Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

NPremdas84 - Profil | Čt 19.5.2016 20:37:35

Kamarádi rybáři,
především Ti z Havířova a okolí ... kam byste zajeli poprvé k vodě se synem ( skoro 5 let ) tak, aby jsme si zachytali rozmanité kousky ryb na spláveček ? Mám na mysli tak max 3m od břehu ( koupil jsem malému 3m bič .. ) ... zálusk máme na Okouny a plotičky, ale kdyby se podařila například Ouklejka anebo dokonce Cejn tak to by byl ten pravý začátek :) děkuji za radu...
PS: mám v plánu Žermanice anebo Těrlice...ale skoro to tam neznám....

    Njaroslavstehlikst - Profil | Ne 15.5.2016 20:07:28

    hraji >> nebo tatínek :)))

      Njaroslavstehlikst - Profil | So 14.5.2016 15:22:52

      Pstruháč >> Od kolika budeš chtít :) (alespon v mrs )

        NTicmin - Profil | So 14.5.2016 9:24:08

        Pstruháč >> Od té doby, co máš svou vlastní povolenku. Většinou to závisí spíše na vůli rodičů, kdy tě pustí bez dozoru k vodě z obavy, aby jsi se třeba neutopil. Kdysi dávno byla doba, že jsi musel mít (do 15 let) tzv. dozor. Pamatuji, že jsem přišel k vodě a tam nikdo! Pak jsem musel čekat, než přijde první rybář, kterého jsem požádal, aby na mě dohlídl. Dnes už to není naštěstí potřeba:))

          Nhraji - Profil | Pá 13.5.2016 20:23:21

          Pstruháč >> ptáš se na třech místech a stejně dostaneš stejnou odpověď. Na ryby můžeš jít sám jakmile máš platný RL, platnou povolenku, a pustí tě maminka.

            NPstruháč - Profil | Pá 13.5.2016 18:42:01

            Dobrý den chci se zeptat od kolika let mohu sám ne ryby ???

              NxDanielS - Profil | Út 10.5.2016 18:52:37

              hraji >> Přemýšlím nahlas. Ročníkové řešení je pohodlné.

                Nhraji - Profil | Po 9.5.2016 21:18:20

                007krivanek >> oponovat můžeš. Ale prosím, přečti si Stanovy spolku, jehož jsi členem. Stanovy jsou nejdůležitější písemností spolku. A tam je situace popsána zcela jasně.
                Tvůj výklad to nezmění.

                  N007krivanek - Profil | Po 9.5.2016 18:00:23

                  hraji >> Musím Ti oponovat. Za prvé, asi máš pravdu v tom, že jsou rozděleny povolenky 8-15 a 6-18. Ale ! zde je napsáno:

                  VI. Rybářské nářadí, způsoby lovu a nástrahy
                  9. Lov nástražních rybek do čeřínku:
                  d) mládež do 15 let nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků.

                  To u mne i u soudu je jednoznačné, že klučina 15 + může chytat do čeřeňu. Dalo by se to napsat do rybářského řádu jinak, aby to bylo neprůstřelné.

                    NJarda Š. - Profil | Po 9.5.2016 17:00:24

                    rybomil >> Na údržbu účelové komunikace by ti chataři, kteří po ní jezdí, měli podle zákona přispívat. Kdybyste se nedohodli a musel by to řešit soud, může pak cestu nechat zapsat do katastru nemovitostí jako věcné břemeno a zároveň za toto věcné břemeno stanovit finanční náhradu.

                      Nrybomil - Profil | Po 9.5.2016 14:27:23

                      Jarda Š. >> Myslím, že nemáš úplně pravdu,. Přes pozemek na kterém vede nějaká cesta, tedy tzv. " účelová komunikace " - pokud tato komunikace je tzv. načerno , není zanesená v katastru nemovitostí nemusíš umožnit průjezd jako vlastník nikomu. Výjimkou jsou jednotky , org. články IZS kraje zařazené do systému KOPIS.
                      Já třebas mám na jednom pozemku oficiální stanovisko KŘ HZS JČ kraje, že tuto komunikaci k zásahovým a záchranným pracím nepotřebují a tudíž když se nakrknu, tak všech 7 chatařů má velikýho smolíka a můžou tak jezdit po poli ( pokud jim to brácha jako vlastník povolí ), nebo lítat vrtulníkem, nebo chodit pěšky, bo šmejdi by ji neradši využívali zadara a ještě mi zavolali, bych jim jí přijel ze 150 km vzdáleného bydliště v zimě odhrnout. Nadělat jim... že jim někdo 45 let z5 povolil tam chaty mě nezajímá, mě se nikdo neptal, takže jejich nemovitosti mám u vocasu.

                        Nhraji - Profil | Po 9.5.2016 9:59:13

                        xDanielS >> vůbec to není padlé na hlavu. Zkus přemýšlet. Chlapec má narozeniny 31. 7. Ale povolenku si kupuje v lednu nebo v únoru. Tedy si koupí povolenku pro mládež 8-15 za 250,- korun. A najednou, s povolenkou pro mládež, by v půlce roku přešel do jiné kategorie? S jinou cenou povolenky? S jinými právy a možnostmi lovu? Jakou tohle má logiku?
                        Ročníkové řešení je nejlepší a nejčistější. A hlavně, ověřeno desítkami let používání.

                          Nkakr - Profil | Po 9.5.2016 9:43:18

                          xDanielS >>
                          Podám ti to po lopatě, konkrétní příklad v MRS.
                          Dítě které dovrší 15 let v červnu zaplatí za povolenku 300kč. Povolenka je roční, platí od 1.1 do 31.12.
                          Děti do 15 let mají různá omezení, mimo jiné i zákaz lovu do čeřínku.
                          Kategorie 16 -18 let nemá prakticky omezení žádná, ale cena povolenky je 500kč.
                          A jsme u jádra pudla, na povolenku za 300(děti) platí omezení. Dovršením 15 let v červnu by dle tvého názoru už platit neměla. Ale omezení je vztaženo na povolenku (300) ne na věk dosažený v červnu.
                          To by musel (teorie) v červnu mladý rybář doplatit rozdíl ceny povolenky, což je prakticky nemožné, musela by existovat nějaká 200kč známka ,která by se dolepila na povolenku. Jistě uznáš, že tudy asi cesta nevede.

                            NxDanielS - Profil | Po 9.5.2016 8:12:44

                            Jarda Š. >> Asi poprosím konkrétněji, co bys netvrdil?

                              NJarda Š. - Profil | Po 9.5.2016 8:11:01

                              xDanielS >> To bych až tak netvrdil, jde o to, jakou má povolenku, jestli pro děti do 15 let nebo pro mládež 16-18 let.

                                NxDanielS - Profil | Po 9.5.2016 7:54:29

                                hraji >> Jop, je to padlé na hlavu a neznám jinou organizaci, stát, cokoliv, který by k tomu takhle přistupoval, ale díš zase pravdu.

                                  Nhraji - Profil | Ne 8.5.2016 21:41:13

                                  xDanielS >> ne, nemáš pravdu, tedy nemáš pravdu úplně. V rybářském svazu se věk posuzuje ročníkově, to znamená, že celý rok, kdy rybář dosáhne věku 15 let, se považuje za patnáctiletého a vztahují se na něj předpisy pro mládež 8 -15 let. I když má 15 hned 1. ledna, celý rok je mládež 8 - 15 let a nechytá do čeřínku. Stejně tak, když má rybář narozeniny 31. 12.., celý rok, kdy dosáhne 16 let, se na něj hledí jako na šestnáctiletého¨.

                                    Ndoliz - Profil | Ne 8.5.2016 21:25:51

                                    xDanielS >>

                                    Tohle je poradna pro začátečníky. Podávánou informaci si radši ověř. Takže:
                                    9. lov nástražních rybek do čeřínku:
                                    a) je povolen v době od 16. června do 31. prosince. Uživatel rybářského revíru může vymezit místa, kde je lov čeřínkem povolen. Zákaz lovu čeřínkem je v popisech revírů vysloveně uveden.
                                    b) nástražní rybky, jejichž lov není vázán nejmenší délkou (hrouzek obecný, ouklej, ježdík obecný, okoun, slunka atd.) mohou být loveny ručními čeřínky s vodorovnou sítí o maximální ploše síťoviny 1 m2. Ostatní druhy ryb nesmí být tímto způsobem loveny.
                                    c) při lovu čeřínkem nesmí být pruty (udice) nastraženy
                                    d) Mládež do 15 let VČETNĚ nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků.

                                    http://www.mrsblansko.cz/legislativa/blizsi-podmink​y-mp/

                                    Povolenky jsou podle ročníků a podle toho platí i lov na mrtvou rybku, čeřínkování a podobně. Tak jak to píšeš ty to bylo napsané v BP dříve, kdy to měnili přesně nevím, ale pár roků už to je.

                                      NxDanielS - Profil | Ne 8.5.2016 20:21:02

                                      doliz >> Tohle je poradna pro začátečníky. Podávánou informaci si radši ověř. Takže:
                                      VI. Rybářské nářadí, způsoby lovu a nástrahy
                                      9. Lov nástražních rybek do čeřínku:
                                      d) mládež do 15 let nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků.

                                      Dle mého lajckého soudu dovršením 15tého roku může.

                                        Ndoliz - Profil | Ne 8.5.2016 18:36:55

                                        Jakub.K. >> Od toho roku kdy ti bude 16 můžeš. Samozřejmě až od 16.6.

                                          Červené karty: Mrknato, Poušťák