Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

medved930 - Profil | Pá 13.6.2014 19:28:23

Zdravím chci začít chytat na match prut.Jezdím na rybník který je okolo zarostlí tak jsem si chtěl
koupit prut který má 3,60.Ale když jsem pročítal diskuze tak všichni tvrdí že se stím nedá chytat že nikam nehodíš a tak.Tak jsem stoho zmatenej.Tak jsem chtěl zeptat co je na tom pravdy.Díky

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 16:52:07

Pokud jsou pruty jinak zcela srovnatelné - delším dohodíš dál. To nastane málokdy a bavíme se o vzdálenostech +40m.
Jestliže chceš chytat jen s pevně uchyceným splávkem a voda je hlubší je pochopitelně delší prut výhodou.
Pro obvyklé chytání do 30m a na vodě s hloubkou do 3m - tyto situace podle mě nastávají na drtivé většině vod u nás, nemá cenu délku prutu zvlášť řešit.
Osobně se mi 3,6m zdá relativně krátké, používám 3,9m a víc. S delšími se mi chytá o něco lépe. Pravda, je to vykoupeno nepatrně horší manipulací. Rozhodni se sám, lepší rada není. Zásadní chybu neuděláš.

Fazzy - Profil | Po 9.6.2014 8:40:50

Ahoj.Potřeboval bych poradit,jak připravit patentky,když si je zakoupím.Jak je oddělit a co udělat,aby mi vydrželi aspoň týden doma aniž by mi chcípli.Děkuji

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 16:47:26

Oddělíš je velice jemně přesátou hlínou. Velice jemně znamená v tomto případě frakce podobná polohrubé mouce. Používám středně navlhčenou. Postupně přidáváš hlínu a jemně je v ní přehazuješ/obaluješ v nějaké široké ploché nádobě ideálně.
Nepřidávej hlíny zbytečně moc, potřebuješ je jen oddělit od sebe. Návody i videa zde na webu - hledej :-) Hodně je toho v AJ na "matchangler"
Uchovat se dají cca týden v lednici v té hlíně. Pokud je necháš ve vodě, musíš denně měnit, ale vydrží o něco dýl. Hledej na fórech o akvaristice.

zelenáč007 - Profil | Čt 29.5.2014 15:50:13

Dobrý den,

chci se zeptat co je přesně splávek typu AVON a na jaký typ plovoucích vod se používá. Je to tlustší, někdy dokonce průhledný splávek který se připevňuje bužírkama ve spodní části? Dá se v česku koupit? Díky.

Outer - Profil | Čt 29.5.2014 16:28:16

Je to splávek na řeku na proplávávání. Určitě půjde sehnat v ČR. Pěkné montáže a pod v následujícím pdf.
http://www.drennantackle.com/articles/avons.pdf

kliste137 - Profil | Út 27.5.2014 18:20:30

Ahoj, nedávno jsem byl na závodech a nedopadl jsem dobře. Né že by ryby nebrali, ale nemohl jsem je zaseknout a nebo se mi pak vyřízli. Používal jsem háčky Colmic Nuclear 800 velikost 12. Chytal jsem na Odhoz ve všech různých dálkách. Další plavačkář chytal na stejnou sestavu se stejnými háčky a dopadl stejně. Řekněte co jsem udělal za chybu, a nebo prosím poraďte nějaké jiné háčky.

MrKos - Profil | Út 27.5.2014 19:48:43

Colmic nuclear N500, B957, B2000, NK800 - pouzivam vsechny uvedene ve velikostech 8 - 16 a v pohode. Mozna nebyl problem v hacku, ale spise v tom, ze nejaka drobna ryba tahala za cerva. Mozna bych volil hacek NK800 spise na polozenou a na plavanou pro zmenu vsechny ostatni uvedene. Nekdy se vyplati po zaberu napocitat do tri. Je potreba byt lepsi, nez ostatni.

michal158 - Profil | Po 19.5.2014 15:16:17

caute.potreboval by som radu.
chcel by som dnes ist na ryby, ale po tych velkych dazdoch je voda na mieste kam by som chcel ist (maly dunaj) poriadne mutna. hladina nie je nejak vysoko, ale voda je proste spinava. ma zmysel to skusat, alebo mam radsej pockat kym sa to precisti?
dakujem

michal

MrKos - Profil | Út 27.5.2014 19:43:58

ano, ryby zerou i v kalne vode

Vítek - Profil | Po 12.5.2014 18:32:32

Můžete mi poradit spolehlivou sestavu se splávkem a způsob spojení vlasce na bič 3 metry? Děkuji!

MrKos - Profil | Út 13.5.2014 15:48:05

např zde http://www.mrk.cz/montaze.php?menuid=22

a vlasec k biči připevňuji nejraději pomocí koncovky stonfo

mirec.lovec - Profil | St 7.5.2014 8:03:19

Zdravim, mozete mi poradit daku znacku jemnej ale pevnej nadvezcovej snury , ktora je vhodna na extremnejsiu rybacku na zarastenej vode na lov opatrnych velkych ryb . Skusal som uz silon 0,18mm ale vzdy povolil, ked som dal zas silnejsi silon tak ryby to cititli a nezobrali ponukanu nastrahu , co na nich dat ? , za vase typy a rady vopred dakujem ;)

MrKos - Profil | St 7.5.2014 8:34:42

Obecně se na toto téma zde nachází hodně otázek http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=pletenk​a

Osobně jako kmenovou a ostatně v některých úpřípadech i na návazce používám s oblibou tuto šňůru - Daiwa Tournament 8 braid

zelenáč007 - Profil | Út 6.5.2014 9:05:59

Dobrý den, jedu na Luhačovickou přehradu a tam je zakázáno vnadit rukou, prakem, kobrou apod. Jediné co je dovolenou jsou PVA punčochy nebo krmítka. SAtrašneě rád chytánm s předváženým waglerem. Myslíte, že se dá použít na zakrmění PVA punčocha naplněná partiklem a prostě připnutá na háček s tím, že nahodím i s přehloubeným waglerem, rychle přitáhnu na požadovanou vzdálenost a počkám, až se PVA rozpustí? Nebo si mám raději rovnou vzít feeder a na plavanou na chvíli zapomenout?

Díky.

Hiram - Profil | Út 6.5.2014 23:49:09

Bezostyšně bych si nahodil wagler a vedle něj chytal s feederem. Bohužel by se mi neustále zdálo, že mám na feeder záběr a proto by bylo potřeba vždy zkontrolovat nástrahu. Po několika minutách bych proto další lov na feeder raději vzdal... Není to sice ideál, ale pokud jsou ryby u dna, nemělo by to zvlášť vadit.
Neznám místní poměry ani jsem nečetl příslušnou část ryb. řádu. Pokud je to tak jak píšeš, chápal bych to tak, že je vhodné vnadit nějakým rozumným omezeným množstvím krmení, zřejmě vzhledem k udržení kvality vody v přehradě. Já jsem sice dost skeptický k tomu jak velký vliv to má doopravdy, ale na druhou stranu proč se to snažit úplně sabotovat. Jestli je to jen způsob jak někomu znepříjemnit lov, pak je to smutné...

Lazurol - Profil | Čt 1.5.2014 21:45:09

Zdravim chtěl bych se zeptat na nejlepší nástrahu v tomto období na malou stojatou vodu? díky

MrKos - Profil | Pá 2.5.2014 9:04:16

V žádném období asi nelze o nějaké nástraze říct, že je nejlepší a navíc jsi nenapsal jakou rybu chceš na té stojaté vodě chytat. V této době lze velice efektivně chytat na masňáky, hnojáky, kukuřici, pšenici nebo rohlík. Osobně si většinou vystačím s masňáky a kukuřicí na všechny druhy běžně lovených ryb.

joti - Profil | Po 28.4.2014 19:18:47

Ahoj příští pondělí jedu na závody potřebuju poradit nějaký dobrý krmení na cejny a co do něj mam přidat (nějakej partikl) kukuřici řepku ???? poradte díky!

Outer - Profil | Út 29.4.2014 6:41:31

Na cejny podle typu vody, já volím tmavě hnědé a sladké, kukuřice a řepka je pro kapry. Cejn je patentková a knojáková ryba.