Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

sfox - Profil | Ne 22.6.2014 18:34:23

Zdravím,rád bych se zeptal na pletenku,nikdy jsem na ni nechytal ,ale zkusit se má vše .Tak bych rád věděl jakou sílu ,a případně značku,je to na dolní Labe,běžné druhy žádné mega ryby.
Díky Fery

Martin M. - Profil | Ne 22.6.2014 23:17:34

Ahoj, na reku bych pletenku nedoporucil - obzvlaste pokud budes chytat s tezsimi krmitky nez nejakych 40-50 gramu. Budes sice lepe videt zabery a monza i lepe rezat proud, ale o to vice ryb ztratis pri zdolavani. Navic budes potrebovat mekky prut, ktery se na Labe nehodi.

JaLeOn - Profil | So 21.6.2014 9:33:32

Dobrý den.
Včera jsem chytal feeder, hloubka tři metry, v každém košíku jsem krmením zátkoval směs kuku, pšenice a řepky, dvě hodiny záběry jen sporadicky na kuku a červa skoro nic až poté jsem nahodil plovoucí kuličku s červem na kterou ryba brala na hod, složení cejn, jesen, bělice. Dotaz je, jak ryby dostat ke dnu, popřípadě zda vozit plovoucí nástrahy, protože někdy to tak prostě je. A zda pak vlastně do krmení přidávat partikl, když pravděpodobně leží na dně nepovšimnut.

tym - Profil | Ne 22.6.2014 17:37:44

NA rybách je to hodně o zkoušení a mít s sebou nějaké plovoucí nástrahy se vždycky vyplatí. V teplém období, ale i na jaře a podzimu se mohou ryby zdržovat ve sloupci a pak jsou plovoucí nástrahy na místě.Často se ale stane, že trpělivým nahazováním a krmením ryby stáhneš ke dnu a partikl pak plní svou funkci. Obvyklé je, držet se klasiky, a pak se uvidí ..... To je rybařina. Do vody nikdo nevidí a často je třeba se rozhodnout až na základě poznatků, které získáš na místě ...

Martin M. - Profil | Ne 22.6.2014 23:15:10

Ahoj, to je prave rozdil oproti plavane, u ktere staci ryby prilakat a pak si jen najit, v jake jsou vzdalenosti nade dnem. Na feeder je potrebujeme dostat hubou ke dnu. Podle mne i proto se s feederem vyplati krmit spise mene nez u plavane a spise neutralnejsimi (ne tak vyraznymi) navnadami, nad kterymi ryby jen "nefetuji", ale skutecne je sezerou.
V tvem pripade bych zkusil chytat vice u brehu v mensi hloubce, nebo se smirit s tim, ze proste obcas ke dnu nechteji - obzvlaste v poledne a obzvlaste druhy ryb, ktere obvykle nejsou vylozene u dna (jelec, plotice, cejnek).

Salouš - Profil | Čt 19.6.2014 21:24:55

Zdarec poradci,chci se zeptat zda pasírujete metodmix přes síto?Dík za odpověd.

Martin M. - Profil | Čt 19.6.2014 23:52:50

Ahoj, je to lepsi, ale neni to nutnost. Kdybych nebyl lenosny a zaroven kdybych nezapominal sito doma, delal bych to pokazde.

tym - Profil | Pá 20.6.2014 6:15:47

Ano. Smyslem je přidat do směsi vzduch, který napomáhá snadnějšímu rozpadu směsi a odstranění hrudek. Tady není nad čím přemýšlet ....

bady-87 - Profil | St 18.6.2014 15:45:13

Ahoj mám takový dotaz. Chytám na method feed s měkčenýma peletkama. Ale chodím brzy ráno a četl jsem zde, že někteří kolegové peletky namačí večer před lovem a do rána je nechají dojít. Já to dělám ráno, ale potom cca 20-30 min čekám než jsou ok. Chci se zeptat jestli tyto peletky doma nachystané budou mít stejnou konzistenci a vlastnosti, jako dělané těsně před lovem. Děkuji

Martin M. - Profil | St 18.6.2014 17:49:04

Ahoj - zalezi, co presne mas za pelety a jak moc je namocis. Teoreticky by po namoceni a nasaknuti jiz nemely menit sve vlastnosti a muzes je namocit jiz vecer. Ale ruku do ohne za to nedam, protoze jsou stovky ruznych peletek a kazdy vyrobce je dela trochu jinak.

Prvnich 30 minut lovu muzes chytat bez peletek jen s nejakou vnadici smesi.

Starc55 - Profil | Po 16.6.2014 18:27:54

Smějí se ryby vyjeté do trdlišť ke tření vůbec cíleně lovit? Jsou tam přirozeně shromážděné z důvodu rozmnožování a lovit by se přece neměly. Myslím cíleně tam jít na ně, např. pod splav apod.

Martin M. - Profil | Po 16.6.2014 20:33:06

Svuj dotaz, prosim, vloz na web Rady CRS rubrika Dotazy.
Muzes doplnit popis konkretni situace, o kterou se jedna - hajene nebo nehajene ryby, jak se pozna, ze jsou tam shromazdene z duvodu rozmnozovani atd.

Haty - Profil | Po 16.6.2014 16:02:19

Ahoj, mám takový problém s přetrháváním vlasce, resp. montáží při nahazování. Měl jsem na cívce navijáku od loňska kmen 0,20mm a při každém trochu prudším nahození se mi utrhla celá montáž, ale takovým stylem, že prasknul ten kmen 0,20mm těsně před špičkou. Naházel jsem takto do vody spousty krmítek a celých montáží, což není nejlevnější záležitost(krmítka používám max. do 50g, s těžšími se kvůli tomuto problému bojím nahazovat). Asi před měsícem jsem si koupil nový, o hodně kvalitnější vlasec, rovněž 0,20mm a doufal jsem že se ten problém vyřeší ale nevyřešil. Nemám žádný super feeder na závodění. Je to Mivardi Enigma Feeder (Heavy 30-90g). Tak bych se Vás rád zeptal, jestli si myslíte, že je problém ve mě, že to s feederem vážně asi neumím nebo se mám zkusit poohlédnout po kvalitnějším feederu? Velmi jsem si zamiloval lov feederem ale z tohodle jsem občas docela zoufalý. Budu rád za jakoukoli odpověď. Děkuji

tym - Profil | Po 16.6.2014 18:10:16

V první řadě překontroluj očka, zda některé, hlavně t horní na špičce nepoškozuji vlasec. Vložka očka může být vychýlená a rámeček pak dře vlasec a problém je na světě. Pokud je vše v pořádku, pak už je to jenom rukama. Zkus ubrat na razanci ve švihu a zkusit táhlejší hody.

shotty - Profil | Čt 12.6.2014 2:21:04

Zdravím, přejdu rovnou k dotazu.

Na mrku jsem zkoušel najít článek, v kterým by se rozebíralo blíže období tření ryb zejména u kaprů a cejnů. Jde mi především o trochu teorie a pár rad a slov kolem, zkrátka jestli by bylo možné se o tom rozepsat.

Existuje už nějaký takový článek, popřípadě jak by jste postupovali v době výtěru v případě, že jsem přišel lovit cíleně kapry a cejny? Jak k tomu přistupovat, je třeba dělat věci trochu jinak? Jak a má vůbec cenu v tomto období lovit?

Děkuji předem za odpověď.

Martin M. - Profil | Čt 12.6.2014 2:30:57

ahoj,
cejni by jiz meli byt vytreni (vyjimky jsou mozne), kapri se mohou jeste nekde trit. Obecne se oba druhy vytiraji postupne a ne vsechny ryby najednou, takze i kdyz vidis trit se cejny nebo kapry, stale je sance ulovit ten zbytek, ktery se prave netre. Casto rybari rikaji, ze ryby neberou, protoze se trou, prestoze nikde u brehu tyto ryby neni videt - vetsinou to je proto, ze tam v tohle obdobi zadne ryby ani nejsou - jsou vyjete proti proudu do melcin, k pritoku nebo pod splavy.
Obdobi treni jednotlivych druhu najdes v nasem altase ryb - http://www.mrk.cz/r/atlasy/atlas_ryb/
Clanek "jak chytat ryby ve treni" tu nemame.

tym - Profil | Čt 12.6.2014 5:46:39

Včera jsem byl na Svratce 1 a cejni se tam vesele třou ..... . Vzhledem k tom, že jsem jel 100 km, tak jsem zůstal, a jak to dopadlo se v článku dozvíš. Je to docela náhoda, že v tuhle chvíli padl tento dotaz. Ovšem nebude to hned ......

rybář81 - Profil | St 11.6.2014 23:44:52

Dobrý den,udělám chybu když místo vlasce použiju pletenku?Popřípadě bych chtěl poprosit o radu jaký průměr zvolit?Vlasec se mi často trhá o různé překážky.Používám 0.20.Děkuji

Martin M. - Profil | Čt 12.6.2014 0:26:24

Ahoj, pouzit pletenku z duvodu, abys mene trhal o prekazky, je podle mne spatne. Klidne tam dej 0.22 vlasec. Pletenka je dobra pro jemne chytani slabe beroucich ryb, nikoliv pro silove zdolavani velkych ryb.

tym - Profil | Čt 12.6.2014 5:43:07

Pletenka má výhodu v tom, že je neprůtažná a lépe hlásí záběry. Má i vyšší nosnost, to ano, ale protože nepruží, tak se na ní hůře zdolávají ryby. Pletenku je třeba dobře zvážit, ale zkušenost s ní získáš až si ji vyzkoušíš sám.

Dudašek - Profil | St 11.6.2014 13:42:16

Zdravím Vás
Zajímal by mě Váš názor na rozdíl v počtu záběrů, při použití elektronického hlásiče v kombinaci s feedrovým prutem.
První možnost je hlásič před špičkou prutu položeného rovnoběžně se břehem ("feedrová pozice"). V porovnání s hlásičem s raménkem a závažím umístěným mezi očky prutu položeného kolmo k montáži ( "kaprařsky" ). Koncová montáž method krmítko 45g.
Kterou z možností by jste si zvolili.
Na ryby beru syna s vlastním prutem, který potřebuje zatím neustále pomoc, takže hlídat svoje špičky nestíhám.
Děkuji za odpověď. Dudášek

Martin M. - Profil | St 11.6.2014 14:56:20

Cau, pokud budes stihat zasekavat jen jednoznacne zabery, tak je to vcelku jedno.

Azbest - Profil | St 11.6.2014 16:12:33

Hlásič mezi očky prutu je u feederu podle mne nesmysl, protože část energie záběru pohltí právě špička, která tam od toho je.
Před prutem to nějaký smysl má, pokud se chceš věnovat víc druhému prutu.

klatak - Profil | St 11.6.2014 10:13:51

Zdravím měl bych dvět otázky se kterýma bych potřeboval pomoc:

1) Občas chytám na řece Ohře kousek od města Louny. V místech, kde chytám je celkem silný proud a tak bych se chtěl zeptat jaké krmítko bych měl použít (zátěž, tvar, typ), aby mi necestovalo s proudem?

2) Začátkem července se chystáme na řeku Labe. Chtěl bych se zeptat jaké zde mám použít krmítko (zátěž, tvar, typ), aby se dalo dál nahodit a proud mi to také nesebral.

Martin M. - Profil | St 11.6.2014 10:58:01

Ahoj, vhodna vaha krmitka muze byt mezi 30 a 100 gramy a nelze odhadnout bez znalozsti daneho reviru. Dokonce i na stejnem reviru se muze lisit podle toho, v jake jeho casti zrovna chytas a jaky zrovna tece prutok.