Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Jakub7788 - Profil | Út 22.4.2014 18:50:02

je vhodné používať feeder prút na plávanú? a ešte mám dávať mäkšie alebo tvrdšie špičky?Poraďte prosím!Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

MrKos - Profil | St 23.4.2014 8:01:17

Vhodné to není, ale není to ani nemožné. Pro anglána bych volil špičku tvrdší (dejme tomu 3oz) a naopak pro malý pevný splávek a lov na krátké vzdálenosti špičku jemnou (0,5-1oz).
Je to taková nouzovka a hustá drobná očka nejsou pro plavanou zrovna vhodná, ale dá se to.

MenFish - Profil | Ne 13.4.2014 18:47:08

Chlapy já už to ho mam plné zuby když si koupím plavačkoví vlasec tak se mi kroutí a trhá poraďte mi jaky je takový dá se říct top

MrKos - Profil | Po 14.4.2014 8:11:17

http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=vlasec+​na+plavanou

Osobně používám vlasce awa-shima, milo, maxima, dragon a další, přičemž většina kroucení nebo poškození pochází ze špatného zacházení, špatného navijáku nebo obojího.

Ludis - Profil | So 12.4.2014 11:55:02

Díky, ale zase s pevným nastavením hloubky na 2metry nedohodím na požadovanou vzdálenost. Splávek je předvážen s čísly 10 - 8+2. Mám tedy pořídit ještě nepředvážený splávek nebo bude stačit zvětšit zátěž? 2gramy jsem tam neměl.

MrKos - Profil | So 12.4.2014 15:25:08

S tak malou hloubkou kolem 2m a splávkem 8+2 se dá bez větších problémů a se slušnou přesností házet 40 a klidně i více metrů... pokud chceš chytat na větší vzdálenosti, tak už plavaná nemusí být ideální a volil bych jinou techniku.
Pokud jinak nedáš a trváš na kluzáku, i když v tomto případě je to zbytečné, tak je lepší nepředvážený splávek s gramáží 4-5 a více gramů.

Ludis - Profil | Pá 11.4.2014 21:23:56

Ahoj, začínám chytat s anglánem a mám trošku problém:) Uvážu zarážku, navlíknu splávek, pak nějakej brok a obratlík s návazcem. Hloubka na místě byla 2metry. Prostě a jasně se splávek nedostal k zarážce z bavlnky, ale zůstal u 1.broku a já se ptám proč nástraha neklesla na dno?

MrKos - Profil | So 12.4.2014 8:18:49

Je to logické - protože brok a obratlík važí pravděpodobně tak málo, že to prostě dolů nestáhnou a navíc jsi pravděpodobně volil anglán předvážený a ten není určen pro lov s klouzavým splávkem. Na hloubce menší než je délka používaného prutu bych vždy volil montáž s pevným uchycením splávku v téčku.
Tam prostě není důvod používat kluzák.

kliste137 - Profil | Čt 3.4.2014 20:05:56

Zdravim, mám takový menší problém. V poslední době jezdím na ryby na stojatou vodu asi 2,5 m hlubokou. Po úvodním zakrmení není problém ulovit nějakého toho cejna. Ovšem poté nastává problém a to takový, jako by se ryby vypařily. Stále přikrmuji po menších dávkách ale nic. Je snad problém v zakrmování? Prosím poraďte děkuju

MrKos - Profil | Ne 6.4.2014 14:06:31

Krmení ve studené vodě nebo při současné přípravě ryby na tření je poměrně věda a je potřeba ho do vody dávkovat podle toho jak se ryby chovají, vnímat jejich reakce na každou kuličku a snažit se poznat i to, zda jsou v krmení a jen nežerou nástrahu a nebo zda tam vůbec nejsou.
S největší pravděpodobní je prostě překrmíš a dalším krmením lovné místo zcela "zabiješ".

jirisyky - Profil | Ne 6.4.2014 13:31:28

Ahoj, rád bych se optal, z pozůstalosti jsem dostal teleskopický bič 7m a na špičce je napevno očko. Má otázka zní, zdali k onomu očku navázat vlasec, nebo jestli je lepší dat amortizer, jak u dutých špiček a poté vlasec. V životě jsem na bič nechytal, proto možná i hloupá otázka. Dekuji

MrKos - Profil | Ne 6.4.2014 14:03:43

Doporučoval bych si doma navázat "kostřičku" tzn hotovou montáž s kmenových vlascem 0,14-0,16 o celkové délce o cca 20-40cm kratší než je délka biče, s vyváženým splávkem i hotovým návazcem a na konec obyčejnou smyčku, případně karabinku pomocí které se to potom chytí do očka... Je to i praktičtější pro transport a hlavně to nemusíš navazovat pokaždé znovu. Není vůbec od věci si takto připravit 3-4 nejpoužívanější gramáže a pak není potřeba u vody nic vymýšlet a jen nasadíš to, co bude zrovna vhodné nebo po ruce.
Sám používám místo očka raději stonfo konektor, ale očko není nic proti ničemu. Amortizér nepoužívám žádný a ryba kolem 40-45cm se dá přesto vytáhnout zcela v pohodě. Na větší ryby už s bičem nechodím.

kliste137 - Profil | Pá 21.3.2014 21:41:40

Zdravíčko,
chtěl bych se vydat na ryby na 4 ha rybník. Cílovou rybou by měl byt kapr, ale když jsem byl na zmíněném revíru naposledy, tak jsem nedopadl vůbec dobře, tedy pokud nepočítám hromadu plotic. Chtěl bych se tedy nějak vyvarovat menším rybám. Podle mě je problém v krmení, ale nevím, jak jej zatraktivnit. Do krmení používám hodně hlíny. Hloubka lokality je cca. 2 metry. Již předem děkuji za jakékoliv odpovědi. :D

MrKos - Profil | So 22.3.2014 8:23:21

pro začátek doporučuji přečíst všechny odpovědi v těchto otázkách - http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=krmen%E​D+na+kapry

myslím, že to nějaký čas zabere a teprve po vyčerpání těchto možností zde můžeme zkusit odpovědět konkrétní otázku z oboru plavané ... o krmení a nástrahách je toho tady už na několik knih a zbytečně bychom se opakovali

DenisSK - Profil | St 19.3.2014 19:40:06

Ahojte...chcel by som sa spytat ci sa da u vas kupit sonda s "vysielačkou" na meranie hlbky jak pouziva martin pri plavanej alebo pri feedri..popripade ci by ste mi vedeli poslat adresu kde kupim toto zariadenie...vopred dakujem :-)

Outer - Profil | Čt 20.3.2014 10:50:38

Nevím nepoužívám, ale zveřejním třeba ti někdo odpoví. Nebo bych směřoval dotaz přímo na Martina

standapat - Profil | Čt 20.3.2014 10:37:13

Ahoj vážení poradci, rád bych se zeptal zda mi můžete poradit ohledně praků, zda máte oblíbené nějaké konkrétní a na jakou vzdálenost ,, pokud člověk umí střílet " se dá bezpečně zakrmovat.
Plavačku jsem začal letos a zjistil jsem že na 30 m nastřílet koule na 1 m2 je peklo a červy nebo partikl nemožné. Jistě je to rukama ale je možné že je i rozdíl v kvalitě praků od různých výrobců?
Děkuji Standa

Outer - Profil | Čt 20.3.2014 10:49:31

Je to kombinace obojího - ruce + kvalitní prak. To první se musí natrénovat a to druhé se dá koupit. Moji favorité jsou Drennan Softfeed Groundbait caty. Pokud prohledáš internet, určitě se dají v ČR sehnat. Jinak nastřílet čistý partikl nebo volné červy na 30m nejde. Partikl se musí slepit krmením a červi lepidlem a pak jdou nastřílet.

kliste137 - Profil | Ne 16.3.2014 21:59:00

Ahoj, chystám se na závody (které tedy budou až v květnu), ale stále nevím jaké použít krmení .... jedná se o stojatou vodu. Ryby se budou vážit, a tudíš bych se chtěl zaměřit na kapry a větší cejny. Kdybyste mohly poradit jakou barvu krmení mám zvolit a čím bych měl krmení odlišit od ostatních, protože předpokládaný počet je 120 lidí. Děkuju za odpovědi