Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Ubo - Profil | Ne 10.6.2012 10:59:00

Poraďte mám problém z vlascom. Pri povolenom vlasci sa mi neustále okrúca okolo špičky,
kde je chyba.

Azbest - Profil | Ne 10.6.2012 12:21:43

Nepovoluj vlasec a i při práci na břehu ho měj naplnutý.
U feederu není důvod k tomu, aby vlasec byl povolený.
Pokud se vlase kroutí hodně, tak ho práthni v rose travou a zase naviň.
Když to nepomůže, tak ho vyhoď a změň značku.

Martin M. - Profil | Ne 10.6.2012 20:27:10

Jo, musis vlasec drzet neustale napnuty, i kdyz si treba jen napichujes nastrahu. Bude ti to delat kazdyvlasec, novej, starej, zkroucenej, nezkoucenej - to je jedno, proste jej nasmis nechat navolno podel prutu.

Vozejk - Profil | Pá 8.6.2012 9:19:01

Zdar, dnes od 5 jsem byl na rybách na rybníku cca 2ha, kde normálně celkem úspěšně lovím kapry kolem 50cm(většinou kolem 4 za hodinu). Dnes vůbec nic, ani plotice nebo cejn, zkoušel jsem červy, rousnice, kukuřici, rohlík, rohlíkový bojlí, pelety. Převázal jsem i na plavačku a házel to přímo před ně. Všude víry, vyskakování, hřbety na hladině. Místama se kapři třeli, ale nebylo to nijak bouřlivé. Je to normální, nebo jsem úplnej idiot, co už nechytne ani taxíka? Díky za odpověď na můj divný dotaz.

Martin M. - Profil | Pá 8.6.2012 11:01:30

cau, je to normlani, zvyknes si, ze si s tebou obcas ryby "vytrou" ;-)

Azbest - Profil | Pá 8.6.2012 12:49:13

Courání hřbetů po hladině je poměrně výmluvný signál o tom, že těžba nebude:-)

cukrák - Profil | Ne 3.6.2012 14:58:15

dobrý den kolegové.Můj dotaz není o feederu,ale můžete mě poradit.Jsem bobkař a chytám na krmítka.Ta mě kroutí vlasec.proto se ptám,zda feederová krmítka na prohnuté tyčce vlasec kroutí a zda lze tuto montáž použít na klasickou položenou.Děkuji za odpověď a omlouvám se,pokud se vám můj dotaz bude zdát hloupý.

Martin M. - Profil | Pá 8.6.2012 11:00:29

Cau, kroutit by se to nemelo, ale pokud pouzivas spiralova krmitka, tak za to uz ruku do ohne nedam ;-)
Nejcastejsi pricinou krouceni kmenoveho vlasce je jeho prilisne povolovani pres brzdu navijaku - at jiz pri zdolavani, nebo treba pri zavazeni nastrah.

Hawk123 - Profil | So 2.6.2012 23:03:19

Dneska jsem byl s feederem na tlouštích - měl jsem zhruba 20 záběrů, proměnil 2. Všechno na kukuřici. Útoky a nástrahu jsou velice agresivní údery, většinou 2. Ta ryba dokáže přežvejknout kukuřičný zrno vejpůl. 2 ukouslý forpasy - což jsem netušil, že dokáže, ale evidetně ano. Na montáž jsem použil průběžné olůvko a návazec cca 70 cm.Háček jsem měl č. 12 owner. Má to smysl ještě prodlužovat - abych je víc sekal? Je na to nějakej trik nebo jiná montáž?

Martin M. - Profil | So 2.6.2012 23:39:55

Pokud ti ryba ukousne navazec, coz je klidne mozne, nebo staci kdyz vytahujes rozkousanou nastrahu, tak to znamena, ze ryba mela nastrahu az za pozerakovymi zuby, tedy cca 5-10cm hluboko v hube. Navazec bych urcite zkratil, nebo zmenil celou montaz tak, aby jsi zabery videl drive, nez nastrahu ryba sezere hluboko aniz bys o tom vedel.

Mimochodem vis o tom, ze je zakazan LOV hajenych ryb? Tedy nejen ze si je nesmis po uloveni ponechat, ale nesmis je ani lovit.

Hrouzek73 - Profil | So 2.6.2012 2:14:29

Ahoj.Chtěl bych poradit s výběrem návazcového fluorocarbonu.Jakou kdo používáte značku a jakou sílu,či nosnost.Mám kmen osmnáctku a dvaadvacítku.Chytám převážně řeky,ale i pískovny a tam je dost čistá voda a fluorocarbon by třeba zvýšil počet záběrů?Cílová ryba převážně kapr,cejn a na přehradách větší plotice.Chytám nejvíc na kuku+masňák a potom pelety.Díky

RADYNEK - Profil | So 2.6.2012 7:39:04

Ahoj, používám jako návazcový materiál Awa-Shima Ion Power Fluorocarbon 50 m. V čisté vodě jako jsou pískovny nebo jarní, pozdzimní a zimní vody může být Fluorocarbon dobrá volba. Oproti klasickým návazcovým materiálům má fluorocarbon nižší nostnost. Tam kde používáš třeba 0,14 mm forpasy pro zachování stejných parametrů, je potřeba použít o stupeň vyšší návazcový fluorocarbon, tedy pro náš příklad 0,16 mm. Pro tvůj případ bych viděl sílu vávazce 0,16 mm, ale záleží na podmínkách, zručnosti a taky výbavě. Musíš vyzkoušet v praxi. Poslední dva roky používám úspěšně jako kmen fluorocarbon.

honzisek - Profil | Čt 31.5.2012 19:16:52

ZDravím mám pár otázek. 1) Začínám na feeder a jezdím na řeku= Labe je tam dost velký proud. a chci se zeptat jestli musím mít zvedlou špičku (prut na horu) protože když koukám celý den nahoru tak ráno můžu jít k doktorovi. Dá se to nějak udělat aby jsme mohl dát prut do boku? 2) na též řece jsem použil 1uncovou špičku protože jinou nemám, a špička je ohnutá až na doraz má to nějaký význam na viditelnost záběrů nebo raději mám koupit špičku 2 uncovou?? 3) a ještě poslední otázka dají se místo krmné směsi do krmítka použít rozmočené malé psí granule? jako ž bych dla zátku z rozmočených granulí do vniitř např. kukuřici a zazátkovat zase granulemi jde to? Díky.

Azbest - Profil | Čt 31.5.2012 19:35:13

1)Chytám s pruty nahoře (i na stojáku) asi 7 let jak při běžné rybařině, tak na závodech. Mám dost špatnou krční páteř, ale u doktora jsem kvůli rybolovu teda ještě nebyl.
2)Pokud chceš chytat jen na 2unce, tak některé záběry nepřečteš.
3)Použít se dají(pokud neplavou), ale jestli to bude na ryby fungovat, to musíš vysledovat sám.

Martin M. - Profil | Pá 1.6.2012 2:08:03

Cau, pokud premyslis o 2oz spicce, coz podle mne je prumerne silna spicka, kterou pouzivam i na stojate vode, tak tam zas takovej proud nebude. Muzes prut sklopit nize a soucasne do strany. Neni pravidlem, ze musi byt bud nahoru, nebo do strany - muzes zkouset cokoliv mezi tim. Ani ten uhel 90° nemusis prilis striktne dodrzovat, vetsinou chytam tak 120° (pro nazornost koukni treba sem http://maths.cz/obrazky/585.png ).
Nektere psi granule se jiste pouzit daji, ale chybi reference na konkretni produkty a tim i odhodlani tech nekolik stovek vyrobku sam zkouset.

Millhouse23 - Profil | Čt 31.5.2012 18:52:33

Zdravím pánové poradci, jaké háčky na feeder používáte? Myslím háčky s očkem nebo lopatkou? Ještě dotaz k háčkům s lopatkou. Kudy má vést vlasec? Ze strany hrotu háčku nebo z venku? Omylem jsem si koupil háčky s lopatkou, které jsem již pár let nevázal a málem jsem si u toho zlámal ruce. Je vlastně nějaký zásadní rozdíl mezi těmito háčky? Děkuji

RADYNEK - Profil | Čt 31.5.2012 19:08:46

čau, já většinou požívám háčky s lopatkou. Vlasec by měl být veden směrem ke špičce, líp "staví" háček. U menších háčků ale nevidím zase takový rozdíl ve vedení vlasce ze smyčky. Mi vázání háčků - forpasů i baví, vážu pro mýho feederovýho kolegu háčky jaký množství a velikosti si řekne.

MenFish - Profil | Čt 31.5.2012 8:33:52

Ahoj Chlapy chytám už řadu let ale letos co se týče rybolovné techniky feeder tak je to mizérie a okolo mne rybáři chytá ji kapry a já nic chytám na paletky Robin red a halibut od firmy dynamit a metod mix krmítko tam dávám micro paletky 3 až 4 mm a prostě nic jak je to možné tak tím to vás žádám o radu abych chytal také a ne chodil jen ven si sednout k vodě

plavan - Profil | Čt 31.5.2012 8:38:55

Těch chyb, kterých se můžeš dopouštět, může být mnoho. To by musel být člověk věštec, aby ti podle tvého zápisu ty chyby přesně vyjmenoval.
Ale začal bych tím, že bych rybám dával tu nástrahu, kterou chtějí a chytal takovým způsobem, který jsi schopen zvládnout. A chytal bych tam, kde ty ryby žerou.

Martin M. - Profil | Čt 31.5.2012 10:18:22

Cau, nejcastejsi rozdil byva v lovnem miste a v delce nahozeni - bezny rybar pri lovu na tezko nahazuje cca 60m daleko - na feeder se nahazuje polovina.

Stingr - Profil | Po 28.5.2012 17:08:17

Ne úplně feedrová otázka, ale předpokládám že mi trochu vyjasníte přehled. Vyrábí Shimano pruty a navijáky v kvalitativních třídách . Stejně jako třeba Audi od A1 do A8 ? Začíná tato řada od Alivio, přes Catana, Force Master, Nexvave, Technium, Speed Master, Beest Master, po nejlepší Aspire?
Díky

Martin M. - Profil | Po 28.5.2012 17:13:10

je to tak, jen to poradi bych trochu prehazel a doplnil ;-)

plavan - Profil | Po 28.5.2012 17:13:56

Máš v tom pořadí chyb jak máku. Většinou se to pozná podle ceny , ale ceny na jednom e-shopu. Pokud zrovna není některý model v akci.
Na Shimano katalogu se to pozná nejlépe. Nahoře si zvol " kartu " PRODUCT a navol si, co potřebuješ.
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_f​ish/en/nl/index.html
Pakliže tě zajímají feederové pruty, tak takhle
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_f​ish/en/nl/index/Products_2011/rods_and_poles/feeder​.html
navijáky se zadní a bojovou brzdou
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_f​ish/en/nl/index/Products_2011/reels/rear_drag.html
a navijáky s přední brzdou
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_f​ish/en/nl/index/Products_2011/reels/front_drag.html​

Šlapeto - Profil | Út 29.5.2012 20:57:50

Cenově to je rozdělené, ovšem i u Shimana platí, že né vše dražší, musí být kvalitnější než levnější.

Siral - Profil | Po 28.5.2012 13:21:05

Zdravím poradcov,

chcel by som sa opýtať na stratu rýb po záseku. Nedávno na rybačke sa mi stávalo, že po zábere a záseku som chvílu cítil rybu a tá sa mi potom vypla - stalo sa mi to min. asi 12x.
kmeň 0.18, 30g krmitko na priebežno a návezec 0.16 asi 20 - 25cm, háčik č.6
ryby brali hlavne karasy a sem tam kaprík do 40cm


Diky

Martin M. - Profil | Po 28.5.2012 13:43:45

Ahoj, ryby ti budou z hacku padat porad, ale samozrejme to lze omezit.
Prvni co bych zmenil, je delka navazce - prodlouzit - tim das rybam vice casu nastrahu dostat hloubeji do huby a hacek bude lepe drzet. Dale hacek c.6 je opravdu hodne velky a mozna i proto ryby drzi jen za krajicek - paradoxne muze mensi hacek hloubeji v tlamce drzet lepe.
No a nakonec urcite rozhoduje tuhost prutu a styl zdolavani.