Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Buldogryb - Profil | Po 26.3.2012 12:57:18

Ahoj, jezdím občas na gulášovky a letos bude snad víc času tak toho zkusím objet víc. Viděl jsem chlapy (evidentně závodníci), kteří používají montáže bez mini obratlíku. Chápu, že je to dobré na propad (s delším návazcem), kdy červi pomalu přirozeně padají sloupcem ke dnu. Já zatím používám vždy mini obratlík. Dáte mi někdo tip jak nejlépe spojit kmenový vlasec s návazcem? Nebo stačí jen dvě smyčky? Nebo jestli je vůbec nutné to řešit? Díky.

lobotomie (fanik) - Profil | Po 26.3.2012 13:31:31

absolutně nejpřirozenější pohyb nástrahy při propadu dává sestava bez návazce, často tak lze spolehlivě chytat na vlasce 0,14-0,16, nicméně vždy je tam nutný záběrový broček(y). Ten v sestavě s návazcem může právě nahradit mini obratlík.
Nemuseli obratlík použít třeba jen z důvodu, že ho neměli nebo se jim prostě nechtělo - obratlík není nutnost. Když už bez obratlíku, tak prostě dvojitá smyčka do dvojité smyčky a u kmenové smyčky zase nějaký záběrový brok - nejlépe přímo na ní.
Když máš kmen 0,16 tak je pro přirozenější pohyb lépe použít návazec 0,14 než např. 0,10

jany123 - Profil | Ne 18.3.2012 20:56:38

ahoj chci se zeptat jak na jalce teraz na ja ře ?? akej system pouzit v rece ktera je cca 2m hluboka a jakou nastrahu ?? dekuju..:)

MrKos - Profil | Po 19.3.2012 21:07:00

na drtivé většině revírů je to ryba hájená tak nevidím moc důvodů proč ji v době hájení cíleně lovit

jinak platí to co celoročně a moc rozdílů v jejich chování není... tam kde jsou, tam se i chytají běžnými způsoby jako celý rok

slechťák - Profil | Pá 9.3.2012 9:49:21

Chlapi měl bych dotaz ohledně nákupu s Anglie.Nakupoval jste někdo, jaké máte zkušenosti, jak vychází cca.doprava atd.Dík za odpovědi.

MrKos - Profil | Pá 9.3.2012 10:12:24

TomyBaker - Profil | Po 5.3.2012 15:51:13

Dobrý den všem, chtěl bych poradi jaký vhodný prut si mám koupit když chci začít chytat na plavanou chytal jsem jen na položenou a přívlač, mám namysli prut z nějaké levnější kategorie.
Třeba tento jestli by stačil na začátek a jaký k němu naviják dávám tady obrázek a odkaz -

http://www.tropicliberec.cz/bice-a-delicky/prut-lin​​​eaeffe-next-anelli-ghiera-bic-s-ocky-​tele-4m​-20-40g​r

MrKos - Profil | Út 6.3.2012 8:32:02

Ten prut neznám, ale na můj vkus je možná trochu tvrdší a větší ryby na tenkém vlasci můžou být problém. Nicméně pro nějaké to chytání s pevným splávkem, silnějším návazcem kolem 0,16 a na krátké vzdálenosti by to mohlo stačit. Ona ta plavaná je o prutu jen z části. Naviják bych pro začátek doporučil shimano exage 2500 který stojí pár korun a vydrží.
A jinak na obecný dotaz "jaký prut na plavanou?" bych odpověděl asi takto: http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=prut+na​​+plavanou

Funčík Kapr - Profil | Po 5.3.2012 19:13:03

Dobrý den, chtělbych se zeptat, jak to je s vnaděním takhle brzy na jaře. Chci jít na malý rybníček a nevím jestli si mám třeba zakrmit den předem nebo až přímo na místě. a taky jestli spíš víc nebo míň. Děkuji

lobotomie (fanik) - Profil | Po 5.3.2012 19:41:50

v sobotu jsem byl na malém rybníku a kapři reagovali výrazně jak na krmení tak na střílené červy - co 20-25 minut jsem přihazoval mandarinku lehkého jemného krmení a co 10-15 minut přistřelil zhruba 20-30 červů (0,5kg suchého a 2dcl by mělo stačit až až)
důležitější spíš bude zvolit vhodné místo - začal bych na největší hloubce a když tam ryby nebudou, tak je zkusit najít na různých místech

Kotas122 - Profil | Po 5.3.2012 17:57:47

Prosím nemá někdo odkaz kde se dá stáhnout dvd chytáme na plavanou?Mám nějaké filmy a knížky o plavané ale to je prý dobré dvd?!Dík za pomoc.

lobotomie (fanik) - Profil | Po 5.3.2012 18:29:04

stáhnout a neplatit? i jako vtip je to špatné... zkus nějaké ilegální a podloudné kanály a ne veřejnou poradnu.

Abe - Profil | Ne 4.3.2012 12:12:50

Zdravím, při pročítání odborné literatury jsem narazil na výraz, který nedovedu nikam zařadit, ani vševědoucí Google mi nepomohl, měla by to být přísada do plavačkového krmení a v literatuře byla uváděna jako Gaude. Víte někdo prosím, co to je? Díky.

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 4.3.2012 12:39:27

v jaké souvislosti to bylo uvedeno???
// ve francoužštině to znamená - svařit - spařit apd.

Hiram - Profil | Ne 4.3.2012 14:01:27

Gaude de mais je komponenta do krmení od Sensasu. Nevím přesně co to má být. Je to něco jako pražená kukuřičná mouka. Gaude se podle mě vyskytuje v receptech na krmení pod tímto významem. Že by to bylo něco jako spařený kukuřičný šrot... no nevím. Ten nelepí a Gaude de maise je označované jako poměrně lepivé.
Jestli Tě to opravdu zajímá, doporučuju kontaktovat Ivana Görčöše. Jistě bude vědět.

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 4.3.2012 15:58:37

v jeho případě se bude zřejmě jednat o pražené lněné semínko (na základě SZ) - opakuji že gaude je pouze něco jako přídavné jméno, nikoliv název.
Ano gaude de mais - je kukuřičná praženka, pravděpodobně jemně mletá (a čerstvě spařený kuku šrot, z krmné kukuřice lepí velmi, narozdíl od kuku šrotu např. z potravinářské kukuřice)
má francouština není dokonalá...

Hiram - Profil | Ne 4.3.2012 20:19:34

Omlouvám se, v předchozím příspěvku jsem se špatně vyjádřil. Spařený kukuřičný šrot samozřejmě lepí. Právě proto se zalévá horkou vodou. Po navlhčení studenou vodou by kukuřičný šrot naopak nelepil.

Glanis - Profil | Pá 2.3.2012 22:02:54

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak řešíte u plavačkových vezírků to, když obruče které drhnou o břeh či dno prodřou sít. V mém případě se jedná o obdelníkový vezírek a tento problém nastal v rozích u poslední obruče. Zatím jsou to pouze malé trhlinky a tím, že je to na poslední obruči, která je vyztužená nezasahuje trhlina do samotného vezírku tudíž nehrozí, že by ryby utekly. Jen se bojím, že se to rozjede tak bych to rád nějak podchytil v začátku.
Dik za rady

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 2.3.2012 22:22:11

U mě to zcela vyřešil nový vezírek s ochranou plastovou obručí na posledních 5 kruzích.
Jinak doporučuji koupit či jinak sehnat gumovou hadici přiměřeného průměru - podélně ji rozříznout a podobné chrániče si z ní prostě vyrobit a připevnit na vezírek. Jde to...

KACI - Profil | Pá 2.3.2012 20:29:18

Jak řešíte před závodem v době přípravy při chytání na řece na bolo, nebo odhoz, označení vzdálenosti na ostatních prutech ? Označení stejné vzdálenosti na všech prutech den předem na louce je mi k ničemu pokud v přípravě zjistím, že na označené vzdálenosti jsou vázky, nebo se změní průtok a musim chytat v jiné vzdálenosti.

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 2.3.2012 21:36:15

no pokud k tomu potřebuješ louku, tak během těch 2 hodin přípravy můžeš zcela jistě přejít na nějaký prostor mimo sektor, který ti louku nahradí... případně požádat další osobu osoby o pomoc.
Vzdálenost odhozů řeším až při krmení, jelikož mám určitou favorizovanou sestavu, zbytek prutů prostě během závodu.
Nedokážu si představit, že bych si pruty značil před krmením

Outer - Profil | Pá 2.3.2012 21:37:12

V tomhle ti právě pomůže stejná výbava hlavně navijáky. Když chci chytat o 4m dál, nechám značku před prutem, když blíž pamatuju kolik otoček kličky od značky.

Vili z Role - Profil | Pá 2.3.2012 15:20:27

Ještě bych měl prosím dotaz. Co rybařím, používám pean. Teď jsem se dočetl, že daleko šetrnější k rybám je tzv. odháčkovač. Vůbec nevím jak to funguje, neboť z obrázků mě dostupných jsem toto nerozluštil. Nevíte o nějakém videu na dané téma, nebo uměl by někdo polopaticky vysvětlit jak na to ? Děkuji za každou odpověď. Vili

Outer - Profil | Pá 2.3.2012 20:11:48