Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

RomanC - Profil | Ne 6.5.2012 0:31:43

Zdravím,chcem sa spýtať aké peletky používate do method krmítka(toho s formičkou na ztlačenie návnady)?,ja som použil :
Pelzer The Element Proton Active Pellets TFB 7mm yellow,ale asi som to prehnal s namáčaním,bola z toho jedna masa,bolo by vhodnejšie použiť nejaké tvrdšie a "zlepiť" ich?Aké máte skúsenosti?.
Ešte mám jednu otázku: používate na tomto krmítku nadväzec výlučne na pevno?.

Martin M. - Profil | Ne 6.5.2012 3:09:45

cau,
1) nelze pouzit jakekoliv pelety, nektere se po namoceni rozpadaji (spatne) a nektere po namoceni jen zmeknou (dobre). Velikost 7mm je moc.
2) ne

Vili z Role - Profil | St 2.5.2012 22:06:08

Ahoj chtěl bych se zeptat, jestli když nasypu na bílé červy barvivo na potraviny, zda-li se obarví. Myslím jako nejen, že se barvou obalí a ve vodě barvu spláchnou...ale jestli zůstanou barevní. Díky za odpověď. V.

plavan - Profil | St 2.5.2012 22:31:46

Červi se obarvují myslím tak, že se jim dává obarvená potrava. Ti bílí, které jsi si koupil, už ale potravu nepřijímají. Ti už mají od přírody jediný úkol a to se zakuklit.

Azbest - Profil | St 2.5.2012 23:55:41

Kdepak to bys je jen barvou opatlal a ve vodě by se hned rozpustila.

Martin M. - Profil | Čt 3.5.2012 0:53:00

tohle by melo fungovat (vyzkouseno nemam a ani nevim, kde se to da koupit)
http://www.youtube.com/watch?v=ty_l-4zn_LM

Luke1 - Profil | St 2.5.2012 21:21:36

Děkuji za výčet možnáých negativ působících na silon.Nnechal jsem si ho namotat už v obchodě, takže tím by to být nemělo. Používám velikost kmenu 0.16 a návazce 0.12 a níž, spíš na lov cejnů, občas zabere i větší kapr, pochopitelně o něj nechci přijít a tak mu povolím a trochu ho utahám :-). Spousta rybářů mi tvrdí, že to může být i navijákem, co myslíte? Mám nižší řadu navijáku značky Jaxon. Předem dík za odpověď.

Azbest - Profil | St 2.5.2012 21:44:39

Konkrétně s fendreelem se mi to stávalo a proto jsem tento vlasec opustil.Začal se zkrucovat a trhat.
Zkus změnit vlasec.

plavan - Profil | St 2.5.2012 21:48:16

Fendreel alias Růženka má skutečný průměr vlasce blízko udávanému průměru, jinak řečeno je tenčí než většina jiných vlasců, proto je choulostivá na přetažení, překroucení apod. Příště dej 0,185mm průměr a budeš mít klid. Klidně bych dal i 0,20mm, pokud to máš jen na feeder.
EDIT :
Kmenový vlasec o průměru 0,16mm bych si dal na feeder jen tehdy, kdybych měl jemný prut a chtěl s ním chytat v proudné vodě, protože prostě vhodnější prut není k dispozici. Potom je výhoda tenčího vlasce v tom, že se do něj tolik neopírá proudná voda. Ale je to jen pro případ, že nepotřebuješ těžké krmítko. To bys s tak tenkým vlascem ani nenahodil.

Martin M. - Profil | St 2.5.2012 21:48:43

Ja bych pri zdolavani vetsi ryby prepnul zarazku zpetneho chodu navijaku a ty dlouhe vypady bych tocil klickou nazpatek. Ne, nedelam si srandu :-)
Mimochodem 0.16 kmen bych na feeder nepouzival, ani 0.18.

Štěpsa - Profil | Út 1.5.2012 21:54:51

Čau, byli jsme teď na rybách a měli jsme záběrů... no celkem dost ale více než polovinu jsem nesekl... měl jsem háček 14 pak jsem zkoušel 16 a pak 10 - chytal jsem ryby kolem25cm... Myslím si že to bude háčkem ale když ani na jiné velikosti jsem to nesekl tak čím to mohlo jinak být??? Díky za rady :D

plavan - Profil | Út 1.5.2012 21:58:59

To je v tuto dobu normální. Ryby jsou většinou ve tření nebo těsně před ním a jsou proto dost náladové. Chce to sekat ve správný čas, i když se zdá, že už tam ryba stejně visí a že na tom nezáleží. Druhá varianta je vynechat lidský faktor a dát prut do pevnější vidličky a nechat rybu uviset samotnou bez záseku.

Šlapeto - Profil | Út 1.5.2012 21:59:41

Prodloužit forpas.

Luke1 - Profil | Út 1.5.2012 17:21:45

Ahoj, potřeboval bych poradit nějaký dobrý silon, používám colmic fendreel, ale strašně se přetáčí, hodněkrát jsem kvůli tomu vypnul rybu a přišel tak o celou sestavu.

Martin M. - Profil | Út 1.5.2012 19:07:00

Cau, co myslis slovem pretaci? Jako ze pri povoleni vlasce se skrucuje do sebe a dela smycky? To neni vlascem, ale zpusobem pouzivani - nejcasteji z duvodu, ze prilis nechavas ryby jezdit pres brzdu, nebo pouzivas brzdu z jinych duvodu (vymotavani vlasce kvuli zmereni delk nahazovani, povolovani vlasce pri nabirani do krmitka apod.) Take muze byt hned od zacatku spatne namotan na civku.
Pri lovu mne nenapada duvod, proc by se 2 ruzne vlasce mel jeden tocit a druhy ne.

plavan - Profil | Út 1.5.2012 21:53:10

Většinou je vlasec přetočený kvůli důvodům, které ti výborně popsal Martin , někdy se vlasec přetáčí i proto, že se navine na cívku navijáku pod velkou silou a k tomu se ještě zvolí zbytečně slabý průměr.

Foš - Profil | Út 1.5.2012 21:12:16

Ahoj,
musím se zeptat na následující problém :
na místě na řece, co chytám, jsou ryby, ale jsou tam na dně polámané větve (viděl jsem to při vypuštěném korytě). Když stahuji sestavu, často se stává, že se za tyto větve na dně pověsím.
Je nějaká finta, jak to aspoň omezit ? Třeba zkrátit návazec, zapíchnout háček do krmítka, nebo něco ???Děkuji.

Martin M. - Profil | Út 1.5.2012 21:29:49

Cau, finta je vzit 30m snury na pradlo, na konec privazat nejakou kotvicku a sve misto si od vetvi vycistit.

Šlapeto - Profil | Út 1.5.2012 21:47:59

Na labi mám podobný problém, Martinovým způsobem je to tězce řešitelné, protože s každou trošku větší vodou se mi větve naplaví znovu, na druhou stranu to přitáhne i ryby. Řeším to silným vlasce a návazcem. Nebojím se použít 0,25 kmen, a po návazcovém materiálu sáhnu do kaprařského penálu pro 25lbs pletenku. Minule jsem přitáhl strom, který měl na kmeni průměr cca 30 cm a délka byla okolo 12ti metrů. Dnešní materiály už hodně vydrží.

Mrakoš - Profil | Ne 29.4.2012 12:13:41

Když při chytání kaprů většina záběrů končí samozásekem a jízdou, je možný podpořit to tužší špičkou a větším našponováním vlasce? Děláte to tak někdo?
A druhá otázka, když mi ryby padají z háčku, je nějaká šance to omezit? Měl jsem tam tenký a ostrý gamakatsu č.10 a na něm malou kukuřičku nebo malý kolínko, návazec Stroft GTM č14, polovina zdolávaček skončila vypnutím se.

Šlapeto - Profil | Ne 29.4.2012 16:23:17

Když chodím na větší kapry s boilie, tak používám klasickou kaprařskou montáž se zaražení do obratliku. Padaní ryb může mít na svědomí cokoliv. Zkusil bych zvětšit háček (a použít ze silnějšího drátu), popřípadě ubrat v síle zdolávačky.

Pepé - Vsetín - Profil | Po 30.4.2012 14:46:14

jako první prodluž forpas se stejným háčkem, klidně o 100%, když by ryby padaly, zkus o číslo zvetšit háček na původní délce forpasu a povol brzdu.

jonny malcom - Profil | St 25.4.2012 20:24:05

ahoj mam dotaz máte někdo zkušenosti s krmenim na malí rybník sou tu zavody tak bych se chtel zeptat na volbu směsi(sladka nebo smrad) a jakou mam zvolit návnadu je tu celkem dost malích kaprů

RADYNEK - Profil | St 25.4.2012 21:19:26

Johnny, už to tady bylo hodněkrát. Zkus se pořádně podívat a pohledat.

Azbest - Profil | St 25.4.2012 22:26:49

Pořád dokola-nebuď línej se podívat trochu do historie dotazů-každej pátej je takovej, jako Tvůj.
Nic ve zlým.

Šlapeto - Profil | Ne 29.4.2012 16:20:37

Nebuď línej hledat..., ale hlavně nebuď línej zkoušet. Často stačí malá změna a záběrů přibyde o 100%

JJanekk - Profil | Ne 22.4.2012 20:08:28

Ahoj, chci se zeptat, jestli budete souhlasit s tím co jsem vypozoroval: podle mě u feedru téměř nezáleží na síle vlasce. Hned zjara jsem nasadil jako kmen 0.20 a návazce 0.18, přesně jak jsem to používal minulý rok přes hlavní sezónu, a rybám to vůbec nevadilo. Na čem podle mě záleží hodně je velikost háčku. Dnesk jsem nasadil trochu větší než obvykle, záběrů evidentně ubylo a navíc se špatně sekaly. Převázal jsem na obvyklou 12 háček a najednou úplně jiná chytačka.
Takže dotaz je, jestli s tím souhlasíte a jestli ne, tak jak to s těmahle dvouma faktorama podle vás je.
Dík. Honza

plavan - Profil | Ne 22.4.2012 23:08:36

Na to asi neexistuje jasný recept. Obecně platí, že na slabší návazec je záběru někdy více, někdy stejně, ale málokdy méně než na silný návazec. Zase zdolávačka je krásnější a pro rybu šetrnější se silnějším návazcem. To si budeš muset najít sám, která varianta je pro tebe v daných podmínkách lepší. Jestliže jsi spokojen s takovým návazcem a přijde ti objektivně, že je to správné, chytej tak dál.
Mě se třeba v pátek i včera stalo, že na velký háček ( č. 6 ) jsem neměl skoro žádné záběry, narozdíl od kolegů, kteří měli háčky č.14. Dnes to zase bylo naopak. A když už se ti bude zdát, že jsi tomu porozumněl, tak začneš laborovat s délkou návazce, jestli má být háček z tenkého drátku nebo jestli má být silnější z teflonovým povrchem, začneš laborovat s velikostí a tvarem krmítka, s vlhkostí krmné směsi, s polohou prutu ve vidličce. A o to přeci jde. O to hledání. Těch věcí, které ovlivňují počet záběrů je hodně.
Třeba dojdeš až tak daleko, že ti zamotá hlavu i barva krmítka. Všechno je možné.

Millhouse23 - Profil | Ne 22.4.2012 16:14:04

Čau lidi, plánuji koupi heavy feederu a zároveň potřebuji prut na zakrmovací raketu. Myslíte že by se to dalo nějak zkloubit? Vyhlídl jsem si prut o zátěži do 120 gramů a délky 360 cm. Dal bych na něj odkaz, ale aby to zas nesmrdělo reklamou. Chytám ve vzdálenosti do 50 metrů. Děkuji za odpověď.

Martin M. - Profil | Ne 22.4.2012 21:26:30

Ahoj, do 50m s malinkou raketou nebo treba s minispomb muzes heavy prutem v pohode zakrmovat. Bude to chtit trochu zrucnosti, mnoho lidi rozumne nehodi 50 m ani s normalnim krmitkem. Regulerni raketu bezne velikosti bych na to ale urcite nedaval.

Azbest - Profil | Ne 22.4.2012 21:55:04

Velkou raketu určitě ne-něco málého ano, ale asi bych i dal šokovku.
Každopádně se ti taková věc bude líp házet kaprákem.