při výlovu,byli i starší a větší kapři.

                      standas - Profil | Ne 30.9.2018 22:51:00

                      marmyš >> No v Labi se netřou, poslední úlovek cca 6.kg jikrnačky plná jiker! Chycena 8.7.!

                        Jarda Š. - Profil | Ne 30.9.2018 22:45:28

                        marmyš >> Rybníkáři obvykle kapra sloví a prodají dřív, než se stačí vytřít. (Na vánoční trh jdou kapři, kteří by se na jaře třeli poprvé.)

                          já 2 - Profil | Ne 30.9.2018 22:18:46

                          Spinning man >> Kapr se v mnoha revírech vytře, ale malí kapříci naprosto bez výjimek hynou, naštěstí, už tak jich je až kam. O rybníku, kde by to bylo jinak zatím nevím.

                            marmyš - Profil | Ne 30.9.2018 22:16:02

                            standas >> Přesně jak píšeš,kapři se třou,ale nic z toho není. I rybníkáři při podzimních výlovech jen ojediněle v některém rybníku sloví prcky.

                              standas - Profil | Ne 30.9.2018 19:26:25

                              Sharry >> tak to jo😃

                                Jarda Š. - Profil | Ne 30.9.2018 19:18:06

                                standas >> V některých rybnících lze chytit kapříky ze samovýtěru, ale v tekoucí vodě ani v ÚN jsem se s tím také ještě nesetkal.

                                  Sharry - Profil | Ne 30.9.2018 19:15:32

                                  standas >> u nas chytis kazdy listopad mlade kapriky... ( 30-45cm) , v prosinci uz je ale nechytis..., musis chodit ve spravny mesic k vode...! 😂

                                    standas - Profil | Ne 30.9.2018 17:41:05

                                    Spinning man >> ona ta reprodukce je u nás dosti mizivá. Za 32. let jsem nikdy nechytil do čeřenu nebo na jemnou plavačku mladé kapříky. Prý je to zapříčeněno chemickou skladbou vody-antikoncepce atd.

                                      Jarda Š. - Profil | Ne 30.9.2018 11:51:58

                                      Spinning man >> Schopnost reprodukce závisí spíše na věku než na velikosti. Obvykle je kapr schopen reprodukce ve 4. roce věku, někteří jedinci již ve 3., jiní až v 5. Růst kapra závisí na genech, množství potravy a teplotě vody, takže některý kapr může být schopný reprodukce při délce 35 cm, jiný je při 50 cm ještě nedospělý.

                                        Spinning man - Profil | So 29.9.2018 19:59:22

                                        Dobrý večer, rád bych se zeptal, pří jaké přibližné dosažené velikosti kapra, je schopen reprodukce? Děkuji.

                                          Červené karty: Mrknato, Poušťák