Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Nsven - Profil | Pá 29.4.2016 17:12:37

halibud >> To, že nemá chatař neoplocený pozemek zapsaný v katastru nemovitostí neznamená, že nemůže mít pozemek přilehlý k jeho nemovitosti, řádně pronajmutý od majitele a tedy, že ho může kdokoli užívat dle libosti.
A i kdyby ho nevlastnil nebo pronajmutý neměl, tak že nemá stejné právo ho užívat obvyklým způsobem, jako každý jiný občan.
A protože tam byl první, bude ho z logiky věci, užívat jako první.
Zákon sice umožňuje z takového pozemku lovit avšak nijak neomezuje právo vlastníka či nájemce užívat ho obvyklým způsobem. Třeba břeh osadit záhony se zeleninou až k vodě, nebo skalkou nebo sekat trávu v době lovu, venčit domácí zvířectvo apod.
Připadně může na svém pozemku, místo k lovu vyhradit lavičkou, toto místo zpoplatnit a určit pravidla pro vstup na pozemek. Např. od 6:00 do 22:00 hod.
Právo oprávněné osoby lovit ryby, nezakládá právo stanovat, parkovat, vykonávat tělesnou potřebu v přilehlém roští a jinou činnost, která s výkonem rybářského práva nesouvisí...
Osobně bych bez požádání a svolení majitele, na takovém místě nikdy nechytal.
Doby, kdy všechno patřilo všem jsou už pryč a je to třeba respektovat..

    NTWIN 69 - Profil | Pá 29.4.2016 13:52:00

    halibud >> Ahoj,odpověděl sis v podstatě sám.Chytáš PŘED jeho chatou,ale NE na jeho pozemku.Tím pádem není co řešit.

      NJarda Š. - Profil | Pá 29.4.2016 9:48:44

      xDanielS >> To, kdo by vyhrál případný soud, by záleželo na konkrétních okolnostech, ke kterým soud přihlédne. Vlastník pozemku by spor vyhrál, pokud by prokázal, že mu chytáním z jeho pozemku vzniká škoda na jeho majetku nebo jiná podstatná újma, naopak by měl soud dát za pravdu rybáři, pokud by ze strany vlastníka šlo o zneužití vlastnictví k šikanování rybářů.

        NxDanielS - Profil | Pá 29.4.2016 9:35:26

        Jarda Š. >> Nevím, co přesně myslíš tím "striktně"/význam slova znám/, nebo kterého bodů z mé odpovědi se to týká. Ochranné pásmo nevylučuje vlastnictví soukromé osoby a ano nesmí si jej oplotit a pokud to stejně udělá, musí dle zákona umožnit výkon rybářského práva, ne? Pokud neumožní, soud vyhraje, precedens tu už je.

          NJarda Š. - Profil | Pá 29.4.2016 8:57:26

          xDanielS >> To bych netvrdil tak striktně. Ochranné pásmo vodního toku, které má na starost příslušný podnik povodí, podle vodního zákona existuje, ale nejsou to vždy 3 metry oproti normálnímu stavu vody, jak se domnívá tazatel, ale je dáno tím, kam až může voda vystoupit, aniž by se jednalo o povodňový stav. Vlastník pozemku si dle vodního zákona toto ochranné pásmo nesmí oplocovat, ani v něm umísťovat nic, co by mohla voda odnést nebo na čem by se mohly zachycovat vodou unášené předměty. (Jako rybáři se ovšem často se setkáváme s tím, že vlastníci toto nedodržují a podniky povodí nemají dostatek sil, aby zjednávaly nápravu.) Vlastník chaty by rybáře vykazoval oprávněně jen v tom případě, že by se usadil na takovém místě, které s chatou tvoří jeden celek vlastnicky i funkčně, tedy bylo by součástí tzv. rekreačního obydlí. Pokud sedí za hranicí pozemku, případně za plotem, pak ho vlastník chaty nemá co vykazovat. Kdyby vlastník chaty byl rybář a vykazoval ho proto, že na tom místě chytá sám, šlo by o zakázané vyhrazování místa k lovu, tedy i o porušování Rybářského řádu.

            NxDanielS - Profil | Pá 29.4.2016 7:53:04

            halibud >> Není to pravda. Majitel pozemku je povinen umožnit ti výkon rybářského práva. Ale když neumožní a dáš to k soudu, vyhraje, protože ochrana soukromého majetku má vyšší "moc".

              Nhalibud - Profil | Čt 28.4.2016 20:31:14

              Dobry vecer, je pravda ze 3 metry od vody patri povodi? Muze me nekdo vyhodit od vody kdyz chytam pred jeho chatou u vody ovsem ne na jeho pozemku? Predem dekuji za tipy a rady.

                NKouba :-) - Profil | St 27.4.2016 12:14:50

                Vaša >> Ahoj rozhodně bych s tebou souhlasil a nad ničím jiným bych nepřemýšlel, za málo peněz hodně muziky, dva týdny dozadu jsem byl s kolegou u vody a chlubil se mi, právě těmito kousky, ihned se mi do oka vryl desing těchto, poměrně tenkých rudě zbarvených proutků, při nahazování jsem měl dobrý pocit a nic nebránilo při dobré akci náhozu.
                To samé při akci s rybou, krásně kopíroval její výpad určitě bych se ijhc nebál :)

                  NVaša - Profil | Út 26.4.2016 20:40:56

                  Prosím o radu.Kupuji děličky a nevím si rady.Zatím vedou tyto. Budou sloužit jen na odhoz. Co na ně říkáte a případně co by jste poradili v podobné cenové relaci.Děkuji http://eshop.moss.sk/?moss=produkt&oc=121202360 za doporučení a radu.

                    Nlado40 - Profil | Po 25.4.2016 15:19:40

                    tom@s >> poslední dva spojovaci uzly, by Ti mohli vyhovovat...
                    http://www.mrk.cz/montaze.php?menuid=113

                      Ntom@s - Profil | Po 25.4.2016 14:04:58

                      Ahoj, jaky uzel na spojení šokovky - fluorocarbon a kmenového vlasce ?

                        NCrooky - Profil | Ne 24.4.2016 20:36:18

                        venca1 >> tak nějak asi vše jsem na začátku takže spíš hledám ale mám feeder tak děkuji za radu a kdybys ještě o něčem věděl budu moc rád děkuji

                          Nvenca1 - Profil | Ne 24.4.2016 16:36:53

                          Crooky >> Dobrých revírů je tam dost ,třeba Olomoucké štěrkovny, záleží, co chceš chytat.:-))

                            NCrooky - Profil | Ne 24.4.2016 14:13:45

                            Já mám povolenku celosvazovou. Takže v tom by snad problém být neměl ?

                              Nklobonek - Profil | Ne 24.4.2016 11:46:57

                              Crooky >> Tak první věc, kterou musíš udělat je si vyřídit povolenku pro tuto oblast, bez ní si tam nezachytáš!

                                NCrooky - Profil | Pá 22.4.2016 21:03:43

                                Ahoj, chtěl jsem se zeptat letos začínám s rybařením mám mp povolenku a chystám se na dovolenou do Olomouce nemáte někdo nějaký tip na revyr já jsem totiž z Karlových Varů .díky moc za radu

                                  NJarda Š. - Profil | Po 18.4.2016 21:14:30

                                  halibud >> Oprava příspěvku na který už reagoval klobonek: To jsi udělal chybu, máš se rozhodnout před tím, než si jdeš pro členskou povolenku do své MO, jestli si koupíš celosvazovou nebo územní. Koupit celosvazovou si můžeš, ale za plnou cenu a územní ti fakticky propadne. Stornování pražské a vydání celosvazové místo ní za doplatek rozdílu ceny by šlo udělat jen v případě, že jsi na tu pražskou dosud nechytal a musela by by být k tomu dobrá vůle u výdejce (musel by to vzít na sebe jako svojí chybu).

                                    Nklobonek - Profil | Po 18.4.2016 21:10:31

                                    halibud >> A hlavně nezapomeň vzít lahvinku něčeho dobrého :-)

                                      Nhalibud - Profil | Po 18.4.2016 19:40:16

                                      Dobry den, když jsem si koupil letos pražskou povolenku da se dokoupit celosvazová? A kolik by mě stala když už jsem platil pražskou. Předem děkuji za odpověď .

                                        NMartenBear - Profil | Út 5.4.2016 18:00:34

                                        Pvl >> Nene, jsou i delene. Ale ja mam teleskop.

                                          Červené karty: Mrknato, Poušťák