Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

marek2106 - Profil | Čt 14.8.2014 14:18:55

Zdravím vás chcem sa spýtať aká koncová montáž je vhodná na picker (stojaca voda) Za každú odpoveď Ďakujem

Šlapeto - Profil | Čt 14.8.2014 14:54:55

Hodně obecná otázka, ale začil bych paternosterem, u kterého budenávazec (háček) na úrovni krmítka (vhodné pro menší ryby).

tym - Profil | Čt 14.8.2014 15:05:09

V podstatě jakákoli. Jde jen o to co chceš chytat, v jaké hloubce, jestli na tvrdém nebo bahnitém dně a je tu ještě spousta jiných situací. Otázka je položená tak obecně, že na ni mohu dát jen obecnou odpověď .....
Pro mě je klasika průběžná sestava s návazcem dlouhým okolo 40 cm

Jofty - Profil | St 13.8.2014 18:11:37

Dobry den, potreboval by som poradit feeder na stojate vody , chcel by som chytat hlavne kapre od 20 do max 60 cm , max dlzka od brehu 20-40m, rozmyslal som nad http://www.rybarikpp.sk/rybarske-potreby/detail/597​7/feeder-magma-light-feeder-3-6m-90g alebo www.hobbymalacky.sk/feederove/mikado-ultraviolet-li​ght-feeder-390cmdo-90g/ co by ste mi odporucili ? mate niekto nejake skusenosti , dakujem za kazdu radu

tym - Profil | St 13.8.2014 18:49:50

Doporučil bych přečíst si první větu v této poradně, která je psána červeně :
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

rybar131313 - Profil | St 13.8.2014 16:24:43

Ahoj,potřeboval bych poradit-chystám se na závody do 15let ,které se konají na Luhačovické přehradě v půlce září,délka závodu bude 8h a vyhraje ten,kdo chytí největší rybu(kapra-minule vyhrál 12kg) .Chtěl bych lovit na feeder,ale nevím jakou taktiku zvolit.Napadl mě method- feeder s tím,že bych do prostoru okolo method- krmítka zakrmil petetkami nebo malým boiliem,nebo jakou zvolit taktiku?Děkuji
Uvítám i konkrétní tipy nástrah a návnad.Předem Děkuji za odpověd

Šlapeto - Profil | St 13.8.2014 16:36:40

Chytání největších ryb na závodech feeder (pokud jde jen o jednu největší rybu) se mi zdá jako zvrácenost. Kaprovým prutem dohodííš dál, rybu lépe ukoriguješ. Nedokážu si uplně představit kapra 12kg na feeder ve stresu, aby ti nezajel k sousedovi. Nějaké kapříky kolem 6-8kg z Labe mám a i na prut do 150g je to docela fuška.

Martin M. - Profil | St 13.8.2014 16:53:05

Ahoj, tohle by mel byt spise dotaz na kaprare, kteri ti poradi, jak chytat na podobnych zavodech. Podle mne na feeder s takto postavenymi pravidly bude velmi tezke vyhrat.

tym - Profil | St 13.8.2014 18:47:32

Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o dětské závody, nepředpokládám, že se bude chytat hodně velkých kaprů, ale při dobrém zvládnutí zakrmení by se mohlo namotat víc ryb na krmené místo a možná se mezi nimi najde i ten větší. Zakrmil bych kukřicí s peletami a přidal i nějakou tu kuličku boilie a samozřejmě jak už jsi vzpomněl tak bych chytal method feeder na okrajových místech krmení. Ale s velkou rybou je to těžké a může ji zcela náhodně chytit kdokoli. Jako nástrahu zkoušej pelety i kukuřici

shotty - Profil | Ne 10.8.2014 1:18:06

Zdravím,

chystám se na zjemnění špiček u mých shimano prutů, protože jsem dostal jen 2 a 3 oz a to mi přijde jako docela dřevo.

Rád bych se zeptal, jakou špičku by jste mi doporučili koupit dále jako takovou univerzální? Přemýšlel jsem nad 3/4 oz. Chytám převážně na stojatých a mírně tekoucí vodách na vzdálenost max kolem 30 metrů.

plavan - Profil | Ne 10.8.2014 1:50:15

Jestli to jsou špice originální a patří k tomu prutu, tak bych nic nevymýšlel a chytal na ně. Jen to chce mít odpovídající krmítko, respektive závaží, aby se špičky daly dobře vypnout a přitom ještě ukazovaly záběr.

tym - Profil | Ne 10.8.2014 7:39:55

Univerzální špička je hloupost. Do různých situací je třeba různých špiček. Pokud se ti zdají ty tvé tuhé, kup si ještě špičku 1 oz po případe 0,75oz pokud to bude špička grafitová. Nepíšeš jaké typy tvůj prut má, ani co je to za prut. Shimano je velmi široký pojem a proto je třeba vědět přesný název prutu i s označením např AX, BX , CX ..... a také špiček. Jsou-li originál, tak mají popisky. Předpokládám, že 3oz je grafitka, ale 2oz už může být laminátová. Tak to bylo u starších typů prutů. Novější pruty mají všechny špičky grafitové.....

Martin M. - Profil | Ne 10.8.2014 18:37:52

Leta jsem si vystacil s nejmekci spickou 2oz.

ondrasekk777 - Profil | Pá 8.8.2014 15:12:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když si na vlasec nakreslim lihovím fixem značku abych věděl kde mám zakrmeno - jde pak ta značka nějak smazat ?? Děkuju

tym - Profil | Pá 8.8.2014 15:56:47

Samozřejmě - lihem, lihovým čističem, kvalitní slivovicí .........

repka - Profil | Pá 8.8.2014 14:44:08

Ahoj,dnes jedu na ryby na stojatou vodu a chci se zeptat jaké mám použít krmení sladké nebo slané.Díky

tym - Profil | Pá 8.8.2014 15:56:06

To záleží na tom, co chceš chytat. Do sladkého půjdou pravděpodobně drobnější ryby, zvláště pokud je jich tam hodně

repka - Profil | Čt 7.8.2014 21:17:45

Ahoj ještě jeden dotaz mám ohledně nástrah.Naposled jsem byl na rybách na řece a zaměřoval jsem se na kapry.Chytil jsem jednoho kapříka 43cm na červenou a obyčejnou žlutou kukuřici takový mix.Tak se chci zeptat jestli se ty kapříci a ostatní ryby nebojí té červené kukuřice a takový mix barev.V jižních čechách jsem chodil na řeku a tam se kapříci chytali jen a jen na žížaly a rousnice.Chlapi rybáři mi říkali že se ty kapři toho bojí tak se chci zeptat jestli je to pravda.Díky petrův zdar .

tym - Profil | Čt 7.8.2014 21:27:25

Naopak, takový barevný mix často zaujme rybu, když ostatní věci selhávají. Ryby jsou zkrátka zvědavé a pokud je něco zaujme, jsou ochotné se tím zabývat i když nemají zrovna hlad ....

repka - Profil | Čt 7.8.2014 16:08:46

Čau lidi chci se zeptat chytám na feeder ale jen tak obyčejně.Chytám na řece i na stojatých vodách a chci se zeptat jestli nevadí že chytám bez krmítka jen zátěž(olůvko),zarážka,háček s lopatkou.Jak se tak koukám na videa Martina M. tak chytá jen s krmítkama tak si myslím že je krmítko nutnost díky za odpověd.

plavan - Profil | Čt 7.8.2014 16:19:55

Feeder znamená v překladu krmit. Pokud se týká názvosloví, tak metodu feeder podle mne spíše splňuje např. kaprový prut s feederovým krmítkem než feederový prut jen se závažím. Ale je to jedno. Pokud ti vyhovuje chytat jen se zátěží, tak nic proti tomu. Ale největší výhodou chytání s feederovým krmítkem je právě přesnost krmení. Ať to s plným feederovým košíkem pošleš kamkoli, máš při správném použití u háčku vždycky alespoň trošičku návnady. V tom je právě to kouzlo. Na stojaté vodě není nezbytný feederový košík, dá se s úspěchem použít i otevřené krmítko typu spirálky, bábovičky apod. Ale feederovým košíkem nepokazíš nic ani na stojaté vodě. Pakliže je pro tebe zbytečné plnit košík drahou suchou směsí, dají se použít i vařené kroupy nebo kukuřice, jen je potřeba zvolit správný košík.

tym - Profil | Čt 7.8.2014 16:40:16

Klidně můžeš chytat bez krmítka, ale krmítko, respektive vnadění při lovu pomocí krmítka, zvyšuje pravděpodobnost ulovení ryby. Lze samozřejmě vnadit i jinými způsoby než krmítkem a pak na prokrmeném místě lovit. Ovšem například při lovu na řece je spojení krmítka s lovnou sestavou podle mého názoru skutečně to nejlepší ....

Luckyman - Profil | St 2.7.2014 15:32:31

Ahoj,
objevil jsem na řece místo kde se vyskytují pěkné parmy. Obvykle chytám klasickou průběžku a uvažuji dát tady do proudu delší návazec než je u mne obvyklé - přemýšlím tak 80 čísel a víc. Jak to vidíte kolegové vy? Nebo by jste šli do páteru?

plavan - Profil | St 2.7.2014 15:38:23

To bude nejlepší, když vyzkoušíš sám. Já bych začal klasickou průběžkou s 50cm délkou návazce. Když tam parmy jsou a nebudou ti brát, tak přeci vyzkoušíš i jiné montáže, to dá rozum. Žádná rada na dálku se nevyrovná přímé zkoušce v konkrétní vodě.

tym - Profil | St 2.7.2014 15:40:34

Jak říká plavan - drž se klasiky a pak se uvidí. Zbytečně si lámeš hlavu moc dopředu a to ničemu neprospívá.

Šlapeto - Profil | Čt 7.8.2014 14:05:33

Takové místo bych také rád objevil :)) ALe neboj se případně návazců i kolem dvou metrů.

DeFoRt - Profil | So 26.7.2014 23:29:13

Mozno ze citate zahranicne clanky chcem sa opytat ako sa povedia kostne cervy a hnojaky po anglicky. Dost tazko sa to googli dik za odpoved.

Martin M. - Profil | Ne 27.7.2014 0:32:39

maggots
red worms

Šlapeto - Profil | Čt 7.8.2014 14:03:43

Jen doplním Martina, "žížala" = earthworm, často tento název používají k rousnicím, dešťovkám i k hnojákům.