Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

Gebe - Profil | St 8.2.2017 9:36:16

Ahoj kolegové, loni jsem koupil proutek s kolovrátkem na přívlač. Původně jsem přívlač zamýšlel jako příležitostný doplněk ke kaprařině, ale nakonec mě tato rybolovná technika pohltila natolik, že jsem od konce července kaprařinu nevytáhl. Moje náčiní do začátku bylo Abu Garcia Venerate Spin s navi Daiwa Laguna 2500. Tento set posloužil dobře, ale jelikož 75% vycházek jsem se zaměřil na UL přívlač a to zejména na malé twistery a smáčky, brzy jsem poznal, že tento set je pro vedení takto lehkých nástrah dosti nevhodný. Můj dotaz se tedy týká nákupu Navi a proutku na UL přívlač. Chytám z větší části na rychleji proudícím potoku, z menší pak na stojáku. Délku prutu bych si představoval ideálně kolem 2,2m s NH kolem 2-15g. Prozatím mám ve výběru Daiwa Silver Creek 610 ULFS 3-14g 2,20m s navi Daiwa Procaster A 2000 (ten mohu mít za 1300 Kč). Cena setu by v ideální případě neměla přesáhnout 4000. Děkuji Vám za rady a doporučení.

Knapík - Profil | Po 20.2.2017 8:30:31

Proč ne. klidně to takhle postav, i když asi ten rozdíl mezi navi 2000 a 2500 není až tak zásadní, jsou lidé, co chytají UL i s většími navijáky.

Tomasson - Profil | Pá 17.2.2017 17:37:00

Jaký poměr navijáku by jste upřednostnili pro vláčení: gumy 7-13cm woby 5-10cm, 4,8:1 či 5,7:1? Díky za odpovědi.

Knapík - Profil | Po 20.2.2017 8:28:17

Já osobně bych volil rychlejší převod, nástrahy, které uvádíš nejsou nijak obří, aby nadměrně zatěžovaly střeva navijáku a zpomalit se dá vždycky, horší situace nastává, když potřebuješ být extrémně rychlý, tahání nástrah s proudem, lov bolena apod.

drako - Profil | Út 31.1.2017 22:21:26

Zdarec.Mam otazocku ohladne navijaku.Mam moznost zakupenia Daiwi Caldie 2500 za polovicu ceny ako v Obchode.Chcem to na UL max L.Viac menej jigy do 10g a mensie voblery do 10cm ziadne hlbkove..Tak sa xhxem spytat ci sa mi oplati ju vziat.Nenasiel som ziadne recenzie.

Knapík - Profil | St 1.2.2017 7:35:51

Já myslím, že bys ji měl vzít, za tu cenu bude dobrá. Já ji sice před lety měl a neoslovila mě, ale jiní uživatelé si ji zas nemůžou vynachválit, tak snad budeš mít štěstí a nebude to aušus (čti šmejd).

pH1 - Profil | Út 31.1.2017 7:52:09

Zdravím. Nikdy jsem na přívlač cíleně nechytal, když jsem občas vláčel, tak jsem používal picker.
Teď bych si chtěl koupit nějaký přívlačový prut. Většinou tahám gumy nebo rotačky tak do velikosti 2.
A teď ten dotaz. Při použití "větších gum", které mají i s hlavičkou cca 18 - 20 gramů, jsem měl pocit, že na ten můj picker s odhozovkou 35 g je to již "na hraně" (hlavně kvůli špičce). Když jsem prohlížel ty přívlačové pruty, tak mi i ty, které měli odhozovku 20 - 25gramů připadali "tvrdší".
Stačí tedy na takovéto gumy (do 20 g celkem) prut s odhozovou hmotností 20 - 25g, nebo je potřeba něco tvrdšího?
Jde mi o to, že dost často používám i "malé" gumy, a tak zas nechci nic humpoláckého.
Díky. A prosím o shovívavost, odpověď - každý prut s odhozovkou 20 g je jiný mi moc nepomůže :)
P.S. Nechci rovnou žádat o radu, který prut o délce 2,4 m je na gumy o hmotnosti do 20 g nejlepší - i když ani takové radě se nebráním ;)

Knapík - Profil | Út 31.1.2017 8:13:56

Původně jsem myslel, že na ty gumy bych ti doporučil něco s chvějivkou, když už jsi začal s tím pickrem, ale do toho mi zas moc nesedí ty rotačky, který při vel. 2 mají cca kolem 4-5g. Jde o dva dost odlišné způsoby lovu, takže by to chtělo pruty spíš asi dva různé.
Další stránkou věci bude, kolik do toho klacku chceš zainvestovat.
Osobně si myslím, že např. tenhle prut by to zvládat měl ...
http://www.rsp-fishing.cz/pruty/privlacove/prut-dra​​gon-fishmaker-ii-2-45m-4-21g-2

Huso_huso - Profil | Ne 8.1.2017 19:12:18

Zdravim,
objevil jsem misto, kde pravidelne (posledni dva dny) odpociva stika urcite neco pres metr dlouha. Je to asi 1,5 metru od brehu takoveho vetsiho potoku/říčky s cistou vodou. Zkousel jsem ji nejak vydrazdit na privlac, ale o nic nejevi zajem... Neni tak velky problem se k ni priplizit a mit spicku prutu primo nad ni, takze nastraha putuje presne v jejim utocnem perimetru. Akorat se nic nedeje, chvilku tam takhle trdluju a nakonec vzdy odplave. Dneska jsem tam videl jeste jednu metrovku, ale taky nic. Zatim jsem tu chytil nej stiky okolo 80 cm ale vetsim se nechce evidentne. Predpokladam, ze se s tim asi neda nic delat,proste asi neni hladova, ale jsem tak trochu zoufalej pri pohledu na takove monstrum ve vode, ktere nemuzu chytit.. Chytani na rybicku neprovozuju a ani nechci. Ale treba se nejake tipy najdou... Diky..
Jo a snad na vysvetlenou.. Jsem momentalne v Anglii, je tu povinny chyt a pust, proto takovy monstra v tak malym potoce, a taky se tu smi vlacet az do 15.3.

Knapík - Profil | Po 9.1.2017 7:55:14

Ryba se většinou krmí trochu jinde, než kde odpočívá, takže bych chodil někde poblíž okolo v době, kdy se ta ryba na svém místě nevyskytuje.

mirek75 - Profil | Čt 5.1.2017 19:37:26

Jaký prut vybrat?
ABU GARCIA VERITAS V2 SPIN 2,79M 9-28G,
ABU GARCIA Přívlačový prut Veritas Spin,
Prút prívlačový Shimano SpeedMaster SSMAX 27 M,
BERKLEY Přívlačový prut Berkley SKELETOR XCD SPIN

Knapík - Profil | Pá 6.1.2017 7:46:16

Těžká otázka, já bych si z téhle nabídky asi nevybral, Abu má dost kosmický design, Speed zas zbytečně dlouhou rukojeť, která nevyhovuje každému no a ten nový Berkley mě taky nikterak neoslovuje.

vazka - Profil | Út 27.12.2016 12:32:09

Rád bych se zeptal, jestli někdo nemá zkušenosti s těmito woblery. Z každou připomínku předem děkuji.

Knapík - Profil | Pá 30.12.2016 9:03:00

Ten dělený vypadá jako Sebile, myslím, že chytat budou všechny. A bacha při jejich vyndavání z té síťky, to není ideální podklad :-)

pava - Profil | Čt 22.12.2016 17:19:37

Ahoj.
V současné době navštěvuji pouze jeden revír-nádrž cca 15 ha, kde se spíš věnuji lovu na jednom místě. Ale protože je zde i možnost lovu na přívlač, rád bych si pořídil prut, ale nevím přesně
jak vybírat. Cílovou rybou by byla štika, candát, okoun. Upřednostnil bych lehčí prut. Někdy bych házel blíže břehu, ale někdy bych rád hodil i dál. Cenová představa je cca do 3 000,- Kč. Nechci konkrétní model, ale zajímalo by mě, zda se dá pořídit v této cen. hladině trošku lepší kvalita a prosím o doporučení parametrů prutu (délka, vrhací zátěž atd.) a rovnou i velkost navijáku.
Děkuji.

Knapík - Profil | Pá 23.12.2016 7:25:53

Každý má trochu jiná měřítka a je klidně možné, že ne každý bude považovat prut za 3000,-kč za slušný, ale v téhle cenové relaci se dají pořídit velice solidní pruty, já osobně snad ani žádný prut dražší než 3000,-Kč nevlastním, takže ceny bych se nebál. Co se týká parametrů, ty budou záviset na tom, jaké nástrahy budeš používat. Nicméně si myslím, že délku prutu bys měl hledat někde od 2,40 do 3,00, gramáž někde v rozmezí 5-30g a naviják vel. cca 2500 - 3000.

Kokrhelík - Profil | St 21.12.2016 16:08:00

Ahoj,když se v zimě zaměřuji na chytání okounů se smáčky tak jakou barvu a délku by jste mi doporučil.Já chytám nejraději na reflexní barvy a délka smáčků je cca7,5cm.
Přijde mi,že ryby v zimě jsou docela opatrné,protože na nástrahu cca7,5cm mám docela dost záběrů,ale nejde mi je zaseknou a když dám velikos smáčka cca3,5cm tak záběry mám málo kdy.
Nebylo by lepší změnit barvu nebo délku nástrahy? DĚKUJI ZA ODPOVĚDI VOJTA.

SUMÍK - Profil | St 21.12.2016 18:00:02

Ahoj, tohle je věčný boj a otázka na kterou se moc odpovědět nedá. Okouni dost často atakují nástrahy, které jsou stejně velké jako oni sami. Můžeš vyzkoušet velikost 5 cm něco mezi. Co se týká barev, tak preferuji do čisté zimní vody nenápadné přírodní odstíny jakou jsou motor oil, oliva, tmavě zelené s flitry. Můžeš vyzkoušet také jiné tvary: vibro wormy nebo nějaké ráčky či nymfy- mají jiný pohyb a mohou i při menší velikosti vyprovokovat okouny k záběrům.

Pidess - Profil | So 17.12.2016 15:17:19

dobrý den,
měl bych dotaz,chtěl bych prut na UL, nechci od vás znát konkrétní model a značku, jen se chci zeptat na toto. pruty které se mi líbí jsou kolem délky cca. 2 m, nevím jestli to na řeku není nesmysl? díky za každý názor.
Hanuš P.

SUMÍK - Profil | Ne 18.12.2016 11:11:10

Krátké pruty jsou většinou velmi rychlé a umožňují rychlý zásek. Rozhodne to nesmysl není, úplně běžně se používají.