Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

zaba 23 - Profil | Pá 18.1.2013 16:45:55

Ahoj,chtel bych se zeptat,nas prodejce v mistnich rybarskych potrebach mi tvrdil ,ze pry stolecek na ktery si dam misku krmeni dale cervy zizaly atd mi to neudrzi,ze to pry nema aretaci v nozickach prosim nevite o nejakym stolku ktery bych pro tyhle ucely mohl pouzit nebo nejakou jinnou moznost,dik za odpoved a at se dari.

Šlapeto - Profil | Pá 18.1.2013 17:02:18

Ať čtu, jak čtu...možná to bude mnou, ale nechápu zadání otázky :))) Hledáš stoleček, který ti udrží misku s červama a krmením? Na obyčejnej kaprovej stolek za pár stovek pokládáme foťáky, kamery, kilovku boiliesu, flašku vína s lahváčema a nikdy se neprolomil, ani neproklouzla nožička :)))

plavan - Profil | Pá 18.1.2013 17:23:15

Stolků jsem za posledních 10 let vyzkoušel asi šest a žádný se pod věcmi nebortil. Nechápu, jaký stolek máš na mysli ty nebo váš prodejce. Stolek , který by měl výškovou stavitelnost nohou a neudržel by dvě kila váhy, by ničemu nesloužil.

zaba 23 - Profil | Pá 18.1.2013 17:08:21

To si taky prave myslim, ale prodejce mi tvrdil , ze to ten stolek neudrzi tak nevim diky za radu.

Šlapeto - Profil | Pá 18.1.2013 17:16:55

Jinak já jsem si koupil na delší výpravy stolek z Ikei a ten je plastovej a hodně odolnej, protože nemá polohovací nožičky. Zase stál asi kilo

stancek312 - Profil | Po 14.1.2013 21:53:42

Ahoj! Poraďte, jak lovit na řece se středně silným proudem, hloubkou 1,5m a tvrdým opukovým dnem s mnoha rýhami a dolíky. Pokud se trefím do takového dolíku, nečekám na záběr dlouho. Ale dost často se stane,že se krmítko někde zašprajcne a pokud je ryba větší, tak urve celou montáž. Pak nezbývá než sednout na loď a pokusit se krmítko vyprostit. Někdy ani loď nepomůže a prostě to musím urvat. Ryba prostě zatáhne vlasec do nějaké škvíry v opuce a vlasec se předře. Někdy je vasec "chlupatej" třeba i 5m nad krmítkem. Zkusil jsem i pletenku ale rapidně ubylo záběrů. Tak nevím.
Jak by jste tuto situaci řešili vy? Jakou montáž? Díky za každou radu nebo nápad.

Šlapeto - Profil | Po 14.1.2013 22:00:14

V takových místech chytám, bohužel je to buď a nebo. Používám nad krmítko cca 5-10 m 0,45 FC (bacha na očka!!!) a s rybami se moc nemazlím, protože mám kmen 0,25 mm. Používej těžká olova (podle proudu), která rychle klesnou na dno a necestují.

PhoenixK - Profil | Ne 13.1.2013 18:20:36

Pánové, mám pár dotazů ohledně methot krmítek. Je to založené na tzv. třešničce na dortu tzn, že například když budu chytat na kukuřici tak ta jediná musí být na háčku a do krmení už žádnej partikl(kukuřici) nepřidávám, tím pátem mám v krmítku jen sypkou směs a onu kuku na háčku..? Když nebudou ryby moc aktivní a krmení se na krmítku rozpadne asi dojde k tomu že se háček zamotá do žebrování krmítka??(si myslím) Co jsem četl tak vedou kratší návazce okolo 15cm, jakou máte zkušenost s délkou návazce? díky

Martin M. - Profil | Ne 13.1.2013 18:40:56

Ahoj, pouzivaji se navazce 7 - 15 cm, delsi ne.
Muzes pouzit jako nastrahu treba 8mm peletku a do krmitka dat 5mm namocene peletky, pak to zadna "tresnicka" neni a ryby sezerou nastrahu pri sbirani navnady kolem krmitka. Podle mne jim to jen bude trvat dele, nez kdybys vsadil i na vizualni pritazlivost nastrahy.

tym - Profil | Po 14.1.2013 12:41:07

Používám návazce v délce 7-12 cm a zamotání do žebrování krmítka jsem ještě nikdy nezaznamenal, kromě krmítek typu:
http://olovene-zateze-a-broky.heureka.cz/extra-carp​-method-feeder-40g/
Krmítko se dá plnit směsí, směsí s peletami, směsí s hrubším partiklem nebo i samotnými drobnými peletami. Ideální stav ale je jemná silně vonící a lákající směs, která má za úkol upozornit právě na tu jednu jedinou větší nástrahu.

Phantom1987 - Profil | So 12.1.2013 16:03:15

Bol som cez leto na ryby k rieke. Mal som so sebou kŕmenie, niekoľko druhov nástrah (dážďovky, kostné červy, rybársku kukuricu - dva druhy, sladkú kukuricu, chlieb, puffi, pelety...) .... skúšal som všetko a žiaden záber. Skúšal som meniť aj dĺžku nadväzca, veľkosť háčika, prehodiť do plytčín, do hlbšej vody...všetkému som dal nejaký čas no nič nepomohlo. Chcel by som teda vedieť, čo robiť v takýchto prípadoch, keď je veľmi teplo a rybám sa nechce?

Pepé - Vsetín - Profil | So 12.1.2013 16:12:32

buď bych vydržel dlouho krmit jeden flek (min. 3 hodiny) a čekal na záběr nebo pak celkově změnil místo (odjel jinam), také by mohla pomoct změna denní doby lovu (s ohledem na rybářský řád a měsíc v roce) ale prostě buď zkusit chytat brzy po rozbřesku nebo pak pozdě do noci. S feederem je to pravda po tmě o něco složitější, ale umělé světlo máme všichni. Stává se nám běžně na závodech, že přes den ryby neberou a ty pak začínají brát, když se začíná stmívat, ale to nám už koční kolo, tak balíme. Pokud bychom mohli sedět dál (jako že nemůžeme) určitě bychom si slušně zachytali.

Šlapeto - Profil | So 12.1.2013 17:27:02

Raději bych změnil místo, v létě se to stává často. Chce to hledat úsek s dobře prokysličenou vodou.

tym - Profil | Ne 13.1.2013 9:10:46

V létě se to stává. Někdy stačí změnit dobu lovu, jindy je třeba změnit místo. Ideálně někam pod jez, kde je více prokysličená voda. Tento stav souvisí nejen s možným nedostatkem kyslíku ve vodě, ale i s nadbytkem přirozené potravy. Časná rána a večery bývají úspěšnější než horké dny.

Starý Rumpeľ - Profil | So 12.1.2013 13:00:56

Aké silóny byste mi odporúčali v čo najlepšom pomere cena / výkon. Ďakujem, Janko.

Martin M. - Profil | So 12.1.2013 13:28:35

ahoj, tento dotaz se tu opakuje nekolikrat, hledej.
http://www.mrk.cz/poradna.php?id=4&kw=dobry%20vlase​c
Pomer cena/vykon je silne subjektivni - vzdy bude zkreslen financni situaci toho, kdo tuhle rovnici vypocitavat.

PhoenixK - Profil | Čt 10.1.2013 15:44:27

Čau, dáváte partikl rovnou do krmení? V některých videjí jsem videl jak sypkou složkou ucpou spodek krmítka naberou část partikulu a ucpou zase šrotem? V čem je rozdíl? dik

tym - Profil | Čt 10.1.2013 16:03:18

Obě možnosti jsou možné. Pokud budeš mít partikl zvlášť a pak jím budeš plnit krmítko a dělat zátky, budeš moci hrubou složku lépe korigovat. Prostě můžeš podle potřeby partikl přidávat nebo ubírat v závislosti na tom jak ryby reagují na krmení. Když ho přimícháš rovnou do krmení, už s tím buděš těžko něco děla,t pokud si nechceš hrát na popelku :-)

Pepé - Vsetín - Profil | Čt 10.1.2013 17:56:09

přesně jak píše Milan... pokud by ryby příliš luxovaly krmný flek a Ty budeš mít partikl už v krmení, těžko jej dodáš víc, leda bys častěji přikrmoval (častěji házel) nebo třeba dostřeloval prakem nebo dohazoval rokou, což ovšem není zdaleka tak přesné, pokud to člověk neumí opravdu dobře. Pokud máš partikl zvlášť, lze jej dodávat daleko větší množství v krmelci relativně velmi přesně a udržíš si tak rybu déle na fleku.

chladek - Profil | Čt 10.1.2013 14:30:00

Velmi mne zaujalo jedno s posledních videí kde je předvedena ukázka nekonečné zarážky,
Marně hledám ve sloupci obchody, kde by se tyto zarážky daly koupit.
Prosím o radu. kde by mohly být k sehnání. Děkuji.

JJanekk - Profil | St 9.1.2013 21:34:11

Ahoj páni rádci, zajímal by mě váš názor na to, jak velký vliv bude mít na braní ryb ochlazení, které teď přichází. Vzhledem k tomu, že teplota jde dolů postupně a o víkendu by měla být na snesitelných -4 /-5C, čekal bych, že to nebude nijak drastické a ryby by mohly trochu brát. Co myslíte vy?
(samozřejmě vím, že to musím vyzkoušet, ale zajímá mě ta prognóza a jak se liší názory)
Díky H.

plavan - Profil | St 9.1.2013 21:38:51

Já ti v tom neporadím, pro mne není na feeder teplota -4°C snesitelná. V takové teplotě jsem u vody s feederem ještě nebyl.

Martin M. - Profil | St 9.1.2013 21:46:59

Ahoj, klidne to nekde brat muze, ale vhodnych mist bude tak na 3% oproti letnim mesicum. Musis takove misto najit.

RADYNEK - Profil | St 9.1.2013 22:36:25

Ahoj,
víkendové chytání bude o dvou věcech: najít ryby a vydržet u vody. Podle mě ochlazení bude znát, jak moc, to si netroufám říct. Já při teplotě pod bodem mrazu na feeder nechodím. Ať se daří!

Martin M. - Profil | St 9.1.2013 22:38:33

V zime je vzdy velky rozdil, jestli pres noc mrzlo nebo ne...

Pepé - Vsetín - Profil | Čt 10.1.2013 7:06:00

ahoj, když víš, kde jsou ryby, tak brát budou, vím to z vlastní zkušenosti, chodíváme s kámošem i při mrazu pod - 10 °C. Jako rozhodující se ukázalo, aby bylo pod mrakem. Pokud se Ti povede najít ryby, tak do toho běž. Přimlouvám se ale za háčky bez protihrotu a vyháčkování hned ve vodě, nechytej ryby do ruky a nevytahuj z vody. Sám jsem to kdysi dělával a dneska bych si za to nafackoval. Takže běž a zkus.

tym - Profil | Čt 10.1.2013 8:29:56

S největší pravděpodobností to žádná sláva nebude, ale na dobrých místech můžeš dobře zachytat. Ono se sice ochladí, ale teplota vody se zase tak dramaticky nezmění. Bude-li pošnourno, nestane se nic. Při vyjasnění to bude horší. Ale vypadnout na chvíli k vodě, i když nic nechytíš, není k zahození. Zkusit se to musí :-)

mikin12345 - Profil | Út 8.1.2013 19:24:06

Zdravim vsechny moderatory poradny a prosim o radu ohledne motani koncove montaze.Vim ze kazdy pouziva tu svoji osvedcenou metodu a ani nechci nekoho z vas kopirovat ,ale me jako zacatecnikovy by nejaka ta inspirace bodla.Ma na motani i velky vliv techniha nahazovani?Predem dekuji za kazdou radu a at vam to i nadale chyta.

tym - Profil | Út 8.1.2013 20:15:18

Zcela jistě má. Před dopadem přidržet a nechat dopadnout na napnutém vlasci. Podobně jako angličák při plavané. Sestavu pak stahovat tak, aby neskákala po hladině. Zde se zamotá častěji než při nahození.

Martin M. - Profil | Út 8.1.2013 20:23:22

Tenke kratke navazce delavaji nejvesi problem. Tenky vlasec se zamotava ochotneji, nez silny. Proto se aspon cast jeho delky muze udelat ze silnejsiho vlasce, treba z prodlouzeneho kmenoveho vlasce, nebo jej muzes i zdvojit, pripadne pouzit treba 0.30mm fluorocarbon (je tvrdsi nez bezny vlasec). Take zalezi na vzdalenosti nahazovani - na vetsi dalku jsou vetsi problemy s motanim.
Hod provadet co nejklidneji, bez zacukavani na civce navijaku (treba o uzlik nebo gumicku), pribrzdovat take plynule.
Muzu te uklidnit, ze mne se to obcas zamota take.