Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Nvasekvidon - Profil | St 23.3.2016 17:20:06

Jinými slovy - na udici nesmí sahat ten, kdo není lovící (=držitel povolenky), nebo dítě do 10ti let.
Ani nevíte, kolik povolenek za to bylo sebráno, když se RS špatně vyspí.


Ps. já třeba mou milou k udicím pouštím, když je jasné, že kolem nikdo není.
Přijde mi to jako blbost, ale tak to je v Řádu a zákonech napsáno

    NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 17:01:28

    timb >> Ustanovení rybářského řádu (BP), že pomocníkem obsluhujícím prut může být jen dítě do 10 let, považuji za o omezení oproti stavu před jeho vydáním.

      NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 16:57:13

      hraji >> Dle mého názoru i tady platí, že co není zakázáno, je dovoleno, tedy lovící pomocníka při lovu mít může a toho nelze brát jako osobu lovící neoprávněně, pokud za přítomnosti lovícího manipuluje s jeho pruty dle jeho pokynů. Pokud by např. použil nepovolenou nástrahu, šlo by o přestupek lovícího.

        Nhraji - Profil | St 23.3.2016 16:35:22

        Jarda Š. >> to přece není pravda, držitel platné povolenky nemusí být vůbec lovícím a lovící osoba nemusí být držitelem žádné povolenky. Co třeba pytlák, tedy osoba neoprávněně lovící ryby? Podle mého názoru je tvůj výklad nesprávný a nemá oporu v žádném ustanovení zákona ani vyhlášky. Můžeš prosím to svoje povídání o povoleném pomocníkovi nějak doložit? Hlavně tedy to, že je pomocník oprávněn manipulovat s pruty, tedy lovit ryby.

          Ntimb - Profil | St 23.3.2016 16:14:58

          Jarda Š. >> No ale potom, by mohl s prutem(udicí) manipulovat kdokoliv( ne jen dítě do deseti let dle ČRS).

            NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 15:14:14

            timb >> Právě, že v zákoně je slovo činnost. Tam, kde zákon vyžaduje k nějaké činnosti speciální oprávnění, postačuje, aby držitelem oprávnění byl ten, kdo je za tu činnost odpovědný, nikoli všichni, kdo se na ní fyzicky podílejí. Kde je v zákoně uvedeno, že speciální oprávnění je třeba k určité práci, úkonu nebo výkonu, tam musí být držitelem oprávnění ten, kdo takovou práci, úkon nebo výkon fyzicky provádí.

              Ntimb - Profil | St 23.3.2016 15:01:18

              §2
              j) lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a
              přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených
              tímto zákonem,

                NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 14:55:55

                hraji >> Lovícím je ten, kdo je držitelem platné povolenky. Zákon výslovně nezakazuje, aby se na lovu společně s lovícím podílela i jiná osoba. (Kdysi bývala činnost pomocníka v rybářských řádech výslovně upravena.) Mít při lovu pomocníka dle mého názoru zakázáno není, zakázáno je pouze to, aby lovící od nastražených prutů odešel a nechal si je hlídat pomocníkem (kdysi i toto v některých rybářských řádech povolené bylo).

                  Nhraji - Profil | St 23.3.2016 14:41:04

                  Jarda Š. >> Takže §13, odstavec 7 stanoví povinnost, kterou to dítě, lovící ryby na prut jiného rybáře, nesplňuje.
                  Kde v zákoně je povolena manipulace s prutem dle pokynů lovícího? Kdo je to vůbec lovící?

                    NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 14:29:01

                    hraji >> Vysazování ryb do revíru je také výkonem rybářského práva a tady asi nepochybuješ, že se mohou na něm podílet i osoby bez povolenky platné pro daný revír, jsou ovšem povinny řídit se při tom pokyny příslušného hospodáře. Podle mého je to totéž, jako když jiná osoba manipuluje s prutem podle pokynů lovícího.

                      Ntimb - Profil | St 23.3.2016 14:13:57

                      hraji >> Já to chápu stejně jako ty, ale z pohledu RS, která má kontrolovat zákon 99/2004Sb a jeho prováděcí vyhlášku, je tato vlastně BP a to je značně sporadické, hlavně z důvodu obcházení zákona, což se v tomto případě děje.

                      Každopádně bych byl pro, zakomponovat manipulaci dítěte do deseti let- jak jsi říkal z důvodu praxe.Ale na druhou stranu- znám spoustu lidí začali chytat, aniž by měli pomoc staršího rybáře.

                      Proto mají naše rybářské kroužky revíry, kde mohou lovit pouze za dozoru vedoucího RK, byl jsem několikrát přítomen a vážně se vedoucí věnují praktickému výcviku.

                        Nhraji - Profil | St 23.3.2016 14:07:30

                        Jarda Š. >> já myslím, že je třeba vycházet hlavně z toho, že osoba vykonávající rybářské právo musí mít platný RL a povolenku. Tak to určuje zákon. Zbytek je potom akademická debata.

                          NJarda Š. - Profil | St 23.3.2016 13:59:40

                          hraji >> Ono je otázkou, zda je protiprávní, když při lovu s prutem lovícího manipuluje jiná osoba, při splnění podmínky, že lovící je u prutu přítomen. Osobně bych se klonil k názoru, že nikoli, protože by mělo platit, co není zakázáno, je dovoleno.

                            Nhraji - Profil | St 23.3.2016 13:24:59

                            timb >> ano, vím, ale také mám naprosto čerstvou zkušenost se státním úředníkem, který rozhodl, že ryby hájené celoročně a uvedené v příloze III vyhlášky 395/1992Sb. nejsou celoročně hájené, když mají v BP stanovenou míru a dobu hájení. Že míchá hrušky s jablkama mu je jedno.
                            Já bych posuzoval tuto takzvanou praktickou výuku velmi shovívavě tam, kde je prováděna řádně a se zjevným cílem něco mládežníka naučit. I když podle zákona je to nesmysl.

                              Ntimb - Profil | St 23.3.2016 13:13:41

                              hraji >> Je to tak ale jen v rámci MRS či ČRS ale sám víš jak se na to dívá zákon a staví RS před vážný problém.

                                Nhraji - Profil | St 23.3.2016 12:38:55

                                ribit >> není důležité, zda mám tvůj syn rybářský lístek, je důležité, zda má i povolenku k rybolovu. Pokud má povolenku, pak smí chytat na dva pruty, respektive na jeden prut u přívlače a muškaření. Pokud nemá povolenku, je na tom stejně jako jeho bratr bez RL, smí chytat na jeden prut v rámci tvého oprávnění.

                                  Nhraji - Profil | St 23.3.2016 12:36:55

                                  ribit >> je to jednoduché. Ty můžeš umožnit lov dítěti do věkové hranice 8 let lov na prut v rámci svého oprávnění. Pokud tedy necháš lovit oba dva syny, každého na jeden prut, ty v tom daném okamžiku nahodit nesmíš. Ve vodě prostě mohou být jen dva pruty (bavíme se o lovu na položenou a plavanou, u přívlače, umělé mušky a muškaření platí omezení na jeden prut). U mládeže do 8 let není vyžadován RL pro tento případ praktické výuky rybolovu.

                                    Nribit - Profil | St 23.3.2016 8:29:08

                                    ok rozumím ,ale tento zákon je pro osobu která vlastní lístek .A pokud se mnou jde syn který nemá lístek tak ten muže chytat na jeden můj prut ,ale ja mám syna který má svůj lístek a ten muže chytat na kolik prutů nikde to není stanovené .příští týden jedu na svaz dám pak přesné info .



                                    v ČRS smí chytat na dva pruty (u těch rybolovných technik, kde to je povoleno), v MRS smí lovit pouze na jeden prut bez ohledu na způsob lovu

                                      Npeli1976 - Profil | Pá 18.3.2016 19:23:26

                                      hraji >>BigD - ® [Poslat soukromou zprávu.] Po 14.3.2016 18:12:21
                                      hraji >> a na Slovensku do 15-ti let smí chytat jen na jeden prut a pouze pod dohledem rybáře s platným členstvím. Letos tam zařizuji papíry pro sebe i pro syna, tak mne to trochu překvapilo...

                                      Poslal som mu zakon,BigD >> (7) Loviaci od 6 do 15 rokov môže loviť ryby výlučne v sprievode plnoletej osoby, ktorá je držiteľom povolenia,atosjednýmrybárskymprútomsnavijakomalebo bez navijaku. Privlastniť si môže v jednom dni taký počet všetkých druhov rýb, ktorých celková hmotnosť nepresiahne 3 kg alebo 2 kusy kapra rybničného, lieňa
                                      sliznatého,zubáčaveľkoústeho,šťukysevernej,sumca veľkého,boleňadravého,lipňatymiánovéhoalebolososovi​​týchdruhovrýb.Akprivlastnenímsiposlednejulov​enej ryby hmotnosť úlovku presiahne 3 kg, môže si privlastniť túto poslednú ulovenú rybu. Ak si ako prvú privlastní rybu ktoréhokoľvek druhu, ktorej hmotnosť je väčšia ako 3 kg, obmedzuje sa jeho denný úlovok na tento jeden kus ryby. Za správne vedenie záznamu za loviaceho od 6 do 15 rokov zodpovedá sprevádzajúca plnoletá osoba, ktorá je držiteľom povolenia alebo osobitného povolenia.


                                      a upozornil na prisnost kontroly, nech si dava pozor, co som nepochopil ??? co som prispel mimo diskusie ???

                                        Nhraji - Profil | Pá 18.3.2016 18:45:25

                                        peli1976 >> promiň, ale vůbec jsi nepochopil, o čem jsme si psali. Proč to toho pleteš RS, o té nebyla vůbec řeč.

                                          Červené karty: Mrknato, Poušťák