Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

Blackbridge - Profil | St 27.1.2010 19:39:28

Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat, zda, když jdete chytat na soukromý revír, kde se nesmějí používat háčky s protihrotem, tak jestli woblery přezbrojíte na přímo originální háčky bez protihrotu nebo pokud je možnost zamáčkout protihroty penánem. Děkuji moc.

tomm - Profil | St 27.1.2010 19:53:44

Vždy zamačkávám, protihrot jsem nikde nepoužil už hodně sezon (tuším 8).

vydrak - Profil | St 27.1.2010 16:18:59

Dobrý den potřeboval bych vysvětlit značení přívlačových prutů na americekém trhu,např 6´6´´ 3/8 -1 oz,10-20 lb,MH Power.Děkuji všem za odpovědi

tomm - Profil | St 27.1.2010 17:13:13

Tak 6´6" je údaj o délce prutu ve stopách, který si stačí převést na naše délkové jednotky. Stejně je to podle mě s tou vrhací zátěží, která je uvedena v uncích (oz), takže opět stačí převést. 10-20 lb je pokud se nepletu údaj testovací křivky. Používá se to občas i u nás, třeba na kaprových prutech, nebo na prutech na mořský rybolov. Ten údaj v librách označuje hmotnost, která je potřeba k ohnutí prutu tak, aby špička svírala s rukojetí přibližně pravý úhel. MH znamená asi Medium-Heavy což může znamenat takřka cokoliv a to Power bude asi soukromé označení nějakého výrobce a bude znamenat něco jako rychlou akci, ale to fakt nevím.

tomm - Profil | St 27.1.2010 17:33:40

Tak kolega Denny mě prostřednictvím SZ opravil, za což mu děkuji.
Údaj 10-20lb není testovací křivka, ale doporučená nosnost vlasce, který by se pro ten prut měl používat. S tím MH jsem to myslel tak, že to výrobci berou po svém a u různých značek to může vypadat různě. Pokud by se to označení bralo vážně, tak by to měl být prut na těžší přívlač, ale jak jsem napsal, těžko říct co si pod tím představit:-)

tomm - Profil | St 27.1.2010 19:51:59

Přišla mi další upřesňující SZ, tentokrát od Jardy Š. , kterému taktéž děkuji:

6´6´´, 3/8 -1 oz,10-20 lb zhruba odpovídá: délka 2 m, vrhací zátěž 10 -30 g, doporučená nosnost vlasce (šňůry) 4,5 - 9 kg ("Power" obvykle znamená zesílený blank proti základnímu typu, ale opravdu je těžké si pod tím představit něco konkrétního, když neznáme, k čemu je to vztahováno).

fugas83 - Profil | Út 12.1.2010 20:40:56

Ahoj.Po několika letech opět začínám rybařit. Na netu je nepřeberné množství prutů i navijáků. Do první sezony bych potřeboval poradit naviják a proutek na řeku(otava,blanice) na přivlač.Budu zřejmě používat plandavky a woblery do 10 cm. Oboje cana okolo 1000 kč.

ivanv - Profil | Út 12.1.2010 22:35:55

ahoj. zacat mozes tym, ze do vyhladavacieho okna v pravom hornom rohu napises "prut na privlac", resp. "navijak na privlac". najdes vela otazok s nespocetnym mnozstvom odpovedi. popri tom sa mozes prehrabat aj v recenziach( seznamy/ nadobicko/...)
pravdepodobne si najdes, co potrebujes. :-)

myslim, ze s nacinim v tejto cenovej kategorii malokto z poradcov bude mat osobnu skusenost :-)

štěpik - Profil | Po 11.1.2010 16:14:47

na co se dají uspěš ně chytat štiky kromě voblerů,rotaček a kopyt děkuji

tomm - Profil | Po 11.1.2010 17:00:15

Dají se chytat ještě na všechny ostatní vláčecí nástrahy tedy např.na plandavky, streamery, devony, twistery, marmišky, smáčky......... A pak se dá ještě ulovit na živočišné nástrahy, tedy na mrtvou nebo živou rybku.

Magič - Profil | Po 4.1.2010 20:55:34

Ahoj,potřebuju od Vás radu jakou délku a gramáž prutu byste mi poradili na sumči přívlač na Labe.Hlavně potřebuju univerzala břech-člun.Hody max. do 50metru,na velké plandavky,kopyta,woby.A dále jakej vlasec pruměr i vyrobce.Děkuju za rady.

ivanv - Profil | Čt 7.1.2010 22:31:12

ja by som odporucil prut dlzky 270-280cm a v gramazi 30-60, alebo skor 40-80 gr.
na sumciu privlac rozhodne snuru. vyrobcov a priemerov je nepreberne mnozstvo. ak chces take daleke hody, rozumny priemer bude nejaka 0,19( fireline od berkley alebo podla mna ovela lepsia power pro). pevnost okolo 12 kg v uzle by mala vo velkej vacsine pripadov stacit.
moja rada je vseobecna, tak ako aj otazka.

kyjak - Profil | Po 4.1.2010 15:52:32

ivanv no jedna se hlavne o sumci privlac ty sportexy sou pekny ale cena je jina.

ivanv - Profil | Po 4.1.2010 21:43:20

kornjd - Profil | Ne 3.1.2010 21:09:17

Ahoj!!Nejdřív bych rád všem popřál šťastnej novej rok a hodně štěstí nejen na rybách!! Letos jsem odchytal první pstruhovou sezonu a odchytal jsem ji s prutem BEAST MASTER 2,10m a 7-21g a chtěl jsem zeptat jestli bych udělal chybu kdybych ho vyměnil za SPEED MASTER nebo DRAGON DESTINYTY 2,10m 4-20g??Taky se mi líbí PEZON & MICHEL Specialist Trout Lure 2,10m 6-12g??Chytám většinou na malých potocích ale někdy zajedu na řeku jako je Otava!!Chytám na třpytky od velikosti 0 až po 3 a woblery do 5 cm!!Kdyby tady měl měkdo zkušenosti s těmito pruty byl bych šťastný za jakoukoli radu!!Děkuji!

Knapík - Profil | Po 4.1.2010 17:17:49

S prutem 2,40 m jsem odchytal od potůčky cca 2m šířky až po tu Otavu, takže si myslím, že s touhle délkou to půjde a jestli Speed, Dragon nebo něco jinýho, to už je asi na každým, prut musí sedět tobě, ne poradci u kompu, každopádně Destinka 4-20g by možná šla nahradit tou 2-14g...

kyjak - Profil | Ne 3.1.2010 19:07:15

zdravim vsechny v novem roce 2010 mel bych dotaz chci koupit prut na sumci privlac do velmi extremnich podminek(reka prekazky stromy) cena by mela byt max do 3500. nejlepe sportex penn berkley.poradi nekdo dekuji popripade odkazy.

ivanv - Profil | Ne 3.1.2010 21:03:35

do extremnych podmienok na sumcovu privlac pouzivaju chalani pruty sportex, ale tie su nad tebou udavany financny limit. ide konkretne o radu kev spin
http://www.ockert.net/main/index.php?id=1173,0,0,1​,0,0.
riesil som podobny problem,ale s urcenim sumec, hlavatka. nakoniec som zobral od dragona hlavatku model 2009, aj ked kev spin by som radsej, keby bol lacnejsi :-)
teraz nedavno som videl novinky od daiwy. ako sa spojili s cormoranom, presli na dobru cenovu politiku a ich prutiky su v dobrych cenach a vyzeraju fajn. bohuzial su to novinky, ktore este vela ludi nema odskusanych.

David. - Profil | So 2.1.2010 9:15:48

Otázka spíše pro Mr.Sticka!Všiml jsem si na různých diskuzích že máš naviják Daiwa Caldia X ve velikosti 2500.Chtěl bych si tuhle velikost koupit i já(vzhledem k jeho gramáži)ale nejsem si jist jestli je to dobrá volba na přehradu.Jak to z něj lítá?Já mám starší Daiwu Emblem ZX 3000IA a z ní to lítá fantasticky akorát váží 420gr a to je dost.Jinak naprostá spokojenost a nejeví ani po 10ti letech žádné známky opotřebení.Daiwa je u mně TOP CLASS.Nikdy mně nezklamala.Děkuji ti za info.

Mr.Stick - Profil | So 2.1.2010 14:50:50

Ahoj ... mám velikost 3000, přesnou váhu navijáku nevím, musel bych ji najít na netu. Ta 2500, co chceš ty určitě ale přes 400 gramů mít nebude, pravděpodobně nebude mít ani 300 gramů. Letos jsem tenhle strojek měl u vody v podstatě nepřetržitě a subjektivně vzato to něj lítá parádně.

BrulaKO - Profil | Pá 1.1.2010 21:24:18

Jaký prut na sředně težkou vláčku?Na rotačky do č.4, plandavky do 35 g, woblery jak na stojáka, tak na řeku.Rozdíl mezi blanky IM-6,7,8 a značeni od shima XT-30,40 atd. Co by jste zvolil a proč? Na gumu mám jiný prut.
Uvažuji nad těmito pruty:
Prut Penn Overseas 272 SW Spin 2,7m 20-50g
Pezon&Michel Redoutable Bass 270 20-40gr
Berkley Skeletor NEW-270 2,74m/15-40g
Dragon GUIDE SELECT Cobra 2,75m 14-42g
Dragon Destiny 2,60m 14-42g
Shimano Beast Master BX 2,70m Medium/Heavy Spinning
Shimano Diaflash ST-A 2,70m Medium/Heavy Spinnig
Speed Master AX 2,70m Medium/Heavy Spinnig

ivanv - Profil | Pá 1.1.2010 21:49:21

Ja by som z uvedenych bral
http://www.tropicliberec.cz/vlaceci-3/prut-shimano​-speed-master-ax-2-70m-medium-heavy-spinnig
speeda uz mam vo verzii 240/10-30 a som s nim tak spokojny, ze tejto znacke a serii doverujem

Mr.Stick - Profil | Pá 1.1.2010 21:58:44

Krom toho Pezonu (Penn neznám) jsou to všechno dobré pruty a který vybrat, je už čistě na vkusu lovce, aneb co ti nejvíc sedne do ruky. Zrovna takových se ti dostane odpovědí. Třeba ivanv má skvělé zkušenosti se Speedem, tudíž ti doporučí ten, já mám zase skvělé zkušenosti s Dragony, tudíž bych si vybral některý z nich.

Co se týče značení blanků - IM 6, 7, 8 ... jde o tovární ozančení, kterým výrobce, zjednodušeně řečeno, udává tuhost blanku, který je pro výrobu toho kterého prutu použit.

IM znamená v plné verzi "intermediate modulus", HM pak "high modolus".