Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

Craine - Profil | So 21.4.2012 10:29:51

Zdravím chci se zeptat jak by jste navázaly háček s očkem na feeder líbí se mi bezuzlová montáž že si to omotám jak právě potřebuji , ale nevím jestli se to třeba nepovoluje , nebo jestli se to může zastřihnout , doporučili by jste nějaký jiný , lehký , účinný uzel na háček s očkem ? Děkuji předem.

Martin M. - Profil | So 21.4.2012 21:29:33

cau, klidne to muzes uvazat jak navrhujes, pripadne treba grinner do ocka, ale nebal bych se protahnout vlasec ockem a nasledne uvazat hacek uzlem, kterym navazuji hacky s lopatkou. Vetsinou to stejne praskne v uzlu na opacnem konci navazce.

kečemot - Profil | Pá 20.4.2012 21:43:48

hoj rád bych se zeptal jak správně používat obustek ? postup . základ vím ale nějak se mě to občas nedaří , a ještě mě poradte kvalitní obustek . odkaz, předem dekuju a omlouvam se že otravuju ! dík!

Martin M. - Profil | Pá 20.4.2012 22:38:32

Cau, ja pouzivam neznackove obustky, zvykl jsem si, ze maji sterbinu na opacne strane nez Stonfo a uz mi to jinak nejde :-)
Obustek nasunes sterbinou na vlasec, ktery drzis napnuty a sjedes po vlasci k hacku. Tam hacek jakoby tlacis hloubeji do rybi tlamy a tim ho uvlnis.

Azbest - Profil | So 21.4.2012 13:52:25

Aby ti vlasec ze štěrbiny nevyklouzl v tlamce, do které nevidíš, je dobre kolem obustku vlasec 1x otočit.

janek rybář - Profil | Čt 19.4.2012 17:06:45

Ahoj, ještě jednou já :)

Chci přidat do krmení ( + občas na háček ) kukuřici, ale nemám sterilovanou, jen klasickou "velkoobchodní" mraženou. Zajímalo by mě, jak takovou kukuřici upravit, aby byla pro daný účel co nejefektivněji použitelná? ( jen rozmrazit ? x rozmrazit a povařit?/případně nějaký jiný tip).

Díky.

Šlapeto - Profil | Čt 19.4.2012 17:25:38

Jen rozmrazit a můžeš chytat. Ale zdá se mi lepší plechovková.

Martin M. - Profil | Čt 19.4.2012 23:08:03

Povarenim zvyraznis vuni a chut, nekdy ji tim i zpevnis.

kapřík789 - Profil | St 18.4.2012 19:24:19

Dobrý den, chtěl byh se zeptat jakou montáž a nástrahu , návnadu bych měl zvoit k jarní rybařině na menším rybníku.

Šlapeto - Profil | Čt 19.4.2012 17:26:58

Průběžná montáž, červ, kukučice, Lorpio černá plotice. Takových diskusí a otázek s odpověďmí je zde asi 100.

RADYNEK - Profil | Čt 19.4.2012 22:24:13

Já bych volil krátkýho pátera, jinajk stejný jako kolega Šlapeto.

janek rybář - Profil | Út 17.4.2012 11:37:46

Ahoj, dotaz ke spojování kmene a návazce : doteď jsem požíval drobnou karabinku na konci kmene a na všech návazcích jsem měl malinký mikrokroužek a spojoval to takto, pokud bych chtěl teď zkusit sestavu "vylehčit" s osmičkovým uzlem http://www.mrk.cz/montaze.php?id=317 a následnou smyčkou http://www.mrk.cz/montaze.php?id=343, jak postupujete při výměně, když je uzel zatažený "nafest"? Jednak se mi ho vetšinou nedaří snadno povolit, aniž bych různě mechanicky neodíral smyčku na kmenovém vlasci, a druhak je pak smyčka na návazci dost pokroucená a tváří se dále relativně nepoužitelně - jak postupujete v tomto ohledu, vážete pokaždé čerstvé návazce?

Díky za tipy.

Martin M. - Profil | Út 17.4.2012 11:40:25

cau, pokud je navazec utrzeny, tak jeho smycku rozstrihnu a tahem za jeden konec vlasce vytahnu ze spojeni s druhou smyckou. Pokud pretrzen neni a jen ho chci vymenit, tak je to, pravda, tezsi, ale jde to - tlacim obe smycky proti sobe, trochu s tim pocukavam, a ono se to rozpoji... Ale vetsinou i takovy navazec ustrihnu a jiz nepouzivam.

Pepé - Vsetín - Profil | St 18.4.2012 7:23:37

ahoj, když to nejde po dobrém, tak pomůže jehla z obústku a pak to jde vždycky. Pokud používáš obůstek (na vyprošťování háčků) a máš v něm uvnitř jehlu (zkus obústek rozpojit tahem), máš vyhráno. Jinak si kup delší silnější jehlu a vybsus na ní špičku opravdu do ostra a používej tuto.

raindlic - Profil | Út 17.4.2012 22:55:43

Zdravím všechny feedraře, možná hloupej dotaz, ale co, ostudu si nepokazim :).
Po koupi feederu a pár návštěvách u vody, nejsem schopen proměnit spousty záběrů v úspěch. Řešili jste při přechodu na tuhle techniku stejné problémy? Neustále sekám, ovšem naprázdno, dřív , hned, později, ... Jednoduchá průběžná montáž, velikost háčků, délka návazce, vše bych řekl běžně používané. Propadám beznaději. Dík všem

Martin M. - Profil | Út 17.4.2012 23:03:36

Cau, kdyz nevis, tak nesekej a nech to na rybach ;-)
Jasny, resil to asi kazdy...

Azbest - Profil | St 18.4.2012 0:18:07

Časem se naučíš poznat, co je ryba a co ne. Je to na citu a zkušenosti, na paniku se vybodni.

zaba 23 - Profil | Út 17.4.2012 21:16:44

Zdravim da se nekde sehnat feederove prislusenstvi ke kreslu jako vidlicky stolecky a tak? diky za odpoved.

Martin M. - Profil | Út 17.4.2012 22:29:58

Ahoj, kdyz si koupis adapter na kreslo od znacky Korum, tak muzes na udajne jakekoliv kreslo pripinat jakekoliv prislusenstvi k plavackovym bednam, vcetne vidlicek a stolku.
Nebo musis mit specialni kreslo, ktere ma svoje prislusenstvi (30plus, Korum, Nash a mozna dalsi).

Honza54 - Profil | Po 16.4.2012 15:20:04

Zdravím, na jakou vzdálenost se nechá efektivně chytat na feeder na stojatě vodě za použití vlasce? Efektivně znamená jasné záběry ryby. Děkuji,

Azbest - Profil | Po 16.4.2012 15:31:43

To záleží na tom jaká ryba, jaký vlasec a taky to, co je pro tebe zřetelný záběr.
Nemám problém na 50m.

Martin M. - Profil | Po 16.4.2012 20:47:18

Pokud jde jen o zabery, tak klidne 100m, pokud tam dohodis, horsi je dostat tam nejak rozumne a presne navnadu.
... a kdyby se nekdo rozhodl polemizovat, tak mu ukazu, jak na 80m chytat s predspickovym policajtem :-)

Ubo - Profil | Po 16.4.2012 18:18:03

Akú veľkost háčiku na podustvy a nosále je vhodné použiť na nierne tečúce vody až stojaky

plavan - Profil | Po 16.4.2012 19:17:24

Vhodná velikost háčku bude záviset na více věcech. Na tom, jaký použiješ průměr návazce a jakou bude mít nosnost. Taky záleží na tom, o jak velké ryby ti půjde a v jaké vodě je budeš lovit. A dalším faktorem, na kterém to bude záviset je velikost nástrahy.
Prostě řečeno, když budeš chytat velké podoustve a ostroretky v proudné vodě plné vázek, použiješ silnější návazec a na ten si nedáš malinký háček, protože bys ho o rybu mohl ohnout. Stejně tak bys nepoužil malý háček tam, kde by chtěly ryby velké sousto.
Já chytám v praxi nejčastěji tyto ryby na návazec o průměru 0,138mm a k tomu volím háček Colmic Nuclear 500 o velikosti 10, 12 a 14, podle situace. Model háčku jsem napsal proto, že hodně značek používá pro své háčky odlišné číslování velikostí.
Ostroretky jsou někdy hodně opatrné a pomůže i malé zjemnění na průměr návazce 0,123mm a vel. háčku 14.
Cíleně s feederem bych na velké ostroretky nebo podoustve už pod tento průměr nešel. Ledaže by to bylo někde na vodě, kde je velký prostor pro zdolávání. Tyto proudné ryby se vyznačují při zdolávačce velkým zrychlením a častou změnou směru a k tomu řádně cukají hlavou. Ale na to přijdeš určitě sám, až je budeš chytat. Právě pro tyto vlastnosti, kterými se odlišují od většiny našich ryb, jsou feederaři hojně vyhledávané. Kolikrát to člověka hodně překvapí, jakou počáteční sílu dokáže vyvinout podoustev o váze 300g.

mirda49 - Profil | Po 16.4.2012 17:13:09

Zdravím,proč se mi dost často při nahazování utrhne krmítko?Před náhozem kontroluji průtažnost vlasce očky prutu,krmítko je asi 80cm pod špičkou.Při švihu slyším jak vlasec brnkne o špičková očka a je to pryč! Někde musí být chyba,špička 1,5oz krmítko 20-30g vlasec0,23mm Tectan(DAM) Dekuji!

plavan - Profil | Po 16.4.2012 19:09:09

Stává se to většinou s takovým vlascem, který je po velké rybě nebo po utržení z důvodu vázky přetažený a tudíž nakroucený. Navíc zřejmě budeš nahazovat takovým způsobem, kdy do náhozu dáváš nějaký pohyb navíc. Pokud se nahazuje houpavým pohybem, tzv. překulením, nezamotá se ti ani nakroucený vlasec.
Dalším možným důvodem přetržení bývá vlasec, který neunese váhu krmítka. Ale to by ti prasknul v místech, kde ho přidržuješ prstem u navijáku.
Píšeš, že se ti omotává okolo koncového očka ? To by mohla způsobovat i situace, kdy je vlasec přetažený a překroucený a to lehké krmítko, které používáš, ho nedokáže udržet při náhozu napnuté. Zkus odříznout posledních 10m a používat těžší krmítko nebo časem použít vlasec, který bude tvrdší a o tenčím průměru, např. 0,20mm.