Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

ex007 - Profil | Po 9.6.2014 20:38:17

Martine ke zlomení dojde chvilku od vypuštění, nějakým způsobem se to omotá kolem té špičky, jako kdyby se vlasec z cívky odmotával rychleji než letí krmítko, třeba dnes se mi to nestalo ani jednou tak nevím, natahal jsem snad 30 kaprů, takže jsem nahazoval hodněkrát.

Martin M. - Profil | Po 9.6.2014 21:09:44

Tohle se mi stavalo, pokud jsem pouzil vyrazne mekci spicku, nez jaka se dodavala s prutem - u shimana medium to byvala spicka 0,35 oz, s tvrdsimi to nedelalo (nejmekci prodavana s prutem byla 1oz). Mozna pri velmi silovem nahazovani to mohou delat i silnejsi spicky.
Pokud by to bylo navijakem strhavanim nekolika smycek vlasce najednou, chytalo by se to jiz v ockach bliz u navijaku.

Martin M. - Profil | Po 9.6.2014 23:09:49

Mozna ti pomuze i tato diskuse http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=639309

ex007 - Profil | Po 9.6.2014 12:45:54

Martine díky za reakci, vlasec si před náhozem samozřejmě hlídám ( nechávám ho napnutý), vlasec byl nový na obou navijácích a přes brzdu moc nepovoluji máme u nás převážně násaďáky a bílou rybu.

Martin M. - Profil | Po 9.6.2014 17:01:57

popis lepe situaci, kdy dojde ke zlomeni spicky

drako - Profil | Ne 8.6.2014 13:25:40

Zdarec.Mam otazocku.Naposledy ked som bol na kanali v Maduniciach sa mi stalo ze 3krat po zaseku a tahani z cievky sa podarilo rybe prerezat silon na niecom ostrom (musle,kamene)...Dal som snurku a zabery prestali.Co pouzit aby mi takto velka ryba neusla?Dik..

tym - Profil | Po 9.6.2014 5:47:05

Madunice bly, jsou a budou vždycky problém, dokud tam budou mušličky. Před nimi neobstojí vlasec ani šňůrka. Pokud s tím ryba škrtne někde o hranu, je ztracená a s tím se budeme muset smířit .....

ex007 - Profil | Ne 8.6.2014 22:55:33

Dobrý večer, mám dotaz - docela lámu špičky, domnívám se že to bude navijákem ( shimano catana 2500 ) vlasec používám browning feeda line 18 a pruty mám sema cartel H , jaký je váš názor ? jinak rolničku jsem rozebral vyčistil a namazal, ale problém trvá, navijáky jsou tak cca 10 let staré, ale aktivnějc lovím tak tři roky, myslíte že je to tím navijákem nebo vlascem ?OMLUVA za předchozí, jsem vůl a vložil jsem dotaz do plavané

Martin M. - Profil | Po 9.6.2014 2:02:34

Cau,
nenapsal jsi, pri jake manipulaci s prutem se spicka zlomi. Behem nahazovani nebo treba behem pritahovani krmitka ke spicce pre nahozenim? Rozumim tomu dobre, ze se ti volna vlasec omotava kolem spicky, protoze je skrouceny, a ty davas vinu navijaku?
1) udelej vse pro to, abys udrzel vlasec stale pod mirnym tahem, kdyz mas krmitko na brehu a pripravujes si navnadu a nastrahu pred nahozenim. Pokud bude vlasec napnuty, nezamota se ti.
2) udelej vse pro to, aby se ti vlasec nekroutil - navijakem to vetsinou nebyva. Nejcasteji je problem v prilisnem povolovani vlasce pres brzdu, cimz se vlasec prekrucuje, pripadne je vlasec jiz stary a zvlneny.
3) nektere spicky se skutecne lamou vice nez jine.

DUDULIK - Profil | So 7.6.2014 0:53:24

zazil som totalni debakel na rybach ---po 6 hod ani jeden zaber na kapra.To sa mi este nestalo,Sice vela fukal studeny vietor a pocasie nic moc ale ani jeden zaber.Moj dotaz- mam pocit ze krmivo moze odradzovat ryby ,,,Mam taky zvyk- kupil si krmivo a dam ho po rybacke zamrazit do mrazaku -potom ho vyberiem a pridam dalsie krmivo a posilovace --chytam a potom vysypem kostnaky a zamrazim----....atd ale ked krmivo vplyvom tepla skysne asi to moze odpudzovat ryby ??? mal som tam aj vela posilovaca la sirene a jahodovy sirup a puding,krupicu a vsetko mozne....je mozne posilovac predavkovat ????mam pocit ze tato zmes na zaciatku chytala dobre a potom casom cim dalej tym menej a ze som ju s prepacenim--"skurvil" pridavanim tych mojich prisad a este akymsi zaparenim na slniecku---

Azbest - Profil | So 7.6.2014 9:40:04

Tak to jsi jenom rozmazlenej. Počkej, až zažiješ dva týdny bez záběru a pak ti šest hodin ani nepřijde jako problém...

tym - Profil | So 7.6.2014 11:16:12

Občas se stane, že se i ti nejlepší z nejlepších potýkají s nezájmem ryb. krmení se dá samozřejmě zkazit. Zamrazení nevadí, ale posilovače jsou problém. V tomto případě je to celkem evidentní. Rychlý nástup a pak nic. Tohle dělá "přepálené" krmení velmi často, ale příčina může být i jinde. Možností je spousta .......

tucnak11 - Profil | Pá 6.6.2014 10:29:23

Panove jake použivat sito na přeparysovani krmeni zaimaji mě velkost oka takove universal jen na krmeni.

plavan - Profil | Pá 6.6.2014 10:32:26

Já bych volil velikost ok 5 nebo 6 mm

Hoolis - Profil | Čt 5.6.2014 16:46:06

zdravim, chtel bych se zeptat jestli nekdo nevite presny prumer spicky na shimano speedmaster ax medium feeder. Nechtej se mi kupovat originaly a rad bych tam soupnul treba jinou znacku po zjisteni prumeru. Dekuji

Martin M. - Profil | Čt 5.6.2014 21:42:25

Cau, pokud ti zbyla aspon jedna spicka, tak nebude problem si je zmerit. Presny prumer od jine znacky velmi pravdepodobne netrefis, budes si je muset pribrousit nebo jinak upravit. U konickych spicek (je tam opacny konus nez ma blank spicky) to neni uplne trivialni uprava, kterou by zvladnul kazdy jen tak v ruce.

Pokud by nejaka firma zacala vyrabet "orezavatka" na ruzne spicky feederovych prutu, mohl by to u nas byt docela trhak ;-)

kečemot - Profil | St 4.6.2014 18:45:27

přeju dobrý den pánové mohli by jste mi poradit jak se na tomto obustku dělají smyčky . někde jsem vyděl video ale už ho nemohu najít, děkuju .

Azbest - Profil | Čt 5.6.2014 10:50:13

Tady je to vidět trochu líp.
http://www.youtube.com/watch?v=DH_vUujPhWA

Rams - Profil | Út 3.6.2014 8:03:35

Dobrý den,
již jsem se na stejný názor zeptal v jiné diskuzi "amatérů", ale prosím o názor zejména zde. Letos na novém prutu CATANA CX M feeder při první vycházce, prvním záběru, prvním kapříkovi 43cm u břehu praskl první díl prutu -zasouvají se do něho špičky, cca 2 cm od vrchu. Reklamace z mého pohledu na jedničku, vyměněný díl je již doma. Montáž byla method feeder 40g krmítko, špička 3oz, brzda seřízená opravdu volně a ryby nervu. Chytám více než 50 let ještě jsem žádný prut nezlomil a tak se ptám je uvedený typ prutu vhodný na chytání kapříků 40cm - 60cm na pískovnách bez vázek, mám tak teď obavu, jak to bude příště? Ještě jsem používal klasický podběrák cca 170cm, po hodnocení příčin jsem si pořídil plavačkový s tyčkou 3m. Dík moc za odpověď.

RADYNEK - Profil | Út 3.6.2014 8:12:21

Ahoj, Catana CX M na tvoje chytání kapříků by měla být dobrá volba. Pravděpodobně prasknutí prvního dílu byla vada materiáli, nebo jsi mohl s prutem někde ťuknout a později se to stalo. Určitě takovýmto chytáním prut nepřetěžuješ. Občas vidím, jak někteří rybáři chytají s pickerem nebo light prutem 50 m s 50 g krmítkem daleko a proutek to zvládá.

Azbest - Profil | Út 3.6.2014 8:45:56

3m tyčka podběráku...to není mnoho.

tym - Profil | Út 3.6.2014 10:00:12

Příčin zlomení mohlo být několik, ale často se prut zlomí jen tím, že se při podebírání ryby zakloní hodně vzad, což se děje v případě krátké rukojeti podběráku. Místo, ve kterém se prut zlomil je na tento nepříznivý úhel docela háklivé a prut se tam prostě ustřihne. U feederového prutu platí, že i při podebírání ryby by měl člověk vidět jeho špičku před sebou a ne mít prut za zády, což se často děje. Tohle řeší dostatečně dlouhá tyč podběráku. Jinak tento prut zvládá bez problémů kapry, parmy i candáty ..

Tiky Květák - Profil | Pá 30.5.2014 13:11:47

Ahoj
Potřeboval bych radu ohledně pelet v method feederovém krmítku. Zkoušel jsem Robin Red od Dynamite baits 8 mm.Jejich účinnost mě velice příjemně překvapila. Dělám to tak, že je dejme tomu cca třičtvrtě hodiny předmočím,pak je sleju a nechám přes noc nasát zbylou vlhkost. Sou pak takové hezky měkké a gumové. Nevím ale, co mám dělat, když nemám čas pelety nechávat přes noc. Pomohou mi malé peletky (2mm)? A pak je tu ještě jeden problém. Téměř vždy když se snažím peletu pod háčkem vmáčknout do krmítka, rozdrtí se o žebra krmítka. Když háček pouze zapíchnu do rozmočených peletek, během delších náhozů peleta vypadne a motá se mi celá montáž. Existuje nějaký fígl?

Azbest - Profil | Pá 30.5.2014 13:14:26

Method krmítka.

tym - Profil | Pá 30.5.2014 20:26:02

Pro lov používej tvrdé pelety. Měkčenými plň krmítko a tvrdou použij jako nástrahu

Martin M. - Profil | Po 2.6.2014 18:34:21

vlhcene 8mm pelety jsou do krmitka nevhodne, pouzivam max. 4 mm, ale lepsi jsou 2-3 mm.