Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

TomJ - Profil | St 22.3.2017 19:12:59

Ahoj, vyhledl jsem si navijak Dajwa Ninja pro privlac vetsich okounu candatu a snad i stik. Bude vhodnejsi vzit Ninju 2000 ci 3000? Klasicka 2500 se pry nevyrabi. Prut mam 240cm 10-30g.

Knapík - Profil | Čt 23.3.2017 7:23:25

Já myslím, že se vyrábí ...
http://www.hiki.cz/vyrobky/rohlik/s_predni_brzdou/r​​ole_daiwa_ninja-100017184
Kdyby ne, klidně bych vel. 2000, Daiwy nejsou z nejmenších.

TomJ - Profil | Čt 16.3.2017 7:30:43

Zdravím, chci si koupit prut na přívlač. Investovat chci okolo 2000,- . Chytat budu od okounů přes candáty, štiky po menší sumce (doufám :-) ). Nástrahy chci používat woblery a teď ta hlavní věc. Mám dva favority jeden je Dam NEO SPINNING 60 / 300cm 20-60g za 1300,- to je levnější varianta a druhý mám Mivardi Avantgarde Spinn 2,4 m 20 - 60 g za 1900,-. Který by jste mi doporučili ? popřípadě máte typ na nějaký jiný (lepší) prut s touto gramáží který by jste mohli doporučit ? děkuji T.

Knapík - Profil | Čt 16.3.2017 7:36:32

Já bych se nejdřív zkusil stabilizovat délkově, 240 - 300 je dost velký rozdíl :-)

Krostten - Profil | Po 13.3.2017 12:49:54

Ahoj, mám také dilema. Chcem začať chytať na ľahké nástrahy väčšie ryby ako sú väčšie ostrieže/okouny, šťuky a zubáče/candáty. Príklad: 8-11cm kopytá s dlhým 5-8g jiggovým háčíkom, občas 6-12g plandavku, rotačku, poprípade ľahšieho woblera. Ako prut si idem v Prahe kúpiť Gunki street fishing 2,28m, 3-15g. Budem používať wolfrámové lanko. Chcem len poradiť konkrétne aký vlasec alebo šnúru si mam kúpiť, na cene nezáleží, chcem vyťažiť maximum. Ešte dodávam, že budem loviť na štrkovisku s hĺbkou 5-9m, prekážky vo vode skoro žiadne, len pri brehoch popadané stromy. Je to zväzová voda, kde sa vyskytujú štuky od 70-120cm. Pretože som čítal že s UL a L prútmi je ťažké zaseknúť ryby na 70cm,tak neviem čo nakoniec zvoliť, no inde som zasa čítal, že to nieje žiadny problém. Poprípade uvítam každú radu, typ a skúsenosť od ľudí, ktorí sa venujú tomuto spôsobu prívlače :)

Knapík - Profil | Po 13.3.2017 13:30:00

Copak zaseknout, ale ještě to chce ty ryby zdolat .-) pokud bych si pořizoval prut na štiky mezi 70-120cm, volil bych zřejmě něco silnějšího, než sis vybral ty, ale zese s ohledem na používané nástrahy bude tak nějak akorát. Já osobně bych wolfam nebral a použil Microwire nebo jiné lanko, ve kterém je alespoň trochu kompaktního kovu a v tomhle případě bych sáhnul po pletence cca 6-8kg

Němej - Profil | St 8.3.2017 10:52:53

Dobrý den. Potřebuji poradit.
Mohu použít prut Delphin Wild Spin Jig 240cm, 7- 32 g a k tomu naviják Daiwa Revros E 2000A?
Lov na řece a na ÚN Lipno ( okouni,štiky a candáti)
Nebo by jste doporučili něco jiného?

Knapík - Profil | St 8.3.2017 11:01:11

Klidně to použij, většina lidí, kteří vláčí, začínala s nářadím, které na přívlač vůbec nebylo vhodné a taky to šlo. Ty jsi už teď o krok napřed.

Greengo - Profil | Ne 5.3.2017 22:20:35

Zdravím ,
Rád bych se zeptal jestli máte někdo zkušenosti s těmito navijáky na UL přívlač popř jaký by jste mi doporučili.
NAVIJÁK SHIMANO AERNOS 3000 SFB (nebo 2500 FB)
NAVIJÁK SHIMANO NASCI 2500 FB
popř varianta
NAVIJÁK SHIMANO NASCI C2000 SFB
Rozhodl jsem se po delší době trochu renovovat svoje rybářské nádobíčko a budu rád za každou radu/názor na výše zmíněné druhy popř velikosti, všechny jsou ve velikostech od 10 do 50 jestli se nepletu.
Prut mám OKUMA RTX SPIN 7' 2,10M 2-12G. (váha 120g)
Vlasec 0.12-0.14mm
Díky moc :)

Knapík - Profil | Út 7.3.2017 10:30:25

Myslím si, že to bude téměř jedno, i když tedy 3000 bych tam asi necpal. A hlavně se nefixuj na UL přívlač, ano, je hezké si potahat i půlkilového tlouště - což už je trofeják, ale smyslem rybařiny je mj. mít šanci na svou sestavu zdolat v rozumném čase i slušnou rybu a ne opíchat tisíc čudel.

romanesku1 - Profil | Čt 2.3.2017 15:01:54

zdravim ,ked je na prute - lure 1 ⁄ 8 - 3 ⁄ 8 na kolko je to gramov? diky

Knapík - Profil | Pá 3.3.2017 7:28:37

Odpověď najdeš nejlépe asi tady :
http://www.rybarske-nej.cz/rybarova-poradna-rybarsk​a-rybarske-rady-navody/prevod-lbs-na-gramy/

JInak se k tomu dá dobrat i přes unce, kde ta je cca 28g, z toho pak vyjde cca 3,5 - 10,5g.

Hulijeta - Profil | St 1.3.2017 15:05:52

Zdravím pánové rybáři,
potřeboval bych pomoct a poradit s výběrem přívlačového prutu.
Na začátek chci říct, že jsem rybář amatér ale přívlač preferuji a moc mě baví.
První vláčák jsem volil universal(na všechny dravce), takže 2,7m/10-40g a nízká cena.
V další sezóně jsem pořídil Shimano catana 2,4/5-14g, protože jsem lovil radši na menších zarostlých řekách a potocích. 3 roky mi věrně sloužil než jsem ho svým nedopatřením loni zlomil..
Letos bych chtěl podobný proutek ale na trhu je spousta produktů a člověk si tak snadno nevybere :(
Chtěl bych doporučit proutek vhodný na pstruhy, okouny, tlouště možná i štiku v délce do 2,4m a gramáži v relaci 5-15g(klidně i jemnější) a to vše v cenové kategorii od 1200-2000Kč.
Dál bych rád vyzkoušel prut s dělenou rukojetí, tak mám dotaz i k této variantě, měl by být lehčí a snad i lépe vyvážený.? Pokud jde o značku mám dobré reference na pruty shimano, daiwa, mikado, berkley a Abu garcia. Budu k němu používat naviják Shimano catana FC 1000 nebo exage RC 2500.
Děkuji za všechny rady a popř. odkazy na doporučené a popř. vyzkoušené proutky.
A Petrův Zdar!

Knapík - Profil | Čt 2.3.2017 7:57:03

Ahoj,
co se týká prutů s dělenou rukojetí, tak jsou lehčí a to zejména díky chybějící části materiálu právě v rukojeti, ne každému to však musí vyhovovat. Já se jim docela dlouho a úspěšně bránil a pořád mám převážně pruty s plnou rukojetí. S navijákem bych pod vel. 2500 nechodil a doporučovat konkrétní prut si tady netroufnu, odkázal bych tě na zdejší bazar, kde se nějaké proutky občas ukážou ...
např. Prodám prut na pstruhy Spro Addiction 2,18m 2-11g prut 2x u vody.Cena 1400kč
jMráz ®, 774195333
Já bych volil tohle :
přívlačový prut TEAM DRAGON 2.30 cm, 7 - 25 g, akce EXTRA FAST, sedlo FUJI, očka FUJI - nový, nechytaný!!! Cena 990,- Kč plus poštovné 110,- Kč (posílám v pevném kartonovém tubusu). Platba předem. Prosím SZ
Illex lover ®
Prodám přívlačový prut Robinson Cortez Light Jig. Délka 2,4m vrhací zátěž 7-20g. Prut je málo chytaný-perfektní stav. Delší dobu pro něj nemám využití. Osobní předání Praha. Možno zaslat i poštou. Cena 1200,- + poštovné.
Timi84 ®, 607640814

Matus333 - Profil | Út 28.2.2017 15:53:34

Zdravim chci se zeptat jaky prut je lepsi pro privlac 2.4 m nebo 2.7 m dik

Knapík - Profil | St 1.3.2017 8:04:26

Jak kdy, jak kde a jak který prut. Jinak krásný příklad zcela zbytečného dotazu.

zdefor - Profil | Po 27.2.2017 22:34:28

Ahoj , chtěl bych se zeptat : Jakej prut je ideální na štiky , tlouště a okouny . já vlastním Shimano Alivio DX Spinning 210 MH 14-40 gr a ten prut se mě zdá takovej špatnej,když jsem přívlačil minulé léto na Vranově tak jsem chytl sumce a štiku , a vůbec jsem v tom necítil že by to něco vzalo či škublo nevím jestli jsem takovej špatnej nebo jak jsem takovej začátečník.
PS: Přívlač jsem zkoušel jenom párkrát (7x)
Pardon , že jsem to napsal nějak tak , neumím to dobře zformulovat,díky

Knapík - Profil | Út 28.2.2017 6:20:27

Pořiď si nějaký o fous delší prut, tj, např. 2,40m a a s nižší gramáží, orientačně 3-15 (5-20g), to už nebude takový krátký a tuhý kolík a pocit z lovu i kontaktu s rybou bude hned lepší, na druhou stranu, až se potkáš s mackem, budeš možná litovat, že nemáš ten tvrdší.
Ten si nech např. na chytáni s woblery z lodě.

tom@s - Profil | Út 21.2.2017 18:37:04

Ahoj, jaka je vyhoda vlaceni s koncovou montazi z flourocarbonu a secvaklou tema kovovyma trubickama oproti ocel. lanku a ma to nejaky zasadni vliv na vodeni nastrahy ? Diky

Knapík - Profil | St 22.2.2017 7:17:30

Já bych řekl, že fluocarbor je vhodný max. do extrémně čistých vod, kde má lovící dojem, že díky použití lanka přichází o dost záběrů, případně pokud chytáš někde candáty a dá se počítat i se štikou. Osobně mám za to, že jeho výhody jsou dost přeceňované. Pokud už, tak bych to rovnou vážu a to bez trubiček,, protože od vyšších průměrů je tužší než většina lanek a návazec ze FC 0,20mm nemá moc smysl, leda tak na konec pletenky.