Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Reeaper - Profil | Po 28.5.2012 11:31:14

Ahoj, jsem čerstvý feedrař (4dny - 3x u vody). Už roky chytám na plavačku. Zatím nevidím výrazný rozdíl v počtu a velikosti ryb, ale učím se.
Nějak se nemůžu poprat s tím, že teď do vody házím 20g krmítko s krmením - včera večer, když se voda uklidnila, všude ticho, plavačka není ani slyšet, když dopadne. Ale u feederu mám pocit, že ryby akorát plaším a obzvlášť ty velké.
Zajímal by mě Váš názor..


A ještě druhá věc - mám 18 kmen (Aiwa Shima) a 12 návazec (Stroft) - i 3x za chytačku se mi stane, že návazec utrhnu při záseku. Mám pocit, že je to malou průtažností návazce + ryba na háčku + krmítko. Na plavačku jsem totiž na 12 návazec (14 kmen) tahal kapříky do 45cm bez problémů. Vyřešila by to jemná pletenka, třeba s malinkým bročkem, ať se tolik nevznáší?

Martin M. - Profil | Po 28.5.2012 12:10:24

Cau, mas vyhodu, ze umis i plavanou, tak jednoduse tam kde to jde chytej plavacku :-) Krmitkem si skutecne vetsi ryby muzes plasit.

Trhani pri zaseku je jen o citu, ktery prijde casem sam. Neboj se tam dat klidne 0.16 navazec, podle mne je to lepsi jak pletenka.

šimpanz - Profil | Ne 27.5.2012 18:01:27

Dobry den , byl jsem dnes a zbylo mi neake rozdelane krmeni,nevite jak dlouho mi vydrží,aby se na něj dalo chytat.Minule jsem ho nechal v garaži a splesnivělo.Děkuji za odpověd

RADYNEK - Profil | Ne 27.5.2012 18:08:31

Čau, pokud půjdeš na ryby třeba hned zítra, postačí použitý krmení nechat někde v chladnu, sklep, lednička. Jinak použitý krmení dám do mražáku i igelitovým pytlíku. Doporučuji popsat pytlík třeba fixou (Lorpio - plotice 5/2012), abys věděl, když budeš mít pytlíku s krmení v mražáku víc, co je v kterým.

Azbest - Profil | Ne 27.5.2012 18:40:38

Nakyslý nevadí, ale plesnívý už není ideální.Asi jedinej spolehlivej a jednoduchej způsob uchování je mrazák.
Dávám to do kýblíčků od jogurt,, nebo igelitek-klidně i se živou.
Ale po rozmaražení už bych se spotřebou nečekal na nic.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 27.5.2012 23:26:40

jak psali kolegové, když jej neschytáš hned na druhý den, zmraž jej, vydrží velmi dloho a po rozmražení výborně funguje. Klidně celé se vším tak, jak bylo v míchačce. Igelitka je super, popsaná liháčem úplně výborná.

weobler - Profil | Ne 27.5.2012 17:49:27

Stačí 2.1kg vlasec na kapry do 70cm (používám hodně povolenou brzdu abych si rybu užil :D ) děkuji za odpověd.

Martin M. - Profil | Ne 27.5.2012 20:12:07

Nestaci.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 27.5.2012 23:24:29

neriskuj zbytečně ztrátu ryby, když víš, jaké kapry máš v revíru, zesil kmen klidně až na 0.22

JJanekk - Profil | So 26.5.2012 23:12:08

Ahoj, byl jsem dneska feedrovat (na Vltavě pod Kralupama,ale to není podstatný) a výsledek - totální výbuch. Nějak pozoruju, že se mi to na přelomu května a června děje pravidelně. Myslíte si, že to je dobou tření? Může tření totálně zmrtvit celou řeku? Jiný důvod mě nenapadá, byla to standardní fedrová chytačka, žádný experimenty, akorát ty ryby jako by tam nebyly...
Dík.

Martin M. - Profil | Ne 27.5.2012 16:24:50

ahoj, mam to podobne, je v tuto dobu potreba mnohem dukladneji volit revir a misto lovu.

plavan - Profil | Ne 27.5.2012 16:28:56

To se stává v tuto dobu zcela běžně. Určitě to není tím, že by na Vltavě pod Kralupami nebyly ryby.

K@přík - Profil | St 23.5.2012 17:10:49

Ahoj všem. Již 5 rok preferuji techniku feeder. Nejraději chytám na stojaté vodě by light pruty. Už mi stále rok co rok vadí kroucení (vzniky uzlů) vlasce díky nimž se mi podařilo zlomit jednu špičku. Můj dotaz je zda mohu použít na stojaté vody, light prut ( shimano beast master light - první verze), chytání do 20m od břehu, pletenou šňůru jako kmen. Děkuji za odpovědi

Azbest - Profil | St 23.5.2012 18:54:40

Můžeš.

Martin M. - Profil | St 23.5.2012 21:13:06

Muzes, ale tvuj problem to zrejme nevyresi. S pletenkou tech uzlu muze byt jeste vice.

RADYNEK - Profil | St 23.5.2012 21:18:30

Řešil bych to kroucení vlasce, ale ne pletenkou. Může se ti točit při stahování krmítko a to způsobí nepříjemný uzlíky. Zkus jiný krmítko, nebo obratlík s karabinkou s více soudečkama proti kroucení.

plavan - Profil | Čt 24.5.2012 19:58:55

To kroucení by ubývalo tím více, čím větší průměr kmenového vlasce použiješ. Jestli chytáš např. kmen o průměru 0,14mm a taháš na to kapry nebo občas uvázneš a vlasec při pokusu o vyproštění přetáhneš, tak je jasné, že se ti pak zkroutí.

SARNA - Profil | Čt 24.5.2012 19:40:01

Dobrej-mam dve otzky jak zbavit kostaky cpavku,je lepsi davat do krmeni nebo zatkovat v krmitku

plavan - Profil | Čt 24.5.2012 19:53:32

Ten čpavek bych až tak neřešil, mám názor, že to rybám nevadí. A jestli to vadí tobě nebo jestli chceš ty červy uchovat živé po delší dobu, tak je posypej občas krupicí nebo pilinami a po jejich usušení je prosej buď v rybářském sítu o průměru ok 2mm nebo se dá koupit za stovku sítko do fritézy s oky cca 2mm. Pokud by byly hodně zapaření, dají se vyprat ve vodě s jarem. Ale na to bacha. Jakmile je namočíš, hodně zrychlí pohyb a nemusel bys je ve vaně stačit pochytat :-))))
A s těmi červy v krmení nebo zazátkované v krmítku ? Jak kdy a taky záleží, kolik jich na tu rybačku chceš obětovat. někdy více fungují v krmení jindy se zase osvědčí zátkovaní červy. Ještě se dá použít další možnost a to dát červy do čisté hlíny a ryby to tak nutí více na tvém lovném místě hledat. Nebo se dá použít plastové krmítko na červy, ve kterém jsou malé dírky a z těch červi vylézají. Asi to budeš muset vyzkoušet sám, co ti lépe bude fungovat. Já je většinou dávám do krmení. A pokud se mi červi zakuklí, tak je v krmení rozmačkám.
Plastová krmítka na červy používám hlavně od Middy, na prvním obrázku průběžné tzv. in-line a na druhém obrázku závěsné.

šimpanz - Profil | St 23.5.2012 6:55:16

Dobry den,potreboval bych odsouhlasit moji taktiku, kterou sem pochopil z videi na mrku.Pridu k vode a ted 1.dotaz:jestli se muze jednim krmenim na zacatku predkrmit {treba siskovanim s krmitkem},toto krmeni bude levnejsi a doplnene napr.sparenou psenici a po predkrmeni chytat na lepsi kvalitnejsi krmeni a nebo je lepsi predkrmovat i chytat na stejne krmeni?A ted dalsi otazka:podle ceho poznam ze na lovnem miste uz nelezi jine krmeni nez to co mam v krmitku,abych mohl prikrmit..Dekuji za odpoved na me slozite otazky.Nashle a pekny den.

RADYNEK - Profil | St 23.5.2012 7:37:54

čau, proč bys na počáteční zakrmení použil levnější krmení? Abys ušetřil? Chytám na jedno krmení, které doplním o nějaké částečky jako jsou: vločky, klechovková kuku, anglická vločka nebo třeba i pelety a živá. Na řece ještě doplním o hlínu. Krmení měním jen když zkouším před závodama, jestli na nějaké krmení ryby reagují lépe. Když si jdu zachytat sám, vezmu co mám, a neřeším to. Jak poznám, že na lovným místě neleží krmení a mám přikrmit? To už je většinou pozdě, ryby krmení zežerou a hledají je jinde. Musíš krmit tak, aby jsi měl ryby na tvým místě, tam kde chceš. Podle toho musíš najít frekvenci nahazování krmení.

Azbest - Profil | St 23.5.2012 10:31:08

Potopíš ne na lovném místě, nabereš vzroky a pošleš do laborky.
Chytat na jiné, krmení, než kterým "předkrmíš", je nesmysl.

Martin M. - Profil | St 23.5.2012 10:34:46

Ja bych se tomu levnejsimu krmeni nebranil, zas takovou vedu bych z toho nedelal ;-) Ale rozhodne do krmitka lepsi a volne krmit horsim, nikoliv obracene. Spise ale popremyslej o zakrmovani jen partiklem (psenice, repka, kukurice) vnadici raketou.

Spravny okamzik pro prikrmeni budes hledat cely zivot. Reaguj podle frekvence zaberu a predchozich zkusenosti.

šimpanz - Profil | Po 21.5.2012 20:22:15

Dobry den, nevim kam stimto dotazem,ale protoze chytam feeder tak se zeptam zde.Potrebuju poradi jestli se da sehnat neake prislusenstvi jako treba pripevnit stolek nebo neco podobneho ke klasicke rybarske zidli jako treba tato http://www.chytapust.cz/jaf-sedacka-specialist/d-73​088/

plavan - Profil | Po 21.5.2012 20:56:15

Existuje držák s adaptérem od Korumu, který se dá uchytit na nohu rybářského křesla, ale stojí to docela dost kaček a ještě musíš přikoupit plato. Ale co si ty představuješ pod pojmem klasická rybářská židle nevím.
Já si to kdysi vyřešil bivakovým stolkem.
Na stejném e-shopu máš třeba takový
http://www.chytapust.cz/giants-fishing-stolek-siest​a-bivvy-table/d-74740/

Martin M. - Profil | Út 22.5.2012 0:23:13

cau, nejak bys to k ni mozna upnul, ale zkus si sam odpovedet, jestli je ta zidle dostatecne stabilni, aby po svych stranach jeste neco dalsiho unesla, aniz by se prevratila.

axel82 - Profil | So 19.5.2012 16:31:14

zdravím, prosím o pomoc. dnešním lovem a mou neopatrností jsem přišel o špičku médium na prut spro pellet 3,9m 100g od gábora. najdou se stránky kde se tyhle špice dají obědnat? děkuji mooc

RADYNEK - Profil | Ne 20.5.2012 19:31:20

čau, zkus to tam, kde jsi prut koupil. Nebo tě aspoň obchodníci nesměrují.

plavan - Profil | Po 21.5.2012 14:08:13

První možnost je ta, kterou ti radí Radynek a druhá možnost je kontaktovat nějakého zástupce od firmy SPRO.
Na svých stránkách mají kontakt na ČR tento E-mail : josefzizka@spro.nl

Stingr - Profil | Po 21.5.2012 13:37:33

Jak nejjednodušeji narovnat špatně navinutý vlasec. Natočil jsem jej na naviják, tak, že jsem cívku ze Stroftem 0,22 dal do kýblu a přes prut navinul. Při náhozu ze mi to 2x zasmyčkovalo .
Takto jsem to dělal vždy a nikdy jsem s tím problém neměl. Je to vlascem nebo špatným postupem?

plavan - Profil | Po 21.5.2012 14:00:15

Ne každý vlasec je nejlepší navíjet na cívku způsobem, který popisuješ. Pokud si chceš srovnat jen tu část vlasce, kterou používáš, tak nahoď normálně s montáží co nejdál dokážeš a navíjej tak, že budeš pumpovat a namotávat jen volný nenapnutý vlasec. Prostě zapumpuješ, přitáhneš, namotáš.
Pokud si ho chceš srovnat na cívce všechen, je způsobů víc. Buď si vlezeš na mokrou louku ( po dešti, po rose apod ) , položíš konec vlasce bez montáže, odklopíš oblouček navijáku ( ne že budeš vymotávat přes povolenou brzdu ) a vlasec budeš postupně vymotávat a vzdalovat se od konce vlasce. Až budeš mít všechen zkroucený vlasec na louce, začneš namotávat tak, že ho budeš před prvním očkem lehce přidržovat mezi prsty a on se srovná. Nesmíš mít ale na konci montáž.
Taky se dá vlasec vymotávat z nějakého mostu nebo lávky nad tekoucí vodou a posléze ho namotat.
Nebo na smyčku na konci vlasce pomocí PVA šňůrky přivázat nějaké závaží ( matici od šroubu, staré olovo apod. ) a na stojaté vodě nahodit. PVA šňůrka se rozpustí, závaží od vlasce se uvolní a ty namotáš prázdný nezatížený vlasec stejně tak, jako na té louce.
Ale pamatuj na to, že se vlasec při navíjení nesmí moc utahovat.