Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Lazurol - Profil | Ne 4.5.2014 13:46:05

Zdravím chtěl bych začít s Feederem.
Dali byste mi nějakou radu co koupit, jaké krmení ( na malé stojatě vody) a typ pro začátečníka?
Chtěl bych chytat většinou Kapry, Cejny. Díky

tym - Profil | Ne 4.5.2014 15:46:11

Pokud se feederem začínáš a zajímají tě stojaté vody, mrkni se třeba na tohle :
http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=694

Surgeon - Profil | Pá 2.5.2014 11:23:23

dobry den,
potreboval by som radu ako krmit na velkej prudnej rieke - dunaj (ake krmivo,akym sposobom ho dostat na dno atd). Chytam asi 10-15 m od brehu, je tam zhruba 2m hlbka velky prud (50g krmitko drzi lentaktak). Pytam sa tu lebo nikde som nenasiel temu o chytani na velkom toku ako je dunaj.
za odpoved dakujem

plavan - Profil | Pá 2.5.2014 11:55:30

S 50g krmítkem v hloubce 2m není až tak extrémní feeder, jak si myslíš. Stačí trochu těžší krmení, popř. ho doplnit hlínou a košíček na krmítku s menšími děrami. Pokud nejdu v Praze na Vltavě zrovna do zátoky nebo do slepého ramene, tak mám takové podmínky skoro všude. Toho se vůbec neboj. Kdybys měl přeci jenom pocit, že ti krmení utíká s proudem pryč příliš brzy, tak se dá vyzkoušet krmítko s uzavřenou klecí. Ale takové jde hůře vytáhnout z vody, protože klade větší odpor.
Něco k tématu od MM na videu

http://www.mrk.cz/rybarska-videa.php?id=31002

http://www.mrk.cz/rybarska-videa.php?id=32693

Martin M. - Profil | Pá 2.5.2014 12:24:36

2m hloubka a 50g krmitko opravdu neni zadny extrem, spise bychrekl, ze to je ricni standard. Az budes chytat na 12m hloubce a 150g krmitko neudrzis vic jak 5m od brehu, tak to teprve bude Dunaj :-)

Azbest - Profil | Pá 2.5.2014 21:46:12

Na Dunaji chytáme s krmítkem tak 60-80g. Chce to nahazovat trochu proti proudu a počítat se splaváním. Prodávají se ale speciální krmítka buď s drátěnými packami, nebo čouhajícím hrotem vrutu ven z olova. Výrazně to pomůže. Mnohem víc, než třeba 150g zátěž.

hoko - Profil | St 30.4.2014 12:16:34

Dobrý deň, neviete mi poradiť, kde by bolo možné zakúpiť jednouchú kľučku na naviják shimano baitrunner 4000 xt fa?(najlepšie na Slovensku)Je tam dvojitá a pri dlhších náhodoch a sťahovaní krmelcov 60 g+ je to dosť nepohodlné...ďakujem.

plavan - Profil | Čt 1.5.2014 10:01:05

V Česku ti pomohou určitě tady
http://www.normark.cz/Servis

ale na Slovensku nemám zdání, jak to vyřešit.

Hoolis - Profil | St 30.4.2014 22:26:46

Ahoj, na nedělní vycházce se mi podařilo při nahazování zlomin špičku na shimano speedmaster ax medium 3,66 M. Mohli by jste mi poradit jakou špičku na to koupit? Našel jsem http://www.tropicliberec.cz/pruty-feederove-spicky/​shimano-feederova-spicka-tip-super-ax-1-00-ngsd ale nerozumim tomu oznaceni na konci (ngsd). Jo a když je u špičky napsáno 28g, tak přemýšlim jestli to neni tim, že krmítko bylo nad 40g, ale si myslim že to bude tím že ještě ten prut vůbec nemam v ruce. Koupil jsem si 25g krmítka nasadil 2 OZ špičku a už to šlo líp :)

Martin M. - Profil | St 30.4.2014 23:55:20

cau,
znaceni je nasledujici - prvni 2 pismena znaci prumer ocek na spicce: SG - mala ocka, NG - normalni ocka, LG - velka ocka

Dalsi 2 pismena znaci prumer spicky ve spojce - SD - maly prumer, LD - velky prumer.

Spicka NGSD, kterou uvadis, ma tedy stredne velka ocka a maly prumer spojky - na tvuj prut idealni reseni, pripadne mozna jeste lepsi uplne mala ocka - SGSD (spicka je lehci a lepe se hodi na jemny prut).

Spicka s oznacenim 1 oz (tzn. 28g) nema nic spolecneho s vrhaci zatezi prutu nebo spicky. Klidne s ni muzes hazet 60g krmitka.

Pokud jsi zlomil spicku shimano, tak bud bez obav, dalsich nekolik let se ti to nestane. Nejspise jsi tam mel omotany vlasec.

Viki 91 - Profil | Po 28.4.2014 11:53:19

Ahoj kluci prosím o radu, rozhodují se mezi pruty shimano catana3,96 extra heavy nebo Daiwa procaster 3,96 heavypotřebují to na odnož tak jestli mate někdo zkušenosti tak prosím o radu děkuji

Šlapeto - Profil | St 30.4.2014 9:10:09

1) Na pomoc s výběrem prutů nereagujeme, ale udělám výjimku...
2) Shimano neznám
3) Procastera vlastním a je to skvělej proutek na daleké hody za ty prachy, ale i na pěkné zdolávačky. Chytal jsem několikrát i na Forcemastera i Beastmastera, nejsou to vůbec špatné pruty, naopak, ale neměnil bych za ně. S krmítkem hážu na hranici cca 60-70m, asi stejně jako s kapráky. Použití krmelce přes 100g také není problém, ale chce to cit.

Tiky Květák - Profil | Po 28.4.2014 9:20:57

Ahoj
Při výrobě návazců na method feeder s nastražením pod háček je možné vázat monofil bezuzlovým vázáním jako se běžně vážou kaprařské montáže? Zkoušel sem to vázat doma. Vpadá to, že to bude džet, ale zajímalo by mě, jestli to tak děláte, nebo používáte jiné uzly.

tym - Profil | Po 28.4.2014 9:45:24

Ahoj. Bezuzlové vázání je naprosto ideální a je to naprosto v pořádku.

Hoolis - Profil | So 26.4.2014 23:06:18

zdravim, myslite ze je lepsi pouzit pouzit nanofil vlasec, nez klasicky monofilni na feeder. Premyslim to poridit na druhou civku. Chytam s shimano speedmaster ax medium s navi shimano exage 4000 prevazne na stojatych nebo velmi pomalu tekoucich vodach. A jeste blbej dotaz, nevite nekdo co s tim kdyz navijim krmitko ke spicce a citim strasny drhnuti v prutu, zda-li je to normalni ?

RADYNEK - Profil | So 26.4.2014 23:20:51

čau, nanofil moc lidí na feeder nechytá. Tak to asi nebude žádný zázrak. Já neznám nikoho. Drhnutí vlasce - poslední 2 -3 metry vlasce můžou být "vytahaný" a vydávají nepěkný zvuk přes očka. Jak začne vlasec vrzat, odstřihnu poslední 2 - 3 m. Jinak riskuješ utržení montáže i poškození špičky. Taky může být poškozené očko prutu a tím se poškodí i vlasec. Prohlídni raději očka prutu.

Martin M. - Profil | So 26.4.2014 23:50:41

Cau, nanofilni "vlasec" je pletenka (pletena snura). A pletenky maji sice sve misto pri lovu na feeder, ale jen velmi okrajove a jen pro ty, kteri vedi, co od pletenky mohou a nemohou ocekavat. Obecne nejsou lepsi nez vlasec.

Drhnuti vlasce viz Radynek. Vlasec nad krmitkem je pri svihu nahazovani nejvice brousen o ocka prutu a nejdrive se zde znici. Je potreba jej prubezne odstrihavat. Se 100g krmitkem vydrzi dobry vlasec o prumeru 0.20 milimetru zhruba 5 hodin velmi intenzivniho (zavodniho) chytani. S polovicnim krmitkem klidne cely den, ale k jeho v poskozeni dochazi vzdy. Budes s tim bojovat vzdy a porad. Silnejsi vlasce se poskozuji pomaleji.

lada78 - Profil | Út 22.4.2014 20:45:13

Zdarec. Poradili by ste mi? Koupil jsem si Sh.Exage 4000RCDH na feeder. K mému překvapení když stahuju krmítko jde naviják šíleně ztuha. Musím motat,jako když vytahuju rybu-točit kličkou a zároveň sklánět špičku prutu...Je to normální? Před tím jsem tam měl Tica Venus/Sportera a v pohodě.

Martin M. - Profil | Út 22.4.2014 21:45:15

Cau, DH znamena dvojita klicka, a ta je o kousek kratsi nez jednoducha klicka, tedy mas horsi paku a mensi vykon. Zalezi, jak bylo krmitko velke a tezke.

tym - Profil | St 23.4.2014 6:33:28

RCDH je spíše pro plavačkáře kvůli kličce. Menší páka na kličce znamená víc se do ní opírat. Klička se dá ale vyměnit za jednoduchou.

Hoolis - Profil | Ne 20.4.2014 20:43:52

Ahoj, pořídil jsem si http://www.tropicliberec.cz/feederove-2/prut-shiman​​o-speedmaster-ax-medium-feeder-3-66m, k němu http://www.tropicliberec.cz/predni-brzda/navijak-sh​​imano-exage-4000-fd a vlasec na navijáku http://www.tropicliberec.cz/vlasce/vlasec-colmic-me​​thod-feeder-250m (0,20mm). Při prvním nahození 40g krmítka (odhadem může mít naplněný tak 90?) mi prasknul vlasec a celá montáž odlétla pryč. Myslíte, že by to mohlo být přetížené, když jsem tuto hmotnost hodil švihem, anebo to chce prostě dostat ten prut do ruky? Dalsí nahození jsem prováděl lehčím tahem a v pořádku, ale házel jsem zas malé vzdálenosti jen cca 20m.

Martin M. - Profil | Ne 20.4.2014 22:40:25

Ahoj, duvodu muze byt vice a nejpravdepodobnejsi je zamotani vlasce kolem spicky prutu nebo zavreny preklapec navijaku. Pretizene to jiste nebylo - s touto sestavou a timto krmitkem musis hodit pres 40 metru.

Luckyman - Profil | St 16.4.2014 12:15:29

Ahoj, kamarád mi navrhnul návštěvu Dyje pod Novými Mlýny. Nikdy jsem tam nechytal ale vím že loni tam došlo k masivnímu úhynu ryb. Je tam co chytat nebo tam nemá smysl jezdit a je lepší navštívit jiný revír?

Martin M. - Profil | St 16.4.2014 12:22:28

Ahoj, ja bych byl nerad, kdyby tato poradna zavinila nejake najezdy rybaru na jekykoliv revir, proto se omlouvam, ale nebudu na podobne dotazy odpovidat. Cte to zde mnoho rybaru a ti maji mnoho kamaradu a ti dalsi kamarady kamaradu. Je pravda, ze tam loni uhynulo asi 10 tun ryb.