Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

u.x.a - Profil | Pá 19.3.2010 10:43:08

chci se zeptat slišel jsem o ůpravě volframovích lanek aby se tak nekroutili můžete poradit nějakou,děkuji.

Knapík - Profil | Pá 19.3.2010 10:54:20

Jelikož ti asi už není pět let, myslím, že i ten dotaz by mohl mít alespoň trošku úroveň, aby ses za něj nemusel sám stydět.
On i ten Holíšov mluví sám za sebe :((

tomm - Profil | Pá 19.3.2010 14:29:02

Tak to jsem nikdy neslyšel. Pokud se lanko zkroutí, tak se dá trochu srovnat nad zapalovačem, ale o úpravě, která by zamezila kroucení fakt nevím.

ahmed - Profil | St 17.3.2010 17:32:08

Ahoj,
letos se chci mimo jiné zaměřit na těžší vláčení (sumce). Pořídil jsem si 100g prut, pevnější naviják, šňůru Power pro 0,20.
Teď otázka: Používat lanko?
Šňůra má nosnost 17 kg a lanko s odpovídající nosností jsem zatím nikde neviděl. Nebo chytat bez lanka? To že mi na to skočí štika, není zas tak nepravděpodobné. Štika šňůru bez problemů překousne.A sešívat štikám huby trojhákama nechci.
Děkuji za odpověď.

tomm - Profil | St 17.3.2010 17:44:26

Nemám s tím sice zkušenost a ohledně konkrétního typu ti jistě někdo poradí líp, ale vím, že se normálně dají sehnat lanka, která mají i vyšší nosnost, nebo se to na jejich obalech aspoň uvádí. Třeba tohle, http://www.red-fish.cz/y1205-lineaeffe-lanko-ocelo​ve-10m-20kg-12ks-svorek.html
Ale když to zadám do vyhledavače, tak mi to najde i jiné typy.

ivanv - Profil | St 17.3.2010 23:44:03

na sumcovlacku lanko nie.vzdy bude seknuty v kutiku, alebo v kefe. takze snura nepride do styku s kefou

tomm - Profil | Čt 18.3.2010 7:18:26

ivanv>> Ale uvádí, že záběr štiky není nepravděpodobný, takže v tomhle případě bych řekl, že lanko ano. Jinak, kde bereš jistotu, že sumec bude vždy seknutý tam, nebo tam? Podle mě lanko nemůže škodit.

ivanv - Profil | Pá 19.3.2010 9:52:38

tomm>> uz som par sumcov na vlacku ulovil, aj som videl ulovit. ziadny nebol zazrany, ani nebol seknuty hlboko v papuli. dalsia vec z mojej skusenosti- sumec a stuka nemaju rovnake stanovistia. pri cielenej sumcovlacke sa stuka chyti fakt vynimocne. prezentoval som svoj nazor, a skusenost tak, ako sa spravam ja. je to len moj osobny pohlad na vec. nech si zadavatel otazky vyberie

tomm - Profil | Pá 19.3.2010 14:27:04

Jasně, v pohodě, já jsem to nechtěl zpochybnit, spíš trochu rozvést.

1pepo1 - Profil | Po 15.3.2010 0:01:53

zdravim. kedze sa chystam nakupit si na tuto sezonu smackov a vyskusat to s nimi, chcel by som sa vas spytat, aku znacku pouzivate? a preco prave tu? a mozte aj konkretne farby, resp. vas najoblubenejsi. dik

ivanv - Profil | Po 15.3.2010 0:06:18

redbass,
berkley,
milo,
mikado,
lastia
asi v tomto poradi oblubenosti.

DEAN - Profil | So 13.3.2010 16:12:39

Dobrý den chtěl bych se na něco zeptat. Mám 10g poppera a mám prut s gramáží 5-10 gramů tak by mě zajímalo jestli to není moc rysk s tímto prutem chytat abych ho nezlomil.Děkuji

tomm - Profil | So 13.3.2010 16:17:23

S největší pravděpodobností je to v pohodě. Ten údaj na prutu mluví o ideální vrhací zátěži, nikoliv maximální. Sám s jedním svým 2-12g prutem hážu i s více než sedmdesáti gramy (to ale nikomu nedoporučuju:-)))

Mr.Stick - Profil | Ne 14.3.2010 0:55:44

Osobně bych popa o váze 10g, což by odpovídalo tak 7-9cm dlouhé nástraze, na prut s vrhačkou up to 10 nedal. Ne, že by to neodhodil/nepřitáhl, ale nezapomeň, že rozhýbat pop je z velké části práce prutu a u takhle nízké gramáže to bude, v kombinaci s vlascem, pěkně líné a průtažné divadlo.

Scanix - Profil | Ne 14.3.2010 11:38:54

Souhlasim s Mr.Stickem, popy 9cm na prut do 15g jsou pouzitelne jen u fakt rychlych a tuzsich klacku...sam takovehle nastrahy vodim na prutu do cca 10-35g. Idealne pro popovani je kratsi jerkovy prut, ale woblerak pro str.privlac poslouzi taky dobre.

ivanv - Profil | Ne 14.3.2010 15:15:04

otazka bola, ci sa prut nezlomi. teda odpoved je- nezlomi :-) vodenie nastrahy na tom prute je uz ina vec

Medvědisko - Profil | Pá 12.3.2010 17:43:36

Ahoj! Chtěl bych se zeptat jak se používá a na jakém principu pracuje tento vyprošťovač nástrah. Děkuji za odpověď.

http://www.spoma.cz/?p=productsMore&iProduct=2610&​sName=Vyprostovac-nastrah

tomm - Profil | Pá 12.3.2010 17:51:52

Funguje to jednoduše. Najedeš lodí nad zavěšenou nástrahu, tu kovovou sponu otevřeš (je tam takový zámek), navlékneš na vlasec, spustíš a buď se nástraha uvolní jen tím nárazem vyprošťovače, nebo se ji pokusíš zachytit za volné háčky a pak ji z vázky vytrhneš. Funguje to docela dobře, jen doporučuju převázat ten uzel co je tam z výroby, ten se opravdu hodně nepovedl.
Ze břehu to jde použít jen velmi omezeně.

kornjd - Profil | St 10.3.2010 14:13:19

Ahoj potřebuju poradit!Na pstruhovým potoce jsou bohužel štiky ne nějak veliký ale už mi tam ukousli woblera a taky tam poměrně devastujou malí pstruhy a hlavně lipany!Jakej materiál bych měl použít jako návazec ale aby to pstruhy neplašilo??Nějaký jenmy kevlar??Děkuji za radu

Knapík - Profil | St 10.3.2010 14:17:32

Vyraž s lankem na štiky a pstruhům tím pomůžeš nejvíc, navíc se ukáže, že i s lankem asi nějakého chytíš.

ivanv - Profil | St 10.3.2010 16:45:01

ja by som to neriesil. chodil by som nadalej na pstruhy bez lanka. lanko by som daval len na mieste, kde by som o stuke vedel alebo keby bola voda prikalena. s lankom to uz nebude pstruharina, ale viac menej trening v nahadzovani. zaberov ti rapidne ubudne. navyse pstruh a stuka si nevyberaju rovnake stanovistia, takze zaber stuky sa da eliminovat

tomm - Profil | St 10.3.2010 17:36:51

Já bych to moc neřešil a vyrazil na pstruhy s tenkým lankem. Takový 5kg wolfram už je docela jemný. Podle mě se vliv lanka na záběry většinou spíš přeceňuje. Netvrdím, že to nebude mít vliv, ale pokud dostaneš pocit, že je to problém, tak lanko můžeš sundat vždycky.

Uxa - Profil | St 10.3.2010 10:54:18

ahoj chci si nechat postavit vláčecí prut máte někdo z vás nějeké informace kdo a kde je staví?

Knapík - Profil | St 10.3.2010 10:55:37

ptej se pepy-č., ten to má v merku, případně Flipa

Flip - Profil | St 10.3.2010 11:05:06

Jde o to jak jsi náročnej-dneska staví vláčecí pruty kdekdo-není to zase taková věda.Nicméně si myslím,že levný prut je lepší si koupit.Ovšem pokud chceš nějakej speciál a jsi náročnej na komponenty,tak si ho nech udělat.Počítej ale že to patřičně zaplatíš.Např. jeden z našich předních známých vazačů p. Studený si za práci bere 450 korun za hodinu.A pár hodin na stavbě prutu stráví.Takže si to dobře rozvaž.

Bosanac - Profil | Út 9.3.2010 23:11:33

I kdyz nemam prut Dragon , muzu jeste rikat ze jsem vlackar ?

Flip - Profil | St 10.3.2010 10:40:41

pokud jsi impotentní,tak si taky můžeš říkat ,že jsi chlap,ale jaksi to není ono,že?:-))))

fanatik - Profil | Út 9.3.2010 18:51:17

potřeboval bych radu jak se na pstruhy. Hodlám na ně jít s rotačkama ale nechci pstruhům ubližovat.Tak napadlo mně lov na mušku s vláčecím prutem, smekací navijákem a mušku nenahazovat ale spouštět po proudu. Chtěl bych vědět jestli to má smysl. Děkuji

Mr.Stick - Profil | Út 9.3.2010 23:03:29

Smysl by to moc nemělo, s takovým lovem bys měl víc komplikací, než užitku a pohody. Pokud na pstruhy chceš jít a nechceš je mršit trojháčkama, což ti jedině schvaluju, použij gumové nástrahy s jendoháčkem. Pstruzi se na ně dají nachytat úplně stejně, ne-li lépe, než na rotačky.

kusiks - Profil | Po 8.3.2010 20:23:24

Odjakživa chytám pstruhy na třpytky. Ne, že by to nebylo špatné, ale chtěl bych zkusit i jiné návnady. Co byste mi doporučili? Woblery nebo twistery? Popřípadě jaké? Chytám převážně na potocích někdy na menších řekách. Má vůbec cenu, když chytám na nízkých vodách, které většinou nejsou ani moc široké zkoušet něco jiného než třpytky? PS: Muškařit se mi nechce, - chytat tak jak chytám mi absolutně vyhovuje. Díky za tipy :-)

Mr.Stick - Profil | Po 8.3.2010 20:27:17

Speciálně kvůli podobným fotkám, bych přívlač na P vodách zakázal úplně. Co máš z toho, že chytáš 20cm ryby, kterým trojhák na třpytce zdevastuje tlamu, v horším případě i oči? Osobně už pstruhovou povolenku neberu, takový lov mě nebaví. Jestli chceš pro ty ryby něco udělat, chytej alespoň na gumové nástrahy s JEDNOHÁČKEM. A už je skoro jedno, jestli na tom jigu budeš mít twister, banjo, kopyto, smáčka nebo třeba nymfu.

tomm - Profil | Po 8.3.2010 20:28:27

Chytat se dají na všechny typy vláčecích nástrah, ale chytat na přívlač takové ryby jako máš na té fotce mi přijde mírně řečeno divné. Znovu opakuji svůj názor, že přívlač na pstruhovky nepatří, zvlášť pokud se při ní používají trojháky.

ivanv - Profil | Po 8.3.2010 20:38:43

ja si na rozdiel od kolegu myslim, ze aj privlac patri na pstruhovky. odporucam ti hacik bez protihrotu knapek( alebo hocijaky iny, vseobecne maju bezprotihrotove haciky v nazve oznacenie BL), ako zataz daj wolframovu gulicku a ako nastrahu pouzi nymfy berkley, alebo smacky. uvidis, ked ziskas kusok cviku, budes rovnako uspesny ako s blinkrom. povedal by som, ze uspesnejsi, lebo gumu ti zoberie aj vacsi, rafinovanejsi pstruh.