Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Kubák92 - Profil | Po 12.11.2012 16:02:06

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o pomoc s výběrem vlasce na feeder na novou sezónu. .
mám Mivardi Imperium Feeder II 360 Heavy a naviják Shimano Catana 4000 FB. .chodím spíš na větší ryby, letos jsem měl myslím 0,20m, ale radši ho budu měnit, je celkem dost zrasovaný. .měli byste prosím nějaké návrhy - i jaký by byl ideální průměr na ten Heavy prut ? případně přímo konkrétní vlasec, který používate a jste s ním spokojeni. .Předem děkuju za každou radu. .

Martin M. - Profil | Po 12.11.2012 16:11:50

Ahoj, letos se mi dobre osvedcily tyto vlasce:

- Stroft ABR (drive jsem pouzival GTM a ten byl take dobry, ale tento je lepsi) - vezmi prumer 0.20 a bude to realne 0.23mm, coz je na moje chytani s heavy idealni
- Gamakatsu g-line top caster - prumer 0.22
- Daiwa Megaforce 0.22mm

tym - Profil | Po 12.11.2012 16:17:36

Já používám Shimano Technium o průměru 0,20 mm a jako měkčí variantu Shimano Antares 0,22 mm. Ve vlascích si musíš udělat svou zkušenost sám, podobně jako v prutech. Ne každému všechno sedí. Chceš-li mít zamotanou hlavu, najdi si nějakou diskusi o vlascích. např.:
http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=628454&kw=vlasce na feeder

plavan - Profil | Po 12.11.2012 16:33:36

Mě se osvědčil na heavy feederech jednak Trabucco T-Force Special Feeder 0,205 v takové hnědočervené barvě. Proti oděru vynikající, při házení větších závažích taktéž. Mohl by být trochu měkčí, ale to bych chtěl moc.
Jako další variantu mám vyzkoušený Asso Ultra 0,20 ve 300m návinu a extra bílé barvě. Je velice pevný při náhozech, není tvrdý. Na druhou stranu je méně odolný proti oděru a drží se na něm víc špíny. Stejně jako Trabucco T-Force Special Feeder, má i Asso Ultra reálný průměr cca o dvě setiny vyšší, takže by ti měl stačit udávaný průměr 0,205 a 0,20mm.
Jako třetí vlasec, který jsem si oblíbil na heavy feederu, byl Team Daiwa Line 0,205 v čiré modrozelené barvě. Je měkčí, stejně neprůtažný jako oba výše popsané modely, je oděruvzdorný. Oproti dvěma výše uvedeným vlascům má o trochu nižší odolnost proti přetržení při náhozu těžké montáže. I jeho cena je vyšší. Ale krásně s ním létá montáž do dálky. Pro lepší detail si klikni do obrázků.
Na obr. č. 1 je Trabucco T-Force Special Feeder
Na obr. č. 2 je Asso Ultra
Na obr. č. 3 je Daiwa T.D.Line ( Team Daiwa Line )

robokope - Profil | St 7.11.2012 16:00:45

ahoj. Martine poradte. jakej cajk na malý soukromý rybník. líbí se mi vaše videa a tak bych rád přešel na feeder taky. dík

Azbest - Profil | St 7.11.2012 17:22:16

Nejsem Martin, ale pročti si rady tady v poradně dozadu. Je to často se opakující dotaz.
Pro začátek doporučuju prut v Mediu, naviják tak 2500-4000.

Hodo - Profil | Po 5.11.2012 19:17:13

Zdravím všetkých
Potreboval by som poradiť ohľadom navijaka. Nechcem konkrétnu značku, ale akú veľkosť mám zvoliť.
Mám feeder heavy 390 cm a neviem sa rozhodnúť či si man zobrať navijak 40 alebo 50.
S feedrom chcem nahadzovať tak okolo 70m až 90m.
U tej 50 mám trocha strach že už je to moc veľké a hlavne ťažké.
Preto sa chcem spýtať Váš odborníkov hlavne teba Martine M., určite mate dosť skúsenosti čo by sa najviac hodilo.
Za odpoveď ďakujem

tym - Profil | Po 5.11.2012 19:32:17

Mezi 40 a 50 není až tak zásadní rozdíl a vyhoví oba. Pokud má daný feeder malá očka, pak ani sebevětší naviják nepomůže a je pravda, že velký a hlavně těžký naviják na prutu není nic příjemného. Používám obě velikosti, ale u velikosti 50 jen lehčí modely a v kombinaci s pruty, které mají větší očka, protože jinak se velikost cívky příliš nevyužije.

Martin M. - Profil | Po 5.11.2012 20:31:25

ahoj, rozdil v delce nahozeni mezi navijakem 40 a 50 bude +/- 3m, a to jeste nevim, v ci prospech :-)
S heavy prutem 90m hodim mozna tak s method krmitkem, to uz je brutalni vzdalenost.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 6.11.2012 20:12:23

Ahoj, vše záleží na velikosti prvního očka a také na jeho vzdálenosti od sedla navijáku. Mám Catana BX heavy a koupil jsem si k nim Shimano Titanos 4500 XSA, že bych ale díky tomu hodil dál se neukázalo, protože ty Catana mají relativně malé první očko. Když jsem pak ale Titanos osadil na kaprovou děličku, tak to byl sakra rozdíl.

Tak tedy pokud máš feeder s velkým prvním očkem, bude to dobré, jestli ne, tak se Ti to nevyplatí a naviják řekněme vel. 3000 - 4000 dude akorát.

Šlapeto - Profil | Út 6.11.2012 22:33:13

Pořídil jsem si Extra Heavy feeder s 40mm prvním očkem a s navijákem 4000 hážu i kolem 70m, ale je to hlavně prutem, můžeš mít surfový naviják (nebo odhozovou cívku) a smenším prvním očkem budeš stejně namydlený.
Takže rada: Na daleké hody pruty s velkým prvním očkem, rozdíl mezi navijáky 40 a 50 je většinou jen v hloubce cívky, takže klidně 40 nebo 50 odhozovou, u níž je ale problém s velikostí a hmotností.

Hodo - Profil | Po 5.11.2012 22:08:18

To musí byť asi chyba .
Na stránkach com uvádzajú 431g
http://www.shop4tackle.com/carp-reels/black-magic-f​d-feeder-650-fd.html
Tak teraz vážne neviem čo je pravda.

Martin M. - Profil | Po 5.11.2012 23:06:10

To uz je rozumnejsi... nekdo mi rikal, ze se vahy navijaku udavaji bez civek - dobrej figl, ze? :)

Hodo - Profil | Po 5.11.2012 21:31:31

Ďakujem sa odpovede
U tej 50 som mal na mysli niečo takéto http://www.rybashop24.com/Rybarske-navijaky/Brownin​g-Black-Magic-Feeder-665-FD.html
Najviac ma upútala ta plochá cievka, len neviem či je to opodstatnené ( či pomôže pri nahadzovaní ) alebo je to len módny hit.

Martin M. - Profil | Po 5.11.2012 22:00:20

Vzdyt ma 712 gramu... Pouzitelne to je, mozna dokonce special na dalkove hody, ale ja bych ho nechtel. Podobne velke Shimano Ultegra 4500 XSA vazi 490g, moje baitrunnery XTEA 5000 maji 540g - to je asi tak nejvetsi masina, kterou si dokazu na feederu predstavit.

Martinbati - Profil | Út 30.10.2012 23:23:40

zdravim Vas pani, mam mole v krmive a neviem si s nimi rady. drzim krmenie v krabici velkej po sackoch vsetko co mam. poradte mi prosim ako sa ich zbavit, nejake pripravky atd.. dakujem pekne

Martin M. - Profil | Út 30.10.2012 23:27:55

ahoj, trochu pomohou lepici "mucholapky" na tyhle potvurky ale neni to tutovka.
Vetsinou je to sezonni zalezitost a pokud to mas nekde ve sklepe, tak ted v zime se prestanou lihnout.
http://www.deratizaceshop.cz/lepove-pasti/328-feros​et-tetra.html
http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=7854

plavan - Profil | Út 30.10.2012 23:57:38

Měl jsem moly před pár lety ve spižírně v syrové kukuřici, kterou jsem koupil u zemědělce. Ještě dneska mě to vyvolává kopřivku na těle.
V noci mi lezli po obličeji a tak jsem koupil takovou velkou mololapku , jak ti doporučuje Martin. tenkrát jsem za ní dal asi 80 korun, Martin našel levnější. Ta sbírala jednotlivé motýlky. Ti mi sežrali doma všechno, co bylo silonové, nylonové a igelitové. Hlavně obaly od prutů, deštníky a všechny pytle a pytlíky.
Spižírnu, kterou mám plnou rybářských věcí jsem každej den vystěhoval, obral larvy ze všeho chlupatého ( semišové boty, mikroplyšový futrál od Antarese a rybářské froté ručníky ). Byt mám hodně teplý, průměr 25°C a tak se jim u mně líbilo. Trvalo to snad půl roku, než jsem se jich zbavil. Podle mně se přestěhovali k sousedům, páč jsem je slyšel na moly nadávat.
Ty larvy byly děsně odolné, nešlo je zničit ani když jsem je vyvařil s prádlem na 95 °C v pračce. Musíš je obrat a odnést někam ven. Krmení vzít přes síto, jehož hrubost musí být taková, aby prolezlo krmení a neprolezly larvy. Já už jsem si od té doby do bytu žádné krmení nevzal. Maximálně cizrnu nebo čočku z oddělení lidských potravin. Tam jsem moly ještě nenašel.
A jak píše Martin, líhnutí zastavíš tak, že to krmení odneseš někam do chladu. A pak ho začneš prosívat. Nezávidím ti to. Pokud máš doma teplo, je to běh na dlouhou trať. Zvláště, jestli máš vyžrané velké díry v pytlíkách od krmení.

Azbest - Profil | St 31.10.2012 0:35:00

Feromonový mucholapky jsou na prd-loví jen dospělce a neuloví všechny.
Všechno krmení zlikvidovat, nebo odnést někam ven a celou místnost, případně byt vystříkat biolitem.
Uzavřít všechny okna, dveře a všechno větrání.
Nastříkat úplně všude a na pár hodin vypadnout.
pak vyvětrat.
Od tý doby mám klid.
A měl jsem je všude, housenky lezly po stropě...hnus.
A tak jsem zlikvidoval i ty hnusný malý broučky, co fungujou podobně.
Ti jsou zase z pečiva.

tym - Profil | St 31.10.2012 12:11:42

Krmení zlikviduj. I v sáčcích, které vypadají že jsou v pořádku budou pravděpodobně nakladené vajíčka a je jen otázka času, kdy začne celý kolotoč znovu. Zlikvidovat, zdesinfikobvat a začít znova. Napadené krmení prosej, dobře zabal a strč do mrazáku. Postupně ho skrmíš.

Šlapeto - Profil | Ne 4.11.2012 21:27:32

Zanesl jsem je domů celkem nedávno. Vlezlo to všude, takže všechno napadnutelný zavřít do karantény a co nejrychleji zkrmit nebo vyhodit.

Tiberian - Profil | So 3.11.2012 9:51:07

Zdar kolegovia rybari... Chcem sa spytat.. Pouzili ste niekto na bocny navazec takyto adapter? .. Zaujima ma hlavne pevnost v tahu... Dakujem za odpoved..

Pepé - Vsetín - Profil | So 3.11.2012 10:49:04

sorry, že neporadím, ale toto vidím poprvé.

plavan - Profil | So 3.11.2012 11:03:31

taky jsem to nikdy nepoužil, takže nevím.

tym - Profil | So 3.11.2012 12:08:21

Ahoj. Je to už pár let co jsem ho zkoušel, ale musím říci, že se pro feeder nehodí. Je to příliš robustní, a aby to správně fungovalo, je třeba používat vlasce o silnějším průměru. Hodí se to spíše pro klasický lov na položenou.

Azbest - Profil | So 3.11.2012 16:48:49

Použít se to dá a v tahu je pevnost nekonečná.
Občas jsem to použil na závodech pro rychlý vytvoření návazce typu balaton do sloupce, kterej se pak dá zase bez následků sundat.

janosek - Profil | Pá 2.11.2012 18:01:51

AHOJ
neznate nejaky dobry revir na kapry

RADYNEK - Profil | Pá 2.11.2012 18:37:14

AHOJ
Znám. To je velice do široka položená otázka.

dvorak002 - Profil | Čt 1.11.2012 14:12:33

Zdravim Vás chlapáci,měl bych dotaz ohledně krmení a nástrahy.Chtěl bych v sobotu vyrazit na piskovnu a rozloze 100Ha s feedrama (má být slušné počasí) a chtěl bych vědět jaké krmení teď použít.Tmavé?Světlé?Sladké?Smradlavé?A co na háček?Cílová ryba kapr,cejn...Předem moc děkuji za rady

tym - Profil | Čt 1.11.2012 14:46:42

Já pro tuhle dobu volím tmavé a sladké směsi. Fungovat bude pařená houska, měkká kukuřice, ale také masní červi. Možné jsou i kombinace těchto nástrah. Nehnal bych se na velkou hloubku, ale ani na vyloženou mělčinu. Pokud vyjde počasí mohla by být docela zábava.

Martin M. - Profil | Čt 1.11.2012 14:51:40

Ahoj,
voda je cistejsi nez v lete, takze spise tmavsi krmeni, jehoz barvy se ryby nebudou v ciste vode bat.
Prichut snad jakakoliv, to nema zadne pravidlo a muze fungovat cokoliv. Obecne existuji "optimisticke" navnady, ktere jsou syte a urcene do teple vody a davas je tehdy, kdyz cekas hodne hladovych ryb - maji vyssi obsah protejnu, hrubsi zrnitost, nekdy i vice oleju. Pak mas "pesimisticke" navnady, ktere davas tehdy, kdyz cekas malo zaberu. Obvykle jsou vice prazene, mene pojive, mene syte, jemneji mlete, pridas i dost uplne nejedle hliny. Nebavime se o prichuti, ale o sytosti a strukture. Prichut muze byt v obou pripadech stejna, dokonce mohou byt pouzity i velmi podpobne suroviny, ktere ale treba naredis hlinou nebo jich jednoduse pouzijes mene.

Pojem optimisticka ci pesimisticka strategie lovu se opravdu pouziva (Anglie), neni to muj vymysl :-)

janosek - Profil | Út 30.10.2012 19:38:43

Ahoj dal jsem se prvním rokem na feeder ale nedari se mi chytnout kapra mozu zasekavam brzo ale kdyz du na jeden soukromí rybnik chytam vetsinou jesetery na feedr

Pepé - Vsetín - Profil | Út 30.10.2012 20:00:00

feeder (a ne jenom tento způsob lovu) není jenom o kaprech, právě v tom je feeder krásný, že se s ním dají chytat skoro všechny druhy ryb prakticky na všech druzích vod. Nezoufej, že nechytáš kapříky a měj radost i z ostatních ryb - jesetery nevyjímaje. Až se trochu rozkoukáš, začneš se specializovat klidně na ty kapry, budeš volit místa, návnadu, nástrahy právě s ohledem na cílovou rybu a ono to přijde. V tom je feeder super, že je pořád co zlepšovat a kam se posouvat. Vydrž a ono to přijde!

tym - Profil | Út 30.10.2012 20:06:35

Ahoj. Teď už je na kapříky dost pozdě, ale chytat se samozřejmě dají až dokud voda nezamrzne.
Teď zkoušej měkkou kukuřičku z plechovky (klidně k ní připíchni i masného červíka ať je to zajímavější), napařený rohlíček a podobnné jednoduché nástrahy. Záběry už budou opatrné, ale musíš být trpělivý. Moc nekrm, voda už je studená a používej menší nástrahy.

Martin M. - Profil | Út 30.10.2012 20:15:51

... nejlepsi "kladivo" na ceske kapry je method feeder :-)