Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Kalik - Profil | Po 17.3.2014 20:22:30

Ahoj, drazí kolegové, rad bych se zeptal jak jste na tol v letošním roce s úhoři? Poslední roku jsem na ně chodil vždy až od konce dubna, ale letos, zdá se mi, díky mírně zimě a v celku teplemu počasí vyrazím o měsíc dříve. Už jste někdo letos Byl? A jaké výsledky?

tym - Profil | Út 18.3.2014 8:01:56

Vždycky záleží na teplotě vody. O nic jiného tu nejde. Pokud mám zprávy, zatím se s úhoři neděje nic .......

IvoH - Profil | Po 17.3.2014 20:11:48

Díky moc.Zní to zajímavě.Vyzkouším si to s tou vzdáleností k nějakému bodu.Většinou chodím chytat na stejné místo.Jenom ještě musím sehnat takovou gumičku aby při náhozu neodletěla a zároveń měla funkci se sfléknout při záběru větší ryby.Martin dává velký důraz na přesné zakrmování.Je to opravdu velké kouzlo.

plavan - Profil | Po 17.3.2014 20:25:40

A kdyby se ti nechtělo běhat po louce nebo po břehu, tak stačí dvě rybářské vidličky, uvázané k sobě na dvoumetrovém provázku, zapíchneš je od sebe tak, aby byl provázek napnutý a pak už jenom omotáváš a počítáš. Anebo použiješ nějaké počítadlo , které se nacvakne na prut a skrz které probíhá vlasec. To už ti ale určitě poradí někdo, kdo s tím má větší zkušenosti.

Martin M. - Profil | Po 17.3.2014 20:51:59

Samotna gumicka ti nepomuze, je potreba naucit se spravne pohybovat prutem pred uplnym odmotanim vlasce ke klipu. Pokud jen budes behem nahozeni drzet prut a nic nedelat, gumicka ti vzdy vyleti. Vse je v nize uvedenem clanku. Lze pouzit i opravdu jemnou gumicku, ale je potreba se s tim vice mazlit.

IvoH - Profil | Po 17.3.2014 19:39:54

Ahoj.
Chtěl jsem se zeptat ohledně zaklipování vlasce.Když budu zakrmovat na vzdálenost 40-60m,tak poprvé nahodím,odklopím naviják a nasadím pevnou gumičku z duše.Potom zakrmuji a když chci chytat,tak musím přeci gumičku sundat.Jak mi zabere větší ryba,tak mi to urve nebo zlomí prut.Když gumičku sundám,jak znovu nastavím po ulovené rybě vzdálenost?Díky předem za vysvětlení.IvoH.

plavan - Profil | Po 17.3.2014 19:53:01

Pokud nemáš zaklipováno už předem podle nějakého rozměrového klíče ( dvě vidličky na břehu v přesné vzdálenosti od sebe nebo dva přesné body na louce, na které to klipuješ už léta ) , tak si nahodíš do míst, kde chceš lovit. Mezi navijákem a prvním očkem si označíš vlasec barevným fixem nebo voskovým značkovačem. Poté přetáhneš přes cívku gumičku. Tu bys měl mít laděnou s velikostí cívky navijáku tak, aby uvolňující se vlasec takovou gumičku z cívky svléknul. Zpravidla se osvědčil proužek z duše od kola ( bicyklu ) .
Když máš potom zaklipováno pomocí takové gumičky, namotáš zbylý vlasec a chytáš. Pokud ti to velká ryba svlékne z cívky, tak nahodíš o kus dál, než chytáš, domotáš vlasec až ke značce, navlékneš gumičku přes cívku a domotáš zbytek a pokračuješ v lovu.
Když chodíš chytat na nějaké místo často, tak si tu vzdálenost někde naměříš tak, že třeba na nějaké louce najdeš pevný bod, např strom. U něj odklopíš oblouček navijáku, montáž položíš na zem a s odklopeným navijákem a prutem půjdeš tak dlouho, až se ti vlasec zastaví o gumičku. Vezmeš kus klacku, zatlučeš ho do země v místě kde je naviják a máš značku, kdybys náhodou utrhl kmen. jen si nesmíš pohnout s montáží u toho stromu :-)))) Nemusíš přesně kopírovat to, co jsem ti napsal, chtěl jsem ti jenom nastínit nějaký návod. Martin M. ti jistě poradí nějaký článek nebo video, kde to uvidíš i názorně.

Martin M. - Profil | Po 17.3.2014 20:23:56

Ahoj, chytam od prvniho nahozeni po posledni nahozeni stale se zaklipovanym navijakem. Odklipuji, az kdyz tam mam velkou rybu, pripadne ryba odklipuje (stahne gumicku) misto mne.
Vse najde zde www.mrk.cz/clanek.php3?id=1065
Jaky zpusob si vymyslis, je samozrejme na tobe. Dulezite je, aby jej umel spravne pouzivat.

Tiky Květák - Profil | So 15.3.2014 13:38:25

Ahoj
Po přečtení článku od TYMa o vnadění pouze chlebem sem se pokusil o to samé. Chleba sem usušil, pak opět namočil (cca 3h), poté vyždímal v ruce a vysušil ručníkem tak, že už to víc nešlo. Víc vody prostě chleba nepustil. Přesto po přepasírování přes provzdušňovací síto byla z chleba v podstatě jen taková hustá kaše.Od měkké provzdušněné směsi to opravdu mělo daleko. Kde sem udělal chybu? Předem díky za odpověď.

Martin M. - Profil | So 15.3.2014 13:42:47

Ahoj, mozna jsi pouzil nejaky moderni "rohlikovy" chleb. Z klasickeho kminoveho to jde lepe.

tym - Profil | Po 17.3.2014 18:14:09

Dostat vodu z pečiva dá skutečně práci a jak říká Martin, i na druhu pečiva záleží ...

standapat - Profil | Po 17.3.2014 12:07:45

Ahoj,
rád bych se zeptal zda je lepší rozdělat krmení doma z převařené vody a nechat tak nasáknout všechny složky i několik hodin před lovem a nebo přímo u vody ale krmivo nechat sát vodu cca 45 min. Moc děkuji za Vaši radu i za to co pro nás všechny děláte.
Standa

plavan - Profil | Po 17.3.2014 12:50:23

Kvalitní suché krmení výrobci zpravidla doporučují rozdělat v předvečer chytačky. Dlouho saje vodu. Někdo pro ten ůčel vodu z kohoutku převařuje, já to nedělám. Normálně to navlhčím studenou vodou z kohoutku, včetně chloru a jiných příměsí.

Martin M. - Profil | Po 17.3.2014 17:01:33

Ahoj, pouzivam bezne vodu z kohoutku. Podle mne chlor vyprcha (pred nebo i po namichani krmeni). Navic kdo da ruku do ohne za to, ze v krmeni i tak nejsou od vyrobcu horsi chemikalie (konzervanty, rozpoustedla, barviva...) nez ta kapicka chloru, kterou lidi bez obav spolknou? Na zavody pouzivam pro lepsi pocit vodu z reky - vetsinou michame vecer u reviru a prece nebudu jezdit domu pro vodu :-)

Lukast - Profil | Ne 16.3.2014 0:23:11

Ahoj,
pošlete mi prosím účinný a hlavně pevný uzel na spojení 2 návazců,díky.Dále obrázek nějaké účinné průběžky na feeder.

big carpman - Profil | So 15.3.2014 11:28:18

Dobrý den,někdy si chci zajít zachytat na řeku,tak bych se chtěl zeptat,jaké jsou zjara nejlepší "fleky".Zda proud či tišina,hloubka nebo mělčina atd.Za odpovědi Díky
Minule jsem chválil M. Mat'áka za jeho skvělá videa,tak teď bych chtěl pochválit M.Tychlera za skvělé články.

tym - Profil | So 15.3.2014 12:19:28

NA to se nedá úplně jednoznačně odpovědět, protože každá řeka je jiná a má specifika. Silným proudům se zatím vyhýbám. Spíše se mi daří v pomalých klidných tazích ..

Kubák92 - Profil | Čt 13.3.2014 15:53:04

Ahoj, prosím, mám takový skromný dotaz říčního začátečníka :
Dnes jsem byl od rána na Moravě, heavy prut, 0,20 kmen, 0,14 návazec, 14 háček, krmítko 60g, návnada tmavé ploticové krmení + malé kroupy + hlína + masňáci. Nástraha masňáci, žížalky, hnojáčci, pufy a kuku...Chytal jsem zhruba uprostřed koryta. I přes zjevnou aktivitu větších ryb jsem chytal "jen" hrouzky a oukleje. Dělal jsem neco špatně, nebo opravdu se nedaly jiné druhy přesvědčit, nebo tam vůbec nemusely být ?

Na řece mi to zatím moc nejde, proto děkuji za každy tip. Případně ještě prosím, jak vybírat místo na zregulovane řece (Morava), čeho si všímat ?
Díky moc, Kubák

Martin M. - Profil | Čt 13.3.2014 18:28:53

Ahoj, na zregulovane rece ze brehu nemas moc sanci najit pod vodou neco zajimaveho, obzvlaste na hloboke, pomalu tekouci rece. S nahazovacim echolotem bys mozna nasel nejakou nerovnost na dne, ale obecne proste nekam sednes, zakrmis a cekas - nejlepe primo uprostred reky v nejvetsim proudu.
Hrouzci a oukleje te budou pronasledovat dlouhodobe, vyhnes se jim vetsi nastrahou na vetsim hacku nebo nastrahou pod hackem. Zkusil bych urcite i rousnice. Do krmeni co nejvice hrubsich castic - kroupy nebo kukurici by tyhle ryby nemely sezrat, plus treba konopi, peletky (nemusis vse zaraz, staci si vybrat jen jedno).

tym - Profil | So 15.3.2014 12:17:51

Nevím, co myslíš tou zjevnou aktivitou větších ryb. Myslím, že kdyby byly skutečně aktivní, jistě by se nějaká na háček dostala ........

zelenáč007 - Profil | St 12.3.2014 8:02:56

Dobrý den,

v neděli jsem chytal s průběžnou montáží na řece, vlasec 16, návazec 14, krmítko 25g, velmi mírný proud. Nástraha červi nebo bonduele. Měl jsem mnoho velmi rychlých záběrů, kdy se špička na půl sekundy prudce ohla, v podstatě nesekatelné. Chci se zeptat co změnit jestli montáž, nebo délku návazce apod. Díky.

Šlapeto - Profil | St 12.3.2014 11:15:48

Pokud se ti špička prudce ohnula a zas narovnala, tak se nejspíš jednalo o proud. Krmítko skákalo po dně. Pomůže zvětšit krmítko na alespoň 50g, případně nahazovat blíže ke břehu.

Martin M. - Profil | St 12.3.2014 11:28:37

Pokud ten prudky ohyb neni o centimetr, ale vetsi ohyb, tak pomuze tezsi krmitko (40g) a zkontrolovat ostrost hacku.

tym - Profil | So 15.3.2014 12:15:41

Tyhle rychlé škubance dělají často oukleje. Zmenšením háčku a nástrahy brzy zjistíš co za ím vězí ...

Xmennnek - Profil | So 15.3.2014 11:58:54

Dobrý den , chtěl bych se zeptat co mam udělat pro to aby , když mam feedrový krmitko aby se mi furt nezamotávalo. Děkuji

plavan - Profil | So 15.3.2014 12:14:24

Těžko radit, co děláš špatně. Nepopsal jsi ani svoje použité montáže, ani typ krmítka a ani neznáme tvoji šikovnost nebo zkušenosti s feederem.
Začal bych tím, že na kmenový vlasec navlékneš karabinku s obratlíkem, pod ní navlékneš gumový váleček jako stopera a pod stopera uvážeš obratlík. Do karabinky nad stoperem navlékni feederové krmítko. Na druhé očko obratlíku navážeš návazcový vlasec, ustřihneš ho na požadovanou délku + pár cm si připočti na uzel k háčku. Na ustřižený návazec navleč silikonovou hadičku takového průměru, aby šla těsno nasadit na očko obratlíku. Délku té hadičky dávám od 5 do 7cm. Velikost hadičky a obratlíku je nejlepší si vyzkoušet v prodejně, protože číslování obratlíku bývá už dneska taky trochu odlišné. A na konec návazce navážeš háček. Tlak krmítka na kmen a silikonová hadička ti způsobí to, že návazec se malinko vykloní od kmene a krmítko už se tolik nezamotává. Až v tom získáš cvik, tak už není použití silikonové hadičky nutné.
Existuje mnoho dalších vychytávek, popsal jsem tu, kterou používám nejčastěji.