Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Salouš - Profil | So 28.4.2012 22:42:50

Čau chlapi,koupil jsem si wagler Cralusso Velence nebo tak nějak. Těšil jsem se na skvělou chytačku,ale ten dlouhej třmen na uchycení mi na tom nesedí.Jak se s ním chytá vám?

Hiram - Profil | So 28.4.2012 23:29:30

Výborně. Jen je potřeba si na něj zvyknout. Všechny Cralussa mám s tím třmenem. Musíš s tím nahazovat trochu jinak než s klasikou. Nesmíš to házet "horní parabolou" ale podél hladiny. To znamená při náhozu pustíš vlasec nepatrně později. A co je nejnutnější nesmíš dobrzdit před dopadem na hladinu. Potom nechat chviličku propadnout udičku do hloubky a teprve poté potopit vlasec. Před náhozem vždy zkontrolovat jestli je karabinka (Tčko) až v nonci třmene a ne někde podél korpusu splávku.
Hezký lov.

Hiram - Profil | So 5.5.2012 11:16:10

Uživatel "RK" měl poznámku, že on při nahazování úspěšně využívá brzdění i u splávků se třmenem. Je to možné. Pokud mu to vyhovuje... proč ne.
Moje zkušenost je nebrzdit. Určitě každý nahazujeme jinak, používáme jiné pruty, různé udičky, vlasce... Může to být nějakou maličkostí. Brzdit jsem zkoušel. Nezamotalo se to pokaždé, vlastně spíš jen sem tam. Důležité pro mě bylo, že bez brždění se to nezapotalo nikdy :-)
U klasicky uchyceného wagleru letí jako první vlasec, pak obratlík, korpus splávku, udička je tažená za splávkem. Když dobrzdím, udička setrvačností předběhne splávek, celá sestava udičky i kmenový vlasec se napnou do jedné linie a nic by se nemělo zamotat. Na obrázku je rozdíl u splávku se třmenem, kdy první letí korpus splávku a vlasec s karabinkou je tažený až za ním. Můj názor je, že při dobrždění, kdy se udička snaží předběhnout splávek se může vlasec udičky zachytit o dřík splávku a způsobit tak to čemu se brzděním snažím zabránit. Tím že do vody vletí první splávek by se mělo zabránit zamotání kmenového vlasce s vlascem udičky.
Pokud tomu tak není hledal bych problém v sestavení udičky, pokrouceném vlasci,...
Více info: http://www.cralusso.com/

radeknom - Profil | Út 1.5.2012 17:32:57

Ahoj,
chtěl bych se vás zeptat, jestli nevíte kde by se dala sehnat náhradní špička (poslední díl) na bolognes prut 6 m. Plus teda na to koncový očko a 2 takový ty posuvný očka co bývají taky na tom samém dílu. Jestli se to dá vůbec sehnat a popřípadě kde.
Díky moc

jonny malcom - Profil | St 25.4.2012 20:23:31

ahoj mam dotaz máte někdo zkušenosti s krmenim na malí rybník sou tu zavody tak bych se chtel zeptat na volbu směsi(sladka nebo smrad) a jakou mam zvolit návnadu je tu celkem dost malích kaprů

MrKos - Profil | Čt 26.4.2012 14:50:32

Probíralo se to nesčetněkrát jak zde v poradně tak i jinde v diskuzích, např zde: http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=krmen%E​​​D+na+z%E1vody

Obecně a stručně: už je teplo, kapr žere všechno včetně například rousnice. Na závodech a na malé vodě bude žrát opatrně a je potřeba ho napřed do krmení dostat (jakákoliv slušnější krmítkovka za stovku) s živou složkou, potom udržet (např. litr červů a přistřelovat) a potom přijít na to jak to chce a přesně tak mu sousto předložit. Síla návazce, délka návazce, velikost háčku, ve sloupci, těsně nad krmením, přesně v krmení, přehloubené, z propadu atd. Předpokládám že splávek bude správně vyvážen a měření hloubky je základ. Ne nadarmo je dobré napřed potrénovat a zkusit si to tam i když na závodech to bude kapánek jiné. Všechno popsané má vliv, dále má vliv místo, hloubka, počasí, počet lidí na břehu, množství závodníky vypitého piva (akustika) a jiné vlivy. Na háček bych pro začátek dal dva, tři, čtyři červy, když to bude ožírat drobotina tak potom kukuřici, dvě kukuřice, kukuřici s červem atd. Těch možností je celá řada a nelze takto kategoricky popsat co bude fungovat v daný čas a na dané vodě. Po pročtení otázek viz odkaz výše budeš vědět více.

MenFish - Profil | Po 23.4.2012 12:32:14

Jaky vlasec na match typ vlasce 16mm

Hiram - Profil | Út 24.4.2012 11:10:56

Používal jsem Sarfix Match Sinking,... bohužel už ho neseženeš. Ten mi vyhovoval. Zkus se podívat zde na MRKu do nádobíčka, vlasce jsou tam ohodnocené. Každému ale vyhovuje něco jiného.

MrKos - Profil | Út 24.4.2012 11:22:53

Obecně by to měl být vlasec potápivý, ale není pravidlem a celá řada vlasců patří mezi potápivé přesto že tak nejsou označeny. Sám jsem léta používal Fortress od Mila což byl velice dobrý vlasec, v poslední době chytám na toto http://www.mlsport.cz/vlasce-a-snury/hm-80-150m nebo toto http://www.mlsport.cz/vlasce-a-snury/maxima-match-f​eeder-300m

MenFish - Profil | Po 23.4.2012 11:59:06

Ahoj Páni Rybáři mam dotaz mam anglické splávky Cralusso a potřebuji poradit jakou gramáž na daleky hod přibližně cca 40 až 50 m dík

Hiram - Profil | Út 24.4.2012 11:09:25

Záleží i na prutu, větru, průměru vlasce, zvolené montáži, způsobu náhozu,... Já bych použil 14g, 40m by měl doletět. Mám měkké pruty a nerad používám těžší splávek. Se splávkem 16 nebo spíš 18g by to mělo létat hezky.
Kolik ale skutečně dohodíš to je otázka.

MenFish - Profil | Ne 22.4.2012 8:16:17

Ahoj Pánové mam dotaz koupil jsem splávky anglické od společnosti Cralusso Ufo a když jsem byl včera na rybách tak neví ale udelal jsem vše a přitom se mi ten splávek potápěl i když neměl jsem záběr co jsem udělal špatně.prosím o radu. SKYPE Miska.a.Martin1

MrKos - Profil | Po 23.4.2012 8:42:19

Variant je celá řada od špatně vyváženého splávku až po špatně nastavenou hloubku v kombinaci s táhnoucí vodu atd. S tímto splávkem chytám ryby běžně a pokud dodržím základní "nastavení" tzn vyvážení a změření hloubky tak se mi potápí zcela správně a to v okamžiku když ryba zabere.

Komiks - Profil | Ne 22.4.2012 8:42:36

Dobrý den, vybral sem si děličku, s označením Elasticita č. 16., což je guma asi cca 2mm, tento prut by byl využíván na rekreační rybolov, ale nevyhnu se záběrům od kaprů do cca 60cm a chci se zeptat, jestli hrozí poškození prutu, nebo by to měl vydržet.
Jakej maximální průměr forpasu použít, aby nedošlo k poškození prutu.
Děkuji.

lobotomie (fanik) - Profil | Po 23.4.2012 7:41:02

asi by bylo lepší napsat přímo přesný typ, nicméně n. 16 označuje plnou gumu 2,1mm, což je na kapry až až, osobně používám n. 14 - 1,8mm
Ovšem podstatný je použitý topset - kaprový je většinou 2 dílný v délce kolem 3m a jemnější matchový má navíc teleskopickou špičku. Když použiješ nesprávný topset se silnou gumou, silnějším vlascem a chytneš dobře většího kapra, pak může hrozit poškození topsetu

endigo - Profil | Ne 15.4.2012 16:36:13

Ahoj, chci poprosit o radu... V jakém případě je lepší použít spojení sloučkou a kdy obratlíkem? a proč ? Jedná se mi hlavně o sestavy pro boloňku.
Předem díky

Hiram - Profil | Ne 15.4.2012 17:37:00

Kromě lovu s waglerem, kde používám mikroobratlíky vážu výhradně smyčka/smyčka. Proč? Protože mě nenapadá naprosto žádný důvod proč obratlík používat. Kroucení vlasce je zanedbatelná záležitost... Když už tak stačí nechat volný vlasec v dostatečném množství vytáhnout proudem a namotat ho přes hadřík. Jednou dvakrát a vše je zase "odkrouceno" :-)
Pravda je, že od té doby co nepoužívám ty nejlevnější navijáky a našel jsem vlasec, který mi vyhovuje, nevím co je to paruka.
Fakt nevím proč ten obratlík? Místo váhy obratlíku prostě cvakni odpovídající broček, který pak můžeš i posouvat. Nějaké větší kroucení se taky dá ovlivnit způsobem jakým nastražuješ na háček.

MrKos - Profil | Ne 15.4.2012 19:40:45

Aby jsi to měl kompletní tak narozdíl od kolegy Hirama zase nevidím důvod proč používat smyčky a kromě nějakého jemného zimního lovu na splávky 0,3 a forpasy 0,06 používám celý rok a při všech způsobech plavané vždy obratlík. Kroucení vlasce mi problém taky nedělá, používám je spíše proto že jsem většinou schopen číst ten mikroobratlík podobně jako záběrový brok takže když náhodou nebo při přehloubené sestavě nepřečtu pohyb háčku tak mi obratlík vyhovuje jako další zátěž v řadě. A kromě toho se mi mění lépe forpasy v obratlíku než ve smyčce. V neposlední řadě je obratlík jakousi poslední zarážkou pro torpilku pokud se někde pověsím, sjede nebo uletí brok, urvu to nebo ták něco. Prostě se mi to líbí.
Nicméně smyčka do smyčky není nic proti ničemu, někomu se dokonce může zdát jako lepší, každému co mu vyhovuje.

Hawk123 - Profil | Ne 15.4.2012 0:26:48

Ahoj, rád bych poprosil o radu - jedná se mi o krmení na menší řece. Když to matlám - černá plotice+strouhanka+hlína, trochu vloček a nějaký ty čmuchy a když si tím pak chci navnadit v tišině - hloubka cca 3 metry a uplácám takový ty vnadící koule, tak to jsou takový rány když to tam člověk hází, že to musí splašit všechno kolem. Jak na to? To je jeden dotaz teda.

Druhej - začínám po dlouhé době více méně od nuly. Chytám s pevným splávkem. Řeka spíš proudící, hlubší, tůně válce víry. Když si seštěluju splávek aby dobře ukazoval, potopí ho kde co, když tak aby vydržel nad vodou, je na něm houbelec vidět. Paradoxně lepší výsledky jsem měl s nějakým starým splávkem za jednu nožičku ala wagler. Montáže mám primitivní vlasec 0.18, splávek, karabinka s obratlíkem, návazec monofil 0.10. Zátež mám celou nad karabinou, aby se to pokud možno potopilo co nejrychleji a zůstalo to na místě kam hážu. Splávek 3 gr. Zátěž asi 2,75 v brokách + nástraha a karabinka atd. Je lepší setup pro začátečníka?

Hiram - Profil | Ne 15.4.2012 12:21:15

První problém... udělej ty vnadící koule menší a víc. Házej je nízkým obloukem, trochu před krmné místo. Jinak to nejde. Ta hloubka co píšeš je ale docela dostatečná, aby to ryby moc neplašilo.

Problém druhý, záleží s jakým splávkem chytáš, pokud je proud maličko svižnější a větší hloubka klidně bych použil i větší splávek. Na řeku s boloňkou se používají splávky které mají třeba i anténku nosnou, ne jen signalizační. Dost pomůže správné nastavení hloubky, tak aby se dobře vyvážený splávek potápěl díky váznutí o dno jen málo. Většinou tomu ale nikdy nezabráníš na 100%, je třeba naučit se co je od ryby a co o dno.

Oba problémy by mohla vyřešit dělička :-)

Honýsek - Profil | So 14.4.2012 14:17:26

Jakým způsobem uvázat smyčku na nanofilu při výrobě návazců?