Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

martin křapa - Profil | Pá 4.4.2014 21:26:07

Jaký použít uzel ke spojení feederové gumy s kmenovým vlascem při montáži páter noster.Díky moc za odpověd'.

tym - Profil | So 5.4.2014 10:54:55

Ke spojování používám malé obratlíky, takže klasický grinner

Falkec - Profil | Pá 4.4.2014 8:36:07

Ahoj, chtěl bych se zeptat.
Jaký je rozdíl při používání methodfeederového krmítka u koncové montáže? Někdo používá monofil, někdo pletenku a někdo (já) :) fluokarbon? Má to nějaký vliv na lov?
Díky za odpověď

tym - Profil | Pá 4.4.2014 11:30:47

Určitě tam jsou nějaké rozdílné niance, ale zcela nic naprosto zásadního, takže se dá velmi úspěšně lovit s úplně obyčeným monofilem, což se také děje

lubik.g - Profil | Po 24.3.2014 19:32:55

Čau Martine, chtěl jsem se zeptat, jestli se dá ten fluorescein koupit někde v ČR? Diky za odpověd

Martin M. - Profil | Po 24.3.2014 23:01:31

Ahoj, tohle tema je rozebirano v diskusi pod poslednim videem, tam najdes odpovedi.

JJanekk - Profil | Po 24.3.2014 11:14:44

Ahoj, měl bych dotaz ohledně háčků. Včera jsem poprvé na feeder používal háčky s očkem, konkrétně Owner pin hook. Moje otázka je jak je navazovat. Zvolil jsem bezuzlové vázání (akorát bez přívěsu pro peletu), ale nebyl jsem spokojený s proměňováním záběrů. Je jasné že to může mít hodně příčin, třeba že se na včerejšek hodně ochladilo a ryby nebyly moc aktivní, ale napadlo mě jestli to není i tím navázáním, kdy vlasec vychází sice z té správné strany háčku, ale háček samotný je hodně malý a ten efekt může být až přehnaný. Myslím že o tom mluvil i Martin v nějakém videu.
Dík za odpovědi.

plavan - Profil | Po 24.3.2014 11:27:28

Pakliže na tom háčku nepoužíváš přívěs, tak vlasec protáhni očkem a uvaž ho jako bys měl háček s lopatkou. Jen dbej na to, aby vlasec směrem ke krmítku vycházel z očka přední stranou háčku. Ale to je pravidlo i u bezuzlového vázání, takže nic nového.

tym - Profil | Po 24.3.2014 12:38:13

S těmito háčky jsem neměl nikdy problém při jakémkoli vázání. Spíš to bude v malé aktivitě ryb a možná velikosti háčku i nástraze. Možností je spousta ........

Martin M. - Profil | Po 24.3.2014 19:28:48

Souhlasim s Milanem. V tomto aprilovem pocasi se po jednom lovu nedaji delat zadne zavery. Temto hackum verim, ikdyz mi to take nejaky cas trvalo.

Varada - Profil | Po 24.3.2014 7:52:41

Ahoj,vadí něčemu příliš silný kmenový vlasec,kromě toho že to vypadá humpolácky?Respektive pokud mám návazec 0.16,jaký je rozdíl jestli použiju kmen 0.18,0.22 nebo 0.26?Ptám se kvúli chytání na řece Moravě v proudném úseku s kamenitým dnem,oděr,vázky atd.,logicky mi přijde lepší dát silnější kmen než jen zesílit určitou část vlasce...

RADYNEK - Profil | Po 24.3.2014 9:04:07

Ahoj, pokud budeš chytat na Moravě v proudném úseku s kamenitým dnem, tak je řešení použití silnějšího kmenového vlasce, např. 0,22 mm nebo i 0,26 mm. Dalším řešením je dát posledních asi 5-7 metrů ze silnějšího monofilu, např. kmen 0,20mm - zesílený konec 0,30 mm. Nevýhodou je, že se voda bude do silnějšího vlasce více opírat a bude třeba použít větší zátěž nebo krmítko. Místo 80 g krmítka s vlascem 0,18 mm při použití 0,23 mm 100 g - přibližně, není to pravidlo.
Dají se použít obě varianty. Záleží na okolnostech, která varianta je lepší.

tym - Profil | Po 24.3.2014 9:04:44

Kromě toho nepoměru mezi hlavním vlascem a návazcem, který se dá kompenzovat třeba kouskem feederové gumy nastane problém v tom, že do silnějšího vlasce se bude víc opírat proud a proto bude nutné používat větší krmítka nebo zátěže, jinak je bude proud tlačit díky odporu vlasce po dně. Jinak to ničemu nevadí. Je ale třeba zvážit, zda mí tak silný vlasec (0,26 mm) vůbec smysl, když se prutem dá stěží utrhnout dvaadvacítka. Pro mě je na Moravě a pro feeder na ní vlasec 0,23 mm strop a to mluvím o skutečné třiadvacítce. Většina těchto vlasců je po přeměření ještě silnějších .....

goginek - Profil | Ne 23.3.2014 16:30:41

dobrý den , mohl bych se vás zeptat jakej dáváte háček(vel.) když chytáte na kukuřici ??

plavan - Profil | Ne 23.3.2014 16:43:17

Pokud používám zrnko sterilizované kukuřice z plechovky, tak č. 10 a č. 12 ve tvaru Catana. Pokud používám zrno vařené krmné kukuřice, které je oproti sterilce větší a tužší, tak č. 10 a č. 8 s kulatým obloučkem. A pokud dávám dvě až tři zrna krmné kukuřice pod háček na vlas, používám zpravidla háček ve velikosti 6 a 4.

tym - Profil | Ne 23.3.2014 16:55:30

Obvykle dvanáctku, ale ze silnějšího drátku. Výrobci se ale ve značení mohou lišit, takže záleží nejen na tom, ale i na tvaru háčku. Tak jako všude, tak i zde platí, že tu musí být jistá přiměřenost a pokud ryby z háčku padají, je dobře použít o maličko větší ........

RADYNEK - Profil | Ne 23.3.2014 17:40:23

Na plechovkovou kukuřici používám Colmik N500 č. 10 nebo N800 - ze silnějšího drátu, č. 10 nebo 8. Záleží kolik zrníček nastražuji.

michal158 - Profil | So 22.3.2014 20:37:14

caute. ak nepocitam par rybaciek, ked som bol dieta, tak zacinam s rybolovom. nasiel som udicu z detskych casov..40-90g, 270cm. chcel by som sa spytat, na co by sa dala pouzit. najvhodnejsie sa mi zda na feeder alebo na tazko, ale neviem ci nebude kratka. poradte prosim, ci by sa este dala na nieco vyuzit. dakujem
Michal

Azbest - Profil | So 22.3.2014 23:13:09

Pokud to není feederový prut, pak se na feederové chytání nehodí. Popis prutu je tak neúplný, že se moc poradit nedá.
Toto je feederová poradna.
Zkus si zadat otázku, nebo to zkus v nějaké diskusi.

Azbest - Profil | So 22.3.2014 23:22:28

Jarin - Profil | Čt 20.3.2014 15:18:33

Cafte budem trochu za blbca ale chcem si urobiť jasno v tom method krmitku a navazcovh. Zatial som tak nechytal a teda ako to je kedy a kde davate navazec skoro na pevno s obratlikom zasunutým do krmítka a aka dlžka navazca pripadne priemer a material vlasec či pleteka a po druhe ide chytať a kedy a kde s method krmitkom a bez obratlika napr. len so zaražkou a kedy lepsie na rieke na stojaku a opeť tie navazce dlžka priemer alebo sa mam na to vykaslať a urobiť montaž ako som si robil doteraz - priebežku len tam bude method krmitko?
Dik všetkým čo mi to len trocha objasnia.

tym - Profil | Čt 20.3.2014 16:18:24

Při použití method krmítka se používají návazce v délce 5-10 cm. Smyslem je nabídnout nástrahu co nejblíže malé hromádky krmení. Jak o návazec se používá monofil i pletenka. Doporučuji monofil. Průměr spíše silnější 0,18-0,22 mm. Často se používá nástraha umístěná mimo háček. Je možné chytat s krmítkem pevným i průběžným, nebo částečně fixovaným - příliš se to neliší.
Tím, že se používá velmi krátký návazec a nástraha je tedy bezprostředně u krmítka se tato sestava odlišuje od klasické sestavy se dlouhými návazci. Method krmítko na normální sestavě s dlouhým návazcem nemá smysl. Navíc se do něj nedají přidávat masní červi a podobně ..........

Martin M. - Profil | Čt 20.3.2014 20:54:24

Obratlik neni uplne dulezity, staci nejaka jina zarazka.
Na rece s method feederem muzes chytat take, ale jen za podminky, ze ti proud s krmitkem neposunuje - pak by to prilis nefungovalo. Take bych i na rece umistil prut spickou dolu, at method krmitko "nestoji na zadnich", ale pekne lezi celou plochou na dne. S kratkym navazcem navic neni ani dobre, aby od nastrahy hned sel nekam vzhuru napnuty kmenovy vlasec - ryby to plasi.

Luckyman - Profil | St 19.3.2014 22:40:13

Ahoj,
s feederem jsem začal loni na podzim a díky této technice jsem se po letech věnovaných pstruhařině vrátil k lovu na MP vodách. Pořád se mám co učit - a to mne baví.
Na sobotu mám domluven s kamarádem lov na Brněnské přehradě. Naší cílovou rybou budou cejni, s kaprem počítáme jako s bonusovou rybou.
Moje otázky:
-Mám hledat ryby v hlubších partiích přehrady nebo zkoušet i mělčiny(dřív se prohřívají?)
-zatím se mi osvědčilo používat nejměkčí špičky a chytat blíže břehu. Pokud budu chtít házet dále tak budu muset dát tvrdší špice. Chci si vzít prut Mivardi Profesional feeder 330 cm, 30 - 100 g.
Špice má 1,5 , 3 a 4 oz. Pokud použiji kvůli delším náhozům 3 a 4, budou záběry od cejnů ještě čitelné?
- Chci použít taktiku pořádného zakrmení s ohledem na to, že na přehradách jsou velká hejna cejnů a bílé ryby a je potřeba je něčím zastavit. Hlavní nástrahou bude ,,masňák" a taky hodně v krmení. Doporučili by jste touto dobou na přehradu stejnou taktiku?
Díky za odpověď a pokud Vám některé otázky připadají úsměvné tak prosím o shovívavý nadhled ke zvědavosti začátečníka :-)

Martin M. - Profil | St 19.3.2014 23:03:24

Ahoj, nejmeksi spicku muzes pouzit i na vetsi vzdalenosti, zlomeni se bat nemusis. 3oz spicka je na stojate vode uz docela dost.
Hledal bych hloubku kolem 4 - 6 metru. Melciny podle mne jeste nebudu bodovat.
S krmenim bych to urcite neprehanel - ryb tam je dost a neni treba hejno "zastavovat" a bat se, ze dalsi hejno je kilometr daleko. Spise se zamer, abys nahazoval stale do stejneho mista - pak ti budou stacit 2 litry krmeni na 4 hodiny aktivniho lovu.

rowdies - Profil | Út 18.3.2014 16:30:27

zdravím vas chcem sa opýtat dnes som bol feedrovat na váhu na takom mieste kde bolo vela vracákov,pri sutoku dvoch riek takže voda tam prakticky kružila dokola.problem bol že hned po nahodení cca 5-10 min mi neustále velmi pomalým tahaním ohýbalo špičku prutu a nasledne rychlo vyrovnalo.a takto to trvalo vždy 5 min po každom nahodení.potom sa to ustálilo.dik

tym - Profil | Út 18.3.2014 16:54:09

vlivem rozdílného proudění u hladiny a u dna se takové věci dějí běžně. Až si proud srovná krmítko a vlasec pak je klid. Myslím, že pro tuhle dobu by bylo pro lov feederem klidnější místo vhodnější a raději bych tam zkusil plavanou, když už tedy bych se tam rozhod chytat ....

Martin M. - Profil | Út 18.3.2014 21:30:21

Tipuji - klouze ti krmitko po dne, pouzij tezsi. Vsimej si, kam ti vedl vlasec po nahozeni a kam ti miri za nekolik minut.