Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

Chelas - Profil | Čt 14.7.2016 14:45:02

Dobry den.Chci se zeptat na UL vlacku je lepší pouzit vlasec,nebo pletenku ? Po pripade neco jineho?

Knapík - Profil | Čt 14.7.2016 14:59:52

Myslím, že je to dost individuální, já třeba slaboučké šňůry vůbec nepoužívám, ale zas nejsem úplně UL maniak, nejslabší vlasec mám 0,14mm a k tomu bych se přiklonil, alespoň to něco odpruží. Někdo jiný zas třeba doporučí právě tu pletenku, další zas nanofil ..., na výběr je toho víc.

SUMÍK - Profil | Pá 15.7.2016 7:26:09

Jen pro doplnění. Dá se použít obojí. Když chytám s malou rotačkou velikostí 0000 000 používám zásadně vlasec a aby něco tak malého vůbec někam doletělo, mám navinutý vlasec max 0,12mm běžně 0,10. Na jigové hlavičky do 3g používám vlasec, na težší už většinou šňůru. U jigů používá hodně rybářů slabé pletenky, kvůli lepší citlivosti při záběru.

MirkoKovis - Profil | Čt 14.7.2016 14:20:22

Zdravim,
potrebuju poradit co bude nejlepsi kombinace pri chytani na gumy do 10g. Nejak se nemuzu rozhodnout co na navijak namotat.

Jaka bude nejlepsi kombinace, vlasec, nanofil, fluokarbon, pletenka. Co dat jako kmen, co jako navazec. Popripade jakakoliv vzajemna kombinace (vlasec + nano, pleteka + fluo, atd).

Diky

Knapík - Profil | Čt 14.7.2016 14:41:28

Pokud by byla cílovou rybou štika, volil bych vlasec nebo pletenku + kovové lanko, pokud by byla štika ojedinělým úlovkem, volil bych asi spíš pletenku + silnější fluocarbon, ale rozhodně to není dogma.

extom - Profil | St 22.6.2016 12:34:50

ahojte, je vhodná pletená šnura na rotační třpytky? Nebo raději silon, děkuji!

Knapík - Profil | St 22.6.2016 13:08:17

Osobně pletenku na rotačky používám spíš výjimečně, krátkodobě. Přeci jen, pletenka stojí poněkud více než vlasec a poměrně spatně se rozmotává.

spondik - Profil | Ne 19.6.2016 16:18:07

zdravím mám dotaz ohledně šňůry. přemejšlím že bych si nějakou pořídil nikdy jsem s ní nevláčel. chytám gumy do 5g hlavy, rotačky do 2 a malý woby (do 5 cm). poprosil bych o radu jakou šnurku vybrat, případně jak je to s nahazováním oproti vlasci? a jak to je třeba s marmiškama? dá se házet malá marmiška i se snurkou? díky

SUMÍK - Profil | Út 21.6.2016 6:55:05

Ahoj. Já poslední dva roky používám Sunline. Je trochu těžké jí sehnat, ale určitě se to vyplatí. Doporučil bych 4lb což je průměr 0,108mm. Co se týká náhozů, záleží s jakým průměrem vlasce to budeš srovnávat. Se šňůrou se nahazuje poměrně dobře a dostatečně daleko, navíc je daleko citlivější protože nemá průtažnost. Na konec bych doporučil navázat cca 50cm fluorkarbonu, průměr podle nástrahy- na marmyšku cca 0,10 - 0,12 na gumy při lovu okounů 0,18-0,25.

pepex1 - Profil | Ne 19.6.2016 19:13:21

Zdravím chtěl bych začít s vláčením nemohl by mi prosím někdo popsat jak navázat třpitku od kmenového vlasce přes lanko až po nástrahu?

SUMÍK - Profil | Út 21.6.2016 6:43:26

http://www.mrk.cz/montaze.php?menuid=112
jak jednoduché se zeptat namísto si takové informace vyhledat sám.

Jakub_S - Profil | Po 13.6.2016 14:09:51

Zdravím,

Zakoupil jsem si proutek Sportex Carboflex Turbo CT 2703 2,70m 60g s nadějí na větší ryby na Orlické přehradě, a aktuálně vybírám vhodný naviják s cenovkou do 2000 - 2500Kč. Budu volit větší woby a rybky na sumce. Prosím tedy o pomoc při výběru, dvě varianty, jedna z MRK bazaru, druhá z obchodu www.chytapust.cz. Děkuji

Knapík - Profil | Po 13.6.2016 14:13:27

Na bazaru máš ted slušný Zauber za 1500,-Kč, ze E-shopu pak RED Arc nebo jiný Arc, případně Penn. Nic lepšího v rozumné cenové relaci mě aktuálně nenapadá.

mfsdjksad - Profil | Pá 10.6.2016 21:29:09

Dobrý den, včera jsem zlomil špičku shimano catana CX 240UL 3-14g. Špičku jsem zlomil hned za prvním očkem. Dá se někde sehnat celý první díl nebo se to dá nějak slepit? Děkuji za odpověď

Knapík - Profil | Po 13.6.2016 7:25:43

Decentně zkrátit o pár cm a koncové očko prdnout zpět - to bych řešil v první fázi, pokud by to akci prutu nějak zásadně poznamenalo, pak bych přemýšlel o dalším řešení.

páťa a miši - Profil | So 11.6.2016 10:55:18

Ahoj,
líbí se mi prut Norstream Amulet, ale nemohu se rozhodnout jakou gramáž vybrat. Rozhoduji se mezi 5-21 gr. a 3-15 gr. Délku prutu bych chtěl 229 cm. Lovím především na rotační třpytky velikosti 2 a 3. Používám woblery o váze 4 - 13 gr. Myslím, že rotačky a wobíci budou mít větší odpor ve vodě a tak bych možná volil spíše tu gramáž 5-21 gr. Dále používám jiggové hlavičky tak do 8 gr. Plandavky také tak od 4 do 8 gr. Vím, že můj dotaz je možná úsměvný. Ale přesto si nevím rady a bojím se abych neudělal chybu. Kterou gramáž prutu by jste mi doporučili?

Děkuji za odpověď a radu :-)

Knapík - Profil | Po 13.6.2016 7:24:37

Vzal bych spíš 5-21g a možná bych trochu přidal na délce klacíku ..

leninek111 - Profil | Út 7.6.2016 13:18:37

Zdravím.Začal jsem cca po 30 letech opět rybařit,takže vlastně začínám.Chtěl bych zkusit přívlač a chci se zeptat jestli to zvládnu s kombinací prutu DAM Backborne 3m-20-80g a navijáku DAM Quick HRX 640 FS.Nebo mám koupit jinej vercajk.Chci pro začátek zkoušet prozatím třpytky.Díky za rady a názory.

Knapík - Profil | Út 7.6.2016 13:34:28

Ahoj, ne že by se s tebou uvedenou sestavou vláčet nedalo, samozřejmě by to šlo, ale spíš bych se poohlédl po něčem vhodnějším. Pominu-li to že uvedená výbava bude nejspíš na kapry - prut je předpokládám kaprový teleskop a naviják baitrunner, jde přeci jen o věci, které nejsou určeny pro neustálé náhozy, ale spíš pro odpočinek ve vidličkách nebo ve stojanu.
Myslím si, že pokud začneš zkoušet chytat na přívlač s tímhle, rozhodně to bude únavné a asi si tuhle rybolovnou metodu neoblíbíš.

pospi11 - Profil | Po 6.6.2016 17:53:26

Hezký den:
Letos bych chtěl začít konečně vláčet..loni jsem zkoušel chytat ale nebyl jsem schopen rozeznat záběr od vázky:možná jsem nikdy záběr neměl nevím. Dá se to nějak spolehlivěji rozeznat, nebo mám prostě zkusit sekat všechno?
Druhá věc: teď jsem si koupil menší twistery převážně na okouny a tlouště s 3g hlavičkou. Problém je ten,že na mém revíru je dost malých štik a nechtěl bych, aby plavaly s gumou v tlamě. Jenže se mi do toho očka na hlavičce ta karabinka vleze jen tak tak a bojím se, že by to mohlo nepříznivě ovlivnit chod nástrahy a také se mi zdá, že karabinka tu nástrahu moc zatěžuje....jakou možnost byste upřednostnili? Bez lanka a doufat, že to neuhryzne, nebo s lankem ale ne ideálně chodící nástrahou?
Moc díky za odpovědi ;-)

Knapík - Profil | Út 7.6.2016 7:43:16

Ahoj, ve zkratce - zkoušej sekat všechno a co se týká karabinky a očka na hlavičce, jak velké ty karabiny máš, existují i drobné karabinky, které se tam musí vejít úplně v klidu, nicméně chodit na tlouště a okouny s lankem není nic moc, nějakou tu ztrátu budeš muset asi sem tam oželet.