Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Vosty4 - Profil | Čt 29.5.2014 7:38:09

dobry den, chtel bych se zeptat jakou znacku a typ vlasce pouzivate na medium feeder. Mam vyhlidnuty jeden vlasec (asso ultra 0.18mm) a nevim, jestli je tento vlasec vhodny, popripade jaky jiny vlasec vhodny je.
Dekuji Vostarek

Martin M. - Profil | Čt 29.5.2014 11:14:44

Ahoj, klidne tento vlasec pouzij, ale navzdory vsem doporucenim bych tam dal 0.20. Tim si pomuzes vyrazne vice, nez jestli ten vlasec bude kvalitni nebo ne. Obzvlaste, pokud to nepotrebujes hrotit nadoraz nekde na zavodech v proudu, ale jde o rekreacni chytani.

Pepé - Vsetín - Profil | Po 2.6.2014 8:58:38

ASSO je v pohodě, ale zkoušej, platí tu, že kdo hledá, najde. Tím chci říct, že můžeš najít jiný, který Ti třeba bude perfektně vyhovovat.

Joe Smoker - Profil | Pá 30.5.2014 20:20:38

Dobrý večer,
měl bych otázku co přesně označuje oz u feeder špiček. Je to označení (minimální nebo maximální) váhy krmítka kterou je schopna špička napnout aniž by krmítko cestovalo po dně,síla kterou musí ryba vyvinout aby špička začala pracovat,nebo je to označení něčeho zcela jiného?
Mnohokrát děkuji za odpověď.

tym - Profil | Pá 30.5.2014 20:31:50

Označené jsou proto, aby bylo na první pohled zřejmé, která je tvrdší a která je měkčí, bez nějakého zkoušení. I nejměkčí špička, kterou je prut vybavený musí snést maximální zatížení prutu a s tahem ryby při záběru už to nemá společného vůbec nic

Cabalek - Profil | Pá 30.5.2014 14:35:55

Dobrý den,
chci se zeptat,jaký průměr vlasce se dá jestě použít u heavy,případně X heavy feederu?
Lovím prevážně na klidných řekách a mé dvě media zatím stačila.Nedávno jsem našel místo,kde se mi opakovaně daří lovit 5-10 kg kapry.Je tam dost vazek a potopený strom.Musel jsem navinout silnejsí vlasce (Asso ultra 0,22).Jenže občas se stane,že to vezme něco většího a ja nemám šanci tu rybu otočit.Ryba jede do stromu,ja to stopnu,feeder se ohne do maxima,celé to zapruží a rupne vlasec (používám průběžku).Otázka je taková : dal by se pořídit heavy feeder a k tomu vlasec 0,26,0,28?Nebo už by to postrádalo smysl feederového lovu a byla by to s prominutím prasárna?Mám radši opřít feedery do rohu a vzít kapráky se šokovkou?Když mě ten feeder baví,ten oblouk a přímý kontakt je k nezaplacení.Nebo jak by jste to řešili Vy? Díky

tym - Profil | Pá 30.5.2014 20:28:36

K takovému lovu používám feeder heavy, nebo extra heavy s parabolickou akcí a pletenu s větším háčkem ....

Nezby - Profil | St 28.5.2014 9:16:48

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na feederovou velikost háčků na kterou chytáte? Já většinou chytám 10,11 a nemám problém, ale občas se mi stane, že to ryba spolkne jak nic a háček už člověk ani nevidí, vím že se to dá řešit i délkou návazce. Chci se, ale ujistit, že s háčky nechodím příliš do extrému, zda nejsou příliš malé. Díky za odpověď

Martin M. - Profil | St 28.5.2014 10:39:46

Ahoj, desitka hacek je bezny hacek na prumerne az nadprumerne ryby lovene na feeder. Neni to nic extremniho. Maly hacek je treba 14 a mensi.

Vosty4 - Profil | Út 27.5.2014 21:52:34

Dobry den,
chtel bych se zeptat,s jakymi peletami mate dobre zkusenosti na rece. Je jich totiz opravdu spousta.....dekuji Vostarek

tym - Profil | St 28.5.2014 4:25:11

To máš pravdu, pelet je opravdu spousta. Já používám většinou pelety od Dynamite Baits a to Halibut, Robin Red a Red Krill.

Lalis - Profil | Út 27.5.2014 15:01:38

Ahoj. Tak jsem vyrazil poprvé na feeder a zachytal si skvěle. Chytal jsem na přehradě v hloubce 4 metrů a vytáhl hodně plotic, cejnů a pár kapříků. Dá se říci, že co nához tak jistota ryby. Ale jediné z čeho jsem byl zklamán bylo, že se mi podařilo zlomit za 4 hodiny chytání 3 špičky. Pruty mám Delphin Magma a špičky jsem používal ty nejměkkčí 0,5. A během prvních 1,5 jsem zlomil tři. Kde byla chyba? Těžké krmítko (20g), nebo jsem zvolil příliš měkké špičky, když jsem dal 1 tak už se to nestalo.Nebo mohli být vadné? Ale to si myslím, že ne. To spíš asi byla moje nezkušenost s tak měkkým prutem. Zlomilo se mi to vždy, když jsem naplnil krmítko a když jsem se chystal nahodit všiml jsem si, že je to zlomené. Ale i tak to bylo super. Ryby jsem si super zachytal v okolí ostatní rybáři skoro nic nechytli. Takže vám chci poděkovat za skvělé rady, které jsem tu nastudoval. Ať se vám daří u vody.

tym - Profil | Út 27.5.2014 17:33:28

S tímto prutem chytám už dlouho a i s těmi nejjemnějšími odhazuji dost těžká krmítka. Ve špičkách to asi nebude. Spíše tím že jak dáváš prut za sebe před nahozením, obtočí se ti vlasec okolo očka a pak to křupne .....

goginek - Profil | So 24.5.2014 21:44:16

chtěl bych doporučit nějakou tašku přes rameno a aby se do ní hodně vlezlo,děkuji za radu :)

Azbest - Profil | Ne 25.5.2014 11:25:33

Doporučuji nějakou velkou. V e-shopech jsou jich stohy.

Martin M. - Profil | Po 26.5.2014 12:01:28

Pouzivam k plne spokojenosti tuhle
http://www.mivardi.cz/produkty/pouzdra-batohy-a-tas​ky/kaprarske-tasky/kaprarska-taska-new-dynasty-comp​act/

Podobne, ne-li uplne stejne, najdes i u jinych znacek - tusim treba TFG.

Škaris - Profil | So 24.5.2014 17:24:14

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda v případě použití krmítka EXTRA CARP METHOD FEEDER při lovu kaprů, mám obratlík zasunout pevně do krmítka nebo nechat volně vytažený na průběžku? Děkuji za odpověď.

tym - Profil | So 24.5.2014 19:17:19

Obě varianty jsou možné a jen zkouška u vody ukáže, co se bude jevit v danou chvíli jako účinnější. Obvyklé ke mít obratlík vtažený a sestavu používat v podstatě jako pevnou s tím, že pokud dojde k utržení, ryba se krmítka zbaví

honza-UH - Profil | Pá 23.5.2014 22:35:10

Dobrý den
Tuhle otázku bych spíš směroval na pana Tychlera, protože okolí kde chytám, jistě zná. Zároveň se má otázka týká i úhořů. Nejsem si jistý jestli ta otázka patří přímo sem, ale zkusím to. Chtěl bych se zeptat použít na úhoře na feeder prut heavy nebo medium? u heavy prutu nejjemnější špičku mám 2Oz (Awa-Shima Alliance feeder Compresa) u medium 1Oz... oba pruty jsou 3.60. Chytal bych na žížalu u břehu, lehké olůvečko (cca. 15gr), použil bych pevnější pletenku, na revíru Olšava 1A (Kunovská tabule). Otázky: Používat návazce? z pletenky nebo vlasce? použít feeder gumu?použít obratlík/y? Vadí moc délka prutu? Krmit šrotem s rybím dipem nebo vůbec? Předem děkuji za odpověď od pana Tychlera, ale i ostatních.

tym - Profil | So 24.5.2014 10:00:55

K lovu úhořů není feeder třeba, ale poslouží dobře jakýkoli prut. Pokud trváš na feederu, tak zvol variantu heavy a to proto, že je třeba použít silný vlasec nebo v tvém případě pletenku a úhoř se tahá spíše silou, než že by se uplatnilo nějaké zdolávání. Guma není třeba, obratlík zcela jistě, a návazec použij z pevného vlasce. Klidně 0.25 - 0.28 mm. Předejde se tím motání s pletenkou. Krmit nemusíš. Pokud tam úhoři jsou a budou mít zájem o potravu, nástrahu najdou.

Haty - Profil | Pá 23.5.2014 21:32:36

Ahoj, měl bych dotaz ohledně namotání nového vlasce na cívku navijáku. Jak nejlépe přemotat nový vlasec z koupené cívky na cívku navijáku, aby vlasec nebyl zkroucený? Stačí jen položit cívku s novým vlascem na plocho a jednoduše si přemotat vlasec nebo je třeba lepší, když mi cívku s novým vlascem někdo drží ve vertikální poloze a přemotávámín se cívka protáčí?
Děkuju za odpověď.

plavan - Profil | Pá 23.5.2014 21:42:59

Způsob, kdy položíš špulku na bok a namotáš vlasec na naviják nebývá až na výjimky nejlepší. Ono záleží, jak je nový vlasec na té špulce namotán. V poslední době se vynořila spousta špulek, které mají šikmo přes obě hrany zářez, aby tvůj způsob vůbec nešel použít. Špulka s takovými zářezy se nejlépe namotá tak, že ji navlékneš na nějakou osičku . Já používám vařečku, kterou položím na dva zásobníky od DVD médií :-))))
Pokud zářezy na hranách špulky nejsou, tak hoď špulku do kbelíku s vodou a namotej ho mokrý. Jen ho moc neutahuj, protože pak ti budou létat z navijáku tzv. paruky.
Můj názor na způsob namotání je takový, že je to skoro jedno, jen se nesmí vlasec moc zkroutit a moc utáhnout. Jinak ale při prvním náhozu u vody 30m vlasce namotáš stejně jinak než jsi to měl před náhozem. Ale kvalitní vlasec má malou paměť, takže mu to nevadí.

tym - Profil | So 24.5.2014 9:55:20

Vlasec jsem vždycky namotával jen jediným způsobem za pomocí kyblíku s troškou vody. Vlasec držím mezi prsty aby byl mírně napjatý a to naprosto stačí.