Přívlač

Hlavní poradna pro přívlač.

Poradci nebudou odpovídat na příliš obecné či nekonkrétní dotazy ve stylu: "Jak chytit štiku na přívlač?"

Pro úplný začátek je lepší začít vhodnou rybářskou literaturou:
Jacek Kolendowicz: Rybářství - lov dravých ryb
Tomáš Rozsypal: Okoun, pruhovaný bandita
Václav Fikar: Přívlač na mimopstruhových vodách
Olivier Portrat: Úspěšné chytání candátů
Fish&Fang: Jak se loví candát
Nakladatelství Fraus, edice Úspěšný rybář: Štika
Marek Szymansky: Ríční Rybolov

A samozřejmě archiv článků na MRK.cz.

Moderátoři - poradci: FlipMr.Stickivanv 25,59NatPedro1SUMÍKBambus... T.maniak.

Robkos - Profil | Čt 9.7.2015 13:25:26

Ahoj,
mám takový dotaz. Jsem začínajicí vláčkař. Teda pokouším se vláčet teď druhým rokem. Stále častěji ale narážím na výrazy kterým nerozumím.. například co je Trolling? atd. prosím nemohli by jste mi poradit či odkázat na nějaký článek kde jsou vysvětleny metody vláčení a jejich případné názvy ? Děkuji moc S pozdravem Emkos

Knapík - Profil | Pá 10.7.2015 7:09:04

Nejsnazší v tomto případě bude zřejmě použití Google a zadání neznámých slov do něj, ono jich asi zas nebude tolik ...
Např. http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=634097&page=1

Jirash - Profil | Čt 9.7.2015 20:54:40

Dobrý den,
Začal jsem letos zkoušet přívlač na feeder 80g (middle), musím říct, že drobnější ryby se na to chytají skvěle, taky tahat boleny 70 a výš je na něj skvělý zážitek. Hrozně se mi líbí jak při přívlači na něj cítím každý i sebemenší drbanec a navíc jak chodí návnady. Problém nastává tehdy, pokud zabere větší ryba, že se mi vždy vyvleče, předpokládám, že to bude zásekem při velkém ohybu prutu, myslíte, že to mám ještě zkoušet na Moravě s tímhle prutem, nebo na něj chytat jenom drobnější ryby. Po tom co sem na něj tahal většího sumce a chodil jsem s ním po Moravě sem a tam nevím, jestli to chci ještě zažít, zato zážitek skvělý, bohužel ryba upadla a ne první, štiky jsou problém a při opravdu velkého bolena se mi to taky vyháklo.

Knapík - Profil | Pá 10.7.2015 7:06:15

Ryby z prutů padaly, padají a padat budou i nadále, výběrem prutu pro určitou kategorii ryb a nástrah se to já jistě částečně eliminovat, ale nikdy zcela odstranit. Nevím, jaký feeder k lovu používáš, ale kámen úrazu bude zřejmě opravdu v prutu, se kterým se sice chytat na přívlač dá, ale jak sám vidíš, větší ryby a zejména pak dravci mají výrazně kostnatější tlamu než ryby, běžně lovené na feeder. Já bych feeder používal max. v nouzi např. při lovu okounů, kde měkká špička nabude nevýhodou, ba naopak. Pokud si nechceš výbavu rozšířit o nějaký vláčecí prut, jediný co můžeš asi udělat je použít nejtrvdší špičku z výbavy a místo vlasce nasadit třeba tenkou pletenku.

Rybář92 - Profil | Čt 2.7.2015 15:15:54

Dobrý den,
Donedávna jsem se věnoval lovení kaprů ale postupem času mě to nějak omrzelo a tak jsem to pověsil na hřebíček nyní bych se chtěl opět vrátit ale chtěl bych se začít věnovat lovu dravců mohl by mi tu tedy někdo z vás poradit nějaký osvědčený set na přívlač prut,naviják,šňůra maximální cena za tyto 3 věci je 5 000 Kč
Předem děkuji za odpověď.

Knapík - Profil | Pá 3.7.2015 7:28:39

Je těžký radit nějakou konkrétní sestavu, když neuvádíš, co a kde bys chtěl lovit, v tebou uvedené cenové relaci seženeš slušnou výbavičku celkem bez problémů.

Hrabal - Profil | Pá 3.7.2015 2:04:13

Zdravim, a predem se omlouvam za nejapnou otazku, ale uz nekolik dnu mi vrta v hlave sila vlasce na ktery vlacim, jedna se o cervenou aiwa-schimu v prumeru 0.16 a ma to na navijaku daiwa balistic 2500 a prut je Favorite Profesional 2-7 g.. Na spulce od vlasce je uvedena nosnost asi 3.8 kg, vim ze je to pouze orientacni, ale tak nejak mam pocit, nebo spis obavu ze ten vlasec je az moc silnej. A aby prut pri vetsi rybe nekrupnul.. Vim ze brzda na navijaku je zaklad, ale i tak uvazuju o zmene vlasce..

Knapík - Profil | Pá 3.7.2015 7:19:33

Myslím, že na tebou uvedený prut je vlasec 0,16mm na horní hranici použitelnosti, silnější bych určitě nepoužíval, nechal bych na jedné cívce to, co tam máš a na druhou bych pořídil 0,12 nebo 0,14mm.

Darlin - Profil | St 1.7.2015 18:31:22

Zdravím, jsem vláčkař začátečník a chtěl bych se prosím zeptat jakým způsobem navázat jigovou hlavičku. Děkuji za odpověď.

Knapík - Profil | Pá 3.7.2015 7:17:27

Třeba takhle, lze to očkem protáhnout i dvaktát, ale možností je více ...
http://www.mrk.cz/montaze.php?id=111

Loupežník77 - Profil | Út 30.6.2015 2:05:10

Zdravým.
Vlastním prut Shimano Force Master 240H 20- 50g na němž mám naviják Shimano Exage 2500. Jelikož jsem se rozhodl přejít z vlasce na šňůru, kamarád mi věnoval šnůru Berkley FireLine Exceed 0,20mm 13,2kg... chtěl jsem se zeptat jestli si tahle sestava sedne (mám trochu obavy o pevnost prutu či navijáků např. při vázce). Plánuju chytat štiky, candáty a menší sumce na větší gumy a woblery většinou na hlubších přehradách a slepých ramenech Labe, Vltavy...
Díky předem.

Knapík - Profil | Út 30.6.2015 7:44:07

Neboj se, to půjde použít, akorát tomu navijáku víc jak dvě sezony nedávám, ten dostane do těla o poznání víc než kdybys chytal např. na gumy a používal vlasec.

veleštír - Profil | Čt 18.6.2015 16:12:40

Omlouvám se spletl jsem název. Správný nazev je Active Spinning 2,7 m 10 - 30 g.
http://www.mivardi.cz/produkty/pruty/pruty-na-privl​ac/active-spinning-2-7-m-10-30-g/

Knapík - Profil | Pá 19.6.2015 7:39:13

Já bych do toho nešel, to už mi připomíná pruty, co mají na krámu Vietnamci, když už, zkus spíš tohle : https://www.chytapust.cz/Privlacove-pruty/Mikado-Pr​ut-X-Plode-Medium-spin-7-25g-240cm-navijak-ZDARMA
Zkus kontaktovat Jardu Kučeru ( Chyt a pust), jestli by to šlo i bez toho navijáku, tohle už alespoň trochu vypadá jako prut :-)

Dejwix - Profil | Čt 18.6.2015 10:54:25

Dobrý den,
včera jsem byl provětrat přívlačové náčiní, jsem spíše kaprař, dříve i pstruhař, ale chtěl jsem zakusit větší dravý kousek na přívlač (tzn jsem vláčkář amatér). Stalo se mi že se mi u gumového kopýtka nejdříve natrhl konec ocásku a posléze se urval celý. Mohl to být záběr, nebo to může zapříčinit i vázka? Délka kopýtka byla cca 10cm; 10g hlavička. Bahnité dno plné listí sem tam větývka u břehu prastaré dlaždice (možná spíš jenom tvarované kameny).

Knapík - Profil | Čt 18.6.2015 10:57:02

Mohlo se jednat o záběr a nejspíš se o něj také jednalo, ryby jako štika, okoun apod dokážou ocásek urafnout. Nicméně v případě natržení může pak následně ocásek odpadnout velice snadno. Stejně tak se dá ale uříznout o nějaký utržený vlasec pod vodou.

Jakub.K. - Profil | St 17.6.2015 17:08:39

Ahoj začínám s přívlačí a potřeboval bych poradit jak rozeznat záběr a kdy zaseknou.

Knapík - Profil | Čt 18.6.2015 7:32:56

Jdi k vodě, házej, házej a házej a záběr určitě přijde a ty jej poznáš, zasekávat je někdy nutné, někdy naopak zbytečné. Rozhodně nemá smysl zasekávat před tím, než ten záběr přijde :-)

veleštír - Profil | Út 16.6.2015 6:41:56

Prut mivardi genesis sping 2,7m. Dá se na něj vytahnout větší štika? Je to dobrý prut když stojí okolo 350kč ?

Knapík - Profil | St 17.6.2015 8:12:21

Nevím, jestli spíš nestojí cca o 1000,-Kč víc : http://www.srovnanicen.cz/q/mivardi%20genesis/?z=20​
Větší štika se dá vytáhnout i na bambusák, otázkou zůstává, jakou gramáž by sis představoval, prut jsem v ruce neměl a kupovat ho jen na základě informace o ceně, bez toho, aby si prut člověk osahal může být krokem zcela mimo. Do 1500,- je na trhu prutů X