Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

RK - Profil | Út 10.4.2012 14:56:30

Ahoj.Píše se tady,že na odhoz při větší hloubce použít boloňku.(stojaté vody)
Zeptám se tedy na příkladu.Myslíte si,že je lepší chytat na 6m hloubce se sedmičkou boloňkou,než na průběžno s matchkou? Já osobně to mám vyzkoušené a nahazovat s tou boloňkou anglána,za kterym vlaje šestimetrová sestava neni nic moc.O průběhu se tady mluví , jako o nemravném návrhu,ale nic složitého na něm nevidím.Děkuji za vaše názory.

MrKos - Profil | Út 10.4.2012 16:55:55

Pro takovou situaci bych volil 7m boloňu a pevňák kolem 2g abych se dostal rychleji dolů. Průběžné splávky a krátké pruty nemám rád. Je to možná trochu subjektivní a co človek to názor, nicméně 7m boloňa mi vyhovuje.

Outer - Profil | Pá 13.4.2012 6:45:54

Dobře udělaná klouzavá sestava 4g dole s matchkou bude šlapat dobře.

miejda - Profil | Po 9.4.2012 14:25:06

Dobrý Den,
mám dotaz, jaká je podle Vás nejlepší podběráková tyč, nebo jestli mi mužete
nějakou poradit.
Předem děkuji za odpověd.

MrKos - Profil | Út 10.4.2012 16:53:39

Zrovna nedávno jsem držel v ruce asi 4 různé tyčky od různých výrobců a z nich nejlepší mi připadala tato http://www.mlsport.cz/carp-system/rucka-cormoran-ca​​rbon

Ovšem sám mám tyčku od Mila a je to hodně o tom kolik peněz do toho chceš investovat. Potom taky o tom zda preferuješ uhlík a lehkou tyč s rychlou akcí, nebo je to jedno a stačí sklolaminát za tři stovky.

MrKos - Profil | Út 10.4.2012 16:50:27

Osobně když už boloňku tak mám raději 6 nebo ještě raději 7m, vše kratší je v podstatě skoro totéž co matchka. Zrovna na Labe bych volil raději delší prut pro lov ve větší vzdálenosti a hloubce.

Štěpsa - Profil | Pá 6.4.2012 9:39:42

Ahoj, chtěl bych začít s plavanou, ale nechce se mi dávat n nový prut... Nedal by se použít nějaký jiny než plavačkový prut na plavanou?

MrKos - Profil | Pá 6.4.2012 9:59:12

Na plavanou lze použít jakýkoliv prut, ale potom to není ta opravdová plavaná, protože kromě jiného hrozí že na tenkých vlascích budeš rybu trhat. Nemluvě o nahazování, chování prutu, potopení vlasce případně vedení splávku na řece.
Pro lov na splávek s vlascem 0,25 stačí i teleskop se zátěží 40-80g.

Hiram - Profil | Pá 6.4.2012 13:38:10

MrKos má pravdu, ale pokud chceš opravdu jen začít a zkoušet, klidně použij i obyčejný prut. Já jsem tak taky začínal. Plavanou jsem chytal docela dlouho s pevným splávkem na 5ti dílný teleskop 2,1m 20-50g a pak na 7dílný 3m 30-60g.
Chytat se s tím opravdu dá. Můžeš tak chytat i s waglerem. Pokud budeš mít naviják s jemnější brzdou tak se dá jít s rozumnou šancí na neutržení i do vlasců kmen 0,16mm a návazce 0,14mm.
Bohužel tyto pruty nemůžou poskytnout požadované vlastnosti a zeslabování vlasce nepovede k lepším vlastnostem sestavy tak jako je tomu u match prutu. A nejde jen o vlasec, jde o přesnost nahazování, dálku, rychlost a sílu záseku, tlumení výpadů při zdolávání a komfort při lovu (lehký prut - menší únava).
Prostě to zkus a když Tě to bude bavit, stejně si pořídíš lepší prut, když ne nehaž flintu do žita a zkus to jindy třeba s půjčeným odhozem nebo bolonězkou.
Taky je třeba říct, že plavaná je i chytání s bičem. To je zase úplně jiná kapitola...
Mrkni i do zdejšího bazaru, bývají tu pruty za pár stovek.

mimtrio - Profil | St 4.4.2012 18:56:45

Přeji krásný den,
měl by jsem dotaz asi dost ohraný ale zkusím to. Líbí se mi plavaná a jsem na rozpacích jestli pruty matchové anebo bolognes. Potřebuju se už rozhodnout ale moc mi to nejde. Peněz taky moc není tak jestli by jste byli tak hodní a poradili aby to šlo prut i cena nějak k sobě. Děkuji nashledanou

MrKos - Profil | Pá 6.4.2012 7:32:39

Každý z uvedených prut je primárně určen pro jiný způsob lovu přičemž matchovým prutem lze docela dobře chytat kromě stojáku i na tekoucí vodě a naopak boloňkou na stojáku. Osobně bych pro začátek doporučil matchový prut a časem i boloňku. Boloňka má svoje výhody na řeče nebo při lovu na větších hloubkách, matchový prut je univerzál. Pro solidní plavačku a pokrytí všech situací je nejlepší mít oba.

Popsáno je to tu dostatečně a otázejk na toto téma několik desítek, namátkou http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=633853

džubi - Profil | St 4.4.2012 18:19:05

Dobrey deň. Som szo Slovenska a chcem sa opýtať čo to znamená ta "parená houeska". čo je to ako sa to použiva ako to urobiť/vyrobiť. Ďakujem za otázku :)

MrKos - Profil | Pá 6.4.2012 7:22:19

návod např zde, variací je hned několik

http://www.mrk.cz/r/atlasy/nastrahy_navnady/nastrah​y/spesl_navnada/?kw=pařená%20houska

Kyklop1 - Profil | Ne 1.4.2012 22:08:16

Zdravím Vás..V jakém poměru dáváte jar s vodou na odmaštění silonu??Díky za odpovědi..Nebo používáte speciální přípravky z obchodu??

Hiram - Profil | Ne 1.4.2012 22:36:10

Používám přípravek "z obchodu". Je ve spreji, je s ním jednoduchá manipulace, cena byla přijatelná, mám ho už strašně dlouho a pořád je ho dost a je funkční. Pravda nechodím až tak často k vodě...
K tomu jaru... no taky nevíš v jakém přesném poměru myješ nádobí. Plocha vlasce co budeš odmašťovat bude oproti talíři asi tak stejná +/- účinnost. Moc bych si s tím hlavu nelámal a přistoupil k tomu tak nějak s rozumem, čili "přiměřeně, přiměřeně,..."

lobotomie (fanik) - Profil | Po 2.4.2012 8:31:39

kápnu jar na mokrou houbičku nebo hadříktrochu napěním - nahodím angličák co nejdál, chytím vlasec před navijákem do té houbičky a namotávám - nahození namotání zopakuji klidně 5krát, nejenže je vlasec odmaštěný ale je zbavený také všech nečistot

MAHONY1957 - Profil | So 31.3.2012 21:21:50

zdravim potreboval bych poradit kde v brne v ktere rybarske prodejne maji trojite nuzky na cervy . nejak je nemuzu sehnat diky predem

lobotomie (fanik) - Profil | So 31.3.2012 21:46:24

taky se dají koupit na netu... google - nůžky na žížaly
tuším jsem je kdysi viděl v ravenu

JJanekk - Profil | Čt 29.3.2012 12:43:54

Ahoj,měl bych otázku na používání torpilek. Důvod vidím v tom, že když jí použiju, můžu tak nahradit sadu broků které bych po lovu vyhodil, torpilku použiju i příště. Navíc mám zátěž koncentrovanou do jednoho bodu místo řetízku broků. Má torpila ještě nějaký jiný význam a kdy jí používáte?
Dík. Honza

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 29.3.2012 13:29:51

každý bude vidět její využití asi trochu jinak...
osobně ji používám na splávky 2-3g a výše, ale téměř nikdy tak, aby na 5g splávek dal torpilu 4,5 nebo 5g - tam použiji raději torpilu 3g a zbytek dovážím broky 5x0,3g 2x0,2g a 1x0,1g a nechám si tím určitý prostor pro změnu sestavy a rozložení zátěže. Pochopitelně u 10g splávku to bude zase trochu jinak atd.
Na klouzák na hloubky 4m+ mám osobní minimum 3g torpilu
jiný další význam mě v tuto chvíli nenapadá

P.Pampalini - Profil | St 28.3.2012 10:18:34

Ahoj,
začínám po letech znova rybařit, chystám se hlavně na Jizeru 1 a 2. Široká je +- 20m, ale jsou kolem stromy. Cílem je bílá ryba, případně sem tam kapřík :)
Mám dilema ohledně prutu. Uvažoval jsem o boloňce 6 m, jenže se toho bojím kvůli stromům - je to dlouhé bidlo a asi bych často visel.. Jako alternativa mě tedy napadá match/telematch kolem 3.9-4.2 m, ale nevím zda li to není málo. No a tak nevím do čeho jít..Díky za radu!

lobotomie (fanik) - Profil | St 28.3.2012 10:26:01

Na řeku se šířkou 20-30m bude dostačující matchka a bude použitelná lépe i mimo řeku, samozřejmě se s ní lépe manipuluje i na zarostlejších úsecích řeky.