Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Bicák - Profil | Čt 16.1.2014 16:47:06

Zdravim chtel bych se zeptat co byste volili pro lov v tomto obdobi reku ,nebo rybnik?

RADYNEK - Profil | Čt 16.1.2014 20:28:23

čau, v první případě bych volil vodu, která bude rozmrzlá :-) Já osobně bych šel raději na řeku, kde se mi lépe hledají ryby. Je třeba hledat místa, kde se ryby v tomto období zdržují.

owr - Profil | Čt 16.1.2014 14:27:27

Zdravím Vás kolegové.Mám dotaz na nějakého zkušeného nebo zkušenějšího feedraře:) Před časem jsem zakoupil přes internet feeder jisté značky v kategorii medium,součástí prutu jsou i 4 špičky,nicméně bez označení OZ.Ať jsem se snažil sebevíc,na internetu jsem o daném typu prutu nenašel nic,musel jsem tedy kontaktovat české zastoupení firmy kde mi bylo odpovězeno asi takto : "bla bla nejlepší reference,grafit,opravdu medium sada 4 špiček Spicky se vyrabely ve variantach 0,5 1 1,5 2,0(laminat) 2,5 3,0 3,5 4,0(grafit) oz. Mam dojem ze jsou spicky popsany, zkuste se podivat dole(nejhrubsi cast) ze spodni strany"
Zkusil jsem,opět jsem nic nenašel...Jelikož s feederem nemam opravdu žádné zkušenosti byl bych rád za jakoukoliv radu,jak zjistit zda-li má nejjemnější špíčka je opravdu 0,5oz, jelikož se snad ohne i kdyby vešla do cesty myšímu prdu.Dále mám otázku i na Vás,doporučená zátěž mi byla řečena do 30g tak nevim co si o tom mám myslet,jelikož jsem tak nějak počítal s tím,že s mediumem budu moct použít alespoň 40-50g zátěž bez návnady.A poslední otázka - i kdybych se držel rad distributora,můžu bez obav nahazovat 30g zátěž i na tu nejjemnější špičku?
Předem se omlouvám jestli je toto téma někde zde na mrku,ale během 2 nočních na internetu jsem se konrétně této otázky nikde nedohledal.

Pepé - Vsetín - Profil | Čt 16.1.2014 15:08:27

Ahoj Vojto,
i ta nejměkší špička vždy musí snést a snese maximální udanou odhozovou zátěž prutu.

Ta doporučená zátěž je asi myšlena taková, že se s ní pocitově a i prakticky nejlépe hází. Já to tak mám u mých M_kových prutů zažito, nejlíp se mi fakt háže s tou 30kou+futro.

Špičky bývají popsané /většinou/ tak se zkus podívat ještě jednou na ten konec, co se zasouvá do prutu, někde to tam možná fakt je.

Pošli mě do SZ konkrétní značku a typ prutu, mrknu na to přes net.

Grassel - Profil | So 4.1.2014 14:34:56

Dobrý den,vím,že se to řeší v nějaké diskuzi tady na Mrku,ale chci se zeptat i Váš nazor. Pro letošní léto jsem si na feeder medium koupil vlasec 0,25 jako kmen,spousta (asi) větších ryb mi vloni utekla,kmen jsem měl 0.20 a návazce 0.16-0.18. S tímto kmenem 0.25 chci jít do návazců 0.18-0.22. Dělám dobře,nebo bych měl jít do heavy a na mediích zůstat na návazcích,které jsem používal? Předem děkuji za Váš čas a odpověd. Martin

Pepé - Vsetín - Profil | So 4.1.2014 14:43:04

ahoj, záleží na tom, jestli jsi ryby trhal v návazcích nebo rovnou na kmeni. Mohl jsi třeba chytat na dně s ostrým kamením nebo na bandě škeblí. Také jakým způsobem jsi zdolával, možná "moc tlačíš na pilu". Chytal jsi blízko vázek? To se celé těžko odhaduje... Každopádně s kmenem 0.20 a forpasem 0.16 se dá na volné vodě vytáhnout velmi slušná ryba, takže pokud je dno OK, nejsou škeble ani vázky, zbytečně bych nezesiloval, mohlo by to být na úkor četnosti záběrů.

tym - Profil | So 4.1.2014 18:19:14

Volba kmen 0,25 mm v kombinaci s návazcem 0,22 mm je v zásadě správně, ale otázka je, zda je tak silný vlasec vhodný pro prut medium. Pokud používáš mediu prut se skutečně tuhou páteří, dalo by se to využít, i když si myslím že vlasec 0,25 mm je na většinu medium prutů málo vhodný,(zbytečně naddimenzovaný), a proto bych raději volil prut heavy, kde bych lépe mohl využít jeho potenciál při lovu větších ryb. Popravdě řečeno tak silný vlasec bych využil jen v případě, kdy bych potřeboval ryby opravdu držet před překážkami. Na volné vodě bych si dovolil slabší vlasec a prut medium

Azbest - Profil | Út 7.1.2014 18:25:46

No nevím...já mám 0,25 na kaprákách (teda se šokovkou) a na medium feederu si to ani nedovedu představit. Jedná se o jemné chytání a takové poleno bych na feeder nedal.

Narkotik - Profil | Pá 3.1.2014 20:49:53

Ahoj,
v posledním videu "Zimní záběry 1" se Martin M. zmiňuje ve svých čtyřech nejdůležitějším faktorech úspěšného lovu ve studené vodě o správně zvolené hloubce, v které chceme chytat. Mohli by jste toto téma trochu rozvést, existují nějaká obecná pravidla, jakou hloubku zvolit (pokud mi to revír dovolí), jak vybírat na proudné vodě, jak na stojaté? Moc děkuji za odpověď
Narkotik

Martin M. - Profil | Pá 3.1.2014 21:18:37

Cau, to je tema na nekolik stran a stejne to budou casto jen strely od boku. Obecne ryby chteji co nejteplejsi vodu, co nejvice kysliku, potravy a pocit bezpeci. Muzeme to odhadovat na vode, kterou zname, a po nekolika letech se tuhle vodu naucime odhadnout lepe nez kdysi, ale na obecnem virtualnim reviru to je tezke popisovat.

Luckyman - Profil | Čt 2.1.2014 15:28:04

Chlapi, díky za odpovědi ohledně prutu a špiček. Mám 30-100, takže je to heavy a ty špice budou asi ok.
Ještě jeden dotaz - zatím jsem chytal feeder jen s pickerem 5-40g průběžku (zatím super zkušenosti). Na jaře začnu s method krmítky - pokud budu dávat nástrahu mimo háček na vlas tak asi na jemnosti špičky tolik záležet nebude?

tym - Profil | Čt 2.1.2014 15:53:44

Většinou příliš ne, protože záběry se projevují plynulým tahem. Někdy je tužší špička výhodou, ale nemusí to být za všech okolností pravidlo

unudle - Profil | Čt 2.1.2014 14:15:55

Zdravím.
Já jsem k Vánocům nic nedostal, i když jsem chtěl. Nevíte jakej vlasec bych měl použít?:-))

plavan - Profil | Čt 2.1.2014 14:22:40

Jakejkoliv, kterej tě unese.

barezii - Profil | Čt 2.1.2014 13:46:01

Zdravím Vás. Máte prosím zkušenosti s navijákem Shimano Stradic GTM RC. Dík

RADYNEK - Profil | Čt 2.1.2014 14:07:37

čau, na feeder bych si Shimano Stradic GTM RC nevybral. Má převod ve velikosti 3000 - 6:1 a ve 4000 - 5,8:1. To je převod na tahání maximálně 30 g krmítka. Ideální převod je do 5:1 a menší. Občas Stradic GTM RC někdo na feeder používá.

Luckyman - Profil | Čt 2.1.2014 13:03:17

Ahoj, dostal jsem k Vánocům prut Mivardi Profi H 30-70g.Délka 330 cm.Moje dotazy:
-je prut v této gramáži heavy nebo ještě medium?
-špičky jsou 1,5 , 3 a 4 oz . Čekal jsem že nejměkčí špička bude jemnější , třeba méně nez 1 oz.
Je to takto v pořádku nebo mám shánět jemnější špici?


Martin M. - Profil | Čt 2.1.2014 13:48:54

Ahoj, podle Google by mely v 330cm existovat tyto 2 verze:
Professional Feeder 330 M (2) 3.3 m 20 - 70 g (t.j. medium)
Professional Feeder 330 H (2) 3.3 m 30 - 100 g (t.j. heavy)

Spicky si netroufam odhadovat podle popisu. U heavy prutu se vetsinou zacina na 2oz.

RADYNEK - Profil | Čt 2.1.2014 14:00:53

Čau, viděl bych to na Médium. Ale to je jen "pojmenování feederu". Pro tebe bude podstatnější, jestli ti bude vyhovovat na lov. Špičky si vyzkoušej u vody, jak ti budou vyhovovat. Pak můžeš případně dokoupit. Zatím nic nesháněj.

bonhof - Profil | Čt 2.1.2014 9:32:53

Ahoj klucí, prosil bych vás o radu, vím rybníku 0.5 ha, kde je všude cca stejná hloubka max 2 metry vody, na jedné straně napadané listí ze stromu o kus dál bahínko, a na druhé straně vodní rostlinstvo,
a kam jít sednout? díky

tym - Profil | Čt 2.1.2014 9:49:46

Bahýnku a listí bych se vyhnul, a raději hledal nějaké vhodné místo u rostlinek, ale na tak malé vodě nikdy nevíš

MaRkOnI - Profil | St 1.1.2014 23:45:12

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu ohledně montáže a krmení na tuto roční dobu. Budu lovit na malém ( asi 0,5ha) zatopeném lomu. A ještě se chci zeptat jestli mám lovit na hloubce, nebo jít spíše do mělčin.
Předem děkuji.

Martin M. - Profil | Čt 2.1.2014 0:18:42

ahoj, hledal bych vetsi hloubku, ale na lomu mohou byt extremni hloubky, tak tezko radit. Montaz klasicka prubezka s 40cm navazcem. Krmeni jakekoliv kupovane na plotice nebo cokoliv universalniho, jemne mleteho.

tym - Profil | Čt 2.1.2014 7:44:44

Záleží na hloubkových poměrech. Lomy mohou být hodně členité. Bude třeba trochu hledat, ale protože se jedná o malou plochu tak to snad půjde rychle. Vyhnul bych se extrémním hloubkám a vyloženým mělčinám.
Také bych volil průběžku a jemné tmavší krmení.