Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

mascha - Profil | Pá 19.2.2010 13:59:43

Existuje na vláčku trojdílný prut, který by se dal použít i jako dvojdíl, tedy vyjmutím prostředního dílu? A existuje pro něj nějaké speciální označení, které by pomohlo s jeho vyhledáním na netu?

Mr.Stick - Profil | Pá 19.2.2010 14:04:20

Takových vlačáků na trhu moc nebude. Když už budou vícedílné, půjde spíš o travel verze, kde vynechání dílu nebude možné. Zkus hledat slova jako travel spinning rod, multti spinning rod atd. Posílám odkaz na jeden, který jsem v té rychlosti našel já.

http://www.tropicliberec.cz/vlaceci-3/prut--shiman​o-beastmaster-bx-stc-2-10-2-40m-light-spinning-travel

Strba - Profil | Čt 18.2.2010 19:32:37

ahoj,chtel bych se zeptat,jaky je rozdil mezi temito navijaky.1.)Shimano Stradic SGTM - RC 2.)SHIMANO STRADIC GTM-RC Jeste bych se chtel zeptat na co je a kdy se pouziva bojova brzda ajestli by bylo lepsi koupit navijak s ni?diky za odpoved

tomm - Profil | Pá 19.2.2010 12:00:51

Nechci se tě dotknout, ale tohle tohle opravdu není poradna firmy Shimano. Řekl bych, že tenhle dotaz asi nemá s přívlačí mnoho společného. Odpověď na ty typy navijáků bys určitě našel u některého s prodejců nebo u dovozce. Domnívám se, že to označení SGTM znamená rychlejší převod než GTM. Odpověď na to co je bojová brzda a k čemu se hodí tu najdeš v ve spoustě diskuzí, trochu zapátrej.

yzzak - Profil | Po 15.2.2010 18:53:37

Ahoj, Chtěl jsem bych vás poprosit o radu. Už delší čas přemýšlím nad novým prutem. Tahal bych na něm smáčky s hlavičkou do 4 gramů a rotačky do velikosti dva případně plovoucí wobblery do 5 gramů (cca 6cm) typ vody většinou střední řeka málo zarostlá vegetací a se středním proudem a hloubkou kolem 0,5 m až 1,5m . Do oka mi padl tento http://www.rsp-fishing.cz/pruty-delene/privlacove/​​​prut-team-dragon-2-40m-3-14g Cena nejlépe do 2000 max 2500. Zajímá mě jestli v podobné cenové relaci a v kvalitě není jíný prut který by odpovídal požadavkům . Značka nehraje roli, a s chvějivkou nemám zkušenosti, ale vím její princip.Aktuálně mám prut Shimano force master 210 a 5-20 gramů. Koupě nespěchá, ale rád bych měl vše dobře promyšleno. Naviák na vláčku mám shimano seido 2500 předobrzda. Děkuji za odpovědi.

Mr.Stick - Profil | Po 15.2.2010 20:31:48

Jestli chceš ten prut i na woblery a rotačky, na chvějivku zapomeň. Asi bys to s ní odchytal taky, ale bylo by to trápení (vlastní zkušenost). Tvoje požadavky by mohly splňovat tyhle dva pruty z odkazů níže. Oba jsem měl v ruce a oba jsou fajn. Toho Dragona i vlastním.

http://www.rsp-fishing.cz/akce-pruty-dragon/privla​cove/prut-dragon-destiny-2-40m-2-14g-akce

http://www.hanackyrybar.cz/store/goodsdetail.asp?s​trGoodsID=25-015240

Strba - Profil | Po 15.2.2010 17:12:43

Dobrý den, potřebuju sehnat naviják na přívlač do max2700..Mám prut skeletor series one od Berkley dlouhy 305cm a v gramazi 8-32g.

tomm - Profil | Po 15.2.2010 18:06:20

Na tom stejném prutu mi nejlíp sedí různé navijáky ve velikosti 4000 (velikost Shimano), takže bych zvolil něco v téhle verzi. Už před pár lety jsem vsadil na sice dražší, ale kvalitní modely, které mi stále dobře slouží, takže bohužel momentálně nemám skoro přehled o typech ani cenách současných vláčecích navijáků. Z toho co jsem viděl se mi v poslední době docela líbil Tubertini Sirio, je ještě o něco levnější než chceš, ale na mě působil pevně, měl hladký chod a docela pěknou přední brzdu. Jinak ale vážně moc nevím.

Mr.Stick - Profil | Po 15.2.2010 18:57:12

Ta 305ka lehce padá na hubu, takže bych zvolil určitě naviják o velikosti 3000, možná i 4000. Celý komplet se pak líp vyváží. A naviják za 2700 Kč? Jsem sice u navijáků 100%-ní zastánce značky Daiwa, ale ty jsou v ČR sehnatelné ještě stále celkem v omezené míře. Koukni spíš po navijáku Shimano Technium 3000 FB ... jeho cena bude +/- dvě stovky přesně kolem tvé finanční hranice a když se k němu nebudeš chovat nijak nešetrně, určitě ti pár sezón vydrží.

Jarcek - Profil | So 13.2.2010 22:03:29

Ahoj. Nevíte o nějakých stránkách, kde bych se mohl dozvědět o rozdělení woblerů? Jde mi spíše o to, jaký vliv má na woblera nořítko (jeho délka, skoln, tvar). Chci letos nějaké vyzkoušet, jinak chytám na gumy. Co by jste mi doporučili na střední řeku s max hloubkou dva metry?

tomm - Profil | Ne 14.2.2010 8:24:59

Projdi si starší otázky tady na MRKu, jsou toho kvanta, ale informací tam najdeš dost, je to věčně opakované téma.

Mr.Stick - Profil | Ne 14.2.2010 14:33:37

www.rapalaworld.com

Jejich portfolio pokrává v podstatě veškeré možné druhy a typy woblerů, takže si stačí načíst popisky u jednotlivých modelů. Obecně vzato platí totéž u všech podobných nástrah i jiných značek.

Kosák - Profil | St 10.2.2010 13:52:41

Dobrý den, zdravím Vás kolegové rybáří.
Chtěl bych se Vás zeptat, zda má nějaký vliv na záběry barva šňůry? Jelikož jsem viděl i barvy hodně výrazné, jak v eshopech, tak i třea na různých DVD o přívlači...
Děkuju Kosák

Mr.Stick - Profil | St 10.2.2010 16:03:59

Vláčel jsem s vlascem rudým, modrým, průzračným ... s černou, zelenou i růžovou pletenkou. A rozdíl v počtu záběrů jsem nepozoroval. Mluvím ale o běžné velikosti dravců do 75ti cm délky. Jestli barva vlasce/šňůry hraje roli u větších exemplářů, si netroufám posoudit. Na to jich mám chyceno moc málo.

Knapík - Profil | St 10.2.2010 16:48:59

Zkus se někdy podívat např. na barvy muškařkých šňůr, které měly tyhle všelikeré odstíny už před spoustou let a myslím, že muškaři se potýkali s podobnou otázkou. Stejně jako Mr. Stick si myslím, že v naprosté většině případů nehraje barva šňůry příliš podstatnou roli. Takový opatrný přítup k lovišti je, řekl bych, mnohem důležitější .

tomm - Profil | Čt 11.2.2010 11:13:47

V podstatě mám na barvu vlasce u přívlače stejný názor jako kolegové. Výjimkou je jediný pstruh, kterého občas lovím přívlačí, tedy duhák na stojáku. Tam mám pocit, že viditelný vlasec je fakt problém. Neříkám, že se s ním nedá nachytat, ale několikrát jsem zažil, že to s ním bylo znatelné slabší, než s vlascem nenápadným. U duháků mám pocit, že i průměr vlasce hraje často roli.Nemyslím teď čerstvě vysazené duháky, kterým tyhle věci v první chvíli bývají ukradené, ale ryby, které už nějakou tu nástrahu viděly. V souvislosti s tím bych se rád vyjádřil k té zmínce o muškařských šňůrách. Ty sice často mají výraznou barvu, ale oproti vlasci při přívlači je tu jeden podstatný rozdíl, tedy, že mezi tou šňůrou a nástrahou jsou minimálně 3m(nebo daleko víc) vlasce. Některé šňůry se vyrábějí v čirém provedení, nebo jen s čirými konci a nejpoužívanějším vlascem při muškaření je asi FC. Zkrátka chci říct, že i muškaři tyhle věci občas řeší, protože lososovité ryby vidí výborně.

PERCA8 - Profil | Pá 5.2.2010 18:00:10

dobry den chtel sem se zeptat jestli se daji delat domaci rotacni trpytky a kde bych na to sehnal listy a dalsi veci co jdou na trpytku

ivanv - Profil | Pá 5.2.2010 20:17:34

robim si rotacky sam. pouzivam nerezovy drot osteofix 0,4-0,5mm, telicka skladam z guliciek mosadznych http://www.flydk.sk/html/mosadz_brass.html a volframovych http://www.flydk.sk/html/tungsten.html. ako spustac pouzivam plastove alebo sklenene gulicky( maju ich v kazdej galanterke). zavesy a kridielka si robim z mosadzneho plechu 0,3-0,4mm. haciky pouzivam zasadne owner ul. ked to vsetko mas, rotacku si "uviazes" za cca 5 minut.

indy99 - Profil | St 3.2.2010 12:39:43

Zdravim. Nemáte někdo zkušenosti s timto proutkem? http://www.rsp-fishing.cz/pruty-delene/privlacove/​prut-cormoran-ulx-2-13m-1-9g

ivanv - Profil | St 3.2.2010 19:36:02

napis sz uzivatelovi s nickom poldeci. vlastni ten prut a uz ma na nom aj nejaky tuning. urcite ti rad odpovie. ja som tento prut len kratko skusal, nemozem na tom zaklade hodnotit. zda sa mi na to, co ponuka dost drahy.na druhej strane spracovanie je kvalitne, bez vonkajsich vad.

luft - Profil | St 3.2.2010 11:56:15

Ahoj, co znamená na vláčecím prutu nápis SPIN?

Knapík - Profil | St 3.2.2010 12:21:26

To je kulišácká otázka, jelikož spin má několikero různých významů počínaje vlastnostmi částic a jejich pohybu v atomu, přes rybolov až po obyčejné točení čímsi, domnívám se, že v tomto případě půjde o pouhé označení typu prutu, kterýžto je přednostně určen k točení navijákem a tím tedy k aplikaci přívlače - spinningu. Tudíž sis vlastně odpověděl sám již v zadání otázky a pokud neoznačuje tento nápis pouze název výrobce prutu, je toto značení neklamnou známkou toho, že je předurčen na vláčku.

nahodil - Profil | St 27.1.2010 17:53:26

Ahoj, dobrý den.
koupil jsem prut Penn Millenium 10-40g 270cm. Je to dost tvrdý vláčecí prut. myslíte, že se hodí na vláčku na sumce?? Tedy na větší woblery?(10-15cm??)
na lehčí nástrahy je dost tvrdej a "neohebnej"
nebo jestli s ním nemáte osobní zkušenost.
diky moc

Scanix - Profil | So 30.1.2010 19:30:35

Myslim si, ze na opravdu vetsi rybu to stacit nebude, zvlast kdyz pouzije pletenku na 50lb apod, tak by mohl prijit k uhone, jinak na vetsinu ryby do 130 bys s nim uspel, ty pruty od Pennu vydrzi fakt hodne, sam pouzivam Penn Prion Spin 270cm 30-60g.