Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

pytlasek79 - Profil | Pá 14.10.2016 5:11:19

tak co mi poradite panove odbornici na mou milovanou litavku jak se dostat na dno s kopyty a ulovit candata jak tezke hlavicky pouzit na 2m hloubky?A co to je Spikey Fox a jak se snim vlaci v praxi? Kdyz jste ty odbornici a jeste vas nazor jakej je rozdil mezi ceburaskou a drachkovicem hm...

Knapík - Profil | Pá 14.10.2016 7:25:54

Dobré ráno, vážený pane lovče, to je pěkná porce dotazů ...
Jak se dostat na dno - stačí použít zatíženou nástrahu a ona už se dno dostane, nahoru stoupat nebude, hmotnost hlavičky volit podle velikosti nástrahy a síly vlasce, do dvou metrů, se dostaneš i s gramovou hlavičkou, volil bych to spíš ale mezi 2-10g.
Spikey - jak už název sám napovídá, jedná se o něco, co má na sobě hroty (např. jako obojek psa Spika z Toma a Jerryho - tyto hroty jsou na povrchu gumové nástrahy za účelem vytváření vibrací, které by měly dravce zaujmout a jak se tím vláčí ? Každý vláčí nějak a každý trochu jinak, co styl a ruka to originál, takže zkoušej, házej, navíjej a tak pořád dokola .-) Třeba zrovna tvůj osobní styl bude nej.
Drachkowitz je systémek s olověnou hlavou, drátěným trnem a sestavou 1-2 trojháčků, primárně určený pro použití s mrtvou rybkou, čeburaška (olověná hlavička s "oušky") se používá spíše pro gumové nástrahy, aby nebyly spojeny napevno s hlavičkou a měly větší volnost pohybu a mohly tak předvádět svůdnější tanec. Nicméně čeburaška se dá s přehledem doplnit o drátek i háčky a vyrobit z ní tak Drachkowitze.
Nemohu si nepovšimnout poněkud pohrdavého tónu ve znění tvého dotazu a vlastně se i divím, proč se na takové věci ptáš, když tyhle informace přeci není těžké zjistit, navíc, je-li Litavka tvojí milovanou vodou, měl bys ji už za ty roky znát a být sám odborník na místní predátory.
Ahoj a lovu zdar

Juraxxx - Profil | Út 11.10.2016 15:46:01

Dobrý den, jak dlouhé a s jakým průměrem mám použít lanko pro na wobler 7 - 10 cm, aby zachovalo chod nástrahy? Aby bylo očko woblera volné, je lepší malá karabinka?

Knapík - Profil | St 12.10.2016 7:48:37

Ahoj, já používám v naprosté většině případů lanko 7x7 Sufrstrand, délky 20-35cm.
http://www.rsp-fishing.cz/scripts/zbozi.php?num_all​=23&POCETMAX=14&Trideni=VahaProOddeleni%20DESC,Jmen​oZbozi&KID=71

Pavel FM - Profil | Pá 7.10.2016 9:44:25

Zdravím!
Mám možnost jet na 4 dny na přelomu října a listopadu na Nové Mlýny a chceme tam jet vláčet. Cílová ryba je candát 50+. Možná budeme mít možnost lovit i z loďky. Jinak ze břehu ze sypané hráze na hloubkách do 6ti metrů. Je to max. i ze člunu. Voda bez větších rozdílů hloubek a bez pařezů a vázek.
Prosím o radu, jaké nástrahy pro tuto dobu zvolit. Zda kopýtka, twistry, wobler a případně barvu a délku.
A jestli mohu ještě dotaz, tak zda použít šňůru či vlasec, případně sílu ;-)
Předem díky za jakoukoliv radu

Knapík - Profil | Pá 7.10.2016 11:02:07

S NM nemám absolutně žádnou zkušebnost, může to být o náhodě, ale vytrvalost ji určitě podpoří. Ke tvrdému prutu bych zvolil vlasec (0,20-0,22), k měkčímu prutu pletenku (0,10-0,12). Nástrah je dneska už taková spousta, že si netroufám jakékoli konkrétní doporučovat. Velikostně bych se pohyboval někde mezi 7-13cm. Vydžet až do tmy nebývá často od věci ...

bobrr6 - Profil | Čt 6.10.2016 21:16:01

Dobrý večer.
Mám dotaz na přívlač šnůru nebo vlasec? Použil by jsem kmenový vlasec 0.30 mm s karabinkou na konci a měnil by jsem návazce slabší vlasec 0.16 mm nebo lanko na štiky.Nebo použít šnůru,ale nevím jakou sílu aby udržela bolena nebo i štiku. díky za radu

Knapík - Profil | Pá 7.10.2016 7:31:26

Ahoj, nějak mi uniká smysl kombinace vlasce 0,30mm a návazce z 0,16mm, popravdě s kmenem 0,30mm asi moc parády v našich končinách neuděláš. V závislosti na tom, co máš za prut bych volil jednu cívku s vlascem (0,14-0,20mm) a na druhou pro větší nástrahy bych volil pletenku cca 0,10-0,12, na kterou by mělo přijít před nástrahu lanko.
tahat se sestavou 0,30 + 0,16 okouny 20cm na malou gumu nebude to pravé ořechové, lehkou nástrahu pomalu ani neodhodíš ...

STIFFMEISTER3133 - Profil | St 5.10.2016 1:28:37

Dobrý večer, mám dotaz ohledně výběru prutu.

Chytat budu převážně na Labi na širokém toku v okolí Ústí a Děčína. Jako místo volím převážně hranu koryta s přechodem do tišin a mělčin s maximální hloubkou 3-4 metry. Cílovou rybou by měl být candát případně štika. Jako nástrahu budu používat převážně kopyta a twistery cca 10cm s jigovou hlavou kolem 10-12 gramů, doplňkově také woblery podobné velikosti a rotačky vel. 3. (z tohoto důvodu preferuji prut verze spin před jigger) Použitý bude silon Fendreel od Colmicu 22.5mm.

Mezi mé favority ve výběru patří tyto dva pruty: Daiwa Ballistic X Spin 10-40g 2.70m a Daiwa Lexa 15-50g 2.70m. Moje otázka zní zda-li tyto pruty jsou pro tento způsob lovu vhodné? Nebo zda-li jsou moc tvrdé či moc slabé? Osobně se přikláním na stranu Ballistic x-spin, z důvodu zajimavějšího vzhledu a dle mého názoru lepší citlivosti při vedení nástrahy. Děkuji za Váš názor nebo dokonce osobní zkušenost. Petrův zdar.

Knapík - Profil | Čt 6.10.2016 8:26:32

S uvedenými pruty nemám žádnou zkušenost, ale u obou se mi zdá hodně dlouhá spodní část rukojeti, pokud na to nejsi zvyklý, mohlo by to způsobovat potíže při manipulaci. Navíc v téhle cenové relaci najdeš prutů celou řadu, pokud tedy nejsi fixovaný na Daiwu, zkus se poohlédnout i jinde.

Houvza - Profil | Čt 6.10.2016 8:06:48

Ahoj,
Chtěl bych se zeptat jestli v tomto počasí jsou aktivní dravci a má cenu je jít zkusit vyvláčet (vím že je to ošemetná otázka), spíše vaše názory a zkušenosti ohledně tohoto počasí jestli má cenu se táhnout k vodě a zkoušet. Popřípadě jaké nástrahy používat spíše barevné potažmo fluorescenční nebo spíše přírodní ?
Dík a ať se u vody daří

Knapík - Profil | Čt 6.10.2016 8:18:33

Cenu to určitě má, doma rybu sotva chytíš. Sice možná nastydneš, ale na druhou stranu se zas alespoň vyvětráš :-) Přírodní barvy bych volil spíš do čisté vody, výrazné barvy pak do vod špinavějších, ale rozhodně to není dogma, Leckdy i v čisté vodě bodují fluo nástrahy a ve špinavé vodě uspěješ s hnědou nebo černou gumou.

marw_84 - Profil | Po 3.10.2016 20:35:26

Dobrý den, rád bych si pořídil pletenku Daiwa J-Braid k proutku 10-30g, ale nevím jaký průměr zvolit. Zatím jsem používal pouze vlasec 0,20 nebo 0,22mm Děkuji

Knapík - Profil | Út 4.10.2016 7:29:36

Ahoj, dal bych tam cca 0,12mm. Ta mi přijede vcelku univerzální.

milanpindryc - Profil | Út 6.9.2016 17:15:01

Ahoj,
chtel bych poradit vlasec na pstruhy.
Do ted byla moje sestava Gamakatsu AJ master 5g 2,28m (kupodivu celkem tvrdej a rychlej proutek) 2500 stradic a fendreel 0.128.

Zda se me ze vlasec colmic fendreel je az moc pruznej. Na delsi vzdalenost se me dost casto nedarilo spravne zaseknout rybu a dost pstruhu me padalo. Vim ze svuj podil ma i pomerne spickova akce prutu ale na kratsi vzdalenosti to bylo vecinou OK.

Poradte prosim co vyzkouset za valsce na pstruhy na dalsi sezonu.

Knapík - Profil | St 7.9.2016 7:20:45

Já bych přitlačil hlavně na vlasci, pokud chytáš ryby kolem 30cm, tak to je v poho, ale neumím si představit, jak budeš s tím, co používáš otáčet a bránit pstruhovi +/- 40cm, aby ti nevlítnul pod břeh do kořenů. Ještě si bude moci vybrat ..., osobně bych volil vlasec 0,16-0,18mm a to by se mělo projevit i v úspěšnosti záseků. I když, každý den je jiný a někdy se rybám moc nechce a nástrahy sice atakují, ale nedobírají.

Šípi97 - Profil | So 3.9.2016 7:15:05

Ahoj, mám taková problém, mám prut Deplhin Wild Spin Ul asi rok. Před 3 měsícei jsem ho odeslal na reklamaci a oni mi ochotně vyměnili vrchní díl. Od té doby se mi při přívlači, hlavně rotačka, plandavka, vlasec neuvěřitelně zkrucuje..není to ale klasické kroucení třeba z cívky ..to ne..je to jako když ho ohnete přes hranu...předtím jsem ten problém neměl..mám za to, že očko má někde ostrou hranu, ale nevím co stím..prosím o radu..jsem fakt zoufalý :D

Knapík - Profil | Po 5.9.2016 7:31:02

Zkontroluj v první řadě očka a rolničku navijáku a její okolí, tak bývá nejčastěji zakopaný pes. Takhle přes net se to těžko posuzuje, to chce vidět ...

Supermořec - Profil | Čt 21.7.2016 11:33:43

Ahoj , myslíte že málo průtažný vlasec určený pro lov kaprů je vhodný i na přívlač ?
Předem díky za odpověď .

Knapík - Profil | Pá 22.7.2016 7:52:29

Méně průtažný vlasec bývá u přívlače předností.