Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

theroyaljohan - Profil | Čt 2.6.2016 7:38:58

Ahoj, chtel bych se zeptat jak je to s používáním barevných vlasců u přívlače? Na navijaku mam namotanou fluo 0.14 method spin od Finu, mám ještě před ni namotat nějaký FC nebo rybám ta zelena až tak nevadí? A co takhle namotat tam Nanofil od berkley? Chytám převážně na malé gumy 4-7 cm a 00 rotačky.
Díky za radu :-)

SUMÍK - Profil | Po 6.6.2016 7:53:36

Ahoj. O tom jestli barevný vlasec vadí rybám se vedly dlouhé debaty. Chytám na něj na pstruhovkách a podle mě nevadí. Pokud chceš mít lepší pocit, že děláš maximum, můžeš před něj navázat fluorcarbon, stačí 50cm. Dávat před 0,14 vlasec pletenku nemá žádný smysl.

alesekpalesek - Profil | So 4.6.2016 20:33:47

Dobrý den chci se zeptat je dobré vláčet na hladinové woblery na pískovnách kde je velká hloubka nebo je to blbost ?

Knapík - Profil | Po 6.6.2016 7:42:41

Proč by ne, hlavní je, aby tam plaval nějaký dravec. Na přehradě taky můžeš chytat okouny na hladinovky nad dvacetimetrovou hloubkou ...
Pískovna - čistší voda, lepší viditelnost. Jen do toho.

mato2810 - Profil | Pá 3.6.2016 6:49:41

...nejaky dobry prut na šťuky.... na jazera z brehu....2,3 - 2,7m dlhy...cena do 2000czk ??????

Jakub_S - Profil | St 1.6.2016 17:18:15

Petrův zdar,
Dostal jsem k narozeninám od bratra základní výbavu na přívlač, ale jako kaprář potřebuji poradit:
Sestava:
Sportex Black Pearl BR 2400 - 240cm, 10g; tolerance 4-16g
Spirit CSX-2500
Ryby: Okoun. Candoš, Bolen, snad i Pstruh + Štika
Oblast: Lipno, Orlik, Kamýk, Slapy, menší řeky okolo Plzně, Prahy, jezdím všude :-)

Otázky zní takto:
Mám spoustu fluocarbonového vlasce 0,25, 0,35 a 0,39. Nejvíce mám právě 1/4mm - mohu ho použít jako kmenový vlasec? Na návazec pak mohu dát silnější FC, i když budu zkoušet lovit převážně okouny, candoše, boleny? Mohu použít i silnější FC na štiky, namísto lanka? Spojení kmenového vlasce a návazce doporučujete obratlik, nebo pořádný uzel? Radši bych opravdu použil FC, mám ho fakt kilometr.

Dále pak, chtěl bych lovit hlavně pomocí woblerů, rotaček, dále pak jig + smáček a nymfa, možná twistera. Na co se tato sestava hodí nejvíce a čemu bych se měl právě na zmiňované sestavě věnovat?

A poslední otázka: Tolerance 4-16g znamená použití odpovídající váhy nástrahy, pokud to dobře chápu. Jak ale velkým rybám bych se měl s tímto proutkem vyhýbat, resp. do jak velké velikosti (výše zmiňované druhy ryb) ryb bych se mohl pustit?

Děkuji za Vaší odpověď a snad se brzy uvidíme u vody ;-)

Knapík - Profil | Čt 2.6.2016 7:23:08

Ahoj, gramáž prutu neudává, jak velká ryba se na něj dá vytáhnout, takže se neboj, jasně, není to prut na metrové štiky ani sumce, ale naprostou většinu běžných ryb bys měl být schopen vcelku bez obav zdolat - zkrátka neboj se toho, když ti zabere několikakilogramová ryba, že bys ji díky prutu nevytáhl. FC jako návazec použít můžeš, byť je poměrně slabý, takže mnoho nezískáš, ale ve spojení s woblery ne, tam je na místě použití kovového lanka, a co se týká spojení vlasců, to je na tobě, obě jsou možná.

rambik - Profil | Pá 27.5.2016 10:14:49

Dobrý den je vhodný na privlac s rotackamy naviják shimano catana akorát nevím jakou zvolit velikost teda jestli je na to vhodný děkuji za odpoved

Knapík - Profil | Pá 27.5.2016 13:03:08

S rotačkami jsem vláčel za pomoci navijáků Rex nebo Roen a byl to vpravdě očistec, takže za mě, proč by neměl být vhodný levnější naviják firmy Shimano. Rozhodně bude vhodnější než ty, se kterými jsem začínal já .-)
Velikost cca 2500-3000, pokud teda nemáš v úmyslu používat rotačky vel.5 a výš.

Odin - Profil | Čt 26.5.2016 20:09:25

Zdravim.jako začinajici v privlaci mam 3 dotazy chci chytat dravce na smáčky:jestli zvolit vlasec nebo pletenku.pak jestli je nutne lanko.a jakou gramaz prutu zvolit.chci chytat na řece moravě a jeji slepé ramena.dekuju za odpoved.

Knapík - Profil | Pá 27.5.2016 8:17:10

Asi by to chtělo doplnit, jaké velikosti nástrah plánuješ používat a jaké ryby případně velikosti přicházejí do úvahy.
Okoun, tloušť, jesen, nástrahy - neber to jako dogma - 3 - 8cm, vlasec 0,12 - 0,16mm
Candoši, štiky, boleni - klidně pletenku, nástrahy 7 - 15cm.

Skřivánek - Profil | Pá 20.5.2016 20:35:10

Dobrý den, je podle Vás, na marmyšku, lepší prut s chvějivou špičkou nebo celoblank? Děkuji :)

Knapík - Profil | Po 23.5.2016 7:17:48

Já bych volil chvějivku, ale nutné to není. S marmyškou můžeš chytat třeba i pod splávkem ...

sedlecak - Profil | Út 17.5.2016 20:16:26

Dobrý den,
chtěl bych se Vás poptat jaký naviják si vybrat na UL při použítí pletenky 0,10mm nebo 0,8. A rozhoduji se mezi Daiwa Exceler A 1500 ( http://www.rybarska-specialka.cz/navijak-daiwa-exce​ler-a-1500.html ) a nebo Naviják DAM Quick - FZ DLX 910 FD (http://www.tropicliberec.cz/navijak-dam-quick-fz-dl​x-910-fd/ )

Knapík - Profil | St 18.5.2016 7:39:17

Já bych řekl že 0,10mm pletenka nepatří úplně do kategorie UL, osobně bych preferoval spíš vlasec a z tebou vybranných navijáků bych sáhnul po tom DAMu

brachstep123 - Profil | Čt 5.5.2016 19:46:36

Ahoj, udělal jsem si radost a koupil jsem si proutek na UL. Měří jenom 1,5 metru se zátěží do 7g...
Chtěl bych se zeptat, jestli je navi o velikosti 2000 už moc velký, nebo by to neměl být problém.
Díky za odpověď.

SUMÍK - Profil | Čt 12.5.2016 14:26:39

Ahoj. Velikost 2000 je naprosto v pohodě, řekl bych ideální.

kazujiba - Profil | Po 18.4.2016 14:00:50

Ahoj,
snad nebude dotaz příliš obecný. Případně klidně pošta.

Dostal jsem starší prut Shimano Forcemaster 210 ML plus naviják Nexave 2500 RB. Použito tak maximálně desetkrát, jako nové.

Chci zkusit pro začátek nějaké soukromé nádrže s osazenstvem primárně duhák. Na větší ryby to imho moc není (alespon teda naviják).

1) mám se obávat, že prut stářím nějak ztratil funkčnost? Je po členovi rodiny, takže max 10 použití je zaručeno, není to nalhané prodejcem z netu, spíš jestli nějak nevyžvejknul :)

2) chytat budu na poděděné gumy a rotačky, rád bych dokoupil pro radost nějakou plandavku a jigové háčky. Háčky tipuji správně na velikost 8/6/4/2?

3) jaký vlasec? Šňůru nechci. Odhaduji to na průměr 0,16 až 0,18, raději zvažuji tyto silnější průměry, přece jen na soukromáku budou větší ryby :) Má cenu nějak bádat nad značkou vlasce a nebo prostě koupit něco třeba v ceně 100-200 Kč, kde snad kvalita už bude dostatečná?

Díky

SUMÍK - Profil | Út 19.4.2016 7:50:29

Ahoj. 1. prut by měl být v pořádku 2. staré gumy nemusejí být ok, časem tvrdnou.
Velikost háčku zvol úměrně k velikosti nástrahy, tak aby vycházel zhruba v polovině nástrahy, nebo i o něco menší. Jinak to asi bude při nastražení nymfy a jinak při nastražení vibro worma. Plandavky jsou hit poslední sezony a na duháky top nástraha. 3. Vlasec v průměru 0,16 bude dostatečný. V cenové relaci 150kč za 150 metrů to bude v pohodě.

Knapík - Profil | Út 19.4.2016 7:51:36

Já bych se toho nebál, pokud ten prut neležel 10 let na slunci ale někde ve skříni, žádnou extra změnu oproti původnímu stavu asi nezaznamenáš.
Háčky a velikosti, těžko soudit, každý výrobce to má trochu jinak a ty sice tipuješ, leč těžko říci co :-)
Nebádej, za 100,-Kč seženeš spoustu slušných vlasců a průměry podle mě taky ok.