Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

JJV - Profil | Pá 14.3.2014 15:00:18

Dobrý den, vlastním boloňku a sní chodím na plavanou. A neustále řeším zda koupit match prut. Prosím napsali by jste hlavní rozdíl, klady, zápory mezi bolo a match ??? Děkuju s pozdravem ...

Hiram - Profil | So 15.3.2014 11:18:47

Co řešíš? Baví tě rybaření? Jestli ano, tak si ji stejně dřív nebo později koupíš. I kdyby jen pro to, vyzkoušet si chytání s angličákem. Jestli chodíš jen na řeku, jenom občas, či je to otázka rozpočtu, tak ti zatím bohatě stačí boloňka.
Výhody/nevýhody? Co ti máme napsat? Jestli to myslíš s rybařením vážně, tohle bys měl umět posoudit sám, ne? Článku je na internetu dost a dost.
Hele, já mám asi pět match prutů a dvě boloňky. Nějak se mi to časem nashromáždilo... Kdybych chtěl jen minimální výbavu se kterou si zachytám na řece i rybníku, pořídím si boloňku 6m na řeku a match prut 3,9m se kterým můžu chytat na angličáka popřípadě s lehkým pevným splávkem pohodlněji než s dlouhou a těžkou boloňkou.

kliste137 - Profil | Čt 13.3.2014 23:09:07

Ahoj, ještě bych se chtěl zeptat jaký průměr vlasce je nejlepší použít pro pro takové to chytání, když nevím co chytit .... a jestli lze použít i návazec ..... jo a ještě bych chtěl poděkovat poradcům za výstižné odpovědi, které mi velmi pomáhají ;) ... děkuju

Outer - Profil | Pá 14.3.2014 6:17:59

Na matchku používám 0,16 nebo 0,18 kvalitní potápivý.

standapat - Profil | Čt 13.3.2014 17:16:57

Zdravím Vás. Prosím potřebuji poradit. Mám match prut teprve týden a z tohoto způsobu lovu jsem naprosto okouzlen, přesto se mi stává že po několika náhozech se mi sestava šíleně zamotá. Samozřejmě to může být mou nešikovností ( ale dobržďuji vlasec před dopadem ) a nebo špatně sestavenou zátěží? První zátěž dávám cca 1m od splávku při hloubce 2,2m. Děkuji a omlouvám se za dotaz začátečníka.

MrKos - Profil | Čt 13.3.2014 19:03:58

Když už anglána, tak používám předváženého natolik aby dole stačil pouze jeden brok a potom se to motá minimálně. Např. Cralusso ufo. Je to hlavně v rukách a v tom se dostatečně vyházet. Samosebou dobržďovat a i zde je třeba tak akorát aby to nechytilo moc velký ráz. S pevňákem to funguje podobně, ale s tím rozdílem, že torpilka dělá hlavní zátěž a celá montáž se potom chová trochu jinak. Opět je zde třeba se vyházet. Na hloubce 2,2m bych veškerou zátěž soustředil 20-30cm od háčku a bude se to hned chovat lépe. Ovšem všelék neexistuje.

kliste137 - Profil | Čt 13.3.2014 14:00:14

Zdravíčko, na internetu jsem našel článek o tom, jak barva splávku ovlivňuje lov ..... prý když "pálí slunce" a leskne se voda, tak je lepší mýt splávek natřený černou matnou barvou ... ZÁLEŽÍ NA TOMTO FAKTORU HODNĚ A NEBO JE TO JEN TAKOVÁ DROBNOST??? ... děkuju

Outer - Profil | Čt 13.3.2014 14:30:38

Proto se dělají různobarevné anténky, já používám dvě barvy červenou a černou. Podle počasí abych viděl

MrKos - Profil | Čt 13.3.2014 18:57:44

Pokud se kolego ptáš na vliv barvy splávku na aktivitu ryb, tak je ten vliv zanedbatelný za předpokladu že nelovíš na hloubce 0,5m a v křišťálově čisté vodě. V takových podmínkách už rybě vadí splávek jako takový a třeba i proto se používá kulové plovátko z průhledného plastu. V normálních podmínkách na větší hloubce a při mírně podkalené vodě je barva splávku nepodstatná.

rowdies - Profil | St 12.3.2014 12:03:43

Zdravim vas.chcel by som začať chytať na wagler chcem sa opýtať ak chcem chytať v 3-4metrovej hlbke kde by som mal umiestniť hlavne olovko na vyvazenie plavaku.velmi pekne dakujem

MrKos - Profil | Čt 13.3.2014 14:10:10

Skoro výhradně používám předvážený wagler a zbývající zátěž k vyvážení (cca 0,2g) dávám cca 20-30cm od nástrahy.

čaban - Profil | So 8.3.2014 10:37:10

Ahoj nevíte náhodou na jakých stránkách se dají pořídit angličáky zn. Venturieri ?
Děkuji

MrKos - Profil | So 8.3.2014 18:36:18

Pro příště doporučuji například google a na zadaný dotaz vyleze hned celá řada stránek

namátkou: http://www.tropicliberec.cz/znacka/venturieri

Lukast - Profil | Út 4.3.2014 16:26:03

Dobrý den,jaký mám zvolit prut match nebo bolonézu pro chytání v hloubce cca 1 m.na stojaté vodě.Upřednostňuji pevný splávek.A poraďte i délku prutu.Uvažuji spíše o bolonéze,ale nevím jestli 5 nebo 6m.Chci lovit bílou rybu plotice,perlíny a kapry.

MrKos - Profil | Út 4.3.2014 20:31:44

Pro tento způsob lovu bych volil match v délce 3,9 - 4,2m případně telematch ve stejné délce...

Hiro - Profil | Ne 2.3.2014 19:56:19

Zdravím, ako rybár som začiatočník a chcel by som si kúpiť nejaký Match prút.
Skúšal som chytať s udicou 2,7m 15-40g a táto technika ma oslovila najviac preto by som rád zákupil špecifickejšie náradie.
Na internete je ponúk mnoho od 30€ až po snáď aj 300€ moja cena pre prút by mala byť okolo 60-70€ + patričný navyják.
Ideálne dĺžka 3,90m nakoľko plánujem chytať len z brehu a to od 5 až tak po 30m max, a taktiež v zarastenejšom teréne so stromami kde by asi väčšia dĺžka moc nepomohla.
Cieľová ryba kapor okolo 3-5kg, pleskáč, plotice poprípade pstruh, biela ryba.
Čo sa týka vody tak stojaté poprípade mierny prúd, menšie jazerá štrkoviská.
Pozeral som kopu prútov a naozaj neviem vybrať ten pravý, tiež som prečítal kopu fór k tejto tematike a väčšina bola v starších dátach takže odporúčané prúty sa uź kúpiť nedali.
Za prípadné odpovede ďakujem

MrKos - Profil | Út 4.3.2014 20:30:10

doporučil bych prolítnout diskuze o matchkách a že tady takových diskuzí je a to i aktuálních http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=match+p​rut

http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=prut+na​+plavanou

a naviják velikosti 2500-3000 podle finančních možností (možná ti bude stačit Shimano Exage) ... každopádně počítej s tím, že matchka za 60-70€ nebude žádná sláva ...

Jindra2002 - Profil | Čt 27.2.2014 15:54:03

Petruv zdar mohu se tu zeptat jestli je náká sada splávků na plavanou na řeku? nebo jaké typy splávků mám použít? dík Jindra 2002

MrKos - Profil | Čt 27.2.2014 16:55:44

Nemusí to být pravidlem, ale obecně jsou vhodné splávky kulovitého nebo kapkovitého tvaru. Viz tato montáž http://www.mrk.cz/montaze.php?id=281

Vhodnou gramáž musíš zvolit podle proudu a hloubky, přičemž na menších řekách si vystačíš se splávky od 1 do 10g. Obecně platí, že plávek, jeho hlavní zátěž a broky, musí podržet nástrahu dole u dna a nemělo by se stát, že nástraha "plápolá" v polovině vodního sloupce. A tomu je právě potřeba přizpůsobit gramáž aby to bylo tak akorát.
Potom je ještě další kategorie speciálních splávků jako například bolo nebo torpedo, ale napřed by jsi měl zvládnout normální kuláče a pak se dá experimentovat.

onder - Profil | Út 25.2.2014 21:20:57

Není to ani tak dotaz, jako velké poděkování poradcům, kteří tady opravdu s bezmeznou trpělivostí odpovídají již na několikanásobně opakované otázky. Slušně odpoví, případně odkážou na patřičné diskuze. Díky a držte se.

Outer - Profil | St 26.2.2014 10:49:48

Ukážu