Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

vojt@ - Profil | Pá 25.1.2013 18:56:25

Ahoj prosím vás o kolik můžu zbrousit feederovou špičku, potřeboval bych ji dat z 3,50 na cca 3,00 půjde to nebo ji mám radši vymněnit? Diky.

plavan - Profil | Pá 25.1.2013 18:58:59

brousí se většinou jen jedna desetina, jakmile je to víc, nevypadá to pěkně. Ze 3,5mm na 3mm to je strašidelné, to raději vyměň.

tym - Profil | Pá 25.1.2013 23:36:42

Tohle už je na broušení moc a snadno by to mohlo zkončit neúspěchem. Raději to vyměň. Netvrdím, že to nejde. Při velké opatrnosti a zkušenosti se to může podařit. Pokud jse o levnou špičku, možná by to za pokus stálo. Jestli s tím nemáš zkušenost, nech to raději být.

Pepé - Vsetín - Profil | So 26.1.2013 20:39:02

do toho bych se nepouštěl, při takto razantním zeslabení by se právě v tom místě mohla zlomit, práce bude na nic a ještě si znehodnotíš prut, protože nevím, jak dobře by se pak z dílu pod špičkou vytahoval ten zastrčený obrousený zbytek.

Hrošík - Profil | St 23.1.2013 15:24:55

Zdravím všechny rybáře. Chtěl bych vas poprosit o radu. Začínám s Feederem a potřeboval bych poradit jaka firma ma kvalitni krmení za rozumnu cenu ( např.: Method mixi,krmitkove směsi,pelety atd.) a jestli jsou lepši česke vyrobky nebo zahraniční, popřípadě jmeno firmy Děkuju moc za radu

plavan - Profil | St 23.1.2013 15:36:10

Pokud máš kde skladovat, tak se cenově vyplatí nakupovat třeba ve velkém, Martin kdysi psal, že kupuje někde dvacetikilové balení pelet, kdy to vyjde o dost levněji. Jestli na to nemáš peníze, tak to chce najít kamarády, kteří jsou na tom stejně a bydlí poblíž, aby jste si ty pelety koupili společně a podělili se. Co se týká vnadících směsí, tak skoro každá firma má ve své nabídce nějakou ekonomickou variantu. Ale musíš počítat s tím, že té ceně odpovídá i kvalita a mnohdy je lepší koupit vyšší řady a naředit si to raději sám, např. strouhankou. Ty vyšší řady vnadících směsí je ekonomičtější koupit ve tříkilovém balení. Ale rybáři, který chce ušetřit, bych poradil spíše krmit řepkou, pšenicí, kukuřicí, hrachem a podobnými plodinami, které se dají koupit levněji u zemědělců. Ale zase je potřeba mít to kde skladovat, navíc hrozí riziko, že si zatáhneš domů moly. Konkrétní značku krmení ti nenapíšu, Mám své favority, ale nemám vyzkoušeno více značek, abych mohl svědomitě porovnat. Určitě bych se zaměřil na Italské výrobce ve 2,5kg balení a tříkilovém balení. Tam nic nepokazíš.

Diego - Profil | Út 22.1.2013 17:17:14

Mám dotaz ohledně návnady. Nezkoušeli jste někdo využít při vnadění "kus-kus"? je to vhodná komponenta ke krmení? Mě to přijde jako zajímavá složka vnadící směsi. Díky za postřehy.

plavan - Profil | Út 22.1.2013 17:20:34

Kus kus je vlastně těstovina, jen v malých kouscích a dost drahá. Já ho nikdy nezkoušel dávat do krmení.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 22.1.2013 17:22:46

ne, já nikdy.

Tomix - Profil | Út 22.1.2013 15:56:41

Ahoj kluci, mám dotaz ohledně method feederu. Nejčastěji chodím na kapry v Brně a přilehlém okolí.
Zdejší revíry jsou jak známo přeplněny zakrslými cejny. Mám zkušenost, že je neodradí ani 20 mm boilí
Prostě ho cumlají, až nasají háček.
Poraďte, prosím, jakou návnadu a nástrahu použít, případně jakou další úpravu nástrahy, návnady,
či montáže byste doporučili.

Šlapeto - Profil | Út 22.1.2013 15:59:06

Hodně tvrdou dvacítku kouli, případně ji dát několik centimetrů od háčku. Ale to jsou spíš rady z Kaprařiny. Nebo chytat bez krmení (jen pomalu-rozpustné pelety, případně vařená kuku a boilie).

Martin M. - Profil | Út 22.1.2013 16:26:32

Ahoj, ja bych chytal normalne na kukurici, peletu nebo miniboilie a mel to jako zabavu s moznym prekvapenim. Nejvetsi sousto, ktere bych dal na method feeder, je 14mm peleta nebo boilie. Potom uz bych presel na kaprarinu s PVA puncochou.
Navnadu na method krmitku ti cejni vyzerou, at uz bude jakakoliv. Muzes je trochu zbrzdit pouzitim nejake "palive" navnady, ale zname to sami na sobe - "hlad je svina".
Na takovych revirech to bude s jemnymi technikami vzdy problem.

jikr123 - Profil | Út 22.1.2013 9:57:55

Umíte někdo používat vazač háčků od firmy Cormoran.

plavan - Profil | Út 22.1.2013 9:58:50

Já neumím.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 22.1.2013 15:37:30

Já jo, ale chvilku to trvalo :-) V čem je problém?

šimpanz - Profil | Út 22.1.2013 15:22:56

Dobry den ,potreboval bych par informaci.V lete v obdobi prazdnin planujeme zapujcit si houseboat na Batove kanalu.Slysel sem ze se tam daji chytat ryby tak jestli nahodou nekdo nevite neaky blisi podminky pro rybareni,jaka obsadka ryb atd.Predem dekuju za odpovedi.

plavan - Profil | Út 22.1.2013 15:24:13

Já tam nikdy nebyl, nedokážu ti poradit.

Šlapeto - Profil | Út 22.1.2013 15:28:14

Ahoj, taky jsem tam nebyl, ale bonduelka a červi budou fungovat :)))))

Pepé - Vsetín - Profil | Út 22.1.2013 15:36:28

Baťák je dobrá voda, ale nebyl jsem tam od té doby, co jej vypustili a odbahňovali, možná tam ale byl kolega s přítelkyní. Zavolám mu a zjistím to. Když tak Ti pošlu SZ.

Jinak ale dobré chytání, obsádka jako na řece Moravě, ryby tam najíždějí z hlavního toku.

Suly - Profil | Po 21.1.2013 19:47:03

Zdravím. Feederu se nijak zvlášť nevěnuju, ale na jaře bych ho malinko provětral v kombinaci s "kaprákem". Můžete mi poradit nějaký universální průměr vlasce na navi velikosti 2500. Mírně tekoucí labe a menší stojáky, žádné daleké náhozy. Je jasné že asi nevyužuji plnou kapacitu cívky, tak kolik asi podmotat metrů a jakým uzlem spojit. Převážně cejni, tloušti, kapříci do padesáti, vyjímečně za parmou na Jizeru. Můžete přidat i konkrétní tip. Díky moc!

Pepé - Vsetín - Profil | Po 21.1.2013 19:51:22

ahoj, měl bys pohodově vystačit s vlascem v průměru 0.16 - 0.18, na stojáku klidně 0.20 - 0.23 podle toho, jaké ryby hodláš lovit. 100m návin je asi mimimum, optimálně 150m. Návazec VŽDY slabší, než kmen, abys netrhal celou sestavu včetně krmítka. Stran konkrétního typu/výrobce pročti diskuse. je tu toho opravdu spoustu. třeba tu http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=649252

Martin M. - Profil | Po 21.1.2013 20:44:44

Ahoj,
kmenovy vlasec a podmotavku muzes spojit timto uzlem http://www.mrk.cz/montaze.php?id=113
Jako kmenovy vlasec bych vzal prumer 0.20mm - podle mne je nejuniverzalnejsi.

plavan - Profil | Út 22.1.2013 9:59:56

Dal bych na kmen průměr vlasce 0,20mm. Jak ti píše Martin, je to takový univerzál a dovoluje ti použít i silnější návazec.

Paolomaldini - Profil | Po 21.1.2013 15:18:32

Petrův zdar všem. Prosím o radu, jeden z feederů který používám né sice primárně ale s oblibou na chalupě je Abu Garcia Diamond feeder. Problem je, že jsem někde u vody po tmě zapoměl jeden díl prutu a pochopitlně jsem o něj přišel. Nemáte někdo tip kde by se dal sehnat? Přápadně kontakt na zastoupení pro ČR této značky? (ABU GARCIA)

Dekuji mnohokráte za pomoc ať vám to kouše!

Pepé - Vsetín - Profil | Po 21.1.2013 15:31:57

tak tady bohužel odpověď vůbec nevím, od ABU nemám nic...

tym - Profil | Po 21.1.2013 15:36:16

geni3ds - Profil | Ne 20.1.2013 18:59:17

Ahoj, mám dotaz: koupil jsem si naviják Shimano Super GT 3000S a chystám se namotat vlasec Shimano Speedmaster Allround 0,18. Jenže nevím kolik mám podmotat vlasce abych namotal 150 m 0,18mm nebo bude stačit namotat pouze těch 150m 0,18mm? Jak moc vlastně musí být plná cívka aby mě to nedělalo problém? Kapacita udávaná výrobcem je 240m 0,18mm.
Předem děkuji za odpovědi.

RADYNEK - Profil | Ne 20.1.2013 19:05:50

čau, jestli máš dvě cívky, tak namotej na jednu cívku tvůj vlasec 0,18 mm a zbytek domotej podkladového vlasce - co chceš. A v druhém kroku tyto vlasce namotej na druhou cívku (budou obráceně) a máš tvůj vlasec 0,18 mm nahoře cívky, tam kde potřebuješ. Cívka by měla být plná vlasce těsně pod hranu, ne víc, potom se vlasec motá. U cívky, která není dostatečně naplněná vlascem, se hůře nahazuje.

Monster Crab - Profil | Pá 18.1.2013 18:48:22

Ahoj,chtěl bych se vás prosím zeptat co znamenají oz u špiček .Řekněme že mám prut 40-100 g a má špičky 1-1,5-2-3 oz znamenáto že na nejměkčí špičku hodím max 40g a na nesilnější max 100g
nebo to jenom označuje měkkost.Díky předem za odpověd.

Šlapeto - Profil | Pá 18.1.2013 19:01:46

V nějaké anglické publikaci ze začátku feederu jsem četl, že je to minimální (ideální) hmotnost zátěže na montáži. Prostě aby byla špice správně ohnutá a záběry co nejvíc čitelný :)
Ale jestli to platí i teď, nevím. Osobně se tím ale nijak neřídím, je to pro mě pouze číselné označení "od nejjemnější po tvrdší". S 1 oz Daiwou na heavy feederu hážu i přez 100 g uplně v pohodě. Při náhozu špice nepracuje, tak se neboj o zlomení :)

tym - Profil | Pá 18.1.2013 19:09:24

Značení pomocí oz, čili uncí, špiček pomáhá při rozlišení špiček, jestliže nejsou rozlišeny barevně. Nemá to nic společného s odhozovou hmotností. I ta nejměkčí špička "odhodí" maximální odhoz prutu.
Značení usnadní výběr a dokoupení v případě potřeby.