Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

šimpanz - Profil | St 13.6.2012 20:57:31

Dobry den,kamarad ma na zahradě strom obsypanej třešněma a takže jsme si s kamaradem začli zakrmovat kousek pod jezem na tlouště.Poradili byste mi prosim vas kolik tam toho mame deně hazet když v sobotu deme na ryby?Bojim se abychom tam toho nenahazeli mnoho aby to tam potom neschnilo?Diky za odpověda přeji hezky den.

Pepé - Vsetín - Profil | Čt 14.6.2012 21:11:59

ahoj, krmte si tam podle toho, kolik tloušťů tam čekáte. Lepší bude míň, protože jde spíš o to, aby si ryby na nástrahu zvykly. Když to přesypete, nejspíš to tam opravdu shnije.

Benji.99 - Profil | Čt 14.6.2012 8:23:39

Ahoj ja bych se chtel zeptat jakej vlas pouzivate na vetsich rekach? Ja jsem se vcera vratil z Dyje a vse nad padesat jsem neudrzel nebo strati-prorizl. Na jednom prutu mam 0,22 praskal a na druhem 0,17 nanofil a tam jsem to vetsinou prorizl. Dekuji za radu.

plavan - Profil | Čt 14.6.2012 8:28:08

Na Labi a Vltavě používám na feeder v současnosti jako kmen Trabucco T-Force Special Feeder 0,20mm nebo Asso Ultra 0,18mm.

Martin M. - Profil | Čt 14.6.2012 9:06:54

Cau, vetsinou je problem v drzeni prutu. Kapr vyrazi dopredu, rybar nestiha a sklopi prut smerem k rybe (treba 45°). Prut prestane pruzit a vlasec praskne.

Ludis - Profil | St 13.6.2012 18:22:04

Ahoj, jak je to s vlascem při fídrování? Při kaprařině se doporučuje zadní olůvko, aby vlasec nešel sloupcem vody a neplašil ryby. Když se ale jedná o fídr, vlasec se nijak nemaskuje? V několika videích jsem viděl i použití pípáku jako signalizátoru záběru, tak mě napadlo si ještě potopit vlasec:)
Jaký je nejlepší držák prutu (vidlička, motýl, fenclovka)? Právě začínám s tímto druhem chytání.
Díky!

Martin M. - Profil | St 13.6.2012 18:58:48

Pokud s feederem zacinas, tak o zadnich oluvcich par let nemusis uvazovat ;-) Zkousel jsem je (nahazovaci verze) a na pasivni lov treba s method krmitkem je to zajimave reseni.
Na drzak prutu pouzivam pevnejsi dlouhe vidlicky s nasroubovanym feederovym raminkem (motylkem). Fenclovka mi nesedi.

JJanekk - Profil | St 13.6.2012 12:28:36

Ahoj,
já jako pražák se často dostanu do situace že na břehu není možné sehnat hlínu do krmení, tak si jí skladuju do zásoby doma. Měl jsem jí v kbelíku, kde silně zvlhla a zapařila se, vyrostly tam kytky jako ve skleníku, ale i tak jsem jí přidal do krmení. Výsledek lovu byl silně podprůměrný, tak se ptám jestli to podle vás může být způsobený tou hlínou. Asi by bylo dobré jí mít vysušenou, nebo na tom nezáleží? Dík.

Martin M. - Profil | St 13.6.2012 12:36:51

ahoj, kopanou hlinu jsem doma nikdy neskladoval, tak nevim. Predpokladam, ze prodavana se nejdrive teplene nebo chemicky osetruje, aby mohla byt v igelitu bez plisni, hub, roslin a mikroorganismu. Muzes zkusit hlinu vysusit, ale budes mit pak problem ji navlhcit bez toho, abys vytvoril blato. Neco se doctes zde:
http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=766
http://www.mrk.cz/clanek.php3?id=649

Stalo by za pokus zkusit nejakou hlinu z kvetinarstvi. Kupuji lehkou hlinu Boland a vypada uplne stejne, jako substrat pro pokojove rostliny. Samozrejme hrozi riziko hnojiv, ale to by ses mel docist na obale.

VáclavCZ - Profil | Po 11.6.2012 20:55:45

jakou nástrahu mám zvolit při chytani na method feeder aby na to nešli drobne plotice a cejni ale kapri okolo 40 cm a veci ryby. Zaroven chci aby nastraha byla atraktivni a nebylo to pokud možno bolies a pelety.

plavan - Profil | Po 11.6.2012 21:15:27

Tvému zadání skoro nejde vyhovět. Snad jenom dát na vlas pod háček tři velká zrna vařené nebo nakládané kukuřice. Ale atraktivita takovéto nástrahy nebude asi taková, jakou očekáváš. Ještě by se dal použít málo vařený kus bramboru nebo z bramborového těsta udělat a uvařit větší kuličky a nechat trochu okorat, aby je menší ryby nedokázaly rozbít. Ale to už je vlastně skoro jako boilies.

Šorfík - Profil | Po 11.6.2012 16:45:23

Zdravím vsechny dobre rybare potrebu poradit co simam koupi za feeder chtel bych 3-3.60m mam radeji mekci pruty nejz tvrdaky muzete mi nekdo poradit ? diky za pomoc nashle

Martin M. - Profil | Po 11.6.2012 17:36:41

Zdravim, kup si feeder light nebo medium, v delce 300 az 360cm, v cene 1.000 az 10.000kc. Nashle.
(sorry, ale presneji poradit nelze)

Reeaper - Profil | Ne 10.6.2012 23:11:50

Ahoj, mám takový obšírnější a možná naivní dotaz - rozpadá se mi prut na těžko.
Pohrávám si s myšlenkou, že než investovat do novýho kapráku, koupit druhý feeder (jeden medium mám 1-oz špice).
I na položenou jsem teď chytal s 25g feeder krmítky, žádná těžká kaprařina.
Feeder není kapřák, to je mi jasný, a pritoritně budu feedrařit do 40m. Ale jde mě o to, když budu chtít hodit třeba 60-70m, na to už feeder moc ciltivý nebude :-( Pokud dám peletu na vlas, je to jedno, ale třeba krmítko 50-70g a policajta pod prut? Snese to?
Nechci znát konkrétní typy, tak snad jsem neporušil červený řádek nahoře :-)

Azbest - Profil | Ne 10.6.2012 23:17:54

Pokud si pořídíš slušnej tuhej prut, jako je třeba Amnesia, nebo Barbel, tak 70m hodíš v pohodě, ale krmítko bych tam v tom případě necpal-jen kapku a stačí bohatě 50g.
Dokrmit raketou, nebo prakem.

Martin M. - Profil | Po 11.6.2012 0:14:30

Cau, napis mi jediny duvod, proc by feeder mel byt na 70m mene citlivy ci efektivni, nez policajt. Na policajtovy zaber uvidis a na spicce ne? Blbost ;-) Pokud to tam dohodis, chytej na feeder.

janek rybář - Profil | Ne 10.6.2012 22:47:49

Zdravím, měl bych dotaz ohledně kmenového vlasce : když používám forpasy nejčastěji 0,14mm ( v délce od 20 do 50 cm), je zásadní rozdíl, když budu mít navinutý kmen 0,18 nebo 0,20mm ? - jde mi o četnost záběrů vzhledem k možné větší viditelnosti silnějšího kmenového vlasce. Druhý dotaz se týká typu vlasce - když mám osvědčený vlasec na vláčku, věřím mu v pevnosti v uzlu, atd., můžu ho se stejným úspěchem použít na feederové sestavě, nebo doporučujete vlasce typizované na tento lov, se specifičtější pružností, průtažností, atd.

Díky za poznatky :-)

Martin M. - Profil | Po 11.6.2012 0:11:15

cau, u kmenoveho vlasce bych na nejakou "viditelnost" nehral, i kdyz nevylucuji, ze vlasec ryba muze "citit" napr. pres postranni caru, ale zadne vlastni indicie, ktere by tomu nasvedcovaly, nemam. Sam pod 0.20 nepouzivam.

Spektrum moznych zpusobu lovu na privlac a na feeder je tak siroke, ze jiste budou mit i nejaky prunik shodnych naroku na vlasec. Obecne se rika, ze by na feeder mel byt mene prutazny vlasec, aby se neztracela sila zaberu v jeho "gumovosti" - hlavne pri lovu na vetsi vzdalenosti. Na druhou stranu cim mensi prutaznost, tim horsi pro zdolavani ryb - vice ryb ti pada a trha vlasec. Muzes na to jit z jednoho konce teorie nebo z druheho, to si lepsi moznost asi rozumove nevyberes a zalezi jen na tobe, co ti bude sedet.

bednaa - Profil | Ne 10.6.2012 20:53:31

Zdravím chtěl bych se zeptat zda si myslíte jestli je důležité používat síto na krmení? na feeder?

jaky je to rozdíl?předem děkuji

plavan - Profil | Ne 10.6.2012 21:11:15

Tak tím, že navlhčené krmení proženeš přes síto, do něj dostaneš vzduch a rozbiješ v něm všechny hrudky. Lépe se takové krmení umačkává do krmných koulí, lépe se rozpadá ve vodě a je ho opticky více :-))))
Ale na běžné rekreační chytání na řece síto už nepoužívám. Z lenosti a také proto, že jsem spořínek. Když krmení neprochytám, nechám ho v kyblíku do druhého dne nebo do druhé týdne nebo někdy i do druhého měsíce a to už síto nerozhoduje :-))))
Pokud síto nemáš a budeš ho kupovat, doporučuji oka minimálně 4mm, raději 6mm. Ještě dnes si pamatuju, jak mi jeden zkušený feederař prodal v mých feederových začátcích v roce 2008 v obchodě síto s oky 2mm a dušoval se, že přesně to je na feederové krmení ideální. Bych ho nechal s tím to krmčo prosát.
Já bych se asi na síto vybodnul a rozmíchal bych si krmení předem doma elektrickou vrtačkou večer před ranním chytáním nebo ráno před večerním chytáním a použil bych normální " kohoutí vývar " . Anebo bych ho u vody po navlhčení pořádně prolnul v dlaních jakože nabereš krmčo oběma rukama a prošolícháš ho dlaněmi.

lubik.g - Profil | Ne 10.6.2012 16:44:32

Zdavím,
chtěl jsem poprosit, zda byste mi neporadili, jaký vlasec je vhodný na feeder. Hlavně aby se nezamotával a nekroutil, protože vlasec, který používám teď se mi pořád u návazce kroutí. Díky za radu

Martin M. - Profil | Ne 10.6.2012 20:28:37

Krouti se ti proto, ze se ti toci nastraha pri vytahovani z vody. Jiny vlasec ti nepomuze.
Zmen napichovani nastrahy tak, aby se netocila. Dale muzes vytahovat nastrahu z vody pomaleji a urcite bych pouzil obratlik, ikdyz asi pomuze jen castecne.